Autor Wątek: MER-A SPIRIT  (Przeczytany 56121 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 27, 2011, 00:57 »
Na Phoenixie też elektronika zamarzła, jeszcze zanim panele słoneczne mogły się zawalić.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 28, 2011, 17:49 »
Spirit już raczej nie żyje. Żeby osłodzić stratę sympatycznego łazika, zapraszam Forumowiczów astronautyka.net na lekturę mojego artykułu o wynikach dotychczasowych (do marca 2011 roku) osiągnięć misji MER w najnowszym numerze Wiedzy i Życia:
http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=3&id=88
Martwi mnie jedynie, że spolszczone nazwy łazików podane w nawiasach redakcja wydrukowała z małej litery, a ja uważam że powinny być z dużej .....  ::)
Czekam na Wasze ewentualne pytania i uwagi.
Pozdrawiam
ekoplaneta

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 28, 2011, 18:12 »
W powyższym poście zapomniałem podać tytuł mojego artykułu o marsjańskich łazikach. Oto on:
Z WIZYTĄ NA CZERWONEJ PLANECIE

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 28, 2011, 20:23 »
(...) zapraszam Forumowiczów astronautyka.net na lekturę mojego artykułu o wynikach dotychczasowych (do marca 2011 roku) osiągnięć misji MER w najnowszym numerze Wiedzy i Życia:
http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=3&id=88
(...)
Czekam na Wasze ewentualne pytania i uwagi.
Pozdrawiam
ekoplaneta

Bardzo się cieszymy, ale ciężko będzie od razu coś napisać, gdyż pod podanym linkiem sporo artykułów z tego numeru się otwiera, ale akurat Twój - nie.
Rozumiem zatem, że zapraszasz raczej do kupna czerwcowego numeru WiŻ i wtedy dopiero do lektury.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 28, 2011, 20:23 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 31, 2011, 14:10 »
Bardzo się cieszymy, ale ciężko będzie od razu coś napisać, gdyż pod podanym linkiem sporo artykułów z tego numeru się otwiera, ale akurat Twój - nie.
Rozumiem zatem, że zapraszasz raczej do kupna czerwcowego numeru WiŻ i wtedy dopiero do lektury.

Do lektury tak, a do kupna (jak ktoś ma skromne zasoby w portfelu) niekoniecznie, od czego są biblioteki  ;) Niestety linka do mojego arta nie ma, ale podałem go do spisu treści, żeby móc zapoznać się z całym numerem Wiedzy i Życia.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 31, 2011, 15:23 »

Offline anatolio

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:12 »
Cytuj
zapraszam Forumowiczów astronautyka.net na lekturę mojego artykułu o wynikach dotychczasowych (do marca 2011 roku) osiągnięć misji MER w najnowszym numerze Wiedzy i Życia:
  Czytałem. Bardzo dobry artykuł. Gratulacje :) Wreszcie w jednym miejscu pozbierane są odkrycia i wyniki badań łazików.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:57 »
Dołączam się z gratulacjami - naprawdę świetny artykuł! Nie jestem w stanie ocenić go merytorycznie, bo za mało wiem o misjach MER-ów, ale tym bardziej czuję się kompetentny do oceny ogólnej, gdyż jest skierowany do ludzi mnie podobnych: zainteresowanych, ale niewiele wiedzących. Treściwie, całościowo i wszechstronnie - i od strony technicznej, jak i merytorycznej misji. Ekoplaneto - pisz dalej!

Trudno nie nawiązać przy tej okazji do zapoczątkowanej serii książeczek astronautycznych WiŻ. Choćby i na naszym Forum znalazłoby się przynajmniej kilku autorów, którzy mogliby o wiele lepiej opracować te czy inne zagadnienia. Być może taniej było kupić gotowce niż zlecić rodzimym autorom. Ale efekt jest jak widzimy. Swoją drogą, cenię wydawnictwo Prószyńskiego (wydawca WiŻ), które jako jedyne regularnie podejmuje u nas tematykę astronautyczną. Większość wydanych ostatnimi laty książek z tej tematyki pochodzi właśnie z tej oficyny.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 03, 2011, 00:07 »
Przeczytałem sobie dziś w Empiku...bardzo fajne podsumowanie :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 28, 2011, 18:09 »
Dziękuję za ciepłe opinie o moim artykule w Wiedzy i Życiu  :)
Zwracam się teraz z pewnym pytaniem. Otóż dostałem od czytelnika list z pytaniem  - ile osób z Polski zapisało się na płyty DVD wysłane z łazikami na Marsa? Hmm Ja sam nie mam pojęcia. Tym bardziej czy obie płyty posiadały identyczne listy wpisanych ludzi? Gdzieś słyszałem że tak. Ciekawe gdzie to można sprawdzić. Z MSL to w tej sprawie jak wiemy nie ma problemu, ale MERY????::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 28, 2011, 18:37 »
Nie ma szans by to zweryfikować. Można pewnie jedynie szacować...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 02, 2012, 19:57 »
Marsjański robot ,,Duszek" już odpoczywa w spokoju na wieki zaś Opportunity przygotowuje się do zimy.
Pojutrze czyli w środę 4 stycznia mija :o rocznica lądowania pierwszego z łazików MER na Marsie !!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 04, 2012, 12:54 »
Dziś mija 8 lat od lądowania ,,Spirita" w kraterze Gusev na Marsie
Z tej okazji na stronie:
http://www.space.com/14109-mars-rovers-spirit-opportunity-8-year-anniversary.html
pojawił się artykuł podsumowujący 8 letnią misję Mars Exploration Rovers

A przy okazji wspominek załączam zdjęcie przysłane przez Spirita dokładnie 8 lat temu  8)



PS. Niestety o 8 latach MERów piszą tylko na space.com. Zaś na stronach NASA i JPL, spacedaily oraz spaceRef nic o tej rocznicy nie wspominają  :P Dobrze że przynajmniej space.com nie zapomniał o marsjańskich łazikach....
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2012, 12:58 wysłana przez ekoplaneta »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 04, 2012, 13:08 »
PS. Niestety o 8 latach MERów piszą tylko na space.com.

Może dlatego, że Spirit w cale nie dożył tych 8 lat :P Rocznica będzie dopiero 25 dla Opportunity.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 04, 2012, 21:15 »
PS. Niestety o 8 latach MERów piszą tylko na space.com.

Może dlatego, że Spirit w cale nie dożył tych 8 lat :P Rocznica będzie dopiero 25 dla Opportunity.

Z pewnością rocznica Opportunity będzie nieco "głośniejsza". O Spiricie powolutku zaczynamy zapominać...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 04, 2012, 21:15 »