Autor Wątek: Rosetta  (Przeczytany 150596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8580
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #285 dnia: Listopad 07, 2014, 13:07 »
To chyba dobry moment, żeby napisać o moim wkładzie w misję. Jako Data System Manager, jestem odpowiedzialny za całe oprogramowanie, które jest używane podczas planowania i operacji danej misji. Jestem też aktywnym członkiem MCT (Mission Control Team), i podczas krytycznych operacji moje oficjalne stanowisko to SoftCord (koordynator oprogramowania). Proszę nie mylić z FCT (Flight Control Team), zespołem odpowiedzialnym za sterowanie satelitą (który też jest częścią MCT). Misje, dla których pracuję to przede wszystkim interplanetarne i astronomiczne misje takie jak: Rosetta, Mars Express, Venus Express, Integral czy XMM. Może powinienem przenieść tą wypowiedź do wątku "przedstaw się" :-)

Fajna sprawa. My tylko możemy o czymś takim pomarzyć  :D
A czy w misji Exo Mars 20016 i 2018 też będziesz uczestniczył?  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #286 dnia: Listopad 07, 2014, 17:33 »
Czy wiadomo już oficjalnie o "obfitości" zdjęć i danych udostepnionych tuż po operacji lądowania? ESA raczej nie słynie z hojności w tej kwestii :)
Pozdrawiam

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #287 dnia: Listopad 07, 2014, 17:35 »
Czy wiadomo już oficjalnie o "obfitości" zdjęć i danych udostepnionych tuż po operacji lądowania? ESA raczej nie słynie z hojności w tej kwestii :)
Pozdrawiam

Jestem pewien, że tym razem koledzy z PR zrobią prawdziwe show! Polecam oficjalne kanały na twitterze, g+ i facebooku.
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 07, 2014, 21:51 »
A co do meritum, ciekawy jestem tego "prawdziwego show" kolegów z działu PR... :) Naprawdę ESA w porównaniu do NASA wypada gorzej niż blado, jeśli chodzi o publikację zdjęć czy wyników badań.

Masz na myśli jakieś konkretne źródło publikacji? Jeżeli chodzi o publikacje zdjęć, czy wyników/materiałów naukowych, nie zgodzę się. Zresztą, nie rozumiem jaki ma to związek z PR. Jeśli chodzi natomiast o popularność (bo to miałem na myśli), to chyba ciężko będzie przebić Hollywood, wahadłowce, różnice budżetowe... :-) Zresztą, jest wiele powodów, dla których NASA jest popularniejsza od ESA, długo by wymieniać. Jedyne co pozostaje to mówić o europejskim kosmosie jak najwięcej i mieć nadzieję na więcej takich przedsięwzięć jak Ambition. Może z czasem przeciętny europejczyk przestanie się ośmieszać pytając czy ESA to taki branch NASA w Europie (zdarzało się :D ), a dowodem tego są ośmieszające wypowiedzi pana redaktora TVN w wywiadzie z Arturem Chmielewskim. Jak wspominałem wcześniej, jest to w rękach PR, ja mogę jedynie wspierać pisząc tego posta :-)

Ten wątek jest o misji Rosetta, a schodzi powoli na software i PR ;-)
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 07, 2014, 21:51 »


Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #290 dnia: Listopad 11, 2014, 19:46 »
Zdjęcia nieoświetlonej części jądra (noc polarna) z OSIRIS, z 29 września i 30 października.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/06/into-the-shadows-of-comet-67pc-g/

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #291 dnia: Listopad 11, 2014, 19:48 »
COSIMA analizuje przechwycone drobiny pyłu, w pierwszym ziarnie (nazwanym Boris) wykryto wstępnie magnez i sód:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/29/cosima-detects-sodium-and-magnesium-in-a-dust-grain-called-boris/

MAG wykrył oscylacje pola magnetycznego, na razie o niejasnym pochodzeniu:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/11/the-singing-comet/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #292 dnia: Listopad 11, 2014, 19:50 »
Naprawdę niesamowite zdjęcia! Zwłaszcza Top-10 powala!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #293 dnia: Listopad 12, 2014, 16:23 »
Wykorzystuję swoje prawa i wpisuję post do tego (chwilowo zamkniętego) wątku:
proponuje się, aby sonda Rosetta wylądowała na powierzchni 67P pod koniec 2016 roku, kończąc tym samym misję. :)

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #294 dnia: Listopad 15, 2014, 11:24 »
Po zakończeniu fazy odbioru danych z Philae Rosetta wróci na orbitę wokół jądra,  najpierw na wysokości 30 km a potem 20 km (6 grudnia). Warto zauważyć, że ostatnio była ponownie na orbicie okołosłonecznej. Opuszczenie orbity jakiegoś ciała i powrót na nią nigdy wcześniej nie miało miejsca (nie licząc załogowych misji księżycowych). Ciekawe jak będą wyglądały te niskie przeloty koło jądra (8 - 10 km), bo mówią o "unbound orbits". Pewnie będą to trajektorie hiperboliczne, takie jak w czasie uwolnienia lądownika, a więc w praktyce okołosłoneczne.
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Pioneering_Philae_completes_main_mission_before_hibernation

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #295 dnia: Listopad 15, 2014, 19:37 »
Po zakończeniu fazy odbioru danych z Philae Rosetta wróci na orbitę wokół jądra,  najpierw na wysokości 30 km a potem 20 km (6 grudnia). Warto zauważyć, że ostatnio była ponownie na orbicie okołosłonecznej. Opuszczenie orbity jakiegoś ciała i powrót na nią nigdy wcześniej nie miało miejsca (nie licząc załogowych misji księżycowych). Ciekawe jak będą wyglądały te niskie przeloty koło jądra (8 - 10 km), bo mówią o "unbound orbits". Pewnie będą to trajektorie hiperboliczne, takie jak w czasie uwolnienia lądownika, a więc w praktyce okołosłoneczne.

Zaraz, to możemy mówić w przypadku Rosetty o "orbitowaniu komety 67P"? Byłem przekonany, że zawsze jest mowa o orbicie okołosłonecznej, odpowiednio modyfikowanej w celu badania tego obiektu.

Fakt wielokrotnego opuszczania i wchodzenia na orbitę jest bardzo ciekawy. Dzieją się historyczne wydarzenia :)

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #296 dnia: Listopad 15, 2014, 20:51 »
Na TVN METEO/TVN 24 właśnie pojawił się wywiad ze mną i moim wkładem w misję, zapraszam do lektury:
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/polak-w-misji-rosetta-andrzej-olchawa-opowiada-nam-o-pogoni-za-kometa,149598,1,0.html :-)
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #297 dnia: Listopad 16, 2014, 16:35 »
Przesyłam link do ostatniego wywiadu o misji Rosetta na TVN 24 Biznes i Świat (było live):

http://tvn24bis.pl/analizy-i-komentarze,188/polak-pracujacy-w-esa-emocje-jeszcze-nie-opadly,488956.html

Zapraszam do oglądania :-)
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #298 dnia: Listopad 16, 2014, 17:07 »
Zaraz, to możemy mówić w przypadku Rosetty o "orbitowaniu komety 67P"?

Tak, od 7 września była prawdziwa keplerowska orbita wokół komety, co podkreślałem wielokrotnie.

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 14, 2014, 19:24 »
Okazuje się, że kometa 67P w kolorze jest - szara.


artykuł na BBC
http://www.bbc.com/news/science-environment-30454342

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 14, 2014, 19:24 »