Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Technologie => Wątek zaczęty przez: Orionid w Styczeń 31, 2017, 12:38

Tytuł: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 31, 2017, 12:38
Studenci z Wrocławia zbudowali kosmiczną wiertarkę
BY IGA ZACHER ON 31 STYCZNIA 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/01/DSC_0747.jpg)

Studenci z Wrocławia zbudowali wiertarkę, która ma umożliwić wydobywanie surowców spod powierzchni asteroid. Projekt trafił do finału prestiżowego programu REXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Projekt wrocławskich studentów DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) ma na celu zbadanie parametrów procesu wiercenia w warunkach mikrograwitacji i próżni. Zostanie to osiągnięte poprzez monitorowanie działania wiertła i zachowania urobku. Studenci chcą przez to określić, jakie wyzwania czekają na przemysł górniczy w przestrzeni kosmicznej.

–Bardzo mocno wierzymy, że w ciągu najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat ludzkość zacznie bardzo poważnie rozważać pozyskiwanie surowców z asteroid. W ostatnim czasie jest głośno o amerykańskich firmach, które planują już misje w kierunku asteroid. Jednak kiedy zrobiliśmy swój wstępny research bardzo szybko zorientowaliśmy się, że nikt nie zbadał bardzo prostych i fundamentalnych zjawisk związanych z tego typu podejściem do wydobycia. – mówi Dorota Budzyń, z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, koordynatorka DREAM Project (https://www.facebook.com/DREAM.Project.REXUS/?fref=ts).

 -Jak wydobywać na Ziemi wiemy, ale jak zachowuje się urobek w trakcie wiercenia i co trzeba przewidzieć w trakcie projektowania aparatury do jego przechwytywani w warunkach mikrograwitacji i próżni? Są to podstawowe pytania, których przed nami nikt nie zadał i postaramy się  na nie odpowiedzieć opierając się na wynikach naszych badań przeprowadzonych w przestrzeni kosmicznej – dodaje Dorota.

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/01/DREAM-i-modul-lotny-300x227.jpg)
DREAM i moduł lotny/ materiały prasowe

Projekt bierze udział w międzynarodowym programie, koordynowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR), o nazwie REXUS (Rocket EXperiments for University Students). Program polega na wysłaniu przygotowanych przez grupy studenckie z całej Europy, eksperymentów na wysokość ok. 100 km na pokładzie rakiety suborbitalnej, przeprowadzenia pomiarów oraz analizy otrzymanych wyników. Zespół DREAM składa się z siedmiu studentów Politechniki Wrocławskiej i jest pierwszym krajowym zespołem, który zakwalifikował się do tego etapu programu REXUS, oraz drugim studenckim polskim zespołem związanym z badaniami w przestrzeni kosmicznej.

Studenci obecnie szukają środków na wyjazd 7-osobowego zespołu do kosmodromu Esrange oraz popularyzowanie wyników badań po locie. Aby znaleźć potrzebne fundusze zespół założył akcję crowdfundingową  na stronie odpalprojekt.pl (https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1170,projekt-dream)

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/01/dream_project-300x199.jpg)
Zespół DREAM Project/ materiały prasowe

-Do tej pory wydaliśmy prawie 25 000 zł na budowę naszej aparatury. Ponadto mieliśmy także sponsorów, którzy wspierali nas swoimi produktami czy usługami i dzięki temu udało nam się zbudować urządzenie zdolne do pracowania w przestrzeni kosmicznej z naszym stosunkowo niskim budżetem. Obecnie nasz eksperyment jest już przekazany ekspertom z DLRu (Niemiecka Agencja Kosmiczna), teraz to my musimy do niego dojechać, żeby w marcu przygotować go do lotu w kosmos z kosmodromu Esrange na kole podbiegunowym w Szwecji. – zdradza Dorota Budzyń.

