Autor Wątek: European Extremely Large Telescope (E-ELT)  (Przeczytany 4208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« dnia: Październik 18, 2011, 11:30 »
http://www.spacedaily.com/reports/ESO_and_Chile_sign_agreement_on_E_ELT_999.html

Cytuj
On 13 October 2011, the Republic of Chile and ESO signed an agreement regarding land for the European Extremely Large Telescope, including the donation of an area of 189 km2 around Cerro Armazones for the installation of the E-ELT as well as a concession for 50 years relating to the surrounding area, representing an additional 362 km2 , which will protect the E-ELT from light pollution and mining operations. With the current 719 km2 of land around Cerro Paranal the total protected area around the Paranal-Armazones complex will thus reach 1270 km2.

Ponadto zmniejszono planowaną średnicę teleskopu do 39,3 m. Hmm mogli choć 40 m zostawić, lepiej by brzmiało.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 03:53 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2017, 20:20 »
Odlano gigantyczne zwierciadło wtórne dla E-ELT. Zostanie wyszlifowane z precyzją do 15 nanometrów
25 MAJA 2017

Odlewanie wtórnego lustra dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) zostało ukończone w firmie SCHOTT w Mainz w Niemczech. Po ostatecznym ukończeniu zwierciadło będzie mieć 4,2 metra średnicy i ważyć 3,5 tony. Będzie największym lustrem wtórnym spośród zamontowanych na teleskopach, a także największym zwierciadłem wypukłym kiedykolwiek wyprodukowanym.

Należący do ESO, 39 metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) będzie po uzyskaniu pierwszego światła w 2024 roku największym teleskopem tego rodzaju na świecie. Zrealizowano właśnie kolejny ważny etap jego budowy: odlanie zwierciadła wtórnego (M2), które jest większe niż zwierciadła główne wielu teleskopów pracujących obecnie w ośrodkach naukowych.



Zwierciadło zostało odlane z bloku materiału – w tym przypadku szklanej ceramiki Zerodur® — a następnie zostanie utwardzone i wyszlifowane, aby uzyskać ostateczny kształt lustra. W styczniu 2017 r. ESO przyznało firmie SCHOTT kontrakt na wyprodukowanie zwierciadła M2. ESO od dawna współpracuje z tą firmą, która wyprodukowała także zwierciadła główne dla 8,2-metrowych teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal. Producent dostarczył już wcześniej półfabrykaty dla cienkich odkształcalnych zwierciadeł, które będą tworzyć lustro czwartego rzędu (M4) w ELT oraz dostarczy je także dla lustra trzeciego rzędu (M3).

Zwierciadło wtórne przejdzie teraz przez kolejne lata powolny proces ochładzania, skrawania i obróbki cieplnej. Następnie będzie gotowe do precyzyjnego nadania mu odpowiedniego kształtu i wyszlifowania. Przeprowadzi to francuska firma Safran Reosc, włącznie z dodatkowymi testami. Zwierciadło będzie miało nadany kształt i zostanie wyszlifowane z dokładnością do 15 nanometrów na całej powierzchni optycznej.


Zwierciadło wtórne teleskopu E-ELT podczas transportu ulicami Moguncji. Fot. SCHOTT/ESO

Po ukończeniu i zainstalowaniu, zwierciadło M2 będzie wisieć do góry nogami nad gigantycznym zwierciadłem głównym teleskopu i będzie tworzyć drugi element w nowatorskim pięciozwierciadlanym systemie optycznym. Lustro jest silnie zakrzywione i asferyczne, co jest głównym wyzwaniem przy jego produkcji i testowaniu.

Szklaną ceramikę Zerodur®, stworzono oryginalnie dla teleskopów astronomicznych pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Materiał ten prawie nie ma rozszerzalności termicznej; nawet poddany dużym fluktuacjom temperatury, jest odporny chemicznie i można go szlifować z dużą precyzją. Wiele teleskopów ze zwierciadłami Zerodur® działa stabilnie od dziesięcioleci, w tym należący do ESO Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Chile.

