Autor Wątek: Mars Society Polska  (Przeczytany 63331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Mars Society Polska
« dnia: Wrzesień 29, 2010, 03:35 »


Mars Society Polska (MSP)

MSP jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Zostało założone w 1999r , jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.
Obecnym prezesem stowarzyszenia jest Mateusz Józefowicz.
Celem stowarzyszenia jest doprowadzenie do załogowej wyprawy na Marsa, popularyzacja wiedzy i promocja idei jego badań.
MSP koncentruje się na rozwijaniu własnych projektów oraz koordynacji i promocji działań w Polsce. W początkowym okresie główny wysiłek położony był na rozwój projektu załogowego pojazdu marsjańskiego MPV. Zainteresowanie tematyką marsjańską oraz możliwości oferowane przez Mars Society doprowadziły do czynnego włączenia się Polaków w badania czerwonej Planety. Nasi rodacy brali udział w konkursie Red Rover Goes to Mars i programie sterowania łazikami Spirit i Opportunity na Marsie (w JPL w USA), w symulacjach w bazach MDRS i Flashline Arctic Research Station. Aktualnie rozwijamy projekty informatyczne, wspieramy projekty łazików marsjańskich Magma, Skarabeusz oraz pracujemy nad budową polskiego analogu habitatu marsjańskiego.
W tym roku w Polsce odbędzie się Europejska Konwencja Mars Society. Zaangażowaliśmy się również mocno w konsultacje społeczne Ministerstwa Gospodarki dla NGO z sektora kosmicznego.

http://www.marssociety.pl/

MPV

Początki MSP związane były z realizacja projektu MPV.
Projekt ten był odpowiedzią na konkurs ogłoszony w marcu 2000r. przez TMS na opracowanie konstrukcji analogowego hermetycznego pojazdu załogowego Mars Pressurized Vehicle (MPV) dla misji Mars Direct. W listopadzie 2000r. okazało się, że opracowany przez polski zespół projekt został zakwalifikowany do finału. W konkursie wystartowały 22 zespoły z całego świata. Do finału zakwalifikowało się pięć zespołów, które miały szansę uzyskać fundusze na realizację.



Rozpoczął się drugi etap projektu. W dalszym ciągu ulepszano konstrukcję pojazdu i szukano szczegółowych rozwiązań. Opracowano wstępny harmonogram realizacji i rozpoczęto poszukiwania wykonawców najważniejszych elementów. Udało się pozyskać samochód ciężarowy Star z Agencji Mienia Wojskowego, który miał posłużyć do budowy analogu. Niestety nie udało się uzyskać środków finansowych na realizacje projektu. I mimo początkowych sukcesów tempo realizacji zaczęło powoli spadać aż do całkowitego zawieszenia projektu około 2004r. Więcej na ten temat na stronie projektu.
http://old.marssociety.pl/mpv/index.html

SKARABEUSZ



Projekt łazika marsjańskiego na konkurs University Rover Challenge URC realizowany wspólnie z SKA. Zakończony połowicznym sukcesem. Udało się zbudować łazik i drużyna poleciała na turniej do USA w 2009r. Niestety z powodów logistycznych, łazik dotarł na miejsce za późno i drużyna rozpoczęła rywalizację dopiero w drugim, ostatnim dniu zawodów.  Mimo to nie zajęła ostatniego miejsca. Relacja z przygotowań i zawodów na stronie MSP.
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=147:relacja-z-urc-2009&catid=24:wydarzenia-spoeczne&Itemid=45
Drużyna już bez wsparcia MSP miała wystartować w kolejnej edycji turnieju w 2010r. Niestety z nieznanych mi powodów nie doszło do wyjazdu. Mam nadzieję, że chłopaki z SKA pozbierają się i wystartują w następnym roku.
Pod dotychczasowym adresem strona projektu jest niedostępna:

MAGMA



Kolejny projekt łazika marsjańskiego na turniej URC w 2010r. . Powstał on we współpracy z Politechniką Białostocka i UMK w Toruniu. Tym razem udział w turnieju zakończył się pełnym sukcesem. Drużyna zajęła 3 miejsce i rozpoczęła już przygotowania do przyszłorocznej edycji zawodów. Dodatkową atrakcją była możliwość śledzenia zmagań naszej ekipy na żywo w Internecie. Relacje z zawodów dostępne są na stronie PIAP.
http://www.piap.pl/transmisja_z_marsa/

