Autor Wątek: Technologie (zbiorczo)  (Przeczytany 101871 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 07, 2014, 22:49 »
Rzecz gustu. Faktycznie, przypomina kufajkę + krótkie spodnie z watoliny, ale zanim NASA uda się Orionem gdziekolwiek, projekt przejdzie wiele, wiele transformacji...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 07, 2014, 23:44 »
Rzecz gustu. Faktycznie, przypomina kufajkę + krótkie spodnie z watoliny, ale zanim NASA uda się Orionem gdziekolwiek, projekt przejdzie wiele, wiele transformacji...
            ... ja patrze na to od strony funkcjonalnej i mi sie ... podoba:) Szybko sie zaklada, mozna go zintegrowac z pojazdem, hmm, i mam dziwne wrazenie, ze jest bezpieczny dla kogos kto upadl by do tylu - nie zbije sobei tak latwo helmu. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2014, 10:29 »
Rzecz gustu. Faktycznie, przypomina kufajkę + krótkie spodnie z watoliny, ale zanim NASA uda się Orionem gdziekolwiek, projekt przejdzie wiele, wiele transformacji...

Estetyka może się trochę zmieni, ale wątpię, by zmieniły się założenia. Astronauta wygląda jak Quasimodo, ponieważ na plecach ma drzwi do skafandra. Skafander wciąż nie jest traktowany jak ubranie, które powinno być maksymalnie wygodne, ale jak osobny pojazd, z którego się korzysta, gdy jest to naprawdę konieczne.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2014, 14:06 »
Ale paskudztwo. Kto zatrudnił Krogan jako projektantów?

He he wyglądem też mi się nie podoba  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2014, 14:06 »

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2014, 14:26 »
Pełna zgoda, nie wierzę że to coś wygrało ankietę w internecie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2014, 15:09 »
Zależy, jak wyglądały pozostałe propozycje :D

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2014, 15:38 »
Zależy, jak wyglądały pozostałe propozycje :D

Kombinezon był tak naprawdę jeden, wybierano jedynie umaszczenie.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 04, 2014, 02:22 »
Z artykułu www.kosmonauta.net/2014/06/mobilne-technologie-samsunga-w-cst-100/ wnioskuję, że CST-100 będzie coś na podobie domu inteligentnego. Nie mylę się?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 04, 2014, 09:17 »
A co masz dokładnie na myśli? :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 04, 2014, 13:54 »
Jakieś urządzenia inteligentne albo coś w tym stylu...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 04, 2014, 18:05 »
To takich rozwiązań będzie niebawem bardzo dużo, nie tylko w temacie "domowym". :) Motoryzacja, transport morski, pewnie też samoloty itp itp.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 27, 2014, 14:40 »
Nowa izraelska firma z branży kosmicznej Effective Space Solutions przyspiesza opracowanie kosmicznego holownika "De-orbiter" , którego zadanie będzie przymocowanie się do satelity i przedłużenie jego żywota z powodu kończącego się zapasy paliwa lub deorbitacja nieczynnych już satelitów. Firma wyszła na przeciw zapotrzebowania rządu izraelskiego ( duże zainteresowanie rynku w Izraelu)  Amerykańskie firmy takie jak ATK lub Vivisat mają podobne plany. Dobra wiadomość dla operatorów satelitów ; gorsza dla firm które  wyrzucają je w przestrzeń . Zobaczymy komu pierwszemu się ta sztuczka uda?

https://www.newspacewatch.com/articles/74395-effective-space-solutions-aims-to-develop-a-space-tug.html

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 27, 2014, 15:29 »
De-orbiter to chyba raczej od zwlaniania?;-) BTW, technologie do zwalniania  pojawily sie w ofercie firm SSTL i Tethers Unlimited. Pytanie tylko kiedy to poleci.  Z powazaniem
                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 27, 2014, 19:21 »
De-orbiter to chyba raczej od zwlaniania?;-) BTW, technologie do zwalniania  pojawily sie w ofercie firm SSTL i Tethers Unlimited. Pytanie tylko kiedy to poleci.  Z powazaniem
                                          Adam Przybyla
Na tym etapie ciągle firmy są na "przymiarkach" , ale sytuacja na orbitach wymusi tego typu działalności i myślę , że już niedługo -sytuacja śmieciowa coraz bardziej się pogarsza w okolicach ziemi. ( do 2 lat myślę że już będą pierwsze misje tego typu na orbicie)
pozdrawiam

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 21, 2014, 11:27 »
Kolejny artykuł o postępie w bateriach dla deep space:

Atomowe baterie na podbój kosmosu
11 godzin temu Krzysiek Dzieliński Komentarze (0) Atomowe baterie na podbój kosmosu

Betawoltaiczne źródła energii - innymi słowy baterie wykorzystujące jako źródło elektryczności promieniowanie beta (elektrony) są jednym z najbardziej obiecujących wynalazków ostatnich lat. Bazujące na wodzie akumulatory tego typu mogą zapewnić statkom kosmicznym źródło energii aż na 100 lat.

Akumulatory te stworzony na Uniwersytecie Missouri wykorzystują radioaktywny izotop, który dodaje elektrochemicznej energii do wodnego roztworu jonowego, z którego następnie są pobierane z pomocą diody składającej się z nanopręcików z tlenku tytanu.

Baterie takie mogą działać w bardzo trudnych warunkach, w tym także w bardzo niskich temperaturach, a zapewniać mają one dość niewielkie ilości energii lecz przez bardzo długi czas - wynoszący ponad 100 lat.

Wydaje się być to więc idealne źródło energii na długie podróże kosmiczne dlatego też prace nad nim podjęła także NASA. Ale nie tylko - bo betawoltaiczne baterie mogą się także bardzo przydać na Ziemi, na przykład do zasilania rozruszników serca - dzięki czemu unikniętoby konieczności przeprowadzania operacji w celu zmiany w nich baterii.

W przeszłości używano już w tym ostatnim celu podobnych rozwiązań lecz ze względu na koszt zostały one zastąpione przez tanie baterie litowo-jonowe, dziś jednak gdy technologia znacznie poszła do przodu akumulatory betawoltaiczne mogą przeżyć drugą młodość.

A kto wie - gdy technologia ta zostanie dopracowana to być może dostaniemy w końcu właściwego następcę używanych dziś klasycznych baterii elektrochemicznych.

Źródło: Factor Tech

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 21, 2014, 11:27 »