Źródło: ESO
http://www.space24.pl/600085,odlano-gigantyczne-zwierciadlo-wtorne-dla-e-elt-zostanie-wyszlifowane-z-precyzja-do-15-nanometrow

Mamy jeszcze jeden wątek na temat tego teleskopu. Może  zintegrować te wątki?
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2477.msg93416#msg93416
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2018, 02:28 wysłana przez Orionid »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2017, 20:40 »
Fajnie, a czy ktoś wie, czy wreszcie wiadomo gdzie stanie TMT?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2017, 09:06 »
Podpisano kontrakty na gigantyczne zwierciadło główne teleskopu ELT
31.05.2017

 Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało kontrakty na budowę zwierciadła głównego dla teleskopu, który będzie największym teleskopem optycznym świata. Zwierciadło główne teleskopu ELT ma mieć średnicę 39 metrów.

Po niedawnej inauguracji budowy kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), co nastąpiło w piątek 26 maja, poinformowano o kolejnym etapie tworzenia największego teleskopu optycznego świata. We wtorek 30 maja Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało kontrakty na budowę zwierciadła głównego dla tego gigantycznego teleskopu.
 
Odlew segmentów zwierciadła ma wykonać niemiecka firma SCHOTT, a później francuska firma Safran Reosc je wyszlifuje, zamontuje i przetestuje. Umowa dotycząca szlifowania zwierciadła jest drugim pod względem wielkości kontraktem na budowę ELT i trzecim pod tym względem kiedykolwiek przyznanym przez ESO.
 
Zwierciadło teleskopu ELT będzie mieć średnicę nieco ponad 39 metrów. Nie będzie zbudowane w jednym kawałku, tylko złożone z wielu pojedynczych segmentów o kształcie sześciokątnym. Każdy z segmentów będzie mierzyć 1,4 metra, w sumie będzie ich 798 sztuk. Pracując razem jako jeden teleskop będą zbierać dziesiątki milionów razy więcej światła niż ludzkie oko.
 
Wyprodukowanych zostanie jednak więcej segmentów, aż 931, z czego 133 będą zestawem konserwacyjnym. Gdy już teleskop będzie pracował, zapasowe zwierciadła będą służyć do sukcesywnego wymieniania tych użytkowanych, tak aby można było na bieżąco napylać na nie nową warstwę odbijającą światło, gdy stara już nie będzie mieć odpowiednich własności.
 
Segmenty zwierciadła głównego będą wygładzane z dokładnością taką, aby odstępstwa nie przekraczały 10 nanometrów. Jest to mniej niż wysokość biedronki w skali takiej, gdyby segment zwierciadła miał wielkość Francji.
 
Wszystkie segmenty zwierciadła mają powstać w ciągu siedmiu lat. Zakład produkcyjny w maksimum produkcji będzie wytwarzał je z tempem jednego segmentu dziennie. Dla celów produkcji powstanie nowy zakład w fabryce w Poitiers we Francji, specjalizującej się w produkcji nowoczesnych elementów optycznych i optoelektronicznych.
 
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) ma uzyskać pierwsze światło w 2024 roku. Obecnie rozpoczynają się kolejne etapy jego budowy. Powstanie na szczycie Cerro Armazones w północnym Chile, niedaleko Obserwatorium Paranal. Swoimi rozmiarami (wielkością zwierciadła głównego) będzie około czterokrotnie przewyższał największe obecnie pracujące teleskopy.
 
Naukowcy mają nadzieję, że ELT pozwoli na dokładniejsze badania planet takich jak Ziemia, krążących wokół innych gwiazd, zwiększy naszą wiedzę o początkach Wszechświata, a być może także odkryje obiekty lub zjawiska, z których obecnie nie zdajemy sobie sprawy. Można też spotkać głosy, że teleskop ten będzie szansą na znalezienie innego życia we Wszechświecie.
 
W projekcie ELT bierze udział także Polska, która od 2015 roku jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Nasi naukowcy i inżynierowie będą uczestniczyli w budowie niektórych elementów teleskopu. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414408,podpisano-kontrakty-na-gigantyczne-zwierciadlo-glowne-teleskopu-elt.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2017, 09:06 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2017, 06:50 »
ESO oficjalne zmieniło nazwę gigantycznego teleskopu
15.06.2017

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) – tak brzmi teraz nazwa gigantycznego teleskopu, budowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Instrument ten będzie największym teleskopem optycznym świata.