Strona projektu:
http://magma.pb.edu.pl/index.html

BAZA MARSJAŃSKA



Ambitny projekt budowy analogu bazy marsjańskiej oparty na pracy dyplomowej Jana Kozickiego z Politechniki Gdańskiej. Materiały do pobrania ze strony MSP:
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=71&func=select&id=6
i na stronie autora:
http://janek.kozicki.pl/base.php

Algorytm RODM

RODM (skrót od Rover and Orbiter Delta Mars) to polski algorytm stosowany przez NASA i ESA w tworzeniu trójwymiarowych modeli małych obszarów Marsa. Powstał jako praca dyplomowa Jana Kotlarza podczas seminarium topologicznego prof. Mariana Turzańskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Algorytm znajduje się pod opieką stowarzyszenia Mars Society Polska.
Więcej na temat programu, MSP i Marsa można przeczytać na stronie Mars24.Info prowadzonej przez autora algorytmu.
http://www.mars24.info/

10 EUROPEJSKA KONWENCJA MARS SOCIETY

Odbędzie się w dniach 22-23.10.2010 w Warszawie w centrum konferencyjnym PIAP, Aleje Jerozolimskie 202.
Opłata rejestracyjna: 160 zł – formularz rejestracyjny na stronie MSP
http://marssociety.pl/index.php?option=com_contact&view=contact&id=12&Itemid=85

W miarę możliwości postaramy się umieszczać informacje o bieżącej działalności stowarzyszenia i postępach w projektach przez nas realizowanych.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:24 »
Dzięki za świetne podsumowanie działalności. :)
Co do URC i łazika - na tym forum jest kilka osób z SKA, może warto by coś dopisały od siebie?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2010, 13:42 »
Nice ;)

A swoją drogą na jakim etapie są negocjacje z bazą? O ile pamiętam to już było coś dogadywane z miastem, tak?

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2010, 05:45 »

W sprawie bazy marsjańskiej nie mam świeżych informacji. Były rozpatrywane różne lokalizacje. Kilka Miast wykazało zainteresowanie projektem. Najbardziej zaawansowane negocjacje prowadzone były z Toruniem. Powstał zespół projektowy, którego zadaniem jest wybór lokalizacji i koncepcji bazy jego szefem został Jacek Olkowski. Przyznam szczerze, że nie znam człowieka.
23.10.2010 po Europejskiej Konwencji MS planowane jest Walne Zebranie MSP. Mam nadzieję, że poszczególne zespoły przedstawią aktualny stan projektów i plany na przyszłość. Jeśli się czegoś dowiem to napiszę.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2010, 05:45 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:55 »
Fajny opis, wiem dużo więcej - dzięki! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2010, 11:52 »
Czyli - miejmy nadzieję, że czegoś się dowiemy po Konwencji. Powodzenia zatem! :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2010, 12:04 »
W dniach 2 – 10 października 2010 na terenie warszawskich Złotych Tarasów odbyły się Dni Technik Satelitarnych 2010 zorganizowane przez CBK i firmę doradczą Astri Polska. W ramach imprezy 2-3.10.2010 swoje osiągnięcia prezentowały dwa zespoły związane z MSP
Wirtualną podróż po wybranych rejonach Marsa można było odbyć przy pomocy algorytmu RODM prezentowanego przez jego twórcę Jana Kotlarza. Druga atrakcją była prezentacja łazika Magma.


Algorytm RODM i jego twórca na DTS 2010. (źródło Mars24.info)



Zarówno algorytm RODM jak i łazik Magma oraz tricopter - element wyposażenia łazika szykowanego na zawody URC w 2011r, były prezentowane 16.10.2010 w trakcie Nocy w Instytucie Lotnictwa.


tricopter to zapewne te urządzenie ze śmigłami, które leży na stole. (źródło Mars24.info)



Łazik Magma w trakcie Nocy w Instytucie Lotnictwa. (źródło Mars24.info)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2010, 12:31 »
Widzę, że stanowisko RODM było w tym samym miejscu, co myśmy później sie prezentowali! :)

