http://www.geekweek.pl/silnik-jonowy-na-mocz/362425/
Silnik jonowy na mocz
Nowy silnik ma nie posiadać żadnych ruchomych elementów, a wszystkie części konstrukcji stykające się z paliwem są szklane lub ceramiczne dzięki czemu będzie on mógł wykorzystywać niemal każde „paliwo” – nawet mocz – zamiast bardzo drogich gazów szlachetnych. Generuje on ciąg w taki sam sposób jak inne silniki jonowe – wysyłając naładowane jony z dużą siłą na zewnątrz. Jednak robi on to bez żadnych ruchomych części – gaz jest wstrzykiwany do rury, która jest bombardowana falami radiowymi o częstotliwości 13.56 MHz. Cząsteczki gazu zmieniają się w plazmę i opuszczają rurę jednym z jej końców.
W Międzynarodowej Stacji Kosmicznej istnieje system, który wyciąga wodę z moczu – produkując płyn o pH w okolicach 1. Australijscy badacze uważają, że nadałby się on idealnie do nowego silnika. Usunęłoby to sporo problemów z drogi podczas długodystansowych podróży międzyplanetarnych.
Bo, co jeszcze ważniejsze, HDLT ma być bardzo wydajny ponieważ energia używana jest tylko do tworzenia plazmy i utrzymania pola elektromagnetycznego.
Już niedługo mają rozpocząć się testy, a gotowy satelita z silnikiem HDLT ma wystartować już w ciągu 2 lat. A potem co? Możemy lecieć na Marsa – co dzięki nowemu silnikowi ma zająć tylko 3 miesiące.
Firma ATK otrzymuje kontrakt na rozwój innowacyjnych paneli słonecznychMyślę że takie panele super się przydadzą do zasilania silników jonowych. Pozwolą wyraźnie zwiększyć ich moc oraz rozpowszechnią ich stosowanie. I to nie tylko do satelitów ale także do sond kosmicznych przeznaczonych do badania Układu Słonecznego.
http://www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/4877-2012-12-01-panele-s%C5%82oneczne-atk
(http://img29.imageshack.us/img29/4679/amainckoncepcjasatelity.jpg)
ATK zostało niedawno wybrane przez NASA w ramach Space Technology Program do realizacji innowacyjnego rozwiązania technologicznego dla eksploracji kosmosu. Firma zaproponowała lekkie panele słoneczne mające uzyskiwać dziesięciokrotnie więcej mocy z promieniowania słonecznego.[...]
Dodatkowym atutem ma być ich mała masa na jednostkę powierzchni. Większa moc pozwoli również zasilać elektryczny napęd w satelitach.
Kryptonowy silnik plazmowy dla sond kosmicznych
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2011-10-06-krypton.html
Zbudowany egzemplarz silnika typu Halla to prototypowe urządzenie, obecnie przygotowywane do testów w warunkach próżniowych. „Jeśli testy wypadną pomyślnie, czeka nas jeszcze optymalizacja silnika i cała seria badań kwalifikacyjnych. Zgłoszenie projektu do ESA w ramach II konkursu PECS, czyli Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym, zawartego między Polską a ESA, zaowocowało pozytywną oceną.
Inżynierowie NASA z Glenn Research Center opracowali jonowy silnik o nazwie NEXT (NASA’s Evolutionary Xenon Thruster), który ustanowił właśnie nowy rekord w długości działania. To właśnie on zasilać będzie sondy kosmiczne w przyszłości.
Silnik NEXT działał nieprzerwanie przez 43 tysiące godzin (niemal 5 lat) zużywając przez ten czas zaledwue 770 kilogramów paliwa – ksenonu – i dostarczając w tym czasie 30 milionów niutonosekund impulsu (popędu siły).
Może dałoby się coś takiego przypiąć do kolejnej sondy do Jowisza czy Saturna. Niestety ESA dla JUICE planuje zwykły napęd chemiczny, a szkoda bo ich (czy już nasz?) SMART testował właśnie silniki jonowe :P... nie jest tak zle, Bepi leci z napedem jonowym. W strone jowisza wymagane byloby jednak lepsze zaopatrzenie w energie. Dlatego bez reaktorkow jadrowcych nie liczylbym na wykorzystanie jonowcow do lotow w tamte okolice. BTW, ciekwe zestawienie parametrow silnikow, takze jonowych:
A czy RTG wystarczy do zasilania silników jonowych?... hmmm, nie wiem czy inni to potwierdza, ale moim zdaniem sa za slabe i za drogie:
Jak to dokładnie jest z tym Isp, podaje się to w m/s, ale widzę także coś takiego jak 'specific impulse' podawany w tej tabelce oraz przy niektórych wartościach także w sekundach?
A czy RTG wystarczy do zasilania silników jonowych?
Za drogie być może, ale czy za słabe ? Są w stanie zasilać np. MSL Curiosity przez lata, a do silników jonowych miałyby za małą moc ? :oA czy RTG wystarczy do zasilania silników jonowych?... hmmm, nie wiem czy inni to potwierdza, ale moim zdaniem sa za slabe i za drogie:
A czy RTG wystarczy do zasilania silników jonowych?
... to nie ten zakres. Ostatnio zastosowane silniki wymagaja juz okolo 5KW a zaczyna sie powoli zblizac era silnikow wymagajacych 20KW. W dziedzinie zasialanai jadrowego mozemy dopiero liczyc na ... "cud", to co mamy jest za slabe;-) Z powazaniemA czy RTG wystarczy do zasilania silników jonowych?
Nie.
Pojedynczy RTG wytwarza około 200-250W energii elektrycznej. Nie wiem jakie są wymogi zasilania dla nowych platform satelitarnych z silniczkami jonowymi małej mocy do kontroli orientacji - może dla pojedynczego by wystarczyło. Ale do realnego zastosowania z normalnymi silnikami potrzeba kW mocy.
Główne silniki, a nie silniki małego ciągu do utrzymania pozycji.... ale na tym to daleko nie polotosz;-) Z powazaniem
RIT µX przy ciągu 50 - 500 µN wymaga nie mniej niż 50W. RIT 10 EVO dla ciągu 5mN - 145W.
To chyba raczej dla orientacji bardziej niż hop-siupowania na inne orbity czy inne obiekty?