Do tej pory gigantyczny teleskop nosił nazwę European Extremely Large Telescope (E-ELT). Od niedawno zaczęto stosować skróconą wersję nazwy w formie Extremely Large Telescope (ELT), co zostało oficjalnie potwierdzone w poniedziałek w oświadczeniu wydanym przez dyrektora generalnego ESO, prof. Tima de Zeeuwa.
 
Dyrektor wyjaśnił, że nazwa E-ELT była traktowana jako tymczasowa i wobec rozpoczęcia niedawno istotnych etapów konstrukcji teleskopu, zdecydowano o jej skróceniu do formy ELT.
 
Nowa wersja nazwy, poza krótszą formą, ma lepiej odzwierciedlać rosnącą liczbę międzynarodowych partnerów ESO, zarówno wśród krajów, jak i wśród przedsiębiorstw, które są zaangażowane w projekt.
 
W oświadczeniu wskazano, że starsze materiały nadal mogą opisywać teleskop starym określeniem - E-ELT, ale we wszystkich nowych i przyszłych komunikatach i materiałach informacyjnych będzie stosowana forma ELT. W tłumaczeniu na język polski nazwa teleskopu będzie zatem brzmieć: Ekstremalnie Wielki Teleskop.
 
Według planów ELT ma być największym teleskopem optycznym/podczerwonym na świecie. Jego zwierciadło główne będzie mieć średnicę prawie 40 metrów (dla porównania: największe aktualnie działające teleskopy optyczne mają zwierciadła główne o rozmiarach około 10 metrów). Obecnie trwają kolejne etapy jego budowy. Niedawno rozpoczęto budowę kopuły i głównej struktury teleskopu oraz podpisano kontrakt na wykonane zwierciadła głównego. W projekt ELT zaangażowana jest także Polska. Teleskop ELT ma uzyskać pierwsze światło w 2024 roku. Projekt ma budżet przekraczający miliard euro. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414619,eso-oficjalne-zmienilo-nazwe-gigantycznego-teleskopu.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2018, 02:28 »
Odlano kilka pierwszych segmentów zwierciadła głównego dla teleskopu ELT
08.01.2018 aktualizacja 10.01.2018 ©


Zdjęcie z procesu odlewania segmentów zwierciadła głównego dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Źródło: SCHOTT/ESO.

Z powodzeniem zakończono proces odlewu pierwszych kilku segmentów lustra głównego dla gigantycznego teleskopu ELT - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) . Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) ma rozpocząć obserwacje w 2024 roku.

ELT ma być największym teleskopem optycznym/podczerwonym świata. Jest w trakcie budowy na górze Cerro Armazones w Chile w ramach projektu prowadzonego przez Europejskie Obserwatorium Południowe - dużą organizację naukowo-techniczną, do której należy m.in. Polska.

Zwierciadło główne teleskopu ELT będzie miało 39 metrów średnicy. To kilkakrotnie więcej niż największe obecnie działające teleskopy optyczne na świecie, których lustra główne mają po około 10/11 metrów. Tak gigantyczne zwierciadło, jak w przypadku ELT, jest zbyt wielkie, aby wykonać je z jednej bryły szkła. Zamiast tego będzie składać się z 798 sześciokątnych segmentów ułożonych niczym plaster miodu. Każdy z segmentów będzie miał rozmiar 1,4 metra, przy grubości zaledwie około 5 centymetrów.

Segmenty zwierciadła głównego teleskopu ELT są wykonywane ze specjalnego materiału ceramicznego o nazwie Zerodur. Charakteryzuje się on bardzo niską rozszerzalnością cieplną i nawet w przypadku dużych zmian temperatury materiał nie rozszerza się. Jest też odporny chemicznie i można go szlifować z dużą dokładnością. Zerodur został zaprojektowany w latach 60. XX wieku specjalnie dla teleskopów astronomicznych. Technologia ta od wielu lat jest wykorzystywana w największych teleskopach na świecie.

Wykonawcą kontraktu na odlanie segmentów dla zwierciadła głównego ELT jest niemiecka firma SCHOTT (która opracowała materiał Zerodur). To w jej zakładzie w Mainz następuje odlewanie zwierciadeł. Jak na razie odlano sześć pierwszych segmentów (wcześniej tą samą techniką odlano także zwierciadło wtórne). Teraz czeka je długi proces ochładzania, obróbki cieplnej i skrawania. Potem trafią do francuskiej firmy Safran Reosc, która je wyszlifuje z precyzją do 15 nanometrów.

