Autor Wątek: Współczesne koncepcje stacji orbitalnych  (Przeczytany 6863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współczesne koncepcje stacji orbitalnych
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2010, 11:03 »
Warto tutaj jednak dodać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat Rosjanie nas wręcz zasypywali swoimi pomysłami stacji orbitalnych - od orbitalnych na LEO po księżycowe. Wiele z nich jest jedynie pomysłem jednego z kilku biur konstrukcyjnych - często można odnieść wrażenie, że prezentują to tylko po to, by pokazać, co ciekawego się u nich w zespole dzieje.

Po prezentacji pomysł najczęściej znika. Na zawsze. :P

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2010, 17:45 »
Może to nie koncepcje aktualne, ale warto chyba przytoczyć tutaj taką historię :)

Seria małych, wyspecjalizowanych stacji kosmicznych (1968)

W lipcu 1968 roku, należący do NASA Apollo Applications Program (AAP) został poddany kolejnym cięciom budżetowym. Pomimo wyraźnego znaku, że ambitne projekty przypadające na okres po zakończeniu lotów Apollo miały niewielkie szanse realizacji, NASA kontynuowała swoje plany przyszłej stacji kosmicznej, która miała być umieszczona na orbicie za pomocą rakiety Saturn V i umożliwiać przebywanie na jej pokładzie załogi złożonej z sześciu do dziewięciu astronautów. Stacji, która umożliwiałaby przeprowadzanie eksperymentów naukowych z wielu różnych dyscyplin nauki. NASA planowała także nowy pojazd kosmiczny, aby móc transportować załogi i ładunek do projektowanego kompleksu orbitalnego w sposób bardziej ekonomiczny. Powszechnie oczekiwano, że pojazd ten przyjmie formę wehikułu wielokrotnego użytku, posiadającego skrzydła lub kadłub nośny.

Wstęp z tego artykułu na kosmonaucie - link.

Offline kaziu

• Łowca Supernowych
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 24, 2010, 15:08 »
W mojej opinii budowanie kolejnej stacji na LEO to wywalanie setek miliardów USD w błoto. Na LEO jesteśmy już sporo czasu i tak naprawdę niewiele rzeczy pozostało tutaj do zbadania/odkrycia. Raczej wolałbym coś pokroju statku transportowego, zbudowanego na LEO, który krążył by nieustannie między ziemią i marsem. Musiałaby to być naprawdę solidna konstrukcja zdolna służyć wiele lat, oczywiście problemów jest bardzo wiele m.in. jak to wysłać poza układ Ziemia - Księżyc.

Wracając na przysłowiową "Ziemie" to bardziej realne na dzisiejsze czasy wydaje się zbudowanie statku transportowego Ziemia - Księżyc, który wykonywał by "ósemki" między Ziemią i naszym satelitą. Umożliwiało by to stały kontakt "fizyczny" z przyszłą bazą, tutaj nabiera też sens eksploatacja minerałów i ich transport. Patrząc od strony naukowej, moglibyśmy badać wpływ promieniowania na kosmonautów poza ochronką magnetyczną Ziemii (choć przyznam szczerze, że nie jestem pewien jak daleko ona sięga).

Taka kolejność wydaje mi się bardziej oczywista najpierw Księżyc, gdzie zbadamy wszystkie technologie do kolonizacji, transportu i eksploatacji planet. I później Mars gdzie będziemy mogli wykorzystać doświadczenia zdobyte na naszym podwórku. Póki co lot załogowy na Marsa jest dla mnie raczej science - fiction i skokiem w ogień, zdobądźmy najpierw doświadczenie i technologie.

To takie moje refleksje i przemyślenia :)
Miłośnik Astronomii

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 24, 2010, 18:02 »
W mojej opinii budowanie kolejnej stacji na LEO to wywalanie setek miliardów USD w błoto. Na LEO jesteśmy już sporo czasu i tak naprawdę niewiele rzeczy pozostało tutaj do zbadania/odkrycia. Raczej wolałbym coś pokroju statku transportowego, zbudowanego na LEO, który krążył by nieustannie między ziemią i marsem. Musiałaby to być naprawdę solidna konstrukcja zdolna służyć wiele lat, oczywiście problemów jest bardzo wiele m.in. jak to wysłać poza układ Ziemia - Księżyc.

Więcej na ten temat znajduje się w tym tekście, który już przytaczałem wcześniej :) Specjalne trajektorie stacji kosmicznych o czasach orbitowania liczonych w latach...

Zdaje się także że więcej na podobny temat w jednym z nowych artykułów na kosmonaucie (studium dot wypraw na Marsa przy wykorzystaniu napędu jądrowego), ale nie przytaczam czegoś przed zapoznaniem się dokładniej z opracowaniem :P

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 24, 2010, 18:02 »

Offline kaziu

• Łowca Supernowych
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 24, 2010, 23:27 »
Matiasie czytałem ten artykuł na Kosmonaucie, gdy się ukazał :) To on zainspirował mnie do moich przemyśleń ;)
Miłośnik Astronomii

Online Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 28, 2019, 23:34 »
Załogowe stacje orbitalne w najbliższej dekadzie
BY JAN SZTURC ON 28 CZERWCA 2019

https://kosmonauta.net/2019/06/zalogowe-stacje-orbitalne-w-najblizszej-dekadzie/

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 28, 2019, 23:34 »