Ankieta

Co jest **drugim** najważniejszym wydarzeniem 2015 roku? (Pierwszym są planety karłowate)

Rok katastrof rakiet i pojazdów
0 (0%)
Pożegnanie z Merkurym, powrót na Wenus
1 (3.6%)
Rok powrotów rakiet
15 (53.6%)
Dalsze badania Marsa
1 (3.6%)
Ponad 2000 egzoplanet
5 (17.9%)
Trwa roczna wyprawa na ISS
2 (7.1%)
Nowe misje: Lisa Pathfinder, DSCOVR, MMS, Astrosat i DAME
3 (10.7%)
Niepowodzenie: wciąż daleko do załogowych lotów suborbitalnych (ale...)
1 (3.6%)
Niepowodzenie: opóźnienie InSight
0 (0%)

Głosów w sumie: 27

Głosowanie skończone: Grudzień 27, 2015, 17:34

Autor Wątek: Podsumowanie roku 2015: Świat  (Przeczytany 12964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 26, 2015, 22:33 »
Rzeczywiście, można było zrobić głosowanie z kilkoma wyborami. Sądzę, że jednak jest już za późno na odkręcanie całości - niech zostanie tak jak jest, a coś potem wykombinujemy! :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 27, 2015, 00:27 »
"Co jest **drugim** najważniejszym wydarzeniem 2015 roku?"?
A co jest pierwszym? To już ustalono?
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 27, 2015, 09:27 »
"Rok planet karłowatych". :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 27, 2015, 21:02 »
Oto jeszcze dodatkowo trochę ważniejszych, wg mnie, informacji związanych z podbojem kosmosu, które przyniósł rok 2015. Niektóre informacje wybiegają w przyszłość, ale swój początek mają właśnie  w roku bieżącym.

Pod wpływem działań SpaceX także CNES m. in. z  Niemcami rozpoczęła prace  nad rakietami wielorazowego użytku. Najwcześniej lot takiego systemu mógłby się odbyć w 2026.

 ULA też w opracowywanej nowej rakiecie VULCAN zamierza odzyskiwać pierwszy stopień rakiety przy pomocy spadochronów, apotem w locie stopień powrotny byłby przechwytywany przez odpowiedni helikopter). Do tego czasu przewaga SpaceX w odzyskiwaniu stopni powrotnych może być ewidentna. Ale czas pokaże ekonomiczność takiego rozwiązania w praktyce.

Rakieta Falcon 9 SpaceX zyskała certyfikat na wynoszenie małych i średnich misji naukowych NASA. Także Falcon 9 ma certyfikat  USAF na wynoszenie wojskowych i rządowych satelitów.

23 listopada firma Blue Origin doprowadziła do kontrolowanego powrotu rakiety   z wysokości 100,5 km . Kapsuła, z miejscem na pasażerów wylądowała na spadochronach.

Tymczasem drożeją bilety na przyszłe suborbitalne wycieczki. Po VG  (podwyżka do 250 000 USD w 2013) XCOR Aerospace o 50 % podwyższył ceny biletów na loty swoim suborbitowcem Lynx. Teraz nadniebna wycieczka ma kosztować 150 000 USD.


Na podstawie zdjęć z MSL naukowcy sugerują ,że to mogą być pozostałości skamieniałego życia. Aby mieć pewność potrzebne są badania próbek na Ziemi .

Za pomocą ziemskich narzędzi obserwacyjnych przedstawiono argumenty za istnieniem przed miliardami lat oceanu na Marsie o wielkości Atlantyku ( w wymiarze powierzchniowym).

Na Marsie pod powierzchnią krateru uderzeniowego w okolicy Arcadia Planitia zidentyfikowano grubą na 30 m taflę lodu.

Wg danych z sondy MRO na Marsie jest woda w postaci gęstej solanki.

Sonda MAVEN zbadała tempo erozji marsjańskiej atmosfery pod wpływem oddziaływania wiatru słonecznego. Około 100 gram atmosfery ubywa w każdej sekundzie. Gdy w marcu 2015  Marsa zaatakowała duża ilość burz słonecznych to instrumenty naukowe zarejestrowały proces bardziej intensywnego ubytku atmosfery Czerwonej Planety.



