Autor Wątek: MER-A SPIRIT  (Przeczytany 56137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
MER-A SPIRIT
« dnia: Wrzesień 21, 2010, 14:48 »
(Miejsce na dotychczasowe podsumowanie tej misji)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2010, 14:48 »
(miejsce na posty/historię)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2010, 14:49 »
(miejsce na posty/historię)

Offline Alferek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:03 »
Widzę, że temat założony a Spirit wciąż śpi, mimo, że Słońce coraz wyżej i coraz bardziej ładuje jego akumulatory. Niestety nie jest wiadomo, czy w ogóle uda się Spirita przywrócić do pracy. Wszystko na temat napisano na poprzednim forum, ale mnie nurtuje kwestia jak rozwiązane jest "samoobudzenie się" łazika. Czy jest tam jakiś przekaźnik, który spowoduje włączenie urządzenia gdy akumulatory osiągną odpowiedni poziom napięcia? Bo chyba zdalnie nie można go "odpalić" skoro jest najprawdopodobniej zupełnie wyłączony.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:03 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2010, 17:12 »
...Wszystko na temat napisano na poprzednim forum, ale mnie nurtuje kwestia jak rozwiązane jest "samoobudzenie się" łazika. Czy jest tam jakiś przekaźnik, który spowoduje włączenie urządzenia gdy akumulatory osiągną odpowiedni poziom napięcia? Bo chyba zdalnie nie można go "odpalić" skoro jest najprawdopodobniej zupełnie wyłączony.
Spirit powinien się automatycznie skontaktować z ośrodkami na Ziemi gdy tylko będzie dysponował wystarczającą ilością energii. Istnieje też taka możliwość, że na skutek zbyt małej ilości energii w bateriach, zegar na pokładzie łazika się rozsynchronizował. Wtedy będzie się budził co pewien czas nasłuchując sygnałów z Ziemi.

Edit:
------------
Przy okazji czy ktoś zna źródło/autora tej animacji lądowania Spirita na Marsie?

Powszechnie dostępna animacja na stronach NASA jest nieco inną wersją. Powyższa zawiera faktyczne zdjęcia okolic krateru Gusev przez co jest bardziej realistyczna.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 17:28 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:11 »
Robi się chyba już czas najwyższy na pobudkę Spirita, mam zamiar dzisiaj poczytać trochę bezzałogowe, może tam znajdę jakieś newsy na temat Ducha.

Przy okazji czy ktoś zna źródło/autora tej animacji lądowania Spirita na Marsie?

Powszechnie dostępna animacja na stronach NASA jest nieco inną wersją. Powyższa zawiera faktyczne zdjęcia okolic krateru Gusev przez co jest bardziej realistyczna.

To chyba ktoś z tej stronki - http://www.cbseschools.com/
Zawsze można napisać maila do nich lub gościa z jutjuba i się zapytać ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2010, 00:20 »
Dobrze było by odświeżyć niniejszy wątek, zrobiło się sennie, jak w rzeczywistości u Spirit'a. Prośba do fachowców o wklejenie/sporządzenie jakiejś reasumy dotychczasowej misji czyli do czasu zapadnięcia łazika w sen a wcześniej w nieszczęsną wydmę.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:23 »
Aj takie podsumowanie to byłaby naprawdę ciężka robota dla jednej osoby. Może lepiej by kilka osób się tego podjęło? Station, nie chciałbyś dołączyć do takiej ekipy? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2010, 13:22 »
Ogólnie to ja odpowiadałem (zadeklarowałem się) na ogarnięcie wątku o Spiricie. Niestety czasu wciąż mało, a rzeczywiście napisanie podsumowania to minimum 3 godziny pracy (tak to przynajmniej dla mnie wyceniałem).

Planowałem zrobić podsumowanie wydarzeń (w oparciu o ang wiki) zmiksowane (nad koncepcją dokładnie się jeszcze nie zastanawiałem) z postami z a4u. Wątek na tamtym forum ma jednak kilkadziesiąt stron, a trzeba przynajmniej w pewnym stopniu część przeczytać żeby wszystko miało ręce i nogi.

Jeśli ktoś będzie chciał pomóc to zapraszam na pw.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2010, 10:04 »
Co wogóle tam ze Spirit'em? Nadal śpi? Nawiązał jakikolwiek kontakt, a może spisano już go na straty?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2010, 10:39 »
Co wogóle tam ze Spirit'em? Nadal śpi? Nawiązał jakikolwiek kontakt, a może spisano już go na straty?

Pytanie jak najbardziej na miejscu, bo w lutym NASA informowała, że orientacyjny okres powrotu do funkcjonowania to koniec września-połowa października a nawet później, jeżeli komputer utraci zegar. Czyli chyba można już pomału zakładać, że "budzik" nie działa. Pytanie brzmi: czy tylko "budzik"?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2010, 10:55 »
Nie słyszałem, aby na przestrzeni ostatnich miesięcy NASA planowała przeprowadzenie jakichś kampanii nasłuchowych jak to miało miejsce z Phoenixem, także chyba czekają aż Słońce jeszcze mocniej ogrzeje łazika.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2010, 09:15 »
Czyli mniej więcej od kiedy zaczęłaby się sesja nasłuchowa? Od listopada, grudnia?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2010, 10:11 »
Czyli mniej więcej od kiedy zaczęłaby się sesja nasłuchowa? Od listopada, grudnia?
Updaty z sierpnia aż do teraz wspominają, że:
-nasłuchują za pomocą sieci Deep Space Network oraz sondy Mars Odyssey
-przeprowadzają też procedurę "Sweep & Beep" na wypadek jeśli zegar misji się zresetował i Spirit nie potrafił sam sie skontaktować

Tutaj:
http://marsrover.nasa.gov/mission/status_spiritAll.html#sol2410
wpis:
Cytuj
The project is listening for Spirit with the Deep Space Network and Mars Odyssey orbiter for autonomous recovery communication from the low-power fault case and conducting a "Sweep & Beep" strategy to stimulate the rover in the case of a mission clock fault. Improving solar insolation levels should provide an environment for the rover batteries to recharge with increasing likelihood of hearing from Spirit in the period ahead.
pojawia się do znudzenia kilka razy. Widać nic nowego się nie dzieje, niestety.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2010, 10:36 »
jednak wciąż są jakieś szanse, że Spirit się odezwie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2010, 10:36 »