Autor Wątek: Kontrakt na kopułę E-ELT  (Przeczytany 1917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21355
 • Very easy - Harrison Schmitt
Kontrakt na kopułę E-ELT
« dnia: Maj 28, 2016, 09:46 »
Podpisano największy kontrakt w historii astronomii naziemnej
27.05.2016

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało w środę kontrakt na budowę kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Jego wartość wynosi około 400 milionów euro.

Jest to największy kontrakt dotyczący astronomii naziemnej, jaki został do tej pory przyznany.
 
25 maja br. podczas uroczystości w Garching koło Monachium (Niemcy) podpisano kontrakt na budowę kopuły i głównej struktury teleskopu E-ELT. Zamawiającym jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), a głównym wykonawcą włoskie ACe Consortium, złożone z firm Astaldi, Cimolai oraz EIE Group. Firma Cimolai jest znana z udziału w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.
 
Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT) będzie posiadać zwierciadło główne o średnicy 39 metrów. Gdy rozpocznie pracę w 2024 roku, stanie się największym teleskopem optycznym i podczerwonym na świecie. Powierzchnia zbierająca światło będzie większa niż wszystkich aktualnie działających naukowych teleskopów optycznych razem wziętych, a system optyki adaptatywnej umożliwi uzyskiwanie obrazów 15 razy ostrzejszych niż przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.
 
Przy okazji podpisania umowy oraz prezentacji projektu teleskopu, ESO przygotowało także wizualizacje prezentujące wielkość E-ELT w stosunku do słynnych budynków w różnych krajach świata. W przypadku Polski teleskop zestawiono na rysunku z Kościołem Mariackim w Krakowie.
 
Pierwsze etapy budowy tego gigantycznego instrumentu już się rozpoczęły: wyrównano wierzchołek góry Cerro Armazones, na której ma stanąć teleskop oraz wykonano drogę dojazdową. Prace nad budową kopuły mają zacząć się w 2017 roku.
 
Wcześniej podpisano kontrakty na budowę kilku początkowych instrumentów dla teleskopu E-ELT oraz systemu optyki adaptatywnej. Niedługo ma zostać podpisana umowa na budowę wielkiego lustra wtórnego. Z kolei w projektowaniu spektrografu HIRES dla E-ELT wezmą udział polscy naukowcy i inżynierowie, koordynowani przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Być może później będą także konstruować jego elementy.
 
Teleskop E-ELT będzie częściowo polską współwłasnością, bowiem nasz kraj jest członkiem ESO od ubiegłego roku. ESO to organizacja zrzeszająca kilkanaście krajów europejskich, która zajmuje się prowadzeniem badań Wszechświata z powierzchni Ziemi. Swoje olbrzymie obserwatoria posiada na pustyni Atakama w Chile.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409850,podpisano-najwiekszy-kontrakt-w-historii-astronomii-naziemnej.html
 

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8158
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2016, 11:28 »
Szkoda że nie ma zbiórki pieniędzy na budowę tego teleskopiku. chętnie bym swoje parę groszy dołożył by Polska miała większy udział w jego budowie Będzie to prawdziwe cudeńko techniki.40 metrowe lustro brzmi jak sajens fikszyn  8)

Offline pogrzex

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 815
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2016, 12:52 »
Chyba trochę zbyt naiwny jesteś. Pieniądze pochodzą jak najbardziej z naszych europejskich kieszeni. To raz. Zaś dwa to, że finansowanie jest już raczej zapewnione. Nikt nie będzie już zbierał pieniędzy, bo po prostu już są. Lepiej pomyśl o takim RT 90+ bo to dopiero mogłaby być duma polskiej astronomii.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jsc

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1905
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2016, 13:06 »
Chyba przyda się wydzielić ostatnie posty do osobnego wątku o budowie tego teleskopu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2016, 13:06 »

LooZ^

 • Gość
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2016, 13:32 »
A co się dzieje tak w ogóle z RT 90+?

Offline pogrzex

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 815
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2016, 13:36 »
Właściwie to nie wiadomo. Ciężko znaleźć jakiekolwiek info chociażby z roku 2015 nie wspominając o roku bieżącym.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 22609
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2016, 14:13 »
Przeniosłem posty. Tak chyba będzie dobrze. :)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21355
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2017, 08:02 »
Największy teleskop świata z polskim akcentem
BY REDAKCJA ON 20 STYCZNIA 2017W 2022 roku na pustyni Atakama w Chile na wysokości około 3000 m n.p.m. stanie największy optyczny teleskop na Ziemi – Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski. Teleskop będzie zajmował powierzchnię połowy stadionu piłkarskiego.