Poinformowano o odnalezieniu lądownika Beagle 2 na Marsie. Jest cały. Powodem niepowodzenia misji było zapewne nie rozłożenie się w pełni paneli słonecznych.

ExoMars 2016 jest na dobrej drodze do startu zaplanowanego na 14 marca 2016. Sonda zbada dystrybucję metanu w atmosferze Marsa ,  a demonstrator lądowania  umieści na powierzchni planety stację meteorologiczną.

Da łazika ExoMars 2018 zaproponowano miejsca lądowania. ESA przy tej misji współpracuje z Roskosmosem.  Start zaplanowano na maj 2018, a osiągniecie powierzchni Marsa ma nastąpić w styczniu 2019.

Zostały przedstawione możliwe miejsca do lądowania marsjańskiego rovera 2020. Ma to być  ważny etap  do misji MSR.

Chiny zamierzają wysłać w 2020 w kierunku Marsa orbiter razem z  łazikiem. Do wystrzelenia  ładunków posłuży rakieta Długi Marsz 5.


Z raportu finansowanego przez NASA wynika, że koszt lotu na Marsa i Księżyc może być o wiele tańszy ,jeśli  zostanie to zrealizowane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Zlecenie budowy Dragona wg zasad PPP okazało się tańsze o 90 %.

11 marca przeprowadzono pierwszy z trzech testów boostera  rakiety SLS ( odpalenie silnika).
SLS ma za sobą już CDR, więc można już budować podzespoły potrzebne do lotu. Pierwszy lot  SLS być może odbędzie się w 2018. NASA w przyszłości rozważa wynoszenie na orbitę tą rakietą po modyfikacji ok. 143 ton.

25 marca ogłosiła ,że w ramach misji ARM zostanie z nieokreślonej jeszcze planetoidy przechwycony głaz mniejszy od 10 m i o wadze do  70 ton, który trafi potem w pobliże Księżyca. Nasz naturalny satelita zyska towarzysza. Start sondy po głaz może nastąpić ok. 2020. Załogowa część misji możliwa jest w połowie lat 20.

NASA jako etap po drodze do Marsa rozważa załogowe badanie Księżyca. Pozyskiwanie paliwa na Księżycu obniżyłoby koszty wypraw.

Dyrektor ESA Johan-Dietrich Worner bardzo propaguje ideę budowy bazy  załogowej na Księżycu, przy szerokiej współpracy międzynarodowej.

Pojawił się ostatnio pomysł NASA umieszczenia w pobliżu Księżyca małej stacji orbitalnej.

26 sierpnia doszło do testu zrzutu z wysokości 10 kapsuły MPCV Orion przy nieotwartym 1 spadochronie pomocniczym i nieotwartym 1 spadochronie głównym. Test wypadł wg NASA dobrze.

Cięcia budżetowe Roskosmosu spowodowały ograniczenia nad pracami nad ciężką rakietą. W jej miejsce ma być zmodyfikowana Angara-A5 poprzez dodanie rakiety bocznej. Dzięki tej nowej rakiecie Angara-5B w 2025 ma dojść do skutku załogowy lot wokół Księżyca, a lądowanie na Księżycu Rosjanina w 2029.

Trwają dalsze Badania Księżyca przez LRO, który wystartował 18 czerwca 2009. Jego obecna orbita przebiega w  minimalnej wysokości 20 km nad południowym biegunem.

Około 2020 ma być wysłany Chang’e 4 , którzy może wylądować na niewidocznej z Ziemi powierzchni Księżyca.


W propozycji budżetu NASA na 2016 znalazło się 30 mln dolarów na przejście z fazy projektowej do realizacyjnej ,gdy chodzi o misję sondy  w kierunku Europy. Cel – poszukiwanie życia. Europa Clipper z uwagi na dobre ułożenie planet może wystartować w 2022 roku przy użyciu SLS lub Atlasa 5.

ESA planuje wysłanie sondy JUICE w kierunku Ganimedesa ( w marcu NASA oficjalnie potwierdziła wykrycie przez HST podpowierzchniowego oceanu). Sonda też przeleci obok innych księżyców galileuszowych księżyców. NASA złożyła ESA propozycję wspólnej misji.

