Autor Wątek: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny  (Przeczytany 29074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 21, 2011, 01:11 »
Jeszce nie oglądałem dokładnie pdfa dotyczące statku Nautilus-X, ale moje pierwsze wrażenie to że to plan nowej stacji ISS, która mogłaby zalecieć nieco dalej niż ta obecna  ;) Czy do lotów BEO i do Księżyca i Marsa potrzebujemy aż tak dużych struktur?

Czy to jest duża struktura? Mi się nie wydaje. Raptem trzy moduły dmuchane, człon główny (z manipulatorem czy panelami) i centryfuga. I tyle..

Nawet przy założeniu misji z statkiem krążącym na orbicie Księżyca, Marsa czy planetoidy myślę, że przedstawiona koncpecja statku jest za duża. Bardziej w takim scenariuszy widziałbym statek z kilkoma modułami, coś jak planowane dziś stacje Bigelowa, z kilkoma modułami i oczywiście z silnikami (najlepiej jądrowymi  8)

To co opisałeś to właśnie chyba Nautilus-X właśnie...
Silników jądrowych nie ma na razie, więc założono, że będzie to napęd jonowy.

Myślę, ze te deklarowane do budowy Nautilusa koszty rzędy około 3-4 miliardów dolców, są śmiechu warte, tak samo jak dawne koszty wyniesienia ISS za 20-30 miliardów dolarów.....

Te wyliczenia wiadomo, że są policzone szacunkowo, jednak przykładowo wydają mi się bardziej prawdopodobne niż wyliczenia Zubrina co do proponowanej przez niego architektury lotu na Marsa ;)

X15

  • Gość
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 21, 2011, 01:54 »
„Czy to jest duża struktura? Mi się nie wydaje. Raptem trzy moduły dmuchane, człon główny (z manipulatorem czy panelami) i centryfuga. I tyle ...”

Jak na dzisiejsze standardy, tak to jest duża struktura ... zwarzywszy, że te „tylko” 3 dmuchane moduły, są prawdopodobnie, tymi pośrednim z proponowanych przez Begalowa ... gdzieś o tym wcześniej w tym wątku pisałem (min. o masie)

„To co opisałeś to właśnie chyba Nautilus-X właśnie...
Silników jądrowych nie ma na razie, więc założono, że będzie to napęd jonowy.”


Którego też nie posiadamy, a jak pisałem wcześniej taki statek z napędem konwencjonalnym nie ma prawa bytu ...

„Te wyliczenia wiadomo, że są policzone szacunkowo, jednak przykładowo wydają mi się bardziej prawdopodobne niż wyliczenia Zubrina co do proponowanej przez niego architektury lotu na Marsa  ”

Oba wyliczenie są chyba nazbyt optymistyczne, ale jeśli miałbym już komuś powierzyć te pieniądze to bez wahania dałbym je Zubrinowi ... ma plan, ma cel i wie jak to zrealizować (nawet jeśli pomylił się o bagatela kilkadziesiąt miliardów  ;) ), a Nautilus, tak jak pisałem wcześniej nie ma celu, nie ma zastosowania,więc po co bawić się w budowanie tego czegoś??  :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 21, 2011, 08:54 »
„Czy to jest duża struktura? Mi się nie wydaje. Raptem trzy moduły dmuchane, człon główny (z manipulatorem czy panelami) i centryfuga. I tyle ...”

Nie koloruj cytatów - nie wszyscy mamy takie same ustawienia kolorów. Zamiast tego używaj tagów [quote ] cytat [/quote ] (bez spacji wewnątrz).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 21, 2011, 10:15 »
Którego też nie posiadamy, a jak pisałem wcześniej taki statek z napędem konwencjonalnym nie ma prawa bytu ...

Nie mamy? ;)

a Nautilus, tak jak pisałem wcześniej nie ma celu, nie ma zastosowania,więc po co bawić się w budowanie tego czegoś??  :)

Wg mnie to byłby bardzo odpowiedni statek do podróży na NEO, który to cel jest chyba jednym "z bliższych w realizacji" w programie Flexible Path. Ja chyba się już wycofam z dyskusji, bo nie będę się powtarzał wiecznie, zastosowanie i swoje zalety ten statek ma, wypisane to już było na stronach tego wątku i w samej prezentacji stworzonej przez ludzi z NASA. To nie jest pomysł jakiegoś oszołoma z jakiejś organizacji tylko zespołu NASA, który musiał przecież widzieć potrzebę zbudowania i cel dla takiego statku. Mi by się nie chciało dla sportu robić takiej prezentacji i tworzyć duże rendery.. :P
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2011, 10:17 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 21, 2011, 10:15 »

X15

  • Gość
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 21, 2011, 14:09 »
A mamy działający silnik jonowy, który możemy wysłać w kosmos już teraz, by napędzać takiego kolosa (zresztą tak samo jak i nie mamy działających dmuchawców) ??