Zachęcamy do wsparcia projektu Dream, a osoby, które chcą dowiedzieć się więcej odsyłamy do strony zespołu (http://dream-rexus.pl/) i facebooka (https://www.facebook.com/DREAM.Project.REXUS).

http://kosmonauta.net/2017/01/studenci-pwr-zbudowali-kosmiczna-wiertarke/#prettyPhoto
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 31, 2017, 15:52
Wydzieliłem ten post, bo jest to inna misja REXUS. :)
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 14, 2017, 08:20
Twórcy kosmicznej wiertarki czekają na wsparcie internautów
14.02.2017

(http://naukawpolsce.pap.pl/Data/Thumbs/_plugins/information/413120/MzAweDIyNQ,26403397_26403379.jpg)
Źródło: projekt DREAM

Studenci z Wrocławia mogą spełnić swoje naukowe marzenie i w ramach projektu DREAM wysłać w kosmos własny eksperyment. Na rakiecie ESA zbadają, jak przebiega wiercenie w kosmicznych warunkach. By zrealizować plany, potrzebują jednak wsparcia finansowego internautów.

Program REXUS/BEXUS prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną. REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon Experiments for University Students, czyli eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych. Na pokładzie rakiety czy balonu można wysłać eksperyment na wysokość 80-90 kilometrów.
 
Do programu zakwalifikowali się już studenci wrocławskich uczelni. W eksperymencie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) chcą oni zbadać proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji i ciśnienia panującego w przestrzeni kosmicznej. "Platformą, która może umożliwić takie testy, jest rakieta z programu REXUS/BEXUS" - powiedziała PAP Dorota Budzyń z Politechniki Wrocławskiej.
 
Gdy w mieszkaniu będziemy wiercić w suficie, pył poleci nam na głowę. Innymi słowy - na dół, bo tak działa na Ziemi grawitacja. W kosmosie już tak łatwo nie jest. Jak wtedy będą zachowywały się cząsteczki? W którą stronę polecą? Pod jakim kątem? Z jaką prędkością? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukają studenci z Wrocławia. Już w marcu br. ze szwedzkiego kosmodromu Esrange w Kirunie rakieta z ich eksperymentem powinna wznieść się ponad atmosferę, by zapewnić im 120 sekund mikrograwitacji oraz próżni - czyli warunki kosmiczne.
 
"Chcemy sprawdzić, jak zachowuje się podczas wiercenia samo skonstruowane przez nas urządzenie: jak rozkłada się temperatura w próżni, jakie będą naprężenia przy braku grawitacji. Będziemy też badali, co się dzieje z pyłem, który wydobywa się podczas wiercenia" - opisuje rozmówczyni PAP.
 
Przyznaje, że polscy naukowcy np. z Centrum Badań Kosmicznych PAN mają na swoim koncie zaprojektowanie profesjonalnych urządzeń do wiercenia i pobierania próbek w kosmosie. Jednak studencka misja będzie miała nieco inne zadanie. "Dotychczasowe polskie osiągnięcia i projektowane urządzenia służą do pobierania próbek. Naszym celem nie jest pobranie próbki. Chcemy zająć się stroną naukową tego procesu i dokładnie przeanalizować, jak on przebiega, jakie procesy wówczas zachodzą" - mówi rozmówczyni PAP.
 
By tak się jednak mogło stać, studenci potrzebują środków finansowych na zakończenie projektu i szukają wsparcia internautów w jednym z serwisów crowdfundingowych. Kwota 25 tys. zł to 100 proc. środków, jakich potrzeba, aby siedmioosobowy zespół poleciał na koło podbiegunowe, do szwedzkiej Kiruny. Plan podróży do Kiruny to lot samolotem, pobyt tam przez dwa tygodnie i powrót - również samolotem. "Z uwagi na poziom skomplikowania eksperymentu i ogromną ilość elementów użytych w projekcie, musimy jechać całym zespołem. Inaczej po prostu nie poradzimy sobie z masą zadań i testów, które czekają nas przed startem rakiety" - podkreślają twórcy eksperymentu DREAM.
 