NASA jest w trakcie dokonywania wyboru nowej misji klasy Discovery. Z 28 wniosków miał być wybrany 1 wybrany. Rozważa się sfinansowanie dwóch misji.  Na razie do dalszej rundy przeszło 5 projektów : 2 misje dotyczą Badania Wenus, Psyche – wyprawa ku największej metalicznej planetoidzie, NEOCam – teleskop orbitalny, który by 10-kretnie zwiększył detekcję  bliskich Ziemi planetoid, Lucy – przelot obok kilku planetoid trojańskich Jowisza . We wrześniu 2016 NASA zadecyduje, które projekty przejdą do następnego etapu. Start może nastąpić w 2021.

NASA zaczęła prace studialne nad orbiterami Urana i Neptuna. Takie wstępne prace wykona JPL. Ma powstać wspólna platforma badawcza dla obu sond. Misja zapewne klasy flagship będzie mogła najwcześniej wystartować na przełomie lat 30. i 40. XXI wieku.

Cassini dalej bada nadal układ Saturna. NASA ogłosiła ,ze na Enceladusie znajduje się pod powierzchnią globalny ocean.

Rosetta pozwoliła stwierdzić ,że 67P powstała w wyniku złączenia dwóch obiektów.


Pokazano zdjęcia samolotu Stratolaunch o rekordowej 117-metrowej rozpiętości skrzydeł firmy Scaled Composites. Podobny do Pegasusa  XL system ma w przyszłości wynosić satelity na orbitę.

W  7 Ramowym Programie zespół naukowców z CERN pracuje nad  polem siłowym, które ma nie dopuszczać do astronautów  naładowanych cząstek promieniowania kosmicznego.

Trwają prowadzone przez ESA prace nad budową CHEOPS-a. Ma  to być pierwszy europejski satelita, którego zadaniem będzie detekcja pozasłonecznych planet. Start jest przewidziany na 2017.


13 marca Atlas V wyniosła 4 satelity do badań geofizycznych w ramach misji MMS (badanie procesu łączenia się i rozłączania pól magnetycznych, co ma wpływ na kosmiczną pogodę).

20 maja wystartował X-37B. Jest to czwarta misja bezzałogowa wojskowego wahadłowca. Tydzień po starcie został namierzony przez astronomów-amatorów.

20 maja wystartował LightSail-1. Jeden z pierwszych satelitów wyposażony w żagiel słoneczny. (32m2).

12 lutego start sondy klimatycznej  DSCOVR rakietą Falcon 9 v1.1, która pierwszy raz wyniosła ładunek poza okołoziemską orbitę. Dzięki kamerze umieszczonej na sondzie mogliśmy podziwiać samą Ziemię jak i  przejście Księżyca na tle tarczy Ziemi.

12 sierpnia ESA podpisała umowę na  rozpoczęcie prac nad nową rakietą Ariane 6 i większą wersją rakiety Vega.


Na ISS po raz pierwszy doszło do zbioru wyhodowanych na orbicie roślin. Sałatę rzymską jedli mieszkańcy stacji.

Pierwszy raz techniką druku 3 D zostały na orbicie wytworzone zaprojektowane elementy.

Dzięki kamerze firmy RED, Epic Dragon na ISS można już kręcić filmy w o wiele wyższej jakości 4K (Ultra HD).

Giennadij Padałka pobił rekord nalotu kosmicznego Siergieja Krikalowa. Obecny rekord wynosi 878 dni i 11 godzin.

Z kolei Scott Kelly jest pierwszym Amerykaninem, który w czasie jednego lotu  przebywa najdłużej w kosmosie. Poprzedni rekord należał do Michaela Lopeza-Allegrii, który został ustanowiony w 2007 roku  i wynosił 215 dni.  Kelly z  nalotem wynoszącym dziś 455 dni  jest liderem wśród astronautów NASA.

Dla ISS obecny rok okazał się najtrudniejszy gdy chodzi o nieudane starty.
28 kwietnia w wyniku awarii Progressa M-27  nie doszło do połączenia ze stacją.
28 czerwca wkrótce po starcie Falcona 9 doszło do eksplozji rakiety i Dragon w misji CRS-7 został utracony.
28 października 2014 doszło też do nieudanego startu rakiety Antares-130, która miała wynieść statek transportowy Cygnus-3 (CRS-3). Tak więc w zaledwie 8 miesięcy zdarzyły się trzy nieudane misje zaopatrujące ISS.