Jeśli chodzi o resztę, to jesteśmy tak samo blisko lotu na NEO jak na Księżyc i Marsa, właśnie dzięki FP ... polecimy na NEO w przyszłej dekadzie, na księżyc do 2050, tak jak i na Marsa (administracja od wszystkich tych opcji po prostu umyła ręce - kiedys w przyszłości, ale my na szczęście nie będziemy się juz tym musieli przejmować - powiedzmy sobie szczerze Obama stworzył plan bez planu ... trzeba być naprawdę geniuszem).
Nie wiem czemu wszyscy się tak uczepiliście Zubrina ("To nie jest pomysł jakiegoś oszołoma"), klaskacie na każdy pomysł w stylu dmuchawców - który owszem jest ciekawy, ale na miłość boską głównym celem faceta finansującego to wszystko jest było, nie było stworzenie hotelu na orbicie - rakiet, które będą latać suborbitalnie z człowiekiem zapakowanym jak bateria w latarce ... natomiast konkretny plan, rozwijany już w zasadzie od 20 lat (nie twierdzę, że wszystkie przewidywania sprawdziłyby się bezproblemowo, że wiele rzeczy nie trzeba byłoby zmieniać, ale z każdym przedsięwzięciem tego typu będzie podobnie, że w czasie realizacji wyjdą nieplanowane niespodzianki) traktujecie jak dzieło szaleńca (owszem facet jest zakręcony, ale, który prawdziwy naukowiec nie jest). Jedyną przyczyną dla której nie realizuje się MD to brak woli politycznej i nic więcej ... Jak tak dalej pójdzie to będziemy tam (na orbicie) mieli istny Disneyland, a w kierunku realizacji poważnych projektów nic nie zostanie zrobione nic i o Marsie dalej będziemy mogli tylko myśleć, że może kiedyś  w przyszłości ... pzdr

PS: A Nautillus, to nic więcej jak dzieło czysto marketingowe dmuchawców (zresztą też już to pisałem) ... też nie chce mi się już dłużej ciągnąć tematu ...

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 21, 2011, 16:13 »
poprostu najbardziej bolesne jest to że nie wiemy czy lot na MArsa odbędzie się za naswzego życia...:(

axion

  • Gość
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 21, 2011, 16:40 »
Mnie najbardziej boli, że niektórzy nie potrafią chyba formatować tekstu wedle standardów albo korzystać z zasad pisowni i interpunkcji. Jeśli redagujecie swoje posty w ten sposób to nie liczcie, że ktoś będzie chciał je czytać.

Wiem, że się czepiam ale dbajmy o poziom tego forum!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 21, 2011, 17:32 »
Wiem, że się czepiam ale dbajmy o poziom tego forum!

Moim zdaniem dobrze, że się czepiasz! Zgadzam się - wiele wypowiedzi naprawdę ciężko się czyta.

X-15, osobiście sądzę, że masz bardzo małą wiedzę na temat końcówki programu Constellation - w szczególności obrad komisji Augustine i jej nieśmiałej rekomendacji Flexible Path jako próby wyjścia z impasu. Oczywiście, po 1 lutego 2010 wszystko się jeszcze bardziej skomplikowało - jednak "zwalanie winy" tylko na jedną osobę (i nie jestem przekonany czy zakończenie "trupa w szafie" - Constellation jest "winą") jest dużym błędem.

Tak czy inaczej - koncepcji takich jak Nautilus powstanie jeszcze sporo. Niektóre będą się znacznie mylić w wyliczeniach (stąd podstawowy zarzut co do Zubrina - inaczej Augustine by rekomendowała rękoma i nogami "Mars Direct"), inne będą wymagać zaawansowanych technologii - jednakże przez takie "całościowe" idee jesteśmy w stanie wyznaczyć potencjalne kierunki rozwoju technologii.

Bez takich koncepcji rozwój odbywał by się we wszystkich kierunkach i w żadnym jednocześnie.

