Autor Wątek: Układ Proximy Centauri  (Przeczytany 31602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 07, 2016, 08:52 »
Ciekawa informacja!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 07, 2016, 10:31 »
Może być wodnym światem ale nie musi. Przy takich założeniach to i nasza Wenus mogłaby mieć ocean  :(

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 07, 2016, 11:49 »
Sam nie jestem wcale lepszy - bo założyłem wątek o kandydatach z Keplera na potencjalnie podobne do Ziemi planety.
A ludzie zaczynający się dopiero interesować kosmosem widzą już grafiki planet których nie widział żaden przyrząd.....
Przepraszam - po prostu chciałem to powiedzieć.
Czyli jak sam zauważyłeś ma to również jasną stronę. Pomijając pewne ekstremalne sytuacje, aż tak bym tego nie demonizował :).

Tymczasem zdaje się, że z tranzytu nici - No Conclusive Evidence for Transits of Proxima b in MOST photometry

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 07, 2016, 16:19 »
Zespół składający się z astrofizyków CNRS obliczył rozmiary i właściwości powierzchni Proximy b i doszedł do wniosku, że może to być planeta z oceanami przypominająca Ziemię. (...)

Raczej wątpliwe. Proxima (gwiazda) w trakcie formowania była znacznie gorętsza niż obecnie (dotyczy to wszystkich czerwonych karłów), co z kolei oznacza, że jeżeli Proxima b uformowała się tam, gdzie jest teraz, ewentualna woda zostałaby wygotowana, uległaby dysocjacji, a wodór uciekłby w kosmos. Mielibyśmy więc bardzo suchy glob, być może z tlenową atmosferą.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 07, 2016, 16:19 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 09, 2016, 11:53 »
Zgadzam się ze zdaniem Slavina - zdecydowanie za mało informacji do mediów przechodzi o możliwym błędzie wyliczeń i naszej niewiedzy co do modeli formowania się i ewolucji układów planetarnych. Przykładowo - tak naprawdę od niedawna wiemy, że były poważne migracje w naszym Układzie Słonecznym - podobnych spraw można się spodziewać i w innych układach. Ale jakich i w jakiej formie - tego nie wiadomo.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 20, 2016, 18:36 »
Pojawił się papier sugerujący, że Proxima Centauri jest faktycznie częścią (potrójnego) układu Alfa Centauri - okrąża gwiazdy A i B w czasie 600 000 lat. Co ważne.. zakładając, że wszystkie 3 gwiazdy układu powstały z tej samej chmury molekularnej, pozwoli to na zdecydowanie łatwiejsze określenie metaliczności Proximy. Określenie metaliczności samotnego czerwonego karła byłoby niemal niemożliwe.


https://arxiv.org/pdf/1611.03495v1.pdf

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 26, 2016, 14:09 »
Właśnie - ESO opublikowało tuż przed świętami wiadomość o Proximie. Okres obrotu dookoła Alfy AB to 550 tysięcy lat, orbita ma ekcentryczość 0,5. Aktualnie Proxima zbliża się do najdalszego punktu na swej orbicie.

W zasadzie to ciekawa sprawa, która może sugerować, że wiele gwiazd ma takie czerwone karły na dużych orbitach. Może warto ich poszukać? :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 26, 2016, 15:29 »
Pytanie czy coś takiego nie krąży wokół naszego Słoneczka?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 26, 2016, 17:32 »
Pytanie czy coś takiego nie krąży wokół naszego Słoneczka?  :)

Czerwony karzeł - o tym byśmy już wiedzieli. Jeśli Proxima ma dla nas jasność +11 mag, to z Alfy AB to musi być znacznie jaśniejszy czerwony obiekt. Tego nie dałoby się przeoczyć.

Raczej odważyłbym się napisać, że na odległościach pomiędzy nami a Alfą AB jest niezerowa szansa, że jakiś brązowy karzeł się znajduje, ale nie jest on grawitacyjnie powiązany z naszym Słońcem. I tyle. Czyli ten brązowy karzeł wcześniej czy później da dyla z naszej okolicy.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24605
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 09, 2017, 20:09 »
VLT to search for planets in Alpha Centauri system
January 9, 2017

ESO, represented by the Director General, Tim de Zeeuw, has signed an agreement with the Breakthrough Initiatives, represented by Pete Worden, Chairman of the Breakthrough Prize Foundation and Executive Director of the Breakthrough Initiatives. The agreement provides funds for the VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid-Infrared) instrument, mounted at ESO's Very Large Telescope (VLT) to be modified in order to greatly enhance its ability to search for potentially habitable planets around Alpha Centauri, the closest stellar system to the Earth. The agreement also provides for telescope time to allow a careful search programme to be conducted in 2019.
The discovery in 2016 of a planet, Proxima b, around Proxima Centauri, the third and faintest star of the Alpha Centauri system, adds even further impetus to this search.


http://phys.org/news/2017-01-vlt-planets-alpha-centauri.html
http://www.pulskosmosu.pl/2017/01/09/vlt-bedzie-szukac-planet-w-ukladzie-alfa-centauri/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 03, 2017, 13:32 »
Onet donosi:

Proxima Centauri to miejsce w kosmosie, na które nasza cywilizacja patrzy szczególnie uważnie. Po pierwsze, to najbliższa gwiazda Układu Słonecznego. Po drugie, od ponad roku wiemy, że posiada planetę o masie Ziemi. Teraz nasze nadzieje i oczekiwania znacząco rosną: obserwatorium ALMA w Chile zaobserwowało wokół niej zimny pył, który świadczy o tym, że takich planet może być tam znacznie więcej.

