Autor Wątek: Mars (zbiorczo)  (Przeczytany 168736 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 25, 2011, 23:54 »
istnieje możliwość wytworzenia paliwa rakietowego z atmosfery Marsa??Coś kojarze ale chyba Zubrin udowodnił że da się czy ktoś się tym zainteresował?

To system ISRU, który miałby wytwarzać metan ze związków w atmosferze Marsa (dwutlenek węgla?). Niech się zubrinowcy wypowiedzą ;)

Tak. Z Ziemi miał być dowieziony wodór - np pod postacią wody.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sabatier_reaction

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2011, 20:59 »
Dokładnie tak. Jednak na ile wiem nie było żadnych większych prac nad tym ze strony agencji rządowych (jeżeli w ogóle jakieś?). Ktoś z Mars Society może będzie wiedział czy coś więcej pracowano nad systemem w ramach tej organizacji. Jak dla mnie takie coś choćby w miniaturce powinno być podstawowym eksperymentem wysłanym jak najszybciej na Marsa, ale to tylko ja:P

Nie tylko Ty ale i Ja też tak myślę. Dziwię, się czemu takiego urzadzonka nie planuje się umieścić na planowanych lądownikach? Tego typu sprawa dobrze się nadawała do Robotic Precursor Programm, ale z tego co czytałem o nowym budżecie NASA to program ten zamknięto  :P Mimo to nadal, jak myślę lobby marsjańskie powinno zająć się by został on umieszczony na którejś z sond. Udana takiego eksperymentu naocznie by pokazała, że jest duży sens w rozwoju technologii ISRU na Marsie.

Przypomnę też, że tego rodzaju urządzenie było planowane do umieszczenia na lądowniku Mars 2001 Lander, którego po katastrofie Mars Polar Landera zarzucono. Po wznowieniu zastosowania lądownika w ramach misji Scout 2007  - misja Phoenix, niestety już nie przewidziano dla instalacji ISRU miejsca na pokładzie sondy  :-\

A oto linki a propos Mars 2001 Landera:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Surveyor_2001_Lander
i planowanej instalacji ISRU:
http://www.lpi.usra.edu/meetings/marsmiss99/pdf/2503.pdf

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2011, 15:11 »
mam pytanie czy skierowanie nie wielkiej asteroidy w Marsa i impakt doprowadziło by do podgrzania atmosfery?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2011, 15:21 »
mam pytanie czy skierowanie nie wielkiej asteroidy w Marsa i impakt doprowadziło by do podgrzania atmosfery?

Jakiś czas temu widziałem na Discovery M. Kaku rozwodzącego się nad ideą skierowania wielu planetoid w kierunku biegunów Marsa, gdzie impakt miałby spowodować wydzielenie do atmosfery dużej ilości gazów cieplarnianych zapoczątkowując terraformowanie. Co plótł dalej nie wiem - nie trawię jego programów.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2011, 15:21 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2011, 18:12 »
Tak jakby mało było tam CO2....  ;)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 08, 2011, 22:12 »
czyli teoretycznie możliwy sposób na podgrzanie atmosfery Marsa??

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 08, 2011, 22:32 »
czyli teoretycznie możliwy sposób na podgrzanie atmosfery Marsa??

Moim zdaniem absolutnie nie. Chyba jedyny sposób, aby z Marsa był pożytek to drastyczne zwiększenie gęstości atmosfery, a żeby to było możliwe musi mieć on dużo większą grawitację, a więc i masę.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 08, 2011, 22:52 »
Nie znam się na Marsie ( ;D ), ale w chili obecnej mówienie o terraformacji całej planety to czyste SF.
Równie dobrze możemy rozprawiać o teleportacji ludzi, zamianie funkcjami mrówek i słoni czy wymianie Słońca na inną gwiazdę.
To niedorzeczne.

Powtórzę po raz któryś (nie w tym wątku, w ogóle): Ziemia to dla człowieka wyjątkowe i jedyne miejsce, tylko tu możemy żyć.
Ani Mars, ani będący duuuużo bliżej Księżyc nie zapewni nam niczego potrzebnego do życia.
A za 5 - 10 tyś lat to się nie wypowiadam. :) ;)
The Dark Side of the Moon

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2011, 23:00 »
Nie znam się na Marsie ( ;D ), ale w chili obecnej mówienie o terraformacji całej planety to czyste SF.
Równie dobrze możemy rozprawiać o teleportacji ludzi, zamianie funkcjami mrówek i słoni czy wymianie Słońca na inną gwiazdę.
To niedorzeczne.

Wcale nie. O ile teleportacja ludzi nie ma podstaw teoretycznych, to terraformowanie Marsa jak najbardziej. Technicznie nie jesteśmy tego w stanie zrobić, ale teoretycznie jest to możliwe. O teleportacji tego powiedzieć nie możemy.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2011, 20:47 »
czemu SF?myslę że technologie to już nawet są tylko wiadomo nikt tego się nie podejmie ponieważ w grę wchodzą koszty które nikomu by nie zostały zwrócone ale wykluczając kwestie finansowe to raczej możliwe ponieważ skojarzyło mi się to z pewną propozycją związaną z ochroną Ziemi przed asteroidami itp. a mianowicie jedną z najbardziej realnych było zepchnięcie takiej asteroidy z trajektori na tyle by ominęła Ziemie, więc tak samo powinno się dać skierować takową w kierunku Marsa a wybór jest spory bo po sąsiedzku jest przecież pas planetoid.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 17, 2011, 14:23 »
Wcale nie. O ile teleportacja ludzi nie ma podstaw teoretycznych, to terraformowanie Marsa jak najbardziej. Technicznie nie jesteśmy tego w stanie zrobić, ale teoretycznie jest to możliwe. O teleportacji tego powiedzieć nie możemy.

A w praktyce to nawet ,,terraformujemy" inną, znacznie większą od Marsa planetę - Ziemię  :(
I każdy widzi jakie są tego efekty  >:(   :P

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 17, 2011, 14:30 »
A w praktyce to nawet ,,terraformujemy" inną, znacznie większą od Marsa planetę - Ziemię  :(
I każdy widzi jakie są tego efekty  >:(   :P

Tylko że to wysiłek globalny niemal siedmiu miliarda chłopa (i baby), a skutki raczej mizerne (na przeobrażenie Marsa zdecydowanie za mało) i prawdę mówiąc - wciąż dyskusyjne.

LooZ^

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 21, 2011, 01:51 »
Technicznie nie jesteśmy tego w stanie zrobić, ale teoretycznie jest to możliwe. O teleportacji tego powiedzieć nie możemy.

A czy to wlasnie nie Zubrin (ksiazke czytalem jakis czas temu wiec moge sie mylic) nie udowadnial, ze technologie juz mamy, ale nie ma decyzji politycznej (i finansowej) zeby to realizowac?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 21, 2011, 15:18 »
Zubrin tak pisał, ale o realizacji lotu załogowego na Marsa. O terraformowaniu Marsa, to jeszcze ,,paru" rzeczy musimy się nauczyć. Choć jak pisał to już terraformujemy ale Ziemię.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 21, 2011, 15:27 »
Choć jak pisał to już terraformujemy ale Ziemię.

Terra (łac.) - Ziemia, wiec dzięki terraformowaniu Ziemia staje się coraz bardziej Ziemska ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 21, 2011, 15:27 »