Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 149108 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 13, 2011, 22:26 »
Hmm A czy istnieją dziś panele fotowoltaiczne o rozsądnych rozmiarach, by mogły produkować dla MSR energię o mocy 1 kW/sol?

A propos regolitu, to co on nas obchodzi w przypadku produkcji paliwa z atmosfery? Inna sprawa jakbyśmy tam chcieli szukać lodu i go przetwarzać.

A propos testów i naszej nieznajomości marsjańskich warunków. Jak testowano na Ziemi demonstratowy Vikingów nasza wiedza o Marsie była skąpa, mimo to lądowniki przekroczyły nominalny czas działania. Tak samo było z MPF i Sojournerem, MERami.... Myślę, że jeśli chodzi o nasze wyobrażenie dotyczące marsjańskiego środowiska to ogólnikowo mamy je dość wystarczające, skoro dotychczasowe sondy zniosły je na 6. Dlatego sądzę, że z testowaniem aparatury  w warunkach Marsa na Ziemi (chodzi mi tu o warunki atmosferyczne, temperaturę itp) nie powinno być problemów.

Jeśli chodzi o przywóz wodoru na Marsa to czy nie można go przywieźć w postaci wody a tam elektrolitycznie rozłożyć na składowe? Czy aparatura do tego będzie miała dużą masę i gabaryty?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 14, 2011, 00:19 »
Hmm A czy istnieją dziś panele fotowoltaiczne o rozsądnych rozmiarach, by mogły produkować dla MSR energię o mocy 1 kW/sol?

No właśnie w tym problem, że potrzebne by było z 50 m2 baterii, a rozłożenie takiego dywanu na powierzchni Marsa to już nie lada wyzwanie.

Cytuj
A propos regolitu, to co on nas obchodzi w przypadku produkcji paliwa z atmosfery?

Obchodzi nas to, co będzie wlatywać do środka maszyny, a nie będzie to czyste CO2, tylko mieszanka gazów ze sporą ilością pyłu z powierzchni.

Cytuj
A propos testów i naszej nieznajomości marsjańskich warunków. Jak testowano na Ziemi demonstratowy Vikingów nasza wiedza o Marsie była skąpa, mimo to lądowniki przekroczyły nominalny czas działania. Tak samo było z MPF i Sojournerem, MERami.... Myślę, że jeśli chodzi o nasze wyobrażenie dotyczące marsjańskiego środowiska to ogólnikowo mamy je dość wystarczające, skoro dotychczasowe sondy zniosły je na 6. Dlatego sądzę, że z testowaniem aparatury  w warunkach Marsa na Ziemi (chodzi mi tu o warunki atmosferyczne, temperaturę itp) nie powinno być problemów.

Vikingi (i inne lądowniki statyczne) pokazały, że elektronika dobrze znosi warunki marsjańskie. Co do Mars Pathfindera, MER i teraz MSL - to jest właśnie świetny przykład stopniowego testowania i rozwoju określonej technologii. Najpierw Sojourner przetestował podstawowe technologie, które później wykorzystano w MER'ach, a teraz lata doświadczeń z MER'ami wykorzystano do budowy ciężarówki Curiosity. Potrzeba było piętnastu lat rozwoju i paru misji marsjańskich, by doprowadzić do tego punktu. ISRU z kolei nie miało jeszcze swojego Pathfindera.

Cytuj
Jeśli chodzi o przywóz wodoru na Marsa to czy nie można go przywieźć w postaci wody a tam elektrolitycznie rozłożyć na składowe? Czy aparatura do tego będzie miała dużą masę i gabaryty?

Nie, to woda będzie miała za dużą masę. Z kilograma przywiezionego wodoru można z grubsza wyprodukować 20 kg paliwa na Marsie. Z kilograma wody - tylko 2 kg. Jeżeli doliczyć masę instalacji produkcyjnej, to gra przestaje być warta świeczki - lepiej po prostu dowieźć gotowe paliwo.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 14, 2011, 11:45 »
Demonstrator ISRU dla MSR był taki planowany w ramach misji Mars 2001 Lander:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Surveyor_2001_Lander
http://www.lpi.usra.edu/meetings/marsmiss99/pdf/2503.pdf
Zapewne wiesz o tym Borysie, ale umieszczam o tym informację dla młodszych Kolegów na Forum, którzy mogą nie pamiętać tamtych czasów  ;)

Szkoda że to urządzenie jednak nie poleciało na pokładzie Phoenixa. Najbliższa szansa dla tego urządzonka jest w misji lądownika demonstracyjnego planowanego na 2016 r. Tylko, że ten EDL nawet nie będzie miał baterii słonecznej  :P to i zapewne ISRU nie wyślą  >:(

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 14, 2011, 15:47 »
Demonstrator ISRU dla MSR był taki planowany w ramach misji Mars 2001 Lander:

MIP byłby z grubsza takim Mars Pathfinderem dla ISRU, ale to wciąż za mało na MSR (produkcja tylko tlenu, nierozwiązany problem zasilania, niezawodności itd). Niemniej, jakieś ograniczone wykorzystanie produkcji paliwa w następnej misji byłoby pewnie możliwe, np. w taki sposób.