Gdy produkcja ruszy pełną parą, odlewany będzie jeden segment dziennie. Łącznie trzeba wyprodukować 900 segmentów, z których 798 zostanie zamontowanych na teleskopie, a 133 będą zapasowe.

Budowa Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu to olbrzymi projekt o budżecie przekraczającym miliard euro. W jego wykonanie zaangażowane są firmy i instytuty naukowe z różnych krajów członkowskich ESO. Sukcesywnie podpisywane są kolejne kontrakty. Swój udział w budowie mają także podmioty z Polski, w szczególności firma Sener Polska, która wykona moduły dla zwierciadła wtórnego M2 i zwierciadła trzeciego rzędu M3 służące do bezpiecznego transportu tych zwierciadeł, ich magazynowania, serwisowania oraz montażu na strukturze teleskopu. Z kolei fizycy i astronomowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będą projektować część zaawansowanego spektrografu dla przyszłego teleskopu. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27844%2Codlano-kilka-pierwszych-segmentow-zwierciadla-glownego-dla-teleskopu-elt

2) Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) jest już w połowie gotowy
12.07.2023

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiło, że projekt budowy gigantycznego teleskopu o średnicy blisko 40 metrów jest na półmetku. Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) ma zacząć obserwacje kosmosu za kilka lat.

Extremely Large Telescope, w skrócie ELT, to teleskop optyczny o średnicy zwierciadła głównego 39 metrów, który jest aktualnie konstruowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na szczycie Cerro Armazones na pustyni Atakama w Chile.
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97538%2Cekstremalnie-wielki-teleskop-elt-jest-juz-w-polowie-gotowy.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2023, 18:56 wysłana przez Orionid »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2024, 11:25 »
Ekstremalnie Wielki Teleskop coraz bliżej. Co zobaczy na Proximie b?



Najbliższą nam egzoplanetą jest Proxima b, planeta skalista krążąca wokół czerwonego karła Proxima Centauri, czyli najbliższej gwiazdy do Układu Słonecznego. Cały układ znajduje się nieco ponad 4,26 roku świetlnego od Ziemi. Tak się doskonale składa, że najbliższą nam egzoplanetą jest planeta skalista i to na dodatek znajdująca się w ekosferze swojej gwiazdy. Wszystko wskazuje na to, że jest to planeta, na której teoretycznie może istnieć woda w stanie ciekłym. Nic zatem dziwnego, że naukowcy już nie mogą się doczekać pierwszych obserwacji tej planety za pomocą powstającego monstrualnego teleskopu, którego zwierciadło główne ma aż 39 metrów średnicy. Co jednak taki teleskop będzie w stanie tam dostrzec?

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby się okazało, że Proxima b jest planetą skalistą, z własną atmosferą i wodą na powierzchni. Okazałoby się wtedy, że zupełnie przypadkiem najbliższa nam egzoplaneta posiada warunki pozwalające na istnienie życia. Już takie odkrycie wskazywałoby silnie na to, że życie we wszechświecie występuje powszechnie. Jaka jest bowiem szansa na to, aby przypadkiem dwie gwiazdy znajdujące się obok siebie miały planety sprzyjające życiu, a cała reszta wszechświata nie? No właśnie. Problem jednak w tym, że owa planeta krąży wokół czerwonego karła, a to stanowi dla życia już poważny problem. Gwiazdy tego typu są małe, przez co ich ekosfery znajdują się bardzo blisko gwiazdy. Problemem jest także aktywność takich gwiazd. Dochodzi na nich bowiem do rozbłysków znacznie częstszych i znacznie silniejszych niż te obserwowane na Słońcu. Nie są one z pewnością niczym dobrym dla życia znajdującego się na powierzchni planety, która znajduje się bardzo blisko takiej gwiazdy.

Mimo tego, że Proxima b znajduje się bardzo blisko Układu Słonecznego, to wszystko wskazuje na to, że nasze standardowe metody poszukiwania biosygnatur nie będą działały w przypadku tej planety.



