Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1136839 razy)

0 użytkowników i 15 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5640 dnia: Kwiecień 22, 2022, 21:14 »
A czy to może nie być tak - uruchamiając nieco teorii spiskowej - ,że FAA celowo opóźnia wydanie pozwolenia (już niezależnie od różnych przeszkód z testami booster'a itd.), aby tylko czasem Starship w wersji orbitalnej nie miał szans polecieć przed SLS'em? Taka forma giercowania, aby tylko nie zdyskredytować do reszty księżycowej rakiety...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 861
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5641 dnia: Kwiecień 22, 2022, 23:01 »
Na razie poczekajmy co powie FAA. Może w przyspieszającej sytuacji międzynarodowej, ktoś się puknie w głowę i stwierdzi, że uruchomienie jak najszybciej ciężkiego odzyskiwanego nosiciela jest więcej warte niż jakieś zasmarkane ptaszki. W końcu jakby nie patrzeć mamy sporą wojnę z Rosją w którą Stany Zjednoczone już są całkiem poważnie zaangażowane, a która może w każdej chwili eskalować.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5642 dnia: Kwiecień 22, 2022, 23:21 »
Za kilka dni FAA ma wydać swoja decyzje, a Eric Berger twierdzi, że możliwe jest kolejne opóźnienie. Twierdzi on również, że szanse na orbitalny start Starshipa w tym roku jest prawdopodobnie znacznie niższa, niż 50%. Niektórzy piszą, że FAA wyda swoja decyzje dopiero pod koniec roku, a na pierwszy start orbitalny z Florydy nie żadnych szans, NASA na to nie pozwoli. FAA to jedno, ale testowanie boostera B7 nie poszło zgodnie z oczekiwaniem SpaceX i został on uszkodzony podczas testów.

https://twitter.com/SciGuySpace/status/1517493118135902213

Witam . Dlaczego NASA ma nie pozwolić na pierwszy start orbitalny Starshipa z Florydy ? Za duże  ryzyko ?

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2475
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5643 dnia: Kwiecień 22, 2022, 23:41 »
Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2022, 09:53 wysłana przez Lion97 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5643 dnia: Kwiecień 22, 2022, 23:41 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5644 dnia: Kwiecień 23, 2022, 11:45 »
A czy to może nie być tak - uruchamiając nieco teorii spiskowej - ,że FAA celowo opóźnia wydanie pozwolenia (już niezależnie od różnych przeszkód z testami booster'a itd.), aby tylko czasem Starship w wersji orbitalnej nie miał szans polecieć przed SLS'em? Taka forma giercowania, aby tylko nie zdyskredytować do reszty księżycowej rakiety...

Myślę, że nie ma w tym żadnej teorii spiskowej czy złośliwości ze strony FAA. To po prostu zwykła biurokratyczna powolność załatwiania pewnych spraw. Dla przykładu w Polsce na zmianę planu zagospodarowania działki czekam już 1,5 roku i zmiana będzie najwcześniej w przyszłym roku. Strach pomyśleć co by było jakbym chciał budować wyrzutnie:)

Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/

NASA w ogóle ma coś do powiedzenia? Na Florydzie SpaceX ma zgodę od FAA z tego co się orientuje i chyba nic więcej im nie potrzeba?

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2475
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5645 dnia: Kwiecień 23, 2022, 12:29 »
Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/

NASA w ogóle ma coś do powiedzenia? Na Florydzie SpaceX ma zgodę od FAA z tego co się orientuje i chyba nic więcej im nie potrzeba?

Wyczytałem, że po pierwszym udanym locie z Boca Chica NASA oceni i zatwierdzi loty z KSC. Lot z Boca Chica ma zostać zatwierdzony jeszcze w tym roku, ale obecnie patrzą na Q1 2023 na loty z BC i Q4 2023 na lot KSC. Co prawda ta informacja nie jest w 100% potwierdzona, ale komentarze od tego użytkownika odnośnie Starshipa wiele razy się sprawdziły. Mogą to tez być nieprawdziwe informacje i Starship poleci jeszcze w tym roku.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5646 dnia: Kwiecień 23, 2022, 21:29 »
Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/

NASA w ogóle ma coś do powiedzenia? Na Florydzie SpaceX ma zgodę od FAA z tego co się orientuje i chyba nic więcej im nie potrzeba?