Na razie z potrzebnej kwoty studenci zebrali ponad 6 tys. zł. Osoby, które zdecydują się na wsparcie projektu, mogą liczyć na: kubki, koszulki, wygrawerowanie nazwiska na sprzęcie eksperymentalnym, otrzymanie jego części, a nawet samego silnika, który wiercił w kosmosie. Wartość nagrody zależy oczywiście od wysokości udzielonego wsparcia.
 
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1170,projekt-dream
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413120,tworcy-kosmicznej-wiertarki-czekaja-na-wsparcie-internautow.html
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 11, 2017, 15:11
DREAM poleci na pokładzie rakiety ze szwedzkiego kosmodromu
BY REDAKCJA ON 9 MARCA 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/03/dream2016cz2.jpg)
dream2016cz2

Po półtora roku pracy studenci i absolwenci PWr zaangażowani w projekt DREAM są tuż przed finałem swojego eksperymentu. W połowie marca ich „kosmiczna wiertarka” poleci na wysokość 90 km na pokładzie rakiety REXUS.

Do udziału w inicjatywie REXUS/BEXUS studenci z koła naukowego Tribo zakwalifikowali się jesienią 2015 r. Program dla akademickich zespołów organizują wspólnie ESA, czyli Europejska Agencja Kosmicznej, SNSB – Szwedzka Krajowa Rada ds. Przestrzeni Kosmicznej i DLR – Niemiecka Agencja Kosmiczna. (...)

W czasie eksperymentu wiertło o średnicy pięciu milimetrów wwierci się na głębokość 20 mm w kosteczkę gipsu o wymiarach 40 na 40 na 35 mm. Cały ten proces zarejestrują dwie kamery, a częścią systemu wizyjnego są też czerwony laser i niebieskie diody LED, co ułatwi studentom analizy ruchu cząsteczek gipsu. (...)

Nasz eksperyment zacznie się, gdy rakieta wzniesie się na wysokość około 90 km nad Ziemią, rozdzieli się z silnikiem i zacznie opadać – tłumaczy Dorota. – Ponieważ będzie w stanie spadku swobodnego w próżni, w jej wnętrzu przez około dwie minuty będzie najwyższy poziom mikrograwitacji, czyli najniższego przyspieszenia grawitacyjnego. To jest nasz czas.

Studenci przez kilkadziesiąt sekund będą mogli oglądać swój eksperyment na żywo – z mniejszej kamery zamontowanej w komorze. Natomiast po opadnięciu rakiety na Ziemię wyjmą ze swojej aparatury kartę SD z nagraniami, a następnie spędzą tygodnie na analizowaniu – klatka po klatce – procesu wiercenia. Planują także mikroskopowe badania pozostałości próbki. Przewidują bowiem, że w czasie wiercenia w warunkach braku powietrza drobinki gipsu będą inaczej odbierały ciepło i mogą się przypalać. (...)


(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/03/gips.jpg)

http://kosmonauta.net/2017/03/dream-poleci-na-pokladzie-rakiety-ze-szwedzkiego-kosmodromu/#prettyPhoto
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 21, 2017, 09:12
Analiza działania „kosmicznej wiertaki” studentów z PWr potrwa kilka tygodni
19.03.2017

Kilka tygodni potrwa analiza zapisu z dwóch kamer, które zarejestrowały działanie „kosmicznej wiertarki”, skonstruowanej przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Na wysokość niemal 90 km wyniosła ją parę dni temu rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Eksperyment wrocławskiego zespołu DREAM (z ang. DRilling Experiment for Asteroid Miting), został zrealizowany w ramach program REXUS/BEXUS. To przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które prowadzone jest ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną. REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon Experiments for University Students, czyli eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych.
 
