Autor Wątek: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019  (Przeczytany 50963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 21, 2013, 23:27 »
Zgoda. Ale bardzo frapujące będzie śledzenie ewolucji tej inicjatywy! Może nawet bardziej niż ewentualnie samego lotu...

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 21, 2013, 23:44 »
Niekoniecznie, jeśli skład załogi będzie taki, jak przypuszczam (zob. mój wcześniejszy post). Na marginesie: Jane Poynter i Taber MacCallum są małżeństwem.


Hmm, może faktycznie... Nie miałem pojęcia o tym że to małżeństwo.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2013, 07:11 »
Pomysł fajny,tylko nie oszukujmy sie-nie do zrealizowania w tak krotkim czasie.SpaceX nie zaryzykuje życia załogi i swojej reputacji.Powinni raczej pomyslec o czymś bardziej realnym czyli bezzalogowy oblot Dragonem i powrót na ziemie.To juz by byl ogromny skok do przodu.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2013, 10:24 »
Moim zdaniem to jedynie "studia papierowe" i analiza możliwości, choć jest "sprowokowana" niskoenergetyczną trajektorią na 2018 rok.

Takich "unikalnych" trajektorii jest więcej, np. w 2014 możliwe byłoby wysłanie pojazdu po krótkiej trajektorii powrotnej Ziemia->Wenus->Mars->Ziemia.

Cytuj
Wydaje mi się jednak, że byłoby to zbyt ryzykowne, nie tylko z uwagi na systemy pokładowe, ale też nie do końca poznane kwestie promieniowania (kto wie, czy byle rozbłysk klasy C nie zrobi krzywdy tym śmiałkom).

Zaś sam pomysł - naprawdę interesujący. 501 dni w budce telefonicznej! :)

IMO to jest referencyjna misja minimum. Realistyczny oblot wymagałby dodatkowego modułu mieszkalnego (coś od Bigelowa np.) i dwóch startów Falcona H. W latach 60-tych Rosjanie pracowali nad projektem misji oblotu Marsa (TMK-1->Mavr), która wymagałaby wyniesienia na LEO zaledwie 75 ton - czyli 3/4 tego, co dwa Falcony H mogą wynieść.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2013, 10:24 »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 22, 2013, 11:32 »
O ile się nie mylę majątek Dennisa Tito szacowany jest na 250 mln dolarów.
Jest zdecydowanie za biedny;) żeby zorganizować taką wyprawę za własne pieniądze.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 22, 2013, 11:58 »
O ile się nie mylę majątek Dennisa Tito szacowany jest na 250 mln dolarów.
Jest zdecydowanie za biedny;) żeby zorganizować taką wyprawę za własne pieniądze.
             ... zwlaszcza, ze pomimo tego, ze byl pierwszym turysta, to mial bilet dosc znizkowo policzony, cos kolo 13mln$ czy jakos tak. Nastepni placili zdecydowanie drozej ... Podejrzewam, ze chodzi raczej o naglosnienie mozliwosci komercyjnych firm zwiazanych z kosmosem, niz realne dzialania. Taka jak pisal Kanarek w budce telefonicznej sie nie da poleciec na marsa, chyba, ze na jakis dragach;-) To jak propozycja aby ladowac siedzac okrakiem na malym ladowniku (cos mi sie kojarzy, ze ktos mial takie pomysly;-)) Powtorze jeszcze raz, jedyne na co mozemy liczyc to to, ze nastepna ISS bedzie juz w L1 i niewiele bedzie sie roznila od statku miedzyplanetarnego, no bedzie jej tylko brakowalo napedu ... Lot na Marsa raczej nie wchodzi na razie w gre ...  Z powazaniem
                                                                                                                                                                                     Adam Przybyla 
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2013, 13:00 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

velo

  • Gość
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 22, 2013, 12:02 »
Gwoli przypomnienia

http://en.wikipedia.org/wiki/Manned_Venus_Flyby

Był już plan misji flajbajowej, jeden z zapomnianych elementów Apollo :)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 22, 2013, 12:52 »
Orientuje się ktoś, ile będzie wynosiła minimalna odległość od powierzchni Marsa??

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 22, 2013, 13:27 »
Orientuje się ktoś, ile będzie wynosiła minimalna odległość od powierzchni Marsa??

Na tyle wysoko, by nie zahaczyć o atmosferę, ale na tyle nisko, by grawitacyjnie "zawrócić". Powiedzmy - pół promienia planety, bardzo z grubsza.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 22, 2013, 14:08 »
Dla samych astronautów byłaby to zapewne bardzo nudna misja. Przez 90 kilka % czasu za oknem mieliby tylko czerń kosmosu i codzienne rutynowe zadania.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 22, 2013, 14:54 »
Dla samych astronautów byłaby to zapewne bardzo nudna misja. Przez 90 kilka % czasu za oknem mieliby tylko czerń kosmosu i codzienne rutynowe zadania.

