Autor Wątek: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku  (Przeczytany 4689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« dnia: Wrzesień 29, 2021, 10:23 »
32 lata temu, 29 września 1989 roku, w wypadku samochodowym zginęli Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, twórcy kultowego programu ,,Sonda".
Jechali do raciborskiej fabryki RAFAKO, gdzie mieli nakręcić jeden z kolejnych odcinków. Tuż przed samym Raciborzem ich Peugeot prowadzony przez Andrzeja Gieysztora zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym Star 200. Kierowca i pasażerowie zginęli na miejscu. Wraz z nimi zakończył się też program SONDA.

Pamiętam, jak "całkiem niedawno" znalazłem w Internecie stronę Tomasza Pycia, gdzie pisał, że właśnie mija 12 lat od zakończenia emisji. A to już 32 lata minęły...



« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2022, 17:39 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2021, 10:57 »
Warto pamiętać o tej dacie... Czy w tym roku ktoś zapowiadał, że się wybierze w to miejsce pod Raciborzem? (Kilka lat temu była taka relacja).

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2021, 14:19 »
Zapowiedzi żadnych nie słyszałem. Dla mnie to dokładnie drugi koniec Polski...
Być może pojawi się tam Krzysiek Osfald (forumowy Osfald), gdyż dość często w tę rocznicę bywał właśnie na miejscy wypadku.
(Jego kanał na YT)

Wiem też, że Piotr Elsoft ma bardzo blisko, ale czy się tam pojawi, to nie mam pojęcia.
The Dark Side of the Moon

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2021, 20:50 »
Jestem, jestem :) Byłem, przygotowuję relację. Dopiero dziś się wybrałem z powodów zawodowych.
W zeszłym roku nie pojechałem bo ruszył remont drogi 935 i miejsce wypadku zmieniło się w bagnisko.

Niestety dziś trudno poznać to miejsce. Droga została zupełnie przebudowana, jej geometria została zmieniona, a w miejscu gdzie był krzyż jest obecnie... ścieżka rowerowa. Na pewno jest bezpieczniej.





PS
Droga nie jest jeszcze ukończona, aby się tam dostać złamałem zakaz wjazdu na budowę ale okazało się, że nie tylko ja :D W jednym miejscu przeprawa jest błotnistym poboczem, jednak da się przejechać bez przeszkód. Duże ciężarówki także tam śmigają.


Edit Radek68:
Dodałem brakujące zdjęcia, oryginalnie umieszczone przez autora na zewnętrznym serwerze (fotosik.pl), skąd niestety (tak jak się obawiałem w poście poniżej) zniknęły.

« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2022, 09:40 wysłana przez Radek68 »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2021, 20:50 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2021, 21:44 »
Jestem, jestem :) Byłem
Czyli tak, jak sądziłem. Dziękujemy. :)

Niestety dziś trudno poznać to miejsce. Droga została zupełnie przebudowana, jej geometria została zmieniona, a w miejscu gdzie był krzyż jest obecnie... ścieżka rowerowa.

Faktycznie, miejsce zupełnie nie przypomina tego, które znamy.

Tu zdjęcie (również autorstwa Osfalda) przed przebudową, gdy jeszcze stał krzyż:



A w załączniku fotki z poprzedniego postu, aby nie zginęły z zewnętrznego serwera.
The Dark Side of the Moon

Offline Elsoft

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2022, 11:39 »
Witam, pragnę donieść :
 Droga otwarta po remoncie, Tak jak obiecali, powrócił krzyż na miejsce wypadku:
 
https://www.nowiny.pl/192867-n...erc-tworcow-sondy-zdjecia.html
 
Piotr...
   
