Autor Wątek: ArduSat-PL - ogólne rozmowy  (Przeczytany 66447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« dnia: Listopad 23, 2012, 10:49 »
(Ten wątek tylko dla członków zespołu ArduSat-PL)

Od tego wątku chyba rozpoczniemy prace. A możliwe, że będzie jej nieco!

Przede wszystkim musimy się zorganizować i zacząć dyskutować o potencjalnych eksperymentach do wykonania. Musimy także (potem) dokonać podziału na ewentualne dedykowane grupy i ustalić w jaki sposób będzie przebiegać komunikacja.

Jak na razie wiemy tyle, że:
- ArduSat zostanie umieszczony na tej samej orbicie co ISS
- Będą dwa ArduSaty i jeśli oba zadziałają, to otrzymamy 11 dni prac z satelitą
- Będzie lepsza kamerka na pokładzie (1024x800) - warto to wykorzystać!

Cała reszta to już nasze prace. Z pewnością będziemy musieli poznać listę instrumentów na pokładzie, by wiedzieć, co technicznie możemy zrobić.

Zatem do dzieła! :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2012, 10:56 »
Właściwie to dopóki nie dostaniemy pełnej specyfikacji sprzętu i sposobu programowania (mnie cały czas zastanawia czy to będzie gołe c/c++ czy oni podają jakieś gotowe procedury typu ZrobZdjecie()) to możemy leżeć brzuchami do góry ;)
Osobiście przypuszczam że oni nie będą udostępniać operacji "niskopoziomowych" (to by znacznie ograniczyło ilość klientów) tylko będzie tak jak w przykładzie powyżej. Przynajmniej ja bym tak zrobił. A to oznacza że trzeba będzie poczekać aż Oni stworzą swoje procedurki. Plus taki, że mniej roboty dla nas.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2012, 11:18 »
Obecnie to w zasadzie możemy jedynie rozmawiać o tym, co z orbity ISS takiego ciekawego można wyciągnąć dla naszych eksperymentów.

velo

  • Gość
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2012, 15:11 »
Hmm, jakis test komunikacji ze stacja?

Porownanie danych z eksperymentu na Cubesacie z jakims eksperymentem prowadzonym na ISS?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2012, 15:11 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2012, 19:17 »
Obecnie to w zasadzie możemy jedynie rozmawiać o tym, co z orbity ISS takiego ciekawego można wyciągnąć dla naszych eksperymentów.

To chyba nie jest "jedynie", ale myślę, że najważniejsze. Reszta będzie pochodną tej decyzji.

Zatem rozpocznę od pytania: czy ktoś z nas ma już jakikolwiek pomysł, a przynajmniej jego zarys, co z tego eksperymentu ma wyniknąć? Z podanego przez kogoś linku wynika, że dostępne będą czujniki (skopiowałem z tego linku):
- Temperature
- Gyro and Accelerometer
- Pressure
- CO2 Sensor
- Vibration and Shock Sensor
- GPS
- Magnetometer
- Visible Light Sensor
Może rozpocznijmy od giełdy pomysłów.

Pytanie drugie: jaki ma być wymierny efekt eksperymentu? Czy np. publikacja? (popularno-naukowa czy naukowa?). Czy też coś całkiem innego?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2012, 19:27 »
Dla mnie to:

- Gyro and Accelerometer
- GPS
- Magnetometer

służy jedynie do zorientowania się co do pozycji satelity w przestrzeni - czyli aby zrobić zdjęcie wartości gyro/magneto bedzie musialo byc takie a nie inne

To dla mnie wogóle nie ma znaczenia, bo i co mierzyć w próżni, ciśnienie zero, co2 też zero jak nie ma powietrza, wibracje? Chyba podczas startu/wejscia w atmosfere.
- Pressure
- CO2 Sensor
- Vibration and Shock Sensor

To prawie nie ma znaczenia:
- Temperature


Ja na schemacie satelity widziałem że ma być spektrometr? Jak rozumiem "Visible Light Sensor" nim nie jest, czyli też podpada pod punkt pierwszy.
Czyli jak na razie mam pomysl na zrobienie fotki Ziemi i przy dużej dozie szczęścia fotki ISS jeśli gdzieś by tam "blisko" przelatywała.
Magnetometr - do wyznaczenia zmian pola magnetycznego wokół ziemi? O ile jest na tyle czuły. A... też  chyba nie bardzo, przecie Ardu nie będzie wogóle stabilizowany, to ciężko coś mierzyć.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2012, 19:38 wysłana przez skrzyp »

Offline jmvh

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2012, 19:56 »
Chyba cała zabawa skupi się wokół kamerki i orientacji, chociaż ciekawe czym ma być to "Pressure" i "CO2 Sensor" gdy na takim stateczku liczy się każdy gram, cm3 i mW...

