Autor Wątek: MPCV Orion  (Przeczytany 65271 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 08, 2014, 20:54 »
Z tego co zrozumiałem, to przyciski "systemowe" są mechaniczne, a dotykowe są tylko przyciski poglądowe, tzn służące do zmiany ekranów.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 08, 2014, 22:32 »
Az im prad siadzie ... Z powazaniem
                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 08, 2014, 22:54 »
Hmm, Borysie, a jak "od-ultrakonserwatowić" kapsułę? :)

Poprzez zmianę paradygmatu, integrację istniejących systemów, czy też pełne wykorzystanie nowych technologii.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 09, 2014, 00:22 »
Nie traktowałbym dotykowych ekranów jako wyznacznik nowoczesności. Wolałbym zwrócić uwagę na niezawodność i wygodę w użyciu.
Ekrany dotykowe eliminują wiele przycisków co skutkuje mniejszą masą i prostotą konstrukcji. Brak przycisków znajdujących się normalnie dookoła ekranów umożliwia przygotowanie czytelniejszych i bardziej funkcjonalnych interfejsów.

Dobrym przykładem uzyskania lepszej funkcjonalności można zobaczyć tutaj (od 1:40 do 2:30 gdzie porównano klasyczny i nowy sposób wykonania pewnej akcji typowej w lotnictwie):
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2014, 10:28 wysłana przez kanarkusmaximus »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 09, 2014, 00:22 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 09, 2014, 09:17 »
Nie traktowałbym dotykowych ekranów jako wyznacznik nowoczesności. Wolałbym zwrócić uwagę na niezawodność i wygodę w użyciu.
Ekrany dotykowe eliminują wiele przycisków co skutkuje mniejszą masą i prostotą konstrukcji. Brak przycisków znajdujących się normalnie dookoła ekranów umożliwia przygotowanie czytelniejszych i bardziej funkcjonalnych interfejsów.

Dobrym przykładem uzyskania lepszej funkcjonalności można zobaczyć tutaj (od 1:40 do 2:30 gdzie porównano klasyczny i nowy sposób wykonania pewnej akcji typowej w lotnictwie):

Oczywiście, ekrany dotykowe mają liczne zalety jak i wady. Inaczej będzie wyglądała ich użyteczność w kabinie pilota samolotu, a inaczej w ciasnej kapsule, gdzie się pracuje i mieszka, panuje nieważkość, a poważniejsze operacje przeprowadza się w skafandrach. Ale to tylko szczegół jeśli idzie o koncepcję panelu.

Hmm, Borysie, a jak "od-ultrakonserwatowić" kapsułę? :)

Poprzez zmianę paradygmatu, integrację istniejących systemów, czy też pełne wykorzystanie nowych technologii.

No, na takim poziomie szczegółowości to możemy sobie dyskutować... ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #125 dnia: Grudzień 09, 2014, 10:32 »
No właśnie miałem nadzieję, że Borys poda nieco więcej przykładów albo szczegółów. :)

W moim przeświadczeniu największym krokiem ku od-ultrakonserwatownieniu kapsuł byłoby wprowadzenie częściowej/pełnej odzyskiwalności, czyli przede wszystkim lądowania na lądzie. To zostało zabrane Orionowi, a moim zdaniem NASA powinna spróbować w wersji "Orion 1.1"* to wprowadzić. Inne kwestie moim zdaniem zbytnio nie zmieniałyby całej filozofii konserwatywności kapsuł.

* oczywiście NASA nie pracuje nad żadną wersją 1.1, to tylko mój pomysł. :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #126 dnia: Grudzień 09, 2014, 10:56 »
Ekrany dotykowe eliminują wiele przycisków co skutkuje mniejszą masą i prostotą konstrukcji.