Wyczytałem, że po pierwszym udanym locie z Boca Chica NASA oceni i zatwierdzi loty z KSC. Lot z Boca Chica ma zostać zatwierdzony jeszcze w tym roku, ale obecnie patrzą na Q1 2023 na loty z BC i Q4 2023 na lot KSC. Co prawda ta informacja nie jest w 100% potwierdzona, ale komentarze od tego użytkownika odnośnie Starshipa wiele razy się sprawdziły. Mogą to tez być nieprawdziwe informacje i Starship poleci jeszcze w tym roku.

Mam nadzieje ,że nie tylko doczekam lądowania ludzi na Marsie ,ale że będzie to maksymalnie w ciągu 10  lat( SX). Jeszcze 2 lata temu wydawało się to jak najbardziej realne.....

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5647 dnia: Kwiecień 24, 2022, 18:03 »
uruchomienie jak najszybciej ciężkiego odzyskiwanego nosiciela jest więcej warte niż jakieś zasmarkane ptaszki.

Ptaszki wojny nie rozpętały i nie powinny za nią odpowiadać życiem, ale osobiście wątpię, czy odwlekanie decyzji ma coś wspólnego z trwającym sezonem lęgowym. Było gdzieś takie info?
"Space is hard"

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 861
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5648 dnia: Kwiecień 24, 2022, 23:45 »
Miałem na myśli, że wojna wiele potrafi przyspieszyć. Ptaszki, kwiatki i indolencję biurokratów, można usunąć z drogi jednym telefonem. Mam tylko i aż nadzieje, że ten teflon nastąpi, a z Baca Chica nareszcie zaczną startować rakiety.
I naprawdę szkoda, że dopiero potrzeba wojny lub nadzwyczajnego zagrożenia żywotnych interesów państwa, żeby pewne rzeczy mogły stać się proste.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5649 dnia: Kwiecień 25, 2022, 10:07 »
Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/



NASA w ogóle ma coś do powiedzenia? Na Florydzie SpaceX ma zgodę od FAA z tego co się orientuje i chyba nic więcej im nie potrzeba?

Wyczytałem, że po pierwszym udanym locie z Boca Chica NASA oceni i zatwierdzi loty z KSC. Lot z Boca Chica ma zostać zatwierdzony jeszcze w tym roku, ale obecnie patrzą na Q1 2023 na loty z BC i Q4 2023 na lot KSC. Co prawda ta informacja nie jest w 100% potwierdzona, ale komentarze od tego użytkownika odnośnie Starshipa wiele razy się sprawdziły. Mogą to tez być nieprawdziwe informacje i Starship poleci jeszcze w tym roku.

Mam nadzieje ,że nie tylko doczekam lądowania ludzi na Marsie ,ale że będzie to maksymalnie w ciągu 10  lat( SX). Jeszcze 2 lata temu wydawało się to jak najbardziej realne.....



Absolutnie nie ma na to szans. Najpierw Starship musi udanie oderwać się od Ziemi, następnie regularnie odwiedzać orbitę, regularnie, udanie, wracać na Ziemię (niczym dzisiejsze F9ki), następnie zdać egzamin w programie księżycowym, na Marsa - jeśli wogóle - przyjdzie pora znacznie później. Nie chcę tu bawić się w jakiegoś prognostyka, bo na razie to wszystko jest palcem po wodzie pisane. Nasze marzenia są znacznie, znacznie dalej od obecnej sytuacji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5650 dnia: Kwiecień 25, 2022, 23:06 »
Starship to jest potwór, Super Heavy posiada 33 silniki i jest dużo potężniejszy od SLS. Ryzyko awarii przy pierwszym locie jest bardzo wysokie i myślę, że nie ma szans na pierwszy orbitalny start Starshipa z Cape Caneveral. SLS co prawda wystartuje z Florydy do pierwszego lotu, ale ta technologia była już wcześniej sprawdzona. Zdjęcie z wnętrza uszkodzonego Boostera B7:

https://florydziak.pl/uncategorized/siodemka-na-zlom/



NASA w ogóle ma coś do powiedzenia? Na Florydzie SpaceX ma zgodę od FAA z tego co się orientuje i chyba nic więcej im nie potrzeba?