Właściwie to dopóki nie dostaniemy pełnej specyfikacji sprzętu i sposobu programowania (mnie cały czas zastanawia czy to będzie gołe c/c++ czy oni podają jakieś gotowe procedury typu ZrobZdjecie()) to możemy leżeć brzuchami do góry ;)
Osobiście przypuszczam że oni nie będą udostępniać operacji "niskopoziomowych" (to by znacznie ograniczyło ilość klientów) tylko będzie tak jak w przykładzie powyżej. Przynajmniej ja bym tak zrobił. A to oznacza że trzeba będzie poczekać aż Oni stworzą swoje procedurki. Plus taki, że mniej roboty dla nas.

Powiązane - http://www.nanosatisfi.com/?page_id=16
"To run your application, experiment or steer the camera you can write your own code from scratch, leverage existing codes available on the internet or use one of the templates we will make available to our backers, creating a growing library of code elements.

Through our web-interface you can then upload your code to our exact replica of the satellite on the ground and make sure that it works as intended. Once you’ve worked out any bugs in your experiment (not that you would ever have any…) we will run a final test before it is uploaded into space to ArduSat. Now your code is running in space, steering the satellite and gathering data! Once the time you have booked on ArduSat is expired, we will send back the data to you via the internet."

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2012, 01:10 »
Jak na razie wiemy tyle, że:
- ArduSat zostanie umieszczony na tej samej orbicie co ISS
- Będą dwa ArduSaty i jeśli oba zadziałają, to otrzymamy 11 dni prac z satelitą
- Będzie lepsza kamerka na pokładzie (1024x800) - warto to wykorzystać!

2x11 czy 1x11 dni w końcu? :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2012, 01:22 »
Jak na razie wiemy tyle, że:
- ArduSat zostanie umieszczony na tej samej orbicie co ISS
- Będą dwa ArduSaty i jeśli oba zadziałają, to otrzymamy 11 dni prac z satelitą
- Będzie lepsza kamerka na pokładzie (1024x800) - warto to wykorzystać!

2x11 czy 1x11 dni w końcu? :)
Moja szklana kula mowi mi ze 1x11;-) I mam dziwne przeswiadczenie, ze sie nie myle;-)))
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2012, 09:03 »
Z pewnością 1x11 - i to tylko gdy oba satelity będą działać poprawnie. Jeśli tylko jeden - wtedy mamy tydzień.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2012, 11:04 »
Myślę, myślę nad jakimś fajnym eksperymentem jaki można byłoby przeprowadzić i nic ciekawego wymyślić nie mogę:) Przeglądałem różne strony z innymi cubesat'owymi projektami i na razie nasunęła mi się jedna myśl, do tej pory wszystkie były tworzone z myślą o konkretnym eksperymencie, my mamy sytuacje odwrotną, mamy sprzęt dla którego musimy wymyślić zastosowanie.
Według mnie dopóki nie poznamy dokładnie do czego będziemy mieli dostęp, specyfikacje sprzętu ciężko będzie coś wymyślić. Jak pisali przedmówcy trudno mówić teraz że moglibyśmy zbierać takie czy inne dane kiedy nawet nie wiemy czy dany sensor będzie w stanie zarejestrować to co nas interesuje. W sumie to kamera chyba najmniej mnie interesuje, bo robienie fotek jakoś mnie nie przekonuje. Wiadomo, jedną czy dwie można zrobić, ale jakoś nie widzę możliwości przeprowadzenia jakichś obserwacji w tym czasie, czy się mylę?
Na pewno będzie trzeba obmyślić dwa plany zakładające 11 dni i 7 dni korzystania z satelity, żeby potem nie okazało się, że trzeba na szybko coś zmieniać. I tu się w sumie rodzi kolejne pytanie, czy to będzie 11 dni ciągiem czy 7 dni i jeżeli wszystko będzie ok to po jakimś czasie kolejne 4 dni? Samo to może zrobić dużą różnicę;)

Do kanarka mam pytanie, nie wiesz (lub mógłbyś się dowiedzieć) czy oni planują uruchomienie jakieś strony gdzie podawaliby wszelkie informacje na temat satelity, jego programowania itp? jakiś blog na temat postępów prac nad nim? jakieś forum gdzie mogłyby się udzielać wszystkie grupy które wykupiły czas? bo z tego co wiem jak na razie nic takiego nie ma a przydałoby się;) no ale to już zależy od nich.

Trochę się rozpisałem, ale w sumie na chwile obecną mam więcej pytań niż propozycji/odpowiedzi:) Pewnie jak większość z nas;)

Offline Szaniu

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2012, 12:59 »
Fotkę trzeba oczywiście zrobić bo chcę sobie powiesić ją nad łóżkiem :P! Co do eksperymentu to także jestem za tym aby nie polegał na samych obserwacjach.. chyba, że da się je jakoś urozmaicić, tzn. powiązać z wykorzystaniem innych urządzeń(?).

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2012, 18:55 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2012, 19:05 »
Wini może chodzi o ten link :
http://www.nanosatisfi.com/
http://j60427.wix.com/balloonlaunch#!ardusat/c1jv

dzięki za linki:) o coś takiego mi chodziło właśnie, mam nadzieję, że szybko pojawi się tam więcej konkretnych informacji.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2012, 15:54 »
To raczej powinniśmy patrzeć z perspektywy urządzeń pokładowych i tego co możemy wyciągnąć analizując zebrane dane.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2012, 15:54 »