Studenci z PWr chcieli zbadać proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji i ciśnienia panującego w przestrzeni kosmicznej. Chcieli się dowiedzieć, jak wtedy będą zachowywały się cząsteczki; w którą stronę polecą; pod jakim kątem i z jaką prędkością. "Chcemy sprawdzić, jak zachowuje się podczas wiercenia samo skonstruowane przez nas urządzenie: jak rozkłada się temperatura w próżni, jakie będą naprężenia przy braku grawitacji. Będziemy też badali, co się dzieje z pyłem, który wydobywa się podczas wiercenia" – mówiła PAP podczas przygotowań eksperymentu Dorota Budzyń z zespołu DREAM.

15 marca z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie wystartowała rakieta Rexus, na pokładzie której znajdowała się skonstruowana przez studentów z Wrocławia wiertarka. Wzniosła się na wysokość 86 kilometrów. Po osiągnięciu najwyższego pułapu wiertarka włączyła się i rozpoczęła odwiert w gipsowym bloczku.
 
Zespół z Wrocławia, który nadal przebywa w Szwecji otrzymał już materiał z eksperymentu. Teraz zostanie poddany on analizie. Potrwa to kilka tygodni. Budzyń powiedziała PAP, że szczegółowej analizie zostanie poddany m.in. zapis z dwóch kamer, które zarejestrowały odwiert w warunkach mikrograwitacji. „Już wstępna analiza tych nagrań trochę nas zaskoczyła. Urobek uzyskany z odwiertu zachował się nieco inaczej niż się spodziewaliśmy” – przyznała.
 
Grupa młodych naukowców podkreśla, że eksperyment wierceń w warunkach kosmicznym, który udało im się przeprowadzić, to pierwsze takie doświadczenie na świecie. „Od dawana mówi się o wydobyciu surowców z asteroid, na przykład platyny, ten eksperyment może być krokiem do zrealizowania tych zamierzeń. Wiemy, że w USA co najmniej dwie firmy interesują się eksploatacją surowców w kosmosie” - powiedziała Budzyń.
 
Dodała, że wyniki analizy eksperymentu zespołu DREAM będą prezentowane w ośrodkach badawczych i na konferencjach naukowych. „Dalsze losy naszego projektu zależą od tych wyników” - powiedziała rozmówczyni PAP.
 
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Politechniki Wrocławskiej oraz sponsorów. Członkom zespołu pomogli także internauci, którzy poprzez portal OdpalProjekt.pl dofinansowali ich wyjazd i pobyt w Szwecji.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413506,analiza-dzialania-kosmicznej-wiertaki-studentow-z-pwr-potrwa-kilka-tygodni.html
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 29, 2017, 14:25
Czy znana jest dokładna wysokość na którą poleciał ten eksperyment?
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 30, 2017, 07:01
Chyba na taką samą wysokość na jaką poleciała rakieta.

REXUS experiments are launched on an unguided, spin-stabilised rocket powered by an Improved Orion Motor with 290 kg of solid propellant. It is capable of taking 40 kg of student experiment modules to an altitude of approximately 90 km.
http://www.rexus-bexus.net/

The REXUS 21 rocket, which was launched one day before, reached an altitude of 85.6 km. The experiments on board were: UB-SPACE, SALACIA, DREAM, DIANE.
http://www.atmohit.de/successful-rocket-launch-at-esrange-space-center-kiruna-sweden/
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 02, 2017, 05:33
Twórcy "kosmicznej wiertarki” chcą sprowadzić na Ziemię surowiec z asteroidy
28.04.2017

„Kosmiczna wiertarka” może pozyskiwać urobek na asteroidach – ocenili jej twórcy z wrocławskiej firmy Scanway. Teraz chcą dostarczyć na Ziemię 1 kg surowca z asteroidy. Dają sobie czas do 2040 r. Ma im w tym pomóc współpraca z dwiema innymi firmami.

15 marca z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie wystartowała rakieta Rexus, na pokładzie której znajdowała się skonstruowane przez wrocławian urządzenie. Wzniosła się na wysokość 86 kilometrów. Po osiągnięciu najwyższego pułapu wiertarka włączyła się i rozpoczęła odwiert w gipsowym bloczku.
 