Offline fasola

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 62
  • wszystko jest iluzją
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2010, 21:38 »
Zaintrygował mnie ten tricopter - jaki on ma sens wobec tak niskiej gęstości atmosfery na Marsie? Z tego co pamiętam to przyziemna gęstość atmosfery jest na poziomie równym tej z wysokości 30 km na Ziemi (a tam jak wiadomo nie mogą latać helikoptery, a na pewno nie z takimi drobnymi śmigiełkami). Tak samo jak z projektem marsjańskiego samolotu bezzałogowego z USA - świetna sprawa tylko co z tego skoro nie potrafimy sprawić by ten samolot utrzymywał się na w miarę jednakowej wysokości.
GG:8261459 nie gryzę

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2010, 23:56 »
Szkoda, że DTSy nie nałożyły się czasowo z tą nocą w Instytucie Lotnictwa. Pojawiła by się wtedy tam grupka ludzi z PFA ::)

Fotki fajne - dzięki za wrzucenie!

Zaintrygował mnie ten tricopter - jaki on ma sens wobec tak niskiej gęstości atmosfery na Marsie? Z tego co pamiętam to przyziemna gęstość atmosfery jest na poziomie równym tej z wysokości 30 km na Ziemi (a tam jak wiadomo nie mogą latać helikoptery, a na pewno nie z takimi drobnymi śmigiełkami). Tak samo jak z projektem marsjańskiego samolotu bezzałogowego z USA - świetna sprawa tylko co z tego skoro nie potrafimy sprawić by ten samolot utrzymywał się na w miarę jednakowej wysokości.

Dobre pytanie. Mi się jednak wydaje, że nie ma co przywiązywać dużej wagi do wielkości/szczegółów tego tricoptera, skoro zasada jego działania ma być demonstrowana na Ziemi. Przy okazji może ktoś z MSP by odpowiedział lepiej na to pytanie? ;)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2010, 22:30 »
Na stronie MSP ukazała się relacja jedynego polskiego uczestnika 13 międzynarodowej Konwencji Mars Society, która odbyła się w sierpniu 2010r. w Dayton, Ohio, USA.

Zawiera ona miedzy innymi streszczenia niektórych wystąpień i wykładów:
Mike Griffin – były dyrektor NASA – o programie NASA,
J. Black – Misja załogowa do asteroidy bliskiej Ziemi,
W. J. Borucki – Misja teleskopu Kepler,
T. Muscatello - Paradoks Fermiego,
Dr Robert Zubrin – wykład na zakończenie.


http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=183%3Asprawozdanie-z-konwencji-mars-society-2010&catid=24%3Awydarzenia-spoeczne&Itemid=45


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2010, 23:01 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2010, 18:53 »
Mike Griffin – były dyrektor NASA – o programie NASA,
Jedno z "najgorętszych" nazwisk w sferze astronautyki. Wypowiedź jest o tutaj:
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=183%3Asprawozdanie-z-konwencji-mars-society-2010&catid=24%3Awydarzenia-spoeczne&Itemid=45&limitstart=1
Hmmm. :)
Zarazem jedna z "najgorętszych" wypowiedzi ^^.
"Żywimy się już 40 lat chlebem, który upiekły misje Apollo i chyba się już skończył."
Kończy się, kończy i coraz trudniej, z biegiem lat, będzie zachęcić 'szarego Kowalskiego' do poparcia NASA itp. Pan Griffin ma rację - kolejny wielki przełom w eksploracji kosmosu dałby niezłego kopa wszelkim organizacjom kosmicznym :).

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2011, 23:57 »

W czwartek, 20 stycznia 2011 w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyły się warsztaty na temat: Transferu Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W warsztatach uczestniczyli również przedstawiciele MSP prezentując dorobek projektu MAGMA w wystąpieniu pod tytułem: „Magma URC Rover - from NGO and Student Technologies to Public Outreach and Commerial Project”.
Więcej na stronie głównej MSP i na stronie CPK:
http://www3.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=59&Itemid=115&lang=pl


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2011, 11:06 »
Czy jest szansa zobaczyć tę prezentację o łaziku MAGMA? Sądzę, że wielu osób z chęcią by ją przeczytało! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2011, 11:06 »