Autor Wątek: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet  (Przeczytany 15691 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:27 »
Spółka ULA (United Launch Alliance) złożona z firm Lockheed Martin i Boeing ujawniła swoje plany. Zamiast Delty i Atlasa pojawi się nowa rodzina rakiet - Vulcan:

http://spaceflightnow.com/2015/04/13/ula-unveils-its-future-with-the-vulcan-rocket-family/
http://spaceflightnow.com/2015/04/13/photos-ula-vulcan-rocket-revealed/
http://spaceflightnow.com/2015/04/13/video-animation-of-vulcan-launch/
http://spaceflightnow.com/2015/04/14/ula-chief-explains-reusability-and-innovation-of-new-rocket/

Pierwszy start ma nastąpić najwcześniej za cztery lata, w 2019.
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:37 »
Widać na tym projekcie, że prace SPACE X nad odzyskiwaniem członów rakiet nie idą w las  :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:49 »
Koncepcja odzyskania samych silników i to jeszcze za pomocą spadochronów i helikoptera jest naprawdę dobra!

Ile ta rakieta ma być w stanie wynosić na orbitę?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:54 »
Warto poczytac: http://en.wikipedia.org/wiki/Mid-air_retrieval - pomysl nie jest nowy. Z powazaniem
                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:54 »

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2015, 12:47 »
To odzyskiwanie silników z boostera. Genialne!

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2015, 14:54 »
Moim zdaniem ULA desperacko próbuje wymyślić coś innego. Powód dla którego nie chcą odzyskiwać całego pierwszego stopnia jest prosty - z góry zakładają że nie da się konkurować cenowo z SpaceX, to spowoduje że będą mieli < 10 lotów rocznie (to co im USAF rzuci żeby nie zbankrutowali) a to powoduje że wielokrotne używanie całego pierwszego stopnia nie ma sensu.

Za to podoba mi się ich pomysł z wielokrotnym używaniem II stopnia bez ściągania go na ziemię. Myślę że rynek na takie kosmiczne pchacze czy też tankowce się szybko rozwinie jak tylko się one pojawią.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2015, 15:23 »
Moim zdaniem ULA desperacko próbuje wymyślić coś innego. Powód dla którego nie chcą odzyskiwać całego pierwszego stopnia jest prosty - z góry zakładają że nie da się konkurować cenowo z SpaceX, to spowoduje że będą mieli < 10 lotów rocznie (to co im USAF rzuci żeby nie zbankrutowali) a to powoduje że wielokrotne używanie całego pierwszego stopnia nie ma sensu.

Za to podoba mi się ich pomysł z wielokrotnym używaniem II stopnia bez ściągania go na ziemię. Myślę że rynek na takie kosmiczne pchacze czy też tankowce się szybko rozwinie jak tylko się one pojawią.
             ... tez mi sie wydaje, ze sa 100 lat za murzynami ... ze SpaceX;-) Ale widac, ze cos proboja robic. Mysle, ze czeka nas bardziej gwaltowy ruch z ich strony i jakas ciekawszy pomysl. Widac ze SpaceX ich ewidentnie zdopingowal. Z powazniem
                                                                                                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2015, 16:39 »
Wygląda na to, że tym razem będzie bardzo ostra rywalizacja pomiędzy ewentualnymi dostawcami silników: Blue Origin (BE-4) i Aerojet Rocketdyne (AR-1). Decyzja zapadnie w przyszłym roku.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2015, 17:24 »
z góry zakładają że nie da się konkurować cenowo z SpaceX, to spowoduje że będą mieli < 10 lotów rocznie (to co im USAF rzuci żeby nie zbankrutowali)
Myślę że mogą spokojnie liczyć na starty dla wojska i NASA(choć nie tyle co dotychczas) nawet jeśli nie będą konkurencyjni cenowo ze SpaceX-po prostu musi być alternatywa dla rakiet Muska w razie jakiejś wpadki aby nie uziemić ładunków rządowych.Do tego mogą dojść starty komercyjne=kolejny ból głowy dla Arianespace

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2015, 18:54 »
A mi się Vulcan podoba. Widać, że musieli się wysilić przy designie rakiety i widać na tym wpływ SpaceX.

Podoba mi się to także z uwagi na rozwijane osłony termiczne - duża ilość lotów takiej rakiety przyniesie rozwój technologii pompowanego wejścia w atmosferę. A to może się przydać przy lądowaniu na Marsie. :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 14, 2015, 19:28 »
Myślę że mogą spokojnie liczyć na starty dla wojska i NASA(choć nie tyle co dotychczas) nawet jeśli nie będą konkurencyjni cenowo ze SpaceX-po prostu musi być alternatywa dla rakiet Muska w razie jakiejś wpadki aby nie uziemić ładunków rządowych.Do tego mogą dojść starty komercyjne=kolejny ból głowy dla Arianespace

Ten nowy Vulcan ma jedną, dodatkową zaletę - dzięki możliwości długotrwałej pracy drugiego stopnia istnieje możliwość dostarczenia za jednym razem wielu satelitów na wiele orbit o różnych inklinacjach. Biorąc pod uwagę planowane konstelacje mikrosatelitów i dążenie rynku do coraz mniejszych ładunków, takie rozwiązanie może mieć dużą przewagę nad SpaceX za kilkanaście lat. Co z tego że SpaceX będzie chciał $30M jak będzie w stanie wysłać satelity tylko na jedną orbitę. Jeżeli ULA za $100M będzie mogła wysłać je na całą, szeroką gamę orbit, to może się to docelowo bardziej opłacać operatorom. Problemem SpaceX jest użycie kerozyny w drugim stopniu - przez to nie ma szans na jakieś długotrwałe misje.

Zapraszam na mój blog :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2015, 19:52 »
Do tej pory pewnie zdąży SpaceX zrobić już Raptory na metan. A co do nisz konkurencyjnych to Falcony mogą pójść w wystrzeliwanie i obsługę stacji kosmicznych oraz misje do BEO. Po za tym zaczyna się trend na przerabiania ostatnich członów rakiet na pojazdy finalne.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2015, 20:18 »
Trend? JSc, czy możesz to rozwinąć? Czy są znane Tobie inne przykłady tego trendu?

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2015, 20:46 »
SpaceX zapowiedział, że MCT będzie taką rakietą... a jak już zrobią wersję dla niego to może będą chcieli zrobić i dla Falcona Heavy i różnych Falconów X?

II człon tego Vulcana ma mieć zdolność wykonywania kilkutygodniowych lotów na różnych orbitach, więc się prosi o pomysły pod tytułem Agena 2.0.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2015, 21:07 »
Nie jestem przekonany, czy to jest już "trend", rozumiem to raczej w inny sposób. :) Ale to już kwestia definicji i doboru słów. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2015, 21:07 »