Eksperyment został zrealizowany w ramach programu REXUS/BEXUS. To przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które prowadzone jest ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną.
 
Konstruktorami wiertarki i autorami eksperymentu są absolwenci Politechniki Wrocławskiej, twórcy start-upu Scanway, działającego we Wrocławskim Parku Technologicznym.
 
Wstępne wyniki eksperymentu udowodniły, możliwe będzie wydobycie surowców z asteroid, m.in. metali rzadkich, ale również i wody, która może być wykorzystywana do produkcji paliwa - podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej we Wrocławiu kierownik projektu Dorota Budzyń.
 
„To właśnie w kosmosie są te minerały, metale rzadkie, które w następnych latach mogą być łatwiejsze do pozyskania stamtąd niż do wydobycia na Ziemi. Nasz projekt potwierdził, że takie pozyskiwanie surowców z kosmosu jest możliwe” - powiedziała Budzyń.
 
Jak poinformował prezes firmy Scanway Jędrzej Kowalewski, jego firma postanowiła połączyć siły z dwoma innymi firmami zajmującymi się m.in. projektowaniem kosmicznym i konstruowaniem łazików marsjańskich, by stworzyć wspólny projekt Delta-V. „Jego celem jest sprowadzenie do 2040 roku na Ziemię jednego kilograma surowca z asteroidy” – powiedział.
 
Wyjaśnił, że projekt Delta-V współtworzą wrocławskie firmy Space is More oraz Kell Ideas, a jednym z pierwszych zadań będzie przygotowanie pierwszych polskich eksperymentalnych lotów rakiet w kosmos.
 
„Pracujemy też nad pierwszym wrocławskim satelitą, którego nazwaliśmy ScanSatOne. Jednak najważniejszym projektem jest aparat wiercący w kosmosie wraz z systemem przechwytywania urobku” - dodał Michał Podgórski ze Scanway.
 
Jak podkreślił, celem zasadniczym jest „stworzenie polskiej technologii kosmicznej od zera”.
 
Podczas marcowego eksperymentu w kosmosie wrocławianie chcieli zbadać proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji i ciśnienia panującego w przestrzeni kosmicznej. Chcieli się dowiedzieć, jak wtedy będą zachowywały się cząsteczki; w którą stronę polecą; pod jakim kątem i z jaką prędkością. Była to pierwsza taka próba na świecie.
 
„Mamy dobre informacje, ponieważ drobiny podczas wiercenia układają się w określony kształt. To daje możliwość zaprojektowania specjalnej aparatury, która już niedługo pozwoli wydobywać urobek wywiercony w warunkach mikrograwitacji na asteroidach” - powiedział w czwartek Kowalewski.
 
Zaznaczył, że największym zaskoczeniem był fakt, że wiertło w kosmosie bardzo szybko oblepiło się eksperymentalnym urobkiem, do czego nie dochodziło podczas testów na Ziemi.
 
„Analizujemy to jeszcze m.in. z pracownikami AGH i specjalistami od górnictwa. Najbardziej prawdopodobna jest teoria, że wiąże się to z wilgotnością w kosmosie. Ale to dobra informacja, bo nasz projekt zakładał wiercenie w warunkach wilgotnych” - powiedział Kowalewski.(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413998,tworcy-kosmicznej-wiertarki-chca-sprowadzic-na-ziemie-surowiec-z-asteroidy.html
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 21, 2017, 01:35
Gdańscy studenci przeprowadzą eksperyment w kosmosie
19.12.2017

Studenci Politechniki Gdańskiej zakwalifikowali się do programu REXUS/BEXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu będą mogli przeprowadzić własny eksperyment w kosmosie związany z badaniem drgań oraz przepływu ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej.

Program REXUS/BEXUS, w ramach którego przeprowadzane są eksperymenty rakietowe i balonowe, organizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną.

