Autor Wątek: Lądownik Blue Moon  (Przeczytany 4730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lądownik Blue Moon
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 10, 2019, 14:19 »
Nagranie z wczoraj:

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 10, 2019, 14:58 »
Z prezentacji wynika, że masa w pełni zatankowanego lądownika to ok. 15t (33000lbs), czyli mniej-więcej taka jak LM z projektu Apollo, a masa przy lądowaniu ok. 3.2t - ale chyba bez ładunku - co dawałoby imponujące delta-v ~6.86km/s!  Przyjmując dodatkowo ładunek 3.6t, to i tak daje 4.47km/s. Na co im aż tyle?
Ale gdyby te 3.6t sprowadzili na powierzchnię z Gateway i wyładowali, to zostałoby im z niewielkim marginesem dość paliwa na powrót do Gateway, co sugerowałoby możliwość ponownego wykorzystania.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2019, 15:00 wysłana przez ah »

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 11, 2019, 06:47 »
Blue Moon – lądownik księżycowy Blue Origin
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 MAJA 2019

(...) Grafiki prezentują także większą wersję załogową. Blue Origin zaproponował stopień lądujący dla takiego lądownika – sekcję ciśnieniową czy też stopień powrotny zostałyby zbudowane przez inne podmioty. Według zapowiedzi firmy Blue Origin ta wersja ma być w stanie dostarczyć ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu w ciągu pięciu najbliższych lat – zgodnie z nową strategią NASA.

Blue Origin jednocześnie poinformowała, że prace nad Blue Moon trwały od lat. Część użytych technologii bazuje na tych wdrożonych do rakiety New Shepard, która regularnie (bezzałogowo) przekracza granicę kosmosu i jeszcze w tym roku poleci po raz pierwszy z pasażerami na pokładzie.

https://kosmonauta.net/2019/05/blue-moon-ladownik-ksiezycowy-blue-origin/
https://spacenews.com/blue-origin-unveils-lunar-lander/

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2019, 19:41 »
Blue Moon – zapis ogłoszenia
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 MAJA 2019

(...) Prezentacja Blue Moon nie była transmitowana na żywo. Kilka godzin później firma Blue Origin opublikowała zapis tej prezentacji. Szef firmy Blue Origin – Jeff Bezos – zaprezentował ten lądownik.

(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/blue-moon-zapis-ogloszenia/

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2019, 19:41 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 12, 2019, 22:59 »
Warto obejrzeć to nagranie. :)

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 13, 2019, 11:48 »
Warto obejrzeć to nagranie. :)
Jest tam trochę szczegółów  :)
Z prezentacji wynika, że masa w pełni zatankowanego lądownika to ok. 15t (33000lbs), czyli mniej-więcej taka jak LM z projektu Apollo, a masa przy lądowaniu ok. 3.2t - ale chyba bez ładunku - co dawałoby imponujące delta-v ~6.86km/s!  Przyjmując dodatkowo ładunek 3.6t, to i tak daje 4.47km/s. Na co im aż tyle?
Ale gdyby te 3.6t sprowadzili na powierzchnię z Gateway i wyładowali, to zostałoby im z niewielkim marginesem dość paliwa na powrót do Gateway, co sugerowałoby możliwość ponownego wykorzystania.
Wcześniej (2023?) jednak możliwy jest taki scenariusz, ze New Glenn wysyła niedotankowany lądownik z ładunkiem (limit TLI 13t) i Blue Moon ląduje na Księżycu z ładunkiem 2.9-3.2t w zależności, czy z wejściem na LLO, czy bezpośrednio.
Przyjmuję, że straty paliwa po drodze nie przekroczą 800kg w związku z przedstawioną w prezentacji technologią ograniczającą wygotowywanie.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 13, 2019, 21:35 »
Ciekawa sprawa, bo może to sugerować, że New Glenn może też mieć wersję rozwojową? Jak uważacie?

Offline wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 13, 2019, 23:43 »
Dzisiaj dopiero miałem czas obejrzeć nagranie i jestem pozytywnie zaskoczony. Mało wiemy o Blue Origin bo firma niezbyt chwali się tym co robi ale widać że mają duże plany i co najważniejsze pracują nad ich realizacją. Podoba mi się, że podobnie jak SpaceX tu też jest pewna wizja i dalekosiężny cel, może inny ale ważne że jest. To pozwala na wytyczenie jakiejś drogi i kierunku rozwoju. Trzeba trzymać kciuki żeby jak najwięcej z tego udało im się zrealizować;)

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 14, 2019, 09:22 »
Ciekawa sprawa, bo może to sugerować, że New Glenn może też mieć wersję rozwojową? Jak uważacie?
Bardzo możliwe. Jeff Bezos jest dość wstrzemięźliwy w zapowiedziach i te 45/13t udźwigu może być poprawione. Ponadto wydaje mi się, że dotyczy on wersji odzyskiwanej z lądowaniem 1. stopnia na statku, a wersja nieodzyskiwana mogła by mieć udźwig niewiele mniejszy od Falcona Heavy.

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:29 »
Okazuje się, ze na podstawie 15-letniej umowy z grudnia ubiegłego roku między Blue Origin a  Air Force Research Laboratory w bazie Edwards budowane jest stanowisko testowe dla silnika BE-7 od lądownika Blue Moon.
Stanowisko ma umożliwiać testy w symulowanym środowisku kosmicznym i jest finansowane przez BO.
http://www.parabolicarc.com/2020/01/28/afrl-blue-origin-partner-on-test-site-for-be-7-lunar-lander-engine-development/

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:29 »