Autor Wątek: Kurs technologii kosmicznych?  (Przeczytany 3197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Incybro

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2020, 12:02 »
Doczytałem się jednak, że taki SpaceX postawił na współczesną elektronikę. Zrobił to w ten sposób, że bodajże 3 procesory wykonują te same obliczenia i porównują je ze sobą nawzajem, Jeśli jeden z nich poda inny wynik niż dwa pozostałe, zostanie zrestartowany.

Wpadłem na szalony pomysł w internecie. Niestety strona projektu już nie działa, ale jest to ciekawa koncepcja: klik - Raspberry Pi w kosmosie. Jeden z użytkowników zwrócił uwagę na fakt, że należy usunąć wszystkie kondensatory elektrolityczne i zastąpić je ceramicznymi, ponieważ według niego te elektrolityczne wybuchną w próżni. Jak jednak trochę poszperałem, nie doszukałem się w RPI śladu elektrolitycznych kondensatorów. Na jego pokładzie znajdują się bowiem takie małe cudeńka, które mi wyglądają na ceramiczne kondensatory:

Jakby tego było mało, spójrzcie co znalazłem na stronie NASA: Klik. Budowa satelity w oparciu o RPI!

Jak myślicie, czy jest możliwe zrobienie takiej miniaturowej satelity, która wytrzymałaby warunki panujące w kosmosie? Czy poza błędnymi stanami logicznymi, istnieje ryzyko że elektronika po prostu ulegnie uszkodzeniu? Jak zabezpieczyć pamięć oraz elektronikę przed jej uszkodzeniem?

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2020, 12:39 »
Tak, ogólnie wiele małych satelitów edukacyjnych opiera się na prostych rozwiązaniach. Ryzyko jest duże - przykład:
https://en.wikipedia.org/wiki/STRaND-1

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2020, 13:00 »
3 procesory wykonują te same obliczenia i porównują je ze sobą nawzajem, Jeśli jeden z nich poda inny wynik niż dwa pozostałe, zostanie zrestartowany.

To jest koncepcja powszechnie znana już w latach 70-tych. Dobrze jest trochę poczytać o podstawach IT, żeby nie być skazany na wymyślanie koło od nowa.

Offline Incybro

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2020, 17:58 »
Tak, ogólnie wiele małych satelitów edukacyjnych opiera się na prostych rozwiązaniach. Ryzyko jest duże - przykład:
https://en.wikipedia.org/wiki/STRaND-1
Nie ma żadnego sposobu by uchronić takie RPI przed promieniowaniem?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2020, 17:58 »