Zespół studentów Politechniki Gdańskiej reprezentują studenci Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG: Adam Dąbrowski (asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym), Jacek Goczkowski, Karol Pelzner, Agnieszka Elwertowska oraz Szymon Krawczuk.

Ich projekt zyskał nazwę HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk). Studenci przedstawili organizatorom programu projekt eksperymentu związanego z badaniem drgań oraz przepływu ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej.

"Spotkał się on z entuzjazmem komisji, w której zasiadali europejscy inżynierowie różnych specjalności, m.in. mechaniki, elektroniki, termodynamiki, projektowania misji kosmicznych" – mówi opiekun zespołu prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz ESA, cytowany w przesłanym komunikacie.

W lutym 2018 r. studenci polecą do kosmodromu ESRANGE nieopodal Kiruny w północnej Szwecji, by poszerzyć wiedzę niezbędną do wykonania swojego eksperymentu kosmicznego. Start rakiety z „gdańskim eksperymentem” zaplanowany jest na początek 2019 r.

Jak informuje Politechnika Gdańska, kolejne etapy projektu obejmują przygotowywanie dokumentacji wykonawczej, wykonywanie części mechanicznych i elektronicznych oraz testowanie eksperymentu. Studenci mogą liczyć nie tylko na wsparcie pracowników Politechniki Gdańskiej, ale także ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy przyjadą w tym celu do Gdańska.

REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon EXperiments for University Students, czyli w swobodnym tłumaczeniu: eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych. Celem jest udostępnienie grupom studentów platformy do prowadzenia badań, tak by możliwa była realizacja całego cyklu procesu od pomysłu do jego praktycznej weryfikacji. Każdego roku startują dwie rakiety i dwa balony z eksperymentami zaprojektowanymi i zbudowanymi przez studentów. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27647%2Cgdanscy-studenci-przeprowadza-eksperyment-w-kosmosie.html
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 23, 2017, 20:53
Suborbitalna misja trójmiejskich studentów
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 23 GRUDNIA 2017

(...) Eksperymenty REXUS są wynoszone na niekierowanej rakiecie stabilizowanej wirowaniem, napędzanej ulepszonym silnikiem Orion. Dzięki spaleniu niemal 300 kg stałego paliwa jest w stanie zabrać do 40 kg eksperymentalnych modułów na wysokość około 90 km. Rakieta ma 5,6 m długości i średnicę 35,6 cm.

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/12/REXUS-Schema-300x80-300x80.jpg)
Schemat rakiety REXUS / credits: REXUS

Eksperymenty BEXUS są wynoszone za pomocą balonu o objętości 12 000 m³ na maksymalną wysokość 30 km, w zależności od całkowitej masy eksperymentalnej (40-100 kg). Lot trwa 2-5 godzin.

Z 17 zespołów wybranych w ramach 11 cyklu program został wybrany Trójmiejski Jeż, czyli Hedgehog (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk), którego celem jest zbadanie drgań oraz przepływ ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej. (...)

http://kosmonauta.net/2017/12/suborbitalna-misja-trojmiejskich-studentow/
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 12, 2018, 02:04
Studenci Politechniki Gdańskiej przeprowadzą kosmiczny eksperyment
08.01.2018

Studenci Politechniki Gdańskiej przeprowadzą kosmiczny eksperyment, w którym zbadają drgania oraz przepływ ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej. Projekt zrealizowany zostanie we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

"W ramach eksperymentu powstanie bardzo niewielkie urządzenie, które zostanie umieszczone w rakiecie. Urządzenie to będzie w stanie zarejestrować drgania oraz przepływ ciepła w czasie startu i lotu rakiety" – powiedział PAP prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i jednocześnie opiekun naukowy zespołu, który wykona eksperyment.