Znalazłem opis misji MSR z częściową produkcją materiałów pędnych (tylko tlenu, paliwo byłoby przywiezione z Ziemi). Dane (zasilanie, powierzchnia ogniw, masa i czas produkcji paliwa) z grubsza pokrywają się z liczbami podanymi wcześniej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 14, 2011, 15:47 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 29, 2011, 18:03 »
Ostatnio przeglądałem dostępne informacje o łaziku MAX-C, który być może poleci wraz z europejskim ExoMarsem w 2018r. Jak wiadomo oba pojazdy miałyby zostać dostarczone na powierzchnię za pomocą systemy SkyCrane. Tutaj rozważano różne alternatywy, ale najwyraźniej pomysł z paletą umieszczoną pod łazikami wydaje się być najbardziej optymalny (załącznik1).

Ciekawe jest też rozwiązanie w przypadku lądowania palety na jakiejś skale. Widać, że rozważają jakiś układ poziomujący (załącznik2). MAX-C to w pewnym sensie brakujące ogniwo w ewolucji łazików pomiędzy MER'em a MSL'em z dodanymi panelami od Phoenixa. Porównanie masy łazików i instrumentów (załącznik3).

Proponowane instrumenty dla MAX-C:
  • kamery panoramiczne Pancam (znany z MER'ów i Phoenix'a). Ciekawe czy mogliby użyć kamer zmiennoogniskowych opracowywanych dla MSL'a?
  • spektrometr bliskiej podczerwieni NIR. Zakres spektralny i rozdzielczość jest bardzo podobna do instrumentu CRISM (MRO) oraz OMEGA (Mars Express). Czyli będzie można porównywać dane orbitalne z naziemnymi o wyższej rozdzielczości.
  • kamera do zdjęć mikroskopowych (MI) (taka jak u MER'ów). Tutaj na jednej z prezentacji widnieje znany z MSL'a MAHLI.
  • Alpha Particle X-Ray Spectrometer (APXS) (też taki jak mają MER'y)
  • spektrometr Ramanowski (http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Ramana)
  • system do zbierania próbek Sample Handling, Encapsulation, and Containerization (SHEC)

Te instrumenty pozwoliłyby na identyfikację i zebranie interesujących próbek przez MAX-C i późniejsze dostarczenie ich dla misji sample return. Łącznie MAX-C będzie w stanie zebrać 38 różnych próbek. Dodatkowo analiza z tych instrumentów byłaby kluczowa dla misji ExoMars. Ponoć te dwie misje mają działać wspólnie wzajemnie się uzupełniając.

Start misji w okolicach maja 2018 dotarcie styczeń 2019. Lądowanie w miejscu pomiędzy 25°N a 15°S. Czas działania na powierzchni Marsa to min. 500soli. Łazik ma być też w stanie przejechać minimum 20km tak aby był w stanie potem dojechać do obszarów elipsy lądowania misji sample return. Szybkość poruszania się po Marsie chcą zwiększyć m.in. poprzez zwiększenie mocy obliczeniowej komputera pokładowego. Dzięki temu analiza terenu przez łazik ma trwać szybciej.

Czyli tak to mniej więcej wygląda.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 29, 2011, 20:12 »
Fajny artykuł Air Q, tylko że istnieje już wątek o przyszłych misjacj marsjańskich;
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,524.30.html
I twój artykuł jak ulał tam pasuje  :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 29, 2011, 23:33 »
Czyli poszli po rozum do głowy i MAX-C będzie mógł sterować położeniem paneli słonecznych? To znacznie uprościłoby sprawę z dostępem do energii elektrycznej :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 05, 2011, 20:18 »
Kurczę! Tego wątku nie mogłem znaleźć. Czy nie można go gdzieś zainstalować przy sondach kosmicznych? Bo właśnie go tam szukałem......
Pozdrawiam
ekoplaneta

