Autor Wątek: MPCV Orion  (Przeczytany 51097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

• Weteran
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 14, 2014, 17:35 »
Największa różnica jest widoczna w modułach serwisowych ;) albo to postęp albo redukcja użyteczności długiego okresu na lot

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:28 »
Największa różnica jest widoczna w modułach serwisowych ;) albo to postęp albo redukcja użyteczności długiego okresu na lot

Akurat tutaj żadnego istotnego postępu nie ma - o masie modułu serwisowego decyduje głównie paliwo, a tego Apollo zabierał znacznie więcej niż ma to robić Orion.

Offline mars76

• Weteran
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:35 »
Akurat tutaj żadnego istotnego postępu nie ma - o masie modułu serwisowego decyduje głównie paliwo, a tego Apollo zabierał znacznie więcej niż ma to robić Orion.
[/quote]
Dziwne ; przecież Orion jest projektowany specjalnie do długich wypadów w deep space  a nie na LEO; to trochę bez sensu w moim odczuciu

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:39 »
Dziwne ; przecież Orion jest projektowany specjalnie do długich wypadów w deep space  a nie na LEO; to trochę bez sensu w moim odczuciu
[/quote]
Pozostałość po innej architekturze w przypadku Apollo. Widać to też po ciągu jaki uzyskiwał silnik:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=561.msg73673#msg73673
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:39 »

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 14, 2014, 19:06 »
Jak się przyglądam ostatniemu renderom w wątku to co się rzuca to znacznie powiększony LES. Skąd to się wzięło?

Offline zamb

• Pełny
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 15, 2014, 18:16 »
Ostatnio była trochę dyskusja na temat paneli dotykowych i wygody korzystania z nich. Ostatnio natknąłem się na artykuł o pewnym rozwiązaniu, poniżej filmik:

Pod koniec prezentowane jest potencjalne zastosowanie. Z jednej strony to dla mnie trochę głupie, bo może łatwiej zrobić fizyczne przyciski zamiast wyświetlacza i dodatkowej aparatury stymulującej dłoń odczuciem dotyku. Z drugiej strony takie urządzenie ma swoje plusy, można za pomocą jednego ekranu wyświetlacz praