Autor Wątek: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022  (Przeczytany 1969 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« dnia: Październik 24, 2022, 16:10 »
Przypominam, że już jutro od ok. 11:15 do ok. 13:00 mamy częściowe zaćmienie Słońca :).
Faza zaćmienia wyniesie od ok. 0.44 na południowym zachodzie do ok. 0.57 na północnym wschodzie kraju,
co odpowiada pokryciu tarczy od ok. 32% do 47%. Prognoza zachmurzenia pokazuje na ten moment niestety
spore zachmurzenie z przejaśnieniami w centrum i na południu/południowym wschodzie (ciemny kolor = chmury
w załączniku niżej).

Dokładne czasy i fazę w swoim miejscu obserwacji można sprawdzić na przykład tutaj.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2022, 16:14 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2022, 18:42 »
Miejmy nadzieję, że jednak będzie dobrze! :)

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2022, 21:44 »
Oby :). Trochę nowsza prognoza pokazuje więcej przejaśnień.
I jeszcze taka oto mapka ukazująca fazę zaćmienia w zależności od lokalizacji:


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2022, 23:08 »
Na stronie Uranii są prognozy zachmurzenia nad Polską na czas zaćmienia:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zacmienie-slonca-w-polsce-25-pazdziernika-prognoza-pogody.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2022, 23:08 »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2022, 13:40 »
No więc zaćmienie częściowe w Krakowie udało się... częściowo ::).
Zachmurzyło się tuż przed początkiem zaćmienia, a potem aż do maksimum Słońce prześwitywało raz na jakiś czas przez nieco cieńsze chmury. Na jakieś 10 minut przed maksimum i w jego trakcie pojawiło się większe przejaśnienie i co ciekawe jeszcze do tego padał lekki deszcz - jeszcze w życiu nie widziałem maksimum zaćmienia podczas deszczu :D. Druga połowa zaćmienia z większymi przejaśnieniami. Zaletą chmur było to, że przez większość czasu można było obserwować i robić zdjęcia bez filtrów.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 13:42 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2022, 14:19 »
W Gdańsku całkiem spoko! Chmur miało być 100% a było znacznie lepiej i tylko po 13:00 nie było szans na obserwacje. Bardzo fajnie wygląda Słońce przez coronado. :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2022, 18:38 »
Zgadza się, w Trójmieście zaćmienie było bardzo ładnie widoczne.
Wyszedłem sobie na dwór (robota nie zając, prawda) i pooglądałem przez... dwie dyskietki. Bardzo fajny widok.
Nie mając przy sobie żadnego aparatu "strzeliłem" fotkę 4-letnią komórką, bez żadnego zoomu optycznego. Tak wyszło:
The Dark Side of the Moon

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2022, 20:57 »
Faza maksymalna z Krakowa z chmurami w roli filtra i mżawką. Po prawej plama 3126.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2022, 22:12 »
Pięć faz zaćmienia zestakowanych w jeden obrazek.


Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2022, 00:53 »
Okolice Tczewa też zadowolone :) Udało się tu dostrzec ~90 ze ~140 minut całego zaćmienia, bez ostatniej jego części. Pierwsza fotka to faza maksymalna, tutaj 41,04%, druga z "filtrem naturalnym chmurowym" gdy było więcej chmur, a tu parę "momentów" wideo w tym zakrycie grupy plam 3131. Ogólnie grubo powyżej planu minimum, na jaki miałem nadzieję widząc ostatnie prognozy.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2022, 08:34 »
Oglądałem wczoraj to zaćmienie, miałem okulary spawalnicze z filtrem 5, trochę to za mało, w mojej ocenie nieco za słaby ten filtr, a może tylko tak mi sie wydaję, normalne filtry do masek spawalniczych, mają filtr 10, czy nawet 13, nie mogłem znaleźć okularów z tak mocnym filtrem, więc kupiłem co było, tutaj powiem że wybieram sie na całkowite zaćmienie do Hiszpanii w 2026 roku, po tym co tutaj widziałem to jednak musze tam jechać, te okulary co mam powinny wystarczyć, po co cudować i kombinować coś więcej, bo jakbym miałem okulary z filtrem 13, to gorzej by było wszystko widać? to jest już zbyt duże zaciemnienie obrazu, nie ma po co aż tak sie rozpędzać.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2022, 16:06 »
Oglądałem wczoraj to zaćmienie, miałem okulary spawalnicze z filtrem 5, trochę to za mało, w mojej ocenie nieco za słaby ten filtr, a może tylko tak mi się wydaję, normalne filtry do masek spawalniczych, mają filtr 10, czy nawet 13, nie mogłem znaleźć okularów z tak mocnym filtrem, więc kupiłem co było, tutaj powiem że wybieram się na całkowite zaćmienie do Hiszpanii w 2026 roku, po tym co tutaj widziałem to jednak muszę tam jechać, te okulary co mam powinny wystarczyć, po co cudować i kombinować coś więcej, bo jakbym miałem okulary z filtrem 13, to gorzej by było wszystko widać? to jest już zbyt duże zaciemnienie obrazu, nie ma po co aż tak się rozpędzać.

Robek, szkoda oczu. Filtr spawalniczy nr 5 nie jest "trochę" za słaby, tylko bardzo mocno. Wystarczy powiedzieć, że zalecany jest nr 14 (czternaście!). Nawet 13-tka jest uważana za zbyt słabą, a to najwyższy nr, który mają od ręki w sklepach. W Twoim przypadku pewnie sprawę ratowały chmury, ale to absolutnie nie jest bezpieczne podejście. Skutki zaniedbań odczujesz z opóźnieniem, po latach. Naprawdę nie warto psuć sobie oczu.
 Zrozumiałbym, gdybyś użył np. 13-tki dodatkowo wzmacniając jej działanie czymś dodatkowym, np. zwykłe okulary przeciwsłoneczne czy coś. Ale to co robiłeś było mocno nieodpowiedzialne. To, że w zakresie widzialnym wydaje się filtrować dobrze i subiektywnie nie razi oczu, to jeszcze nie wszystko. Sporo prowizorycznych filtrów przepuszcza nieco więcej energii poza zakresem widzialnym, głownie w podczerwieni. Bezboleśnie smażysz sobie siatkówkę oka.
 Na Hiszpanię, to Ty się lepiej porządnie przygotuj, bo tam będzie lato i Słońce wyżej, czyli ekspozycja większa. Z resztą, w zaćmieniu całkowitym nie chodzi o to, że ono jest po prostu "głębsze". To jakby osobne zjawisko (faza całkowita), ukryte miedzy dwiema relatywnie nudnymi fazami głębokiego częściowego zaćmienia (a i tak znacznie mocniejszymi i ciekawszymi niż to co widziałeś we wtorek). Wrażenia kompletnie nieporównywalne - różnica jakościowa, nie ilościowa.
 Doczytaj też, co i jak zobaczyć podczas samej fazy całkowitej, bo tu możliwe środki i zakres obserwacji są całkiem inne niż przy częściowej fazie. Gołym okiem podczas fazy całkowitej nie zobaczysz "pasmowej" struktury korony słonecznej albo protuberancji, a w lornetce czy lunecie będą widoczne.
Pozdrawiam
-J.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2022, 16:18 wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2022, 16:29 »
Co do ostatniego zaćmienia sprzed kilku dni, to w Lublinie pogoda była mocno w kratę. Głównie dziury w gęstych chmurach (szczególnie w okolicach maksimum), ale były też dłuższe okresy względnie czystego nieba, pozwalające się cieszyć nieco dłużej. Pod Instytutem Fizyki UMCS grono znajomych starszych weteranów prezentowało zjawisko publiczności przez własnej roboty lunetkę 50 mm z filtrem oraz teleskop Maksutova z popularnego obiektywu MTO. Ja sam działałem dorywczo z własnym sprzętem trochę dalej, w miarę jak obowiązki w pracy pozwalały. Niestety z próbą zrobienia zdjęć trafiłem w najgorszy okres zachmurzenia, stąd tylko 1-2 klatki do czegoś się nadawały. Kolegom i koleżankom w budynku pozostawiłem lornetkę z zamocowanymi filtrami oraz kamerę otworkową z dwóch połączonych pudeł po tonerze  :)
Pozdrawiam
-J.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2022, 16:35 wysłana przez Jarek »

Offline ElaSiotrak

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2022, 18:48 »
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2023, 23:20 wysłana przez ElaSiotrak »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Częściowe zaćmienie Słońca - 25.10.2022
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2022, 18:48 »