Wiedza, którą właśnie zyskaliśmy dzięki obserwatorium ALMA, jest kluczowa przy planowaniu takiej misji.

O co chodzi? O zimny pył, który ALMA wykrył w tamtym rejonie. Jeśli pomnożymy odległość Ziemi od Słońca przez cztery, możemy sobie wyobrazić maksymalny dystans między tym pyłem a Proximą Centauri. Dane wskazują także na występowanie jeszcze chłodniejszego zewnętrznego pasa złożonego z pyłu, co może sugerować istnienie rozwiniętego systemu planetarnego. Struktury te są podobne do znacznie większych pasów w Układzie Słonecznym.


http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/proxima-centauri-zimny-pyl-odkryty-w-obserwatorium-alma/lvt365g

Poszukałem na space.com i sci-news.com. Tam o tym nic nie piszą ale onet skądś wyrwał info więc ją zamieszczam tutaj :-) Źródło mało wiarygodne ale wiadomość ciekawa i raczej nie wyssali jej z rękawa  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 03, 2017, 13:34 »
A tu wiadomość z samego źródełka  :D

The ALMA Observatory in Chile has detected dust around the closest star to the Solar System, Proxima Centauri. These new observations reveal the glow coming from cold dust in a region between one to four times as far from Proxima Centauri as the Earth is from the Sun. The data also hint at the presence of an even cooler outer dust belt and may indicate the presence of an elaborate planetary system. These structures are similar to the much larger belts in the Solar System and are also expected to be made from particles of rock and ice that failed to form planets.

https://www.eso.org/public/news/eso1735/

Puls Kosmosu też już o tym nadaje  :D

http://www.pulskosmosu.pl/2017/11/03/alma-odkrywa-chlodny-pyl-wokol-najblizszej-nam-gwiazdy/

Super odkrycie ale źle wróży to powodzeniu misji wysłania tam sondy. Bo prawdopodobieństwo zderzenia nanosondy z jakimś kamulkiem a nawet pyłkiem wzrasta co przy prędkościach podświetlnych grozi katastrofą  ::)

« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2017, 13:39 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 03, 2017, 14:48 »
Świetna wiadomość! Czyżby chowały się tam jeszcze inne duże i małe planety? :)

Ekoplaneto, może w ramach Breakthrough Starshot trzeba będzie zrobić przelot sond mocno ponad płaszczyzną ekliptyki układu planetarnego Proximy Centautri? Chyba nie miało tam być żadnego wejścia na orbitę?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24605
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 19, 2017, 03:23 »
W układzie Alpha Centauri mogą istnieć jeszcze mniejsze planety

A new approach for detecting planets in the Alpha Centauri system
By Jim Sheltondecember 18, 2017

(...) According to a study led by Professor Debra Fischer and graduate student Lily Zhao, there may be small, Earth-like planets in Alpha Centauri that have been overlooked. Meanwhile, the study ruled out the existence of a number of larger planets in the system that had popped up in previous models. (...)

The findings are based on data coming in from a new wave of more advanced spectrographic instruments at observatories located in Chile: CHIRON, a spectrograph built by Fischer's team; HARPS, built by a team from Geneva; and UVES, part of the Very Large Telescope Array. "The precision of our instruments hasn't been good enough, until now," Fischer said.

The researchers set up a grid system for the Alpha Centauri system and asked, based on the spectrographic analysis, "If there was a small, rocky planet in the habitable zone, would we have been able to detect it?" Often, the answer came back: "No."

Zhao, the study's first author, determined that for Alpha Centauri A, there might still be orbiting planets that are smaller than 50 Earth masses. For Alpha Centauri B there might be orbiting planets than are smaller than 8 Earth masses; for Proxima Centauri, there might be orbiting planets that are less than one-half of Earth's mass. (...)

https://news.yale.edu/2017/12/18/new-approach-detecting-planets-alpha-centauri-system

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 19, 2017, 07:44 »
I pomyśleć, że tuż za naszą miedzą  ;) może istnieć mały układ planetarny  :D

Blisko Ziemi mamy glob - Księżyc, blisko naszego Układu Słonecznego u najbliższego gwiezdnego sąsiada mamy planetę typu ziemskiego a może i cały układzik planetarny.
Przypadek?  ;)
 :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 19, 2017, 07:44 »