Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128446 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 25, 2020, 18:55 »
Adam, korzystam z Latest Starlink Supplemental TLEs. Trzeba kliknąć na mały globusik za napisem: Latest Starlink TLEs i otworzy się wizualizacja orbitalna 3D wszystkich dotychczas wystrzelonych Starlinków na podstawie najnowszych TLE. Jeśli kliknięmy na napis: Latest Starlink Supplemental TLEs, to otworzy nam się plik tekstowy z danymi TLE wszystkich wystrzelonych dotychczas Starlinków. Zapamiętujemy ten adres pliku txt w schowku PCta. Po uruchomieniu programu Stellarium (każdy pasjonat kosmonautyki powinien mieć ten darmowy program zainstalowany u siebie na kompie) wchodzimy w Okno konfiguracji ->Wtyczki -> Satelity -> Konfiguruj w Źródłach wklejamy adres do pliku txt z TLE Starlinków (ze schowka), po czym wracamy do Ustawienia i klikamy na button Zaktualizuj. No i możemy w wirtualnym planetarium podziwiać przeloty Starlinków nad Polską (wg. aktualnych TLE) w czasie kiedy nie ma stosownej do obserwacji pogody na zewnątrz, a tej jak wiadomo praktycznie nie ma ostatnio na okrągło!

Za dwa tygodnie (8 luty) wrzucę analogiczne foty (jak powyżej), to porównamy różnice. W międzyczasie pewnie już dojdą do wizualizacji na CelesTrak Starlinki z L3.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 19:38 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 25, 2020, 22:42 »
Ja jutro chcę porównać pierwsze orbity dla czterech grup starlinków tj. od momentu startu bo coś mi się wydaje że starty u nas wieczorem nie mają szans na obserwacje (schodząca orbita) i dopiero poranne wkraczające w fazę widoczności są dogodne do obserwacji, zupełnie jak z ISS
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 26, 2020, 18:13 »
Wygląda na to, że jest tak jak pisze Limax7. Właśnie pojawiły się dane TLE przedstartowe dotyczące jutrzejszego startu czwartej paczki Starlinków, czyli misja Starlink V1.0 L3 (wewnętrzne oznaczenie firmy). Firma SpaceX prosi żeby publicznie używać oznaczenia Starlink-4! W temacie Starlink-4 napisałem o tym trochę więcej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2020, 19:36 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 27, 2020, 12:27 »
zrodlo: https://twitter.com/planet4589/status/1221666715777499137


hmm, wiecej tego zlomu juz lata (zielone) ... Z powazaniem
                                                              Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2020, 18:49 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 27, 2020, 12:27 »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 27, 2020, 17:17 »
Wygląda na to, że jest tak jak pisze Limax7. Właśnie pojawiły się dane TLE przedstartowe dotyczące jutrzejszego startu czwartej paczki Starlinków, czyli misja Starlink V1.0 L3

Przeanalizowałem orbitę na jaką ma być wyniesiona paczka Starlink-4 i gdybyśmy mieli je móc obserwować to start musiałby się odbyć między 7:00 a 10:00 naszego czasu. A tak niestety te starty z innych godzin nie będą obserwowane
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 27, 2020, 20:07 »
Lepszą sytuację będziemy mieli zapewne latem w "białe noce", kiedy czas obserwacji satelitów na VLEO/LEO znacznie się wydłuży, i może wówczas w końcu załapiemy się na "Starlink-train" o ile rzecz jasna (jak pisze wyżej Limax7), czasy startów kolejnych misji będą dla nas łaskawsze.

Adam, faktycznie (zielonych), czyli śmieci po Falconach z kolejnych misji Starlink, przy takiej ilości zaplanowanych na najbliższe lata startów będzie przybywać niestety coraz więcej!
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 28, 2020, 16:36 »
Czarny .. ale nieznacznie;-)
"The Starlink satellites are also much more visible during original deployment than when they reach operational orbits higher up. For comparison, the original Iridium satellites were placed in an operational orbit 781 kilometers (485 miles) up, and were only visible to the naked eye when they flared. The Starlink mega-constellation will deploy in three orbital shells with operational altitudes of 340 kilometers (210 miles), 550 kilometers (340 miles) and 1,150 kilometers (710 miles) respectively. As of writing this, DarkSat 2020-001U's orbit is still on the low end, at 366 by 368 kilometers. DarkSat should reach operation altitude and orientation by the end of February 2020."


Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Zrodla:
https://phys.org/news/2020-01-stalking-starlink-black-sheep-darksat.html

https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 28, 2020, 19:49 »
Ooo, dzięki za linka. Ciekawe dane. Nie mogłem tego sprawdzić osobiście (choć chciałem), bo pogoda u mnie non-stop nie nadaje się do obserwacji.  >:( :( Czyli moje pierwsze (niedokładne i niezweryfikowane) obserwacje Darksata (o czym pisałem: TUTAJ) potwierdziły się!  :)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2020, 09:28 »
Sadze, ze ponizszy link swiadczy o tym, ze satelity GEO powoli odchodza lamusa:
https://tech.slashdot.org/story/20/02/07/2224251/fcc-moves-to-free-up-spectrum-for-potential-cellphone-service?utm_source=slashdot&utm_medium=twitter
Naziemna infrastruktura, konstelacje na LEO i moze balony zajma ich miejsce.
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 08, 2020, 21:31 »
Wydaje mi się jednak, że zawsze będzie jakiś rynek dla satelitów GEO, tylko po prostu mniejszy.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 08, 2020, 21:44 »
Wydaje mi się jednak, że zawsze będzie jakiś rynek dla satelitów GEO, tylko po prostu mniejszy.
Zgadzam się 

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 08, 2020, 23:43 »
Wydaje mi się jednak, że zawsze będzie jakiś rynek dla satelitów GEO, tylko po prostu mniejszy.
          ... jasne, to nie tak, ze one zanikna, zwlaszcza, ze ceny za nie moga w najblizszym czasie mocno spasc.
Moze pojawic sie tez zupelnie nowa jakosc. Z powazaniem
                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 12, 2020, 12:02 »
Zachęcam do obserwacji Starlink-46 wyniesionego na orbitę w maju 2019 roku, misji testowej. Jest na niskiej orbicie 196x305 km a to już o "krok" od deorbitacji.

Widziałem go 8 lutego podczas sesji z Merkurym i był bardzo dobrze widoczny mimo pełni Księżyca. Miał ok +1 mag.

Polecam bo jest dziś i przez kilka następnych dni dobrze widoczny na wieczornym niebie ! :)



Tu lista można sortować.

https://celestrak.com/NORAD/elements/table.php?tleFile=starlink&title=Starlink Satellites&orbits=0&pointsPerRev=90&frame=1
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2020, 18:54 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 12, 2020, 17:16 »
Za chwilę przelot Starlink-46. U mnie w Lublinie ok. 17:20 w okolicach Kasjopei, a ok. 17:21 już w pobliżu Bliźniąt. Szybko zasuwa! Drugi przelot już bardzo krótki, po 18:52 - gdzieś w pobliżu Wenus wejdzie już w cień Ziemi. Niestety u mnie zaczęły się gromadzić chmury, chyba dzisiaj odpuszczę!

Jeśli ktoś chciałby sobie zobaczyć efemerydy i mapki przelotu wśród gwiazdozbiorów Starlinka-46 (dla swojej konkretnej miejscówki obserwacyjnej) to szukać w ogólnej bazie danych satelitów na Heavens-Above (wpisując: Starlink-46 w wyszukiwarce bazy, lub Starlink* - wtedy wyrzuci wszystkie Starlinki, wpisanie tylko Starlink: nie działa!)

PS. Limax7, ja też 8 lutego byłem w terenie, bo dopisała pogoda i robiłem pierwsze swoje foty Merkurego (w sumie nic specjalnego, ale Merkury, no i Wenus rzecz jasna są widoczne: TUTAJ można je zobaczyć, gdyby Ktoś był ciekaw). Tego dnia udało mi się również (przez przypadek) uchwycić po raz pierwszy na foto sztucznego satelitę (o czym pisałem TUTAJ) i powiem, że mnie to wciągnęło!  :)
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2020, 18:34 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 12, 2020, 18:56 »
Za chwilę przelot Starlink-46. U mnie w Lublinie ok. 17:20 w okolicach Kasjopei, a ok. 17:21 już w pobliżu Bliźniąt. Szybko zasuwa! Drugi przelot już bardzo krótki, po 18:52 - gdzieś w pobliżu Wenus wejdzie już w cień Ziemi. Niestety u mnie zaczęły się gromadzić chmury, chyba dzisiaj odpuszczę!

Jeśli ktoś chciałby sobie zobaczyć efemerydy i mapki przelotu wśród gwiazdozbiorów Starlinka-46 (dla swojej konkretnej miejscówki obserwacyjnej) to szukać w ogólnej bazie danych satelitów na Heavens-Above (wpisując: Starlink-46 w wyszukiwarce bazy, lub Starlink* - wtedy wyrzuci wszystkie Starlinki, wpisanie tylko Starlink: nie działa!)

PS. Limax7, ja też 8 lutego byłem w terenie, bo dopisała pogoda i robiłem pierwsze swoje foty Merkurego (w sumie nic specjalnego, ale Merkury, no i Wenus rzecz jasna są widoczne: TUTAJ można je zobaczyć, gdyby Ktoś był ciekaw). Tego dnia udało mi się również (przez przypadek) uchwycić po raz pierwszy na foto sztucznego satelitę (o czym pisałem TUTAJ) i powiem, że mnie to wciągnęło!  :)

:)

Ja w heavens above wpisuję w pasku adresu numer Norad zamiast jakiegoś innego satelity
Jutro u mnie wieczorem może się przejaśnić, zobaczymy :D
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 12, 2020, 18:56 »