Autor Wątek: Załogowy lądownik marsjański o kształcie kapsuły Apollo (1966)  (Przeczytany 2373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

• Moderator Globalny
Przelot Marinera IV w pobliżu Marsa w dniach 14 i 15 lipca 1965 roku oznaczał punkt zwrotny w planowaniu załogowej eksploracji Czerwonej Planety. Przed wykonaniem misji, inżynierowie i naukowcy mogli zgłaszać pełnoprawne wnioski, w których proponowali użycie pojazdów budowanych w koncepcji kadłuba nośnego lub wyposażonych w skrzydła generujące siłę nośną, które umożliwiłyby lądowanie z bardzo niewielkim zużyciem paliwa. Przyczyną tego podejścia była opinia większości naukowców, głosząca, że atmosfera Marsa jest w przybliżeniu dziesięciokrotnie mniej gęsta niż ziemska. Jednak po tym jak powolnie przesyłane dane z niewielkiego, ważącego 261 kilogramów próbnika znalazły się na Ziemi (proces trwał aż do 3 sierpnia) wszystkie te pomysły znalazły się na śmietniku historii.

Okazało się, że atmosfera marsjańska posiada gęstość na poziomie nawet mniejszym niż 1% atmosfery ziemskiej. W tego rodzaju środowisku kadłuby nośne oraz szybowce mogły być co prawda wykorzystane, jednakże ich prędkość w pobliżu powierzchni nadal przekraczałaby prędkość dźwięku, zamiast łatwiejszej w kontroli prędkości poddźwiękowej, jakiej oczekiwali planiści przed misją Marinera IV. Dla przykładu, proponowana misja Philco Aeronutronic Mars Excursion Module (MEM), która została zaprojektowana z wykorzystaniem kadłuba nośnego wyhamowałaby jedynie do prędkości dwóch Machów (dwukrotnej prędkości dźwięku) zanim osiągnęłaby powierzchnię. Tak duża prędkość znacznie utrudniłaby użycie spadochronów powodując wykorzystanie alternatywnego systemu – silników rakietowych, które spowolniłyby pojazd do prędkości poddźwiękowej. Wymagałoby to użycia ogromnej ilości materiałów pędnych, które znacznie zwiększyłyby całkowitą masę MEM, a ta wpłynęłaby na kolejne wzrosty masy całego projektowanego kompleksu.

W mniej niż rok po locie Marinera IV, Gordon Woodcock, młody inżynier z Advanced Systems Office, znajdującego się w należącym do NASA Marshall Space Flight Center (Huntsville, Alabama), zaproponował coś, co stało się niejako nowym, „standardowym” projektem MEM. Jego czteroosobowa koncepcja opierała się bowiem na kształcie stożkowej kapsuły Apollo Command Module (CM).

Dalszy ciąg na kosmonaucie - link.

Dobra lekturka, polecam na leniwe, deszczowe dni ;)
Zastanawia mnie to, ile tam miejsca (kubatura) jest w 'Mars Surface Operations Crew Quarters'?

Załącznik: Pojazd załogowy projektu Woodcocka przeznaczony do lądowania na powierzchni Marsa.

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Załogowy lądownik marsjański o kształcie kapsuły Apollo (1966)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:39 »
Ciekawy projekt. I z czymś mi się kojarzył. Spojrzałem więc do jednego ze starych albumów filatelistycznych. Jako ciekawostkę podsyłam skany trzech znaczków. Przedstawiają misję załogową na Marsa...

Edit: a może wątek o astro-filatelistyce?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 18:42 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:57 »
Edit: a może wątek o astro-filatelistyce?

Komentarz Edita - jeśli są astro filateliści na tym forum, to jak najbardziej tak! :)

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2010, 22:24 »
Niezły numer z tymi znaczkami :o

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2010, 22:24 »

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2010, 01:29 »
To bardzo przypomina jedną z wielu koncepcji MEM, z centralnym lądownikiem zbudowanym jako kapsuła z osłoną termiczną i centralnie umieszczonym stopniem powrotnym. Nota bene - istnieje ciekawe studium dotyczące tego stopnia powrotnego. Różne koncepcje - dwustopniowe, jednostopniowe... ciekawa rzecz :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2010, 01:29 »