Wittbrodt wyjaśnił, że zadaniem urządzenia, które zaprojektują i wykonają gdańscy studenci, będzie zmierzenie rzeczywistych obciążeń w rakiecie. Wyjaśnił, że młodzi naukowcy postawili hipotezę, iż aparatura naukowa, którą wysyła się w celach naukowych w przestrzeń kosmiczną, jest nadmiernie obudowywana. Dodał, że waga bardzo istotnie wpływa na koszty takich badań. "Studenci chcą sprawdzić, czy nie można by zmniejszyć wagi +opakowań+, lepiej dopasować ją do rzeczywistych obciążeń" – wyjaśnił Wittbrodt.

Start rakiety z przygotowaną przez studentów Politechniki aparaturą pomiarową zaplanowany jest na początek 2019 r. Do tego czasu, z pomocą naukowców ze swojej macierzystej uczelni, ale też Europejskiej Agencji Kosmicznej, zespół ma skonstruować urządzenia mierzące ciepło i drgania. W ramach przygotowań w lutym br. studenci odwiedzą kosmodrom ESRANGE nieopodal Kiruny w północnej Szwecji.

Gdański kosmiczny eksperyment możliwy jest dzięki programowi REXUS/BEXUS Student Experiment Programme koordynowanemu przez Europejską Agencję Kosmiczną. Program ten pozwala studentom z europejskich uczelni na przeprowadzanie naukowych lub technologicznych eksperymentów na pokładzie balonów stratosferycznych (BEXUS) lub rakiet suborbitalnych (REXUS).

W ramach programu co roku startują dwie rakiety i dwa balony z aparaturą służącą studenckim eksperymentom. Projekty wybierane są w konkursie. Staje do niego co roku kilkadziesiąt zespołów z uczelni z całej Europy. Zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych przedsięwzięć. Jak podkreślił Wittbrodt, wyboru projektów dokonują inżynierowie różnych specjalności i branż.

Wyjaśnił, że w skład pięcioosobowego zespołu studentów Politechniki Gdańskiej, który przygotowuje eksperyment, wchodzą studenci z Wydziałów: Mechanicznego oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, specjalizujący się w różnych dziedzinach. "To bardzo cieszy, bo prace interdyscyplinarne są w nauce i badaniach najważniejsze" – podkreślił Wittbrodt.

Zespół tworzą: Adam Dąbrowski (asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym) oraz Jacek Goczkowski, Karol Pelzner, Agnieszka Elwertowska i Szymon Krawczuk. Bezpośrednią opiekę nad grupą sprawuje Dąbrowski. "To właśnie on jest tutaj motorem działań" – zaznaczył Wittbrodt.

Podkreślił, że projekt jest jednym z efektów wprowadzenia na Politechnice Gdańskiej, zainicjowanego przez niego, nowego, międzyuczelnianego kierunku studiów - Technologie kosmiczne i satelitarne. "Zgłoszenie projektu przez grupę gdańskich studentów świadczy o tym, że ten kierunek badań interesuje młodzież" – dodał Wittbrodt. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce
autor: Anna Kisicka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27816%2Cstudenci-politechniki-gdanskiej-przeprowadza-kosmiczny-eksperyment.html
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 15, 2018, 15:07
Orionidzie, to chyba nie ten wątek? :)
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 30, 2018, 22:20
Orionidzie, to chyba nie ten wątek? :)

Przeniesione  :)
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=41.msg116450#msg116450
Tytuł: Odp: Projekt DREAM na REXUS
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 30, 2018, 22:20
Studenci PW zbadają rozkład promieniowania UV w atmosferze
BY REDAKCJA ON 30 MARCA 2018

Dokładne sprawdzenie rozkładu promieniowania ultrafioletowego w różnych warstwach atmosfery to główny cel projektu LUSTRO, nad którym pracuje 10-osobowy zespół studentów Politechniki Warszawskiej. Pomysł jest realizowany w ramach niemiecko-szwedzkiego programu studenckiego REXUS/BEXUS.

Studenci PW zajmują się stworzeniem układu czujników i obracających się luster. Gotowy system zostanie wyniesiony za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/studenci-pw-zbadaja-rozklad-promieniowania-uv-w-atmosferze/