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT) będzie największym na świecie naziemnym teleskopem optycznym i umożliwi także obserwacje w bliskiej podczerwieni. Urządzenie budowane jest przez Europejskie Obserwatorium Południowe, którego Polska jest członkiem od 2015 roku.

Gigantyczny teleskop będzie zajmował powierzchnię połowy stadionu piłkarskiego i zostanie wyposażony w pięć zwierciadeł, w tym główne o średnicy aż 39 metrów. Umożliwi to dokładniejsze obserwacje Wszechświata, w tym badania ciemnej materii, zaglądanie w przeszłość galaktyk czy też poszukiwania planet wielkości Ziemi, na których może istnieć życie. Na lokalizację teleskopu wybrano górę Cerro Armazones na wysokości 3060 m n.p.m., znajdującą się̨ w centralnej części pustyni Atakama w Chile, czyli w jednym z najsuchszych obszarów na świecie.

Jesteśmy dumni, że Polacy zostali zaangażowani w budowę tak ważnego dla ludzkości urządzenia, tym bardziej, że jest to największe i najbardziej odpowiedzialne zadanie, jakie do tej pory realizowały polskie podmioty – mówi dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska. O udziale w tym projekcie zadecydowało nasze dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu i produkcji precyzyjnych komponentów m.in. dla sond kosmicznych czy lądowników marsjańskich. Przy realizacji zadań będziemy współpracować z polskimi partnerami – dodaje dr Bukała.

Nad Wisłą powstaną m.in. urządzenia służące do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową oraz specjalne ochrony zwierciadeł przed uszkodzeniem. Projekt realizowany jest pod nadzorem hiszpańskiego oddziału firmy SENER, który jest sygnatariuszem kontraktu. Łącznie prace potrwają 6 lat, z czego w Polsce maksymalnie 4 lata.

Jest to pierwsze tak duże zlecenie dla ESO, które realizowane będzie w Polsce, tym bardziej ważne, że nasz kraj wpłaca w tym roku 8 mln euro opłaty członkowskiej do organizacji – mówi Ilona Tobjasz, Oficer Łącznikowy ESO w Polsce.  Dodaje, że teleskop będzie posiadał 5 zwierciadeł, z których największe składać się będzie z prawie ośmiuset sześciokątnych elementów, każdy o średnicy 1,4 m ułożonych w grupach po siedem, tak, aby utworzyć strukturę wytrzymałą i łatwą w obsłudze przez wiele kolejnych lat działania teleskopu. ESO nazywa to rozwiązanie systemem kwiatów, gdzie każdy moduł składa się z jednego lustra po środku i sześciu je otaczających – dodaje Ilona Tobjasz.

http://kosmonauta.net/2017/01/najwiekszy-teleskop-swiata-z-polskim-akcentem/#prettyPhoto

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21355
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2017, 08:06 »
Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie największego teleskopu świata
20.01.2017

Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie elementów największego teleskopu świata - Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), poinformowała firma SENER Polska.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiło w środę podpisanie czterech kolejnych kontraktów dotyczących budowy elementów 39-metrowego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Chodzi o umowy dotyczące lustra wtórnego i lustra trzeciego rzędu, elementy konstrukcyjne podtrzymujące zwierciadła, a także produkcji kilku tysięcy czujników.
 
Jeden z kontraktów podpisała firma SENER, która ma także oddział w Polsce. Umowę podpisał hiszpański oddział firmy, ale jej polska część również weźmie udział w budowie elementów teleskopu.
 
Inżynierowie z SENER Polska mają odpowiadać za projekt, produkcję, montaż i testy oprzyrządowania do dwóch modułów zwierciadeł teleskopu ELT. W naszym kraju powstaną m.in. urządzenia służące do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową oraz specjalne ochrony zwierciadeł przed uszkodzeniem. Prace mają potrwać łącznie sześć lat, z czego do czterech lat w Polsce.
 
„Jesteśmy dumni, że Polacy zostali zaangażowani w budowę tak ważnego dla ludzkości urządzenia, tym bardziej, że jest to największe i najbardziej odpowiedzialne zadanie, jakie do tej pory realizowały polskie podmioty - skomentowała dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska. - O udziale w tym projekcie zadecydowało nasze dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu i produkcji precyzyjnych komponentów m.in. dla sond kosmicznych czy lądowników marsjańskich. Przy realizacji zadań będziemy współpracować z polskimi partnerami”.
 
Teleskop ELT ma być największym teleskopem optycznym/podczerwonym na świecie, kilkakrotnie większym niż obecnie używane przez astronomów teleskopy. Aktualnie znajduje się w trakcie budowy przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Obserwacje ma rozpocząć w 2024 roku. Budżet projektu przekracza miliard euro.
 