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:38 »
Ekoplaneto, moim zdaniem wystarczy zrobić odpowiedni wątek w Encyklopedii...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 11, 2011, 14:48 »
Całkiem niedawno NASA ogłosiła listę trzech kandydatów, z których wybrany jeden ma wystartować w kosmos w 2016 roku. Jedną z kandydujących koncepcji jest Geophysical Monitoring Station (GEMS), którego zadaniem będzie badanie struktury wewnętrznej Marsa. GEMS byłby bliźniakiem Phoenixa, tylko z geofizycznym bagażem  ;)
Inne propozycje to sonda do lądowania na tytańskich morzach oraz sonda lądująca i badająca kometę. Wszystkie propozycje są wg mnie bardzo ciekawe i ambitne. Jednak najbardziej podoba mi się to ,,wodowanie" ma Tytanie. Gdyby wybrano Phoenixa bis to w 2016 roku mielibyśmy dwie amerykańskie misje na Marsa, w tym euroamerykański orbiter do poszukiwania gazów pochodzenia wulkanicznego czy ewentualnie biotycznego.
Ciekawy artykuł o nowej propozycji misji Discivery na 2016 rok można poczytać tu:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2011-05-07-discovery.html

P.S. Miałem tą wiadomość umieścić w wątku dotyczącym nowych sond kosmicznych, ale tamtego nie mogę odnaleźć, jak mi się to już raz zdarzyło......   :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 05, 2011, 14:16 »
Czy ktoś może zweryfikować tą wiadomość?

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA nie dotarło oficjalne pismo od NASA z propozycją wspólnej misji marsjańskiej w 2018 roku. ESA nie może więc rozpocząć konstruowania sprzętu i instrumentów na potrzeby lotu - poinformowała BBC.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/misja-na-marsa-zagrozona,1,4778967,wiadomosc.html

Poza tym ostatnio na stronie:
http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/jun-11/index.html
znajdują się materiały na temat ostatniego spotkania MEPAG w ubiegłym miesiącu. Jeszcze dokumentów nie czytałem, jak dotąd to je ściągam  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:11 »
Z tą wspólną misją to nie do końca kumam, ale chyba chodzi o połączenie Max-C z ExoMarsem w jeden łazik. Oczywiście ze względów budżetowych. I oczywiście z 2018 rokiem gdzieś tam w pamięci.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:17 »
Z tą wspólną misją to nie do końca kumam, ale chyba chodzi o połączenie Max-C z ExoMarsem w jeden łazik. Oczywiście ze względów budżetowych. I oczywiście z 2018 rokiem gdzieś tam w pamięci.

Hmm zamiast 2 łazików ma być tylko jeden w w 2018? Kolejna oszczędnościowa zmiana w projekcie? Myślałem, ze chodzi o finansowanie wspólnej misji obu łazików: Exo Mars i MAX C na 2018 rok?????

Poza tym czy to prawda, to , że NASA jeszcze oficjalnie nie zaprosiła ESA do współpracy w ramach misji Exo Mars 2018?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 19, 2011, 17:53 »
Z tą wspólną misją to nie do końca kumam, ale chyba chodzi o połączenie Max-C z ExoMarsem w jeden łazik. Oczywiście ze względów budżetowych. I oczywiście z 2018 rokiem gdzieś tam w pamięci.

Masz rację Kanarkusie. W PDFach do których namiary podawałem, jest już taki rover podawany. Od kilku miesięcy jak piszesz w ramach oszczędności  :P ESA i NASA robią łazika. Szkoda, ze ESA swojego nie zrobi tylko znowu oprze się na konstrukcji NASA a ino aparaturę da swoja, no i to wiertło jeszcze. Ciekawe co z kasą wydaną na testy prototypów Exo Mars rovera? Wywalili kupę kasy na ten projekt a skończy sie na wysłaniu aparatury. Z drugiej strony jeden łazik w lądowniku wydaje mi się bardziej elegancki niż dwa  ;D
Aha bym zapomniał. W jednej tabelce wyczytałem, że jedno z urzadzeń  - jakiś spektrometr na EXO MARS 2018 mają robić Polacy,
bo przy nazwie tego urządzonka, w kolumnie ,,kraj", pisze skrót PL  :D

Poza tym w PDFach jest opisany ciekawy projekt sieci lądowników marsjańskich. Kopalnia wiedzy ten MEPAG  :D

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:54 »
Prezentacja na temat możliwego chińskiego orbitera Marsa na 2016r. Jest on jednak na bardzo wstępnym etapie definiowania.
http://www.stfc.ac.uk/RALSpace/resources/PDF/WANGXiaoyong_3_ChineseMarsProbes.pdf

Oraz bardzo ogólna koncepcja chińskich penetratorów. Maksymalnie proste penetratory zostałyby dostarczone na Marsa przez pojazd złożony z połączenia orbitera typu Yinghuo z modułem napędowym, pewnie zrobionym z górnego stopnia rakiety.
http://www.stfc.ac.uk/RALSpace/resources/PDF/HUZhaohui-MarsPenetrator-YuanYong.pdf

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:54 »