Większość egzoplanet odkrywa się metodą tranzytu, podczas której z naszego punktu widzenia planeta regularnie przechodzi na tle tarczy swojej gwiazdy macierzystej. Widzimy powtarzający się spadek jasności gwiazdy i wiemy, że planeta tam jest. W przypadku egzoplanet tranzytujących możemy szukać zmian w widmie gwiazdy w trakcie tranzytu planety. Pierwiastki pojawiające się w widmie gwiazdy w trakcie tranzytu to pierwiastki tworzące atmosferę planety, przez którą przechodzi część światła emitowanego przez gwiazdę. W ten sposób można bardzo szybko odkryć skład chemiczny atmosfery. W ten sposób odkryliśmy obecność wody, dwutlenku węgla i innych cząsteczek w atmosferach wielu innych egzoplanet.



Problem w tym, że z naszego miejsca w przestrzeni kosmicznej nie da się obserwować tranzytu Proximy b. Planetę bowiem odkryto metodą dopplerowską. Kiedy patrzymy na światło Proxima Centauri, możemy zobaczyć, że jego widmo przesuwa się nieznacznie w czasie w kierunku ku czerwieni, a następnie błękitu. Przyciąganie grawitacyjne Proximy b powoduje, że gwiazda lekko się kołysze. Wiemy więc, że egzoplaneta tam jest i mamy dobre pojęcie o jej rozmiarze i masie, ale ponieważ nie przechodzi ona przed swoją gwiazdą, nie możemy obserwować widma jej atmosfery.



W najnowszym artykule naukowym opublikowanym na serwerze preprintów arXiv naukowcy dowodzą, że życie możemy znaleźć w inny sposób, wykorzystując odbicie światła gwiazd od atmosfery planety. W zasadzie pomysł jest prosty. Zamiast szukać światła przechodzącego bezpośrednio przez atmosferę, należy szukać światła, które bezpośrednio odbiło się od planety. Takie badania prowadzono chociażby w przypadku Marsa i gazowych olbrzymów, które przecież nie przechodzą z naszej perspektywy na tle Słońca. Dlaczego zatem nie moglibyśmy tego zrobić w przypadku egzoplanet?

Problemem jest przede wszystkim niewielka ilość światła odbitego od planety w porównaniu z jasnością samej gwiazdy. Aby pokonać to ograniczenie, naukowcy przesłaniają często światło gwiazdy macierzystej, aby w jej otoczeniu dostrzec znacznie słabsze światło odbijane od planety. Zrobiliśmy to, aby bezpośrednio obserwować duże planety gazowe krążące wokół gwiazd, ale nigdy jeszcze tego nie robiono w badaniach planet wielkości Ziemi.



W swojej pracy autorzy przyglądają się potencjałowi Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), obecnie budowanego w północnym Chile. W szczególności skupiają się na możliwościach monolitycznego spektrografu pola optycznego i całkowego bliskiej podczerwieni o wysokiej rozdzielczości kątowej (HARMONI), który będzie w stanie uchwycić widma wysokiej rozdzielczości. Zespół przeprowadził symulację obserwacji Proximy Centauri, wykorzystując efekt maskowania gwiazdy do uchwycenia światła odbitego od krążącej wokół niej egzoplanety. Czy projekt HARMONI jest w stanie zgromadzić wystarczającą ilość danych o wysokiej rozdzielczości, aby odkryć potencjalne biosygnatury?

Wyniki nie napawają optymizmem. W obecnie proponowanej konfiguracji konfiguracja maski przesłaniającej gwiazdę jest zbyt duża i będzie blokować większość światła egzoplanety. Okazało się jednak, że konfigurację można zmodyfikować w taki sposób, aby można było badać atmosferę Proximy b. Nie wystarczy tutaj jedynie zmniejszenie rozmiarów przesłony, ponieważ takie działanie pozwoliłoby na dotarcie do instrumentu większej ilości światła gwiazdy, co spowodowałoby rozmycie danych o egzoplanetach. Zamiast tego zespół proponuje wykonanie szczegółowych symulacji w celu optymalizacji całego projektu.

Modyfikacje nie będą ani łatwe, ani tanie, ale mogą być tego warte. Jako nasza najbliższa egzoplaneta, Proxima b, znajduje się na krótkiej liście światów, które odwiedzimy jako pierwsze, wysyłając sondy poza nasz Układ Słoneczny. Jeśli rzeczywiście istnieje na niej życie, to byłoby to jedno z największych odkryć w historii.

https://arxiv.org/abs/2401.09589
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2024, 11:39 wysłana przez Slavin »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Extremely Large Telescope (E-ELT)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2024, 11:25 »