„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”.  [Stanisław Lem]

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2022, 14:43 »
Bardzo dobre wieści Piotrze! Za 2 miesiące będę miał jak zwykle okazję zobaczyć co zrobiono. Pozdrawiam.
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2022, 17:36 »
Dzięki za informację, dobrze że na miejscu wypadku jest ten krzyż i tabliczka informująca o tym.
Może trochę nie najlepsze "otoczenie" i te barierki, no ale wcześniej nic nie było, a poprzednio też był za barierami. No ale w sumie gdzie niby miałby być, w końcu stoi w pobliżu miejsca wypadku. ;)

W ramach pamięci o twórcach SONDY pozwolę sobie zacytować tu artykuł z Nowin

Cytat: Nowiny.pl
Na Lukasynie powrócił krzyż upamiętniający śmierć twórców Sondy

Krzyż powrócił po ponad dwuletnim remoncie drogi wojewódzkiej nr 935. - To pamiątka po tragicznym zdarzeniu - komentuje Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

W tym roku mija 33. rocznica śmierci Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, twórców popularnonaukowego programu telewizyjnego pt. Sonda. Zginęli w drodze do Raciborza, na Dębiczu, na tzw. Lukasynie. Ich samochód zderzył się czołowo z ciężarowym starem 200.

Jechali oni wraz z prowadzącym samochód kierowcą rajdowym Andrzejem Gieysztorem do Raciborza, by w Raciborskiej Fabryce Kotłów „Rafako” zebrać materiały do kolejnego programu „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Miał to być 528 odcinek „Sondy”. Peugeot, którym jechali, wpadł w poślizg z powodu kałuży oleju. Doszło do czołowego zderzenia z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. Cała trójka zginęła.

W trakcie remontu drogi Racibórz-Rybnik padało pytanie, co z krzyżem upamiętniającym tragedię. Później okazało się, że został zdemontowany na czas robót drogowych.

- Myślę, że wiele osób w Polsce pamięta twórców „Sondy”, panów Kamińskiego oraz Kurka, i ich bardzo oryginalne programy przybliżające technikę. Myślę, że warto było to miejsce odtworzyć dla uczczenia pamięci tych osób - powiedział Nowinom Zbigniew Tabor.

Program był emitowany na antenie TVP1 od 8 września 1977 r do 29 września 1989 r.* Kurek i Kamiński realizowali „Sondę” przy niskim budżecie, ale robili to bardzo umiejętnie, wykonując proste, wręcz realizowane domowym sposobem doświadczenia, okraszając całość dobrym humorem, zaciekle dyskutując.

* We wrześniu 1990 wyemitowano trzy odcinki, które były w produkcji przed wypadkiem i zostały dokończone przez zespół programu.



Zwrócę uwagę na jeden z komentarzy, bo mam to samo zastrzeżenie, co jego autor.

Cytat: Świadek
A kto tak twierdzi, że na kałuży oleju...?! Byłem na miejscu wypadku. Olej był tylko z rozbitego Peugota. Samochód wyniosło na zakręcie bo jechał z góry z nadmierną prędkością wprost na samochód ciężarowy Polmozbytu. Prowadzone było tylko śledztwo, ale nie stwierdzono żadnych plam poza wyciekiem w miejscu zderzenia. Dlatego proszę o weryfikację artykułu i nie wprowadzanie w błąd czytelników!
The Dark Side of the Moon

Offline Elsoft

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2022, 22:41 »
Radku, nie mam co zwracać uwagi... To mój komentarz ;) Tak to jest jak młoda kadra chce się wykazać i pisze co zasłyszy nie sprawdzając u źródła. Akurat przebywam na urlopie i nie mogłem zareagować wcześniej. Reszta redakcji raczej wie o moich "związkach" z Sondą i pewnie gdybym był na miejscu to wcześniej autoryzowałbym newsa. A tak dostanie się im "po uszach" ;)
„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”.  [Stanisław Lem]

Offline Elsoft

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 27, 2022, 22:58 »
A co do barierek... Wcześniej dotarcie do krzyża było średnio bezpieczne. Teraz można dojechać ścieżką rowerową. Jest też betonowa podstawa gdzie można ustawić znicze. Nikt jednak nie pomyślał żeby przesunąć jedno przęsło barierki poza krzyż. Powstał by w ten sposób "spocznik". Moje wątpliwości budzi też tabliczka. Według mnie za mało informacji. Kiedyś było konkretniej. Nie pamiętam dokładnie treści ale mniej więcej wyglądało to tak:
Tutaj 29 września 1989 roku w tragicznym wypadku zginęli dziennikarze TVP Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński twórcy telewizyjnego programu Sonda oraz kierowca rajdowy Andrzej Gieysztor.Teraz to praktycznie same nazwiska i daty. Ale dobrze że jest...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2022, 23:05 wysłana przez Elsoft »
„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”.  [Stanisław Lem]

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2022, 17:53 »
Masz rację, też uważam, że dobrze, że w ogóle jest.
Nawet się chwilę zastanawiałem, wiedząc że tam pracujesz, dlaczego w artykule jest wspomniana plama oleju, no ale wszystko wyjaśniłeś.

Tak na marginesie, jak ten czas leci. W tym roku to już 33 lata... a przecież "nie tak dawno" odkryłem stronę Tomasza Pycia gdzie było napisane: "Minęło 12 lat od zakończenia emisji audycji SONDA".
The Dark Side of the Moon

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2022, 13:07 »
Swego czasu prześledziłem ostatni fragment trasy, którą tego feralnego dnia jechali twórcy Sondy. Czy ten fragment, na którym doszło do kolizji ze Starem ma od pewnego czasu jakieś konkretne, tj.znaczne ograniczenie prędkościowe? Google Maps nie potrafi oddać też stopnia zakrętu koło znaku informacyjnego "Brzezie", a mimo to wiadomo, że jest to bardzo niebezpieczny odcinek na tej trasie dojazdowej do Raciborza.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2022, 07:54 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 23, 2022, 19:30 »
Swego czasu prześledziłem ostatni fragment trasy, którą tego feralnego dnia jechali twórcy Sondy. Czy ten fragment, na którym doszło do kolizji ze Starem ma od pewnego czasu jakieś konkretne, tj.znaczne ograniczenie prędkościowe? Google Maps nie potrafi oddać też stopnia zakrętu koło znaku informacyjnego "Brzezie", a mimo to wiadomo, że jest to bardzo niebezpieczny odcinek na tej trasie dojazdowej do Raciborza.

Jeżli interesuje Cię ten odcinek drogi to 9 lat temu udostępniłem to nagranie na YT:

 

Fatalna jakość ale zapis wideo obejmuje ten fragment drogi w obie strony.

W tym roku planuję zrobić podobny film po remoncie drogi. Niestety w tym roku do końca września jestem poza granicami więc podjadę w październiku.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2022, 19:32 wysłana przez Osfald »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2022, 10:56 »
Dzięki za filmik.

Przy okazji znalazłem wzmiankę o wypadku i tragicznej śmierci autorów Sondy:



od minuty 8:38

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2022, 21:48 »
A do tego fragmentu filmu napisałem małą erratę w komentarzu na "jutubie", bo prowadzący mówi, że jechali do fabryki oleju (skąd mu się to wzięło?) i o plamie oleju na drodze.

Cytat: Radek68
8:38 - Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, czyli twórcy legendarnej SONDY jechali do RaFaKo (Raciborska Fabryka Kotłów), a nie do fabryki oleju. Mieli tam nakręcić program o współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej.
Przyczyna wypadku też była inna, na drodze nie było żadnego oleju.
Kierowca, Andrzej Gieysztor, jechał (prawdopodobnie zbyt) szybko, a ich auto (Peugeot 405, WUD 7477) na łuku drogi biegnącej w prawo, w dół, kilkadziesiąt metrów przed samym Raciborzem, zjechało na lewy pas drogi i zderzyło się czołowo ze Starem 200  wiozącym części samochodowe z Polmozbytu w Raciborzu.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2022, 21:48 »