Poza tym  w tym miesiącu start Sojuza TMA-19M zapoczątkował 4. setkę załogowych lotów kosmicznych.

Na czerwiec 2016 roku zaplanowano start zmodernizowanej wersji statku o nazwie  Sojuz MS.

NASA wybrała czworo astronautów do lotów testowych kapsuł załogowych Dragona 2 i Starlinera.


Budżet NASA na 2016 wynosi 19,3 mld dolarów  (SLS-1,9 mld, 1,25 mld na komercyjne loty, co pozwolić powinno na starty załogowego Dragona 2 i Starlinera w 2017, o ile w następnych latach budżetowych nie będzie cięć na te cele). Mówiło się o zakończeniu misji LRO i Opportunity. Ale na razie do końca września 2016 mają one zapewnione finansowanie.

NASA ogłosiła kolejny nabór na nowych astronautów.


Duże zainteresowanie wzbudziła informacja nt nietypowych  tranzytów KIC 8462852. Duże i nieregularne spadki jasności spowodowały pojawienie się hipotezy, że jest to  wynikiem celowego działania rozwiniętej technicznie cywilizacji. Uznaje się na razie , że odpowiedzialne za to zjawisko  jest jakieś większe nagromadzenie komet, przemieszczających się po eliptycznych orbitach. Dane uzyskane z teleskopu Spitzer zdają się sprzyjać tej wersji.




« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2015, 22:58 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 27, 2015, 21:02 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 27, 2015, 22:27 »
Piękne zestawienie Orionid!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2015, 08:31 wysłana przez JSz »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 27, 2015, 22:35 »
Poprawiłem i przy okazji uzupełniłem zestawienie o MAVEN-a

A przy okazji możesz ASTROPoLu skorygować dane przy 98 locie kosmicznym? Był to pierwszy lot kosmiczny Dawida Leestmy w misji STS 41G ,a jest podane ,że drugi.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2015, 22:39 wysłana przez Orionid »

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 27, 2015, 22:39 »
Poprawiłem i przy okazji uzupełniłem zestawienie o MAVEN-a

A przy okazji możesz skorygować dane przy 98 locie kosmicznym? Był to pierwszy lot kosmiczny Dawida Leestmy w misji STS 41G ,a jest podane ,że drugi.


Dzięki i dzięki! Również poprawiłem.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 27, 2015, 22:49 »
Świetne zestawienie Orionidzie! :) Dzięki za dobre przypomnienie wydarzeń w tym roku!

Scorus

  • Gość
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 28, 2015, 08:27 »
ESA planuje wysłanie sondy JUICE w kierunku Ganimedesa ( w marcu NASA oficjalnie potwierdziła wykrycie przez HST podpowierzchniowego oceanu). Sonda też przeleci obok innych księżyców galileuszowych księżyców. NASA złożyła ESA propozycję wspólnej misji.
Najlepsza wskazówka co do oceanu to i tak pomiary pola magnetycznego z Galileo.

Na podstawie zdjęć z MSL naukowcy sugerują ,że to mogą być pozostałości skamieniałego życia. Aby mieć pewność potrzebne są badania próbek na Ziemi .
Pewnie o zdjęciach niejednego kamienia ze zmarszczkami można by to powiedzieć.

Za pomocą ziemskich narzędzi obserwacyjnych przedstawiono argumenty za istnieniem przed miliardami lat oceanu na Marsie o wielkości Atlantyku ( w wymiarze powierzchniowym).
Argumenty przedstawiają już ze 20 lat.

Na Marsie pod powierzchnią krateru uderzeniowego w okolicy Arcadia Planitia zidentyfikowano grubą na 30 m taflę lodu.
Oszacowano ilość tego lodu, sam fakt jego występowania jest znany od bardzo dawna.

Wg danych z sondy MRO na Marsie jest woda w postaci gęstej solanki.
Jest to potwierdzenie żeby prawie pewnej od jakiś 5 lat.

