Autor Wątek: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.  (Przeczytany 44974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:27 »
Ja bym inaczej zapytał. Która z dotychczasowych sond zrobiła zdjęcia o kolorze najbardziej zbliżonym do tego co zobaczyłby astronauta przez szybę kasku? (Wszak nie ma co zaprzeczać, że kolorystyka zdjęć różnych sond jest dość rozmaita)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:30 »
To nie "teoria absolutu o monitorach", po prostu monitor jest tutaj jednym z krytycznych czynników, surowych bitów nie zobaczysz. Jak chcesz go pomijać - proszę bardzo, wtedy traci to już w ogóle sens.

Nic nie pomijam. Poco taki chwyt w rozmowie ? Parę wpisów wcześniej masz dwie fotki na swoim jednym monitorze.
Nie wyglądają tak samo, nawet dla daltonisty. Twierdzę że od czasów Vikinga fotki są przepomarańczowione.
Pył zawieszony w atmosferze mógłby kolorować niebo tylko w przypadku burzy pyłowej.
Dlatego cieszy mnie że te z MSL są zbliżone do tego co w wspomnianych dyskusjach wcześniej sugerowaliśmy kiedyś.
Jak kalibrować monitory do DTP itp to szeroki temat z innych forów, dlatego tu to dla mnie OT.
Andrzej

A wiesz czemu nie wyglądają tak samo nawet dla daltonisty, czy nawet osoby w ogóle nie mogącej rozróżniać kolorów? Bo różnią się jasnością, całościowo, zarówno terenu i atmosfery. Tu nie potrzeba mieszać koloru, wystarczy grayscale.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:35 »
Ja bym inaczej zapytał. Która z dotychczasowych sond zrobiła zdjęcia o kolorze najbardziej zbliżonym do tego co zobaczyłby astronauta przez szybę kasku?

Zależy jakiego koloru będzie ta szyba kasku ;)
Ja bym założył że kolory są zbliżone do naturalnych. Jak cyfrówką robisz dwa zdjęcia tego samego i czasem nagle pojawi się gdzieś więcej słońca w tle kadru, to i liście drzewa potrafią być czasem bardziej lub mniej zielone mimo że na nie to słonko nie padało.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2012, 10:40 wysłana przez skrzyp »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:43 »
Ja bym inaczej zapytał. Która z dotychczasowych sond zrobiła zdjęcia o kolorze najbardziej zbliżonym do tego co zobaczyłby astronauta przez szybę kasku? (Wszak nie ma co zaprzeczać, że kolorystyka zdjęć różnych sond jest dość rozmaita)
Temat walkowany juz raz bez wiekszych rezultatow.
Poczekaj na kolorowe zdjecia z MSL gdzie bedzie powiedziane ze celowo zbalansowano biel i wtedy przyjmij ze jest to bliskie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:43 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:43 »
Ja bym inaczej zapytał. Która z dotychczasowych sond zrobiła zdjęcia o kolorze najbardziej zbliżonym do tego co zobaczyłby astronauta przez szybę kasku?

Zależy jakiego koloru będzie ta szyba kasku ;)

EEEEE, że co? Sory, za ten ton, ale patrzyłem przez trochę szyb w swoim życiu i kolory przez nie, a bez nich praktycznie się nie różniły więc o czym do mnie piszesz? :)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:47 »
Ja bym inaczej zapytał. Która z dotychczasowych sond zrobiła zdjęcia o kolorze najbardziej zbliżonym do tego co zobaczyłby astronauta przez szybę kasku?

Zależy jakiego koloru będzie ta szyba kasku ;)

EEEEE, że co? Sory, za ten ton, ale patrzyłem przez trochę szyb w swoim życiu i kolory przez nie, a bez nich praktycznie się nie różniły więc o czym do mnie piszesz? :)



"Złoto! Złoto! Wszędzie złoto!!!"

;D

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:49 »
EEEEE, że co? Sory, za ten ton, ale patrzyłem przez trochę szyb w swoim życiu i kolory przez nie, a bez nich praktycznie się nie różniły więc o czym do mnie piszesz? :)

Spoko, to był żart ;) A patrzyłeś przez filtry fotograficzne? Ot choćby przez niezmieniający kolorów filtr polaryzacyjny? :) Jak ładnie zmienia kolor nieba, liści... Albo przyciemniane szyby autokaru... nie powiesz mi że nie zmieniają koloru...