Polska jest członkiem ESO od 2015 roku i dzięki temu polscy naukowcy i inżynierowie, a także polski przemysł, mogą brać udział w konstruowaniu elementów teleskopu ELT. Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku ogłoszono, iż astronomowie i fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wezmą udział w projektowaniu jednego z zaawansowanych spektrografów, który zostanie zamontowany na teleskopie ELT.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412789,polscy-inzynierowie-wezma-udzial-w-budowie-najwiekszego-teleskopu-swiata.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21355
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2017, 08:11 »
Podpisano kontrakty na kolejne elementy olbrzymiego teleskopu ELT
20.01.2017Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało w środę cztery kontrakty na wyprodukowanie kolejnych elementów 39-metrowego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT).

Teleskop ELT ma rozpocząć obserwacje w 2024 roku. Stanie się wtedy największym teleskopem optycznym i podczerwonym na świecie. Dla porównania, obecnie największe teleskopy optyczne mają zwierciadła główne o średnicach około 10 metrów, natomiast ELT ma mieć aż 39 metrów.
 
Budowa teleskopu trwa już od pewnego czasu. Do tej pory prace obejmowały wyrównanie wierzchołka góry Cerro Armazones w Chile, na której teleskop powstanie, budowę drogę dojazdowej, wykonano wiele prac projektowych i w ciągu ostatniego roku podpisano kilka kontraktów na różne elementy, w tym na główną strukturę teleskopu i budowę kopuły, a także na zaprojektowanie urządzeń naukowych do zainstalowania na teleskopie (m.in. polscy naukowcy i inżynierowie wezmą udział w projektowaniu jednego ze spektrografów).
 
18 stycznia br. ogłoszono podpisanie kolejnych czterech umów. Pierwsze dwa kontrakty dotyczą odlewu zwierciadła wtórnego i zwierciadła trzeciego rzędu. Same w sobie lustra te mogłyby rywalizować wielkością z wieloma dużymi teleskopami. Lustro wtórne będzie mieć 4,2 metra średnicy, a lustro trzeciego rzędu 3,8 metra. Zostaną wykonane z materiału ceramicznego o niskiej rozszerzalności o nazwie Zerodur. Materiał ten został pod koniec lat sześćdziesiątych opracowany specjalnie dla teleskopów astronomicznych i od dziesięcioleci sprawdza się w największych teleskopach.
 
Lustro wtórne ELT będzie największym kiedykolwiek zastosowanym w teleskopach i największym wypukłym zwierciadłem do tej pory wyprodukowanym. Z kolei lustro trzeciego rzędu też będzie unikatowe. Większość wielkich teleskopów, jak nap. VLT, czy Kosmiczny Teleskop Hubble’a, stosuje system optyczny z dwoma zwierciadłami (głównym i wtórnym), czasami wspomagając się niewielkim trzecim lustrem płaskim do skierowania światła do odpowiedniego odbiornika. Jednak w przypadku ELT trzecie lustro będzie mieć zakrzywioną powierzchnię, a jego zastosowanie ma poprawić jakość obrazu na dużym polu widzenia. Zwierciadło wtórne ma być wyprodukowane do końca 2018 roku, a lustro trzeciego rzędu do lipca 2019 roku.
 
Trzeci kontrakt dotyczy skomplikowanych modułów wspierających wtórne i trzeciorzędowe zwierciadło, związanych z systemami optyki aktywnej, które mają zapewnić, że te sporo ważące, ale giętkie lustra, będą utrzymywać właściwe kształty i odpowiednią pozycję. Z kolei czwarta umowa obejmuje wyprodukowanie 4608 czujników brzegowych dla segmentów zwierciadła głównego, które będą służyły systemowi utrzymującymi względne pozycje segmentów wobec siebie. Teleskop ma mieć możliwość wyrównywania tych pozycji z dokładnością do dziesiątek mikrometrów.
 
Kontrakty podpisali Tim de Zeeuw, dyrektor generalny ESO, oraz przedstawiciele firm SCHOTT, SENER Group i konsorcjum FAMES (firmy Fogale i Micro-Elipson).
 
Nazwa teleskopu ELT to skrót od angielskiego skrótu Extremely Large Telescope, co można tłumaczyć jako Ekstremalnie Wielki Teleskop. Do tej pory używano dłuższej nazwy E-ELT (od European Extremely Large Telescope). (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412782,podpisano-kontrakty-na-kolejne-elementy-olbrzymiego-teleskopu-elt.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kontrakt na kopułę E-ELT
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2017, 08:11 »