Tak więc nic naprawdę przełomowego się nie zdarzyło.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 28, 2015, 10:09 »
Ankieta zakończona! Oto naszym zdaniem zestawienie najważniejszych wyników 2015 roku:
  • Rok planet karłowatych: misje New Horizons i Dawn
  • Rok udanych powrotów rakiet: New Shepard i pierwszy stopień Falcona 9R
  • Poznaliśmy dwutysięczną egzoplanetę
  • Nowe misje: Lisa Pathfinder, DSCOVR, MMS, Astrosat i DAME
  • Trwa roczna misja na ISS
  • Pozostałe wyróżnione: pożegnanie z Merkurym, powrót na Wenus, dalsze badania Marsa, wciąż daleko do załogowych lotów suorbitalnych (chociaż...) 


Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 28, 2015, 21:50 »
A ja mam jeszcze innych rodzynków:
- wzmożenie technologiczne: już samo zestawienie Dragona 2, MCT, Jupitera-Exoliner i Vulca mogłoby stanowić podstawę dla ciekawej agencji kosmicznej, gdyby część z tych projektów nie została skasowana
A dyskutowało się i prezentowano jeszcze wiele innych ciekawych projektów, w tym stacji księżycowej
- ViviSat znalazła klientów dla dodatkowych doczepialnych jednostek odpowiedzialnych za utrzymywanie pozycji dla satelitów na GEO
- rosyjski satelita Łucz rozpędzał inne satelity, głównie Intelsata ponoć w rytm operacji wojskowej przeciwko ISIS
- w ramach tejże operacji został wszedł do służby nowy pocisk rakietowy Kalibr-NK

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 29, 2015, 01:34 »
Wcześniej, o ile dobrze kojarzę,  wiele mówiło się o istnieniu tam wody w odległej przeszłości na podstawie rzeźby terenu.
SCORUSIE to może nie przełom , ale na pewno krok milowy w kwestii ustalenia istnienia wody w stanie płynnym na powierzchni Marsa.  Uzyskano przekonywający  dowód na istnienie wody ( a ściślej uwodnionych soli) na Marsie. Dopiero porównując zdjęcia dziwnych struktur ,które się okresowo zmieniały, podejrzewano istnienie tam wody. Spektrometr sondy MRO  w miejscach tych  struktur zarejestrował oznaki występowania uwodnionych minerałów.

A więc jeśli woda to możliwość istnienia życia – czy tylko ewentualnie w  odległej przeszłości ? Rover ExoMars 2018 ma poszukiwać życia na Czerwonej Planecie.

Oczywiście przedstawione w moim zestawieniu informacje są niepełne. Starałem się pomijać ze zdarzenia, o których wcześniej była mowa w tym wątku. A i tak gdybym je ujął , to nie byłby to kompletny zestaw ważnych rzeczy ze światowej astronautyki. Praktycznie każdy dzień przynosi coś istotnego.

Na poziomie opracowywania różnych rozwiązań technologicznych wiele się dzieje.
Można jeszcze dodać :

Po 30 latach w USA udało się, wg nowego procesu produkcyjnego , otrzymać 50 gram Plutonu 238. Jest on konieczny do zasilania sond kosmicznych, które mają większe wymagania energetyczne.

DARPA przedstawiła koncepcję portu na GEO. Byłby to węzeł komunikacyjny  w kierunku Ziemi i odwrotnym, z LEO na GEO.
Nie tylko satelity krążące na GEO mogłyby być naprawiane. Też możliwe byłoby modernizowanie satelitów np. poprzez wymianę elektroniki , tankowanie  a nawet budowanie satelitów z gotowych komponentów.  Ale do ewentualnej  realizacji daleka jest jeszcze droga.




« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2015, 01:40 wysłana przez Orionid »

Scorus

  • Gość
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 29, 2015, 08:16 »
No właśnie nie o dowody na istnienie wody w tych badaniach chodziło, bo bazowały one na wcześniejszy wynikach z SHARAD opublikowanych w 2009 r, a o określenie znaczenia tych pokładów lodu dla modeli klimatycznych Marsa.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 29, 2015, 11:43 »
Tak a propos - ile potrzeba plutonu 238 dla przeprowadzenia misji bezzałogowych? To są chyba wartości liczone w kilogramach?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 29, 2015, 11:56 »
Rzutem na taśmę doszło wczoraj jeszcze jedno ważne wydarzenie: rozwiązanie agencji kosmicznej Roskosmos - zob. notkę w wątku o rosyjskim programie kosmicznym. (Natomiast nadal działa konsorcjum przemysłowe Roskosmos.)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie roku 2015: Świat
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 29, 2015, 11:56 »