Wyczytałem, że po pierwszym udanym locie z Boca Chica NASA oceni i zatwierdzi loty z KSC. Lot z Boca Chica ma zostać zatwierdzony jeszcze w tym roku, ale obecnie patrzą na Q1 2023 na loty z BC i Q4 2023 na lot KSC. Co prawda ta informacja nie jest w 100% potwierdzona, ale komentarze od tego użytkownika odnośnie Starshipa wiele razy się sprawdziły. Mogą to tez być nieprawdziwe informacje i Starship poleci jeszcze w tym roku.

Mam nadzieje ,że nie tylko doczekam lądowania ludzi na Marsie ,ale że będzie to maksymalnie w ciągu 10  lat( SX). Jeszcze 2 lata temu wydawało się to jak najbardziej realne.....



Absolutnie nie ma na to szans. Najpierw Starship musi udanie oderwać się od Ziemi, następnie regularnie odwiedzać orbitę, regularnie, udanie, wracać na Ziemię (niczym dzisiejsze F9ki), następnie zdać egzamin w programie księżycowym, na Marsa - jeśli wogóle - przyjdzie pora znacznie później. Nie chcę tu bawić się w jakiegoś prognostyka, bo na razie to wszystko jest palcem po wodzie pisane. Nasze marzenia są znacznie, znacznie dalej od obecnej sytuacji.

Tzn. patrząc jak podkładane są kłody pod nogi SX to rzeczywiście trudno być przesadnym optymistą .
Ale optymistą - jak najbardziej :)
Stawiając realnie -1 lot starshipa (udany) -2023 rok
następne kilka lat regularne loty na LEO plus próby załogowe(certyfikacja). Czy musi to trwać kilkanaście lat jak w przypadku Falcona 9 i załogowego dragona  ? .
Dla mnie bardziej realne oczywiście jest wysłanie na Marsa paru osób a nie od razu setki!! A jeszcze mam nadzieje ,że SX zweryfikuje plany (przynajmniej na początku) i nie dość ,że najpierw zabiorą na Marsa parę  osób to jeszcze na powierzchni nie będzie lądował cały drugi stopień tylko ,że stworzą lądownik i in wyląduje !!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5651 dnia: Kwiecień 25, 2022, 23:28 »
Z tym lądownikiem w luku Starshipa to zawsze jest to wyjście awaryjne jakby ten metalowy wieloryb nie dawał rady wylądować na Czerwonym  :)

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5652 dnia: Kwiecień 25, 2022, 23:36 »
Z tym lądownikiem w luku Starshipa to zawsze jest to wyjście awaryjne jakby ten metalowy wieloryb nie dawał rady wylądować na Czerwonym  :)

Ja mam na myśli lądownik jak z czasów Apollo (tylko większy ):)
Lądowanie  całym 2 stopniem to dla mnie zbyt duże ryzyko ( zbytnie skomplikowanie)











Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5653 dnia: Kwiecień 25, 2022, 23:38 »
(...) patrząc jak podkładane są kłody pod nogi SX (...).

Dlaczego pisanie, że FAA znęca się nad SpaceX, na naszym Forum stało się powszechnym zwyczajem? Być może się mylę, ale zdaje się, że SpaceX ma zgodę FAA na starty Starszipa z KFC. Jeśli tak, to w czym problem? Że potrzebny jest pretekst do opóźnień?

Jeśli zaś idzie o Boca Chica, to nie pojmuję, jak można było rozpocząć tak wielką inwestycję bez załatwienia wcześniej wszelkich formalności. Przecież to podstawowa sprawa. Nie wspominając już o tym, że niektóre z testów atmosferycznych zostały przeprowadzone bez zgody FAA, o czym było zresztą głośno.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5654 dnia: Kwiecień 26, 2022, 22:43 »
Tymczasem Musk opublikował zdjęcie na którym widać całe stado raptorow (ok. 20 sztuk) w jednym z namiotów w starbase. Zobaczymy jak z decyzją FAA i składaniem boostera 8, ale jedno z wąskich gardeł chyba wreszcie się dotykać.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5654 dnia: Kwiecień 26, 2022, 22:43 »