O jmvh mnie uprzedził ze złotymi osłonami hełmów

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:54 »
Napiszę jeszcze raz, bo widzę że co niektórzy nie rozumieją. Zdjęcia ze zwykłych aparatów fotograficznych są w kolorach bardzo podobnych do tych które się widzi okiem, czy to na monitorze, czy po wydruku. Różnice są marginalne, na tyle że pomijam je. Natomiast różnice w kolorach na zdjęciach przesyłanych przez różne sondy porównując między sobą są już znaczne. Logiczne jest więc pytanie: to które są najbardziej zbliżone do takich jak ze zwykłego aparatu?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2012, 10:57 wysłana przez pogrzex »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:58 »
Natomiast różnice w kolorach na zdjęciach przesyłanych przez różne sondy są już znaczne. Logiczne jest więc pytanie: to które są najbardziej zbliżone do takich jak ze zwykłego aparatu?
Nie masz racji, mylisz kolory z nasyceniem, wcale nie ma znacznych roznic w tych zdjeciach z Marsa, sa roznice natomiast w natezeniu, podobnie jak w zdjeciach robionych na ziemi przez roznych ludzi. Nie jest wiec to logiczne pytanie i temat byl juz uprzednio walkowany, chyba zreszta sam ten temat uprzednio zaczales i znowu go wskrzeszasz i wynik znowu bedzie jalowy...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2012, 11:02 wysłana przez olasek »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:05 »
Ok, jest to nadal logiczne pytanie, jeśli zamienimy słowo kolor na nasycenie. Oko ludzkie nie ma regulacji poziomu nasycenia.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:05 »
Cytat z kosmonauty cytowany przez Radka moze byc zrodlem nieporozumien. Sa filtry (do badania roznych pasm) ale nic nie maja wspolnego z tworzeniem zbalansowanych kolorow zblizonych do tego co ludzkie oko widzi.

Dlatego użyłem tam słowa "zbliżone". Nawet po kalibracji zdjęcia nikt nie zagwarantuje, że obraz ten będzie dokładnie tym co zobaczyłoby ludzkie oko. Będzie pewną aproksymacją (w pewnym sensie zawsze tak jest) - być może zgodną w 99%, ale to nie to samo co siedzieć tam i po prostu się rozejrzeć.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:06 »
Natomiast różnice w kolorach na zdjęciach przesyłanych przez różne sondy są już znaczne. Logiczne jest więc pytanie: to które są najbardziej zbliżone do takich jak ze zwykłego aparatu?

Tylko, że to co nadsyłają sondy to jedno, a to co wisi w necie to drugie. Dla ludzkich oczu kolor jest zależny od jasności, tzn. przy słabych warunkach oświetleniowych widzimy ich mniej lub wcale, natomiast chociażby ostatnie zdjęcia z MSL są wyciągane z takiego stanu i rozjaśniane aby "było coś normalnie widać". Wielu fotografów na Ziemi w słabych warunkach oświetleniowych stosuje też wydłużone ekspozycje (aż z nocy staje się dzień). Czy w takich sytuacjach to co wychodzi ze "zwykłego aparatu" jest choć trochę zbliżone do tego co "widać"?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2012, 11:08 wysłana przez jmvh »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:20 »

Dlatego użyłem tam słowa "zbliżone". Nawet po kalibracji zdjęcia nikt nie zagwarantuje, że obraz ten będzie dokładnie tym co zobaczyłoby ludzkie oko. Będzie pewną aproksymacją (w pewnym sensie zawsze tak jest) - być może zgodną w 99%, ale to nie to samo co siedzieć tam i po prostu się rozejrzeć.

To praktycznie to samo. Dlatego napisałem wyżej, że zdjęcia ze zwykłych aparatów praktycznie dają takie same kolory co się widzi, nawet kiedy są wyświetlane na monitorze, czy drukowane. Różnica jest do  pominięcia.

Niektóre zdjęcia z Marsa są natomiast albo jakieś takie żółte, albo okrutnie czerwone, albo wręcz niebieskie. To właśnie nie daje mi spokoju. Niektóre natomiast są ładnie wyważone. Nadal rodzi się pytanie, które są w największym stopniu zbliżone do widzenia.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:23 »
Bo zdjęcia z powierzchni do tej pory były robione przez złożenie IRGB. Zamiast kanału czerwieni dawano tam bliską podczerwień.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:38 »
Popatrzcie na te strony o filtrach na MER
http://www.highmars.org/niac/education/mer/mer00.html
http://www.highmars.org/niac/education/mer/mer00b.html

Do złożenia koloru nadają się zdjęcia z Lewej kamery
R - L4 (600 nm)
G - L5 (530 nm)
B - L6 (480 nm)

Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 10, 2012, 11:38 »