Oszczędności na masie nie są znaczące. Można by spytać, po co w ogóle astronautom pulpit - w kosmos przecież i małpy latały ;)
W praktyce jednak jest to kierunek, w jakim interfejsy się rozwijają - i pomijając wygodę i intuicyjność użytkowania, takie rozwiązania są obecnie prostsze do zaimplementowania niż szafa mechanicznych wskaźników i przycisków.
Moim zdaniem, wybiegając bardziej w przyszłość, całe wnętrza pojazdów będą pokrywane stereoskopowymi ekranami dotykowymi, m.in zastępując okna w pojeździe, czy redukując wymaganą przestrzeń życiową, co znacząco zbije masę.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #127 dnia: Grudzień 09, 2014, 10:59 »
Poprzez zmianę paradygmatu, integrację istniejących systemów, czy też pełne wykorzystanie nowych technologii.

No, na takim poziomie szczegółowości to możemy sobie dyskutować... ;)

A czego oczekujesz? Alternatywnego projektu kapsuły?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #128 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:02 »
Poprzez zmianę paradygmatu, integrację istniejących systemów, czy też pełne wykorzystanie nowych technologii.

No, na takim poziomie szczegółowości to możemy sobie dyskutować... ;)

A czego oczekujesz? Alternatywnego projektu kapsuły?

Bylibyśmy wdzięczni! :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #129 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:25 »
No właśnie miałem nadzieję, że Borys poda nieco więcej przykładów albo szczegółów. :)

Jako przykład przytoczyłem prace nad Dragonem. To nie jest kwestia jednego konkretnego rozwiązania, ale zmiany podejścia. Jeżeli chcecie konkretnych przykładów, to bardzo dobrym jest integracja systemu ucieczkowego z zespołem napędowym, RCS i systemem lądowania.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #130 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:27 »
A czego oczekujesz? Alternatywnego projektu kapsuły?

Bylibyśmy wdzięczni! :)

Jaki budżet proponujesz? ;)

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #131 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:44 »
Spacex zdecydował się na dotykowe ekrany, które nie są nawet jeszcze standardem w lotnictwie. Z kolei kokpit Oriona wyglądałby na rewolucyjny ale w latach 90-tych.

Nie traktowałbym dotykowych ekranów jako wyznacznik nowoczesności. Wolałbym zwrócić uwagę na niezawodność i wygodę w użyciu.

Zgadzam się z kolegą, Orion jest projektowany do innego typu misji, tutaj konserwatyzm może być zaletą. Wyobraźmy sobie że podczas misji np na orbicie Księżyca nam się te dragonowe tablety psują...
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #132 dnia: Grudzień 09, 2014, 12:35 »
A czego oczekujesz? Alternatywnego projektu kapsuły?

Bylibyśmy wdzięczni! :)

Jaki budżet proponujesz? ;)

Dobre pytanie! Miś na naszych możliwości, czyli tyle samo co wydano na Oriona? :) (Zarówno ile planowano wydać oraz ile rzeczywiście wydano? :) )

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 09, 2014, 17:19 »
Zgadzam się z kolegą, Orion jest projektowany do innego typu misji, tutaj konserwatyzm może być zaletą. Wyobraźmy sobie że podczas misji np na orbicie Księżyca nam się te dragonowe tablety psują...
A Orionowe nie mogą się popsuć? Przyciski też mogą ulec uszkodzeniu. Misja Apollo-14 jest najlepszym przykładem:
http://www.hq.nasa.gov/alsj/a14/a14AbortDiscrete.html
http://www.ibiblio.org/apollo/#Solution_to_the_Apollo_14_Final_Exam

Zresztą klasyczne niedotykowe wyświetlacze też przyjmowano z taką samą nieufnością gdy zaczęły zastępować tradycyjne mechaniczne przyrządy.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 09, 2014, 18:00 »
Zresztą klasyczne niedotykowe wyświetlacze też przyjmowano z taką samą nieufnością gdy zaczęły zastępować tradycyjne mechaniczne przyrządy.

Ja nie napisałem, że dotykowe wyświetlacze są złe, ale że nie powinno się ich traktować jako kryterium, czy coś jest nowoczesne (innowacyjne) czy nie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 09, 2014, 18:00 »