X15

  • Gość
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 21, 2011, 19:18 »
- Po pierwsze "Constelation" jakie by nie było miało jedną zaletę, miało cel i datę wykonania ... ( z tego co wiem, to program padł ze względów finansowych)

- Po drugie nawet jeśli program miał swoje wady i natrafił na problemy, to wyrzucanie wszystkiego jak "trupa do szafy" nie jest żadnym  rozwiązaniem

- Po trzecie, twierdzenie, że FP jest rozwiązaniem moim zdaniem jest nielogiczne, takie agencje jak NASA potrzebują mieć wyznaczony cel nadrzędny, żeby poprawnie funkcjonować, takim celem nadrzędnym zazwyczaj jest konkretny program (były nim Mercury, Gemini, potem Apollo i w końcu STS), teraz nie ma nic. Jak można twierdzić, że wyznaczenie lotu nie wiadomo gdzie, kiedy i jak jest wyznaczeniem celu - a niestety NASA w takiej sytuacji właśnie się znalazła

- Po czwarte wymieniłem jedną osobę, ale wiadomo, że chodzi o całą administrację

- Po piąte, zakończyłeś ciekawym zdaniem "... bez takich koncepcji rozwój odbywał by się we wszystkich kierunkach i w żadnym jednocześnie ...",a przy takich koncepcjach rozwój "odbywa" się gdzie?! Mi się wydaje, że jest to najlepszy przykład, tego że rozwój idzie (twoimi słowami) właśnie we wszystkich kierunkach i w żadnym jednocześnie ... sami  określiliście "Nautillusa" jako "statek uniwersalny", szkoda tylko, że nawet autorzy nie wymyślili mu zastosowania (no dajcie spokój, kosmiczny szpital - jest w pdfie czarno na białym)

PS: Może myślę nielogicznie, ale jeśli tak to proszę mi ten brak logiki pokazać, nie twierdze, że mam rację ... w końcu chyba wszyscy jesteśmy tylko entuzjastami amatorami :). Jeśli tylko ktoś mi pokaże, że się mylę i logicznie to uargumentuje, to z chęcią zmienię zdanie. Jeśli sugestie o źle sformatowanym tekście tyczyły się moich postów, to najmocniej urażonych przepraszam, krócej nie potrafię  ;)

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 21, 2011, 22:18 »
zgadzam się, NASA  która wysłała człowieka na księżyc aż 40 lat temu co teraz robi?? w porównaniu z tamtym wyczynem nie wiele, latają ponad 20 letnimi wahadłowcami hehe większość ludzi ma samochody nowsze. administracja w USA zrobiła się bardzo skąpa i dlatego stoją w miejscu,a jeśli chodzi o zwrot kosztów mam takie pytanie czy wykorzystanie helu 3 z księżyca nie jest czasem aby opłacalne czy coś się dzieje w tym kierunku????

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 22, 2011, 17:31 »
- Po pierwsze "Constelation" jakie by nie było miało jedną zaletę, miało cel i datę wykonania ... ( z tego co wiem, to program padł ze względów finansowych)

- Po drugie nawet jeśli program miał swoje wady i natrafił na problemy, to wyrzucanie wszystkiego jak "trupa do szafy" nie jest żadnym  rozwiązaniem


He he A ja myślałem swego czasu, że jestem największym zubrinistą na Forum  ;) Widzę, że jednak ta sytuacja ostatnio uległa zmianie  ;D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 22, 2011, 19:05 »
Jeszcze a propos Nautislusa-X Jak duży przy nim będzie Orion oraz ISS? Nigdzie nie znalazłem renderków, żeby porównać wielkość tego statku z obecnymi tworami człowieka w spejsie....

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 22, 2011, 20:05 »
Jeszcze a propos Nautislusa-X Jak duży przy nim będzie Orion oraz ISS? Nigdzie nie znalazłem renderków, żeby porównać wielkość tego statku z obecnymi tworami człowieka w spejsie....

Ta tuba, która na końcu ma węzeł dla Oriona (czy czegoś takiego) ma mieć 6,5 metra szerokości.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 22, 2011, 20:19 »
Jeszcze a propos Nautislusa-X Jak duży przy nim będzie Orion oraz ISS? Nigdzie nie znalazłem renderków, żeby porównać wielkość tego statku z obecnymi tworami człowieka w spejsie....

Sama centryfuga od Nautilusa-X miałaby zostać przetestowana na ISS. Pierwsze dwa załączniki pokazują właśnie podłączenie tego modułu do Stacji. Na trzecim jest cały Nautilus-X w wersji podstawowej, więc niejako można sobie to to wyobrazić.

Długość tej części o której pisze perian wynosiłaby 14 metrów.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 22, 2011, 20:48 »
sami  określiliście "Nautillusa" jako "statek uniwersalny", szkoda tylko, że nawet autorzy nie wymyślili mu zastosowania (no dajcie spokój, kosmiczny szpital - jest w pdfie czarno na białym)

Jak to nie wymyślili zastosowania?

- punkt L1 pomiędzy Ziemią a Księżycem
- statek deep space do podróży na NEO

To przede wszystkim. W dalszej przyszłości być może jakiś cycler na drodze Mars Ziemia, ale powyższe dwa zastosowania już są całkowicie wystarczalne.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nautilus-X: koncepcyjny statek eksploracyjny
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 22, 2011, 20:48 »