Niekoniecznie. Przez długi czas znajdowaliby się względnie blisko Marsa lub Wenus, co redukowałoby opóźnienia w transmisji z ew. narzędziami badawczymi (sondami, łazikami, balonami itp) znajdującymi się w okolicy obu planet. Dzięki temu astronauci mogliby je nadzorować zdalnie, w czasie rzeczywistym (lub do rzeczywistego zbliżonym).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 23, 2013, 13:32 »
Nowa inicjatywa się kroi, z Denisem Tito na czele. Z przecieków wynika, że chodzi o załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019 roku. Dwóch delikwentów w zmodyfikowanym Dragonie miałoby być wystrzelonych w kierunku Marsa przy pomocy rakiety Falcon Heavy. Dzięki unikalnemu ustawieniu planet załoga mogłaby wrócić na Ziemię już po 501 dniach.
http://spaceref.com/news/viewpr.html?pid=40141
http://www.newspacejournal.com/2013/02/21/new-insights-on-that-private-crewed-mars-mission/

He ciekawy pomysł z tym oblotem Marsa. Jakby Bigelow lub NASA dostarczyli jeszcze duży, nadmuchiwany moduł, to bym bardziej uwierzył  :) Tyle, że przy oblotem Marsa w samym Dragonie krytykowany na tym i wcześniejszych Forach plan Mars Direct to wyprawa w luksusowym hotelu na Marsa  :P

A co będzie, jak w Dragonie kibel się zepsuje? Gdzie wpakują zapasy żywności na te ok. 500dni? Czy w ,,psiej budzie" astronauci nie zwariują?

Ja bym wolał misję MSR w stylu Red Dragona....... Chyba, że do Dragona przeznaczonego do oblotu Czerwonej Planety doczepią nadmuchiwany moduł z kilkoma kibelkami  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 23, 2013, 14:03 »
Z drugiej strony - takie pomysły coraz bardziej mnie skłaniają do zdania, że w tej chwili brakuje wykonania eksperymentu typu "Mars 500", ale na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Mars 500, podobnie jak Mars Direct to naprawdę luksusowe hotele w porównaniu z zaproponowaną Inspiration Mars. Z drugiej strony - ograniczenie masy/objętości = ograniczenie kosztów, więc taki eksperyment izolacyjny może być naprawdę przydatny.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2013, 14:14 »
Z drugiej strony - takie pomysły coraz bardziej mnie skłaniają do zdania, że w tej chwili brakuje wykonania eksperymentu typu "Mars 500", ale na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Mars 500, podobnie jak Mars Direct to naprawdę luksusowe hotele w porównaniu z zaproponowaną Inspiration Mars. Z drugiej strony - ograniczenie masy/objętości = ograniczenie kosztów, więc taki eksperyment izolacyjny może być naprawdę przydatny.
             ... bo zaden trzezwo myslacy psycholog by sie pod czyms takim nie podpisal, bo szanse na udany eksperyment bylyby nikle. BTW, o ile pamietam nawet na takiej przestzeni jaka mieli np. podczas mars500 tez moze nie wyjsc. Cos mi sie zdaje, ze byla juz jakas proba takiego eksperymentu w rosji, ktora nie wyszla, zgadza sie? Byly jakies niesnaski w zalodze. Z powazaniem
                                                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2013, 14:16 »
Z drugiej strony - takie pomysły coraz bardziej mnie skłaniają do zdania, że w tej chwili brakuje wykonania eksperymentu typu "Mars 500", ale na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Mars 500, podobnie jak Mars Direct to naprawdę luksusowe hotele w porównaniu z zaproponowaną Inspiration Mars. Z drugiej strony - ograniczenie masy/objętości = ograniczenie kosztów, więc taki eksperyment izolacyjny może być naprawdę przydatny.
             ... bo zaden trzezwo myslacy psycholog by sie pod czyms takim nie podpisal, bo szanse na udany eksperyment bylyby nikle. BTW, o ile pamietam nawet na takiej przestzeni jaka mieli np. podczas mars500 tez moze nie wyjsc. Cos mi sie zdaje, ze byla juz jakas proba takiego eksperymentu w rosji, ktora nie wyszla, zgadza sie? Byly jakies niesnaski w zalodze. Z powazaniem
                                                                                                                        Adam Przybyla

Zgadzam się, że pewnie psycholodzy nie będą mogli zaakceptować takiego pomysłu.
W Rosji w latach 70. XX wieku odbyło się chyba kilka studiów izolacyjnych, ale na 100+ dni chyba. Może bardziej Tobie chodziło o Biosferę 2? (Ale to już chyba temat na inny wątek :) )

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowy oblot Marsa (bez wchodzenia na orbitę) w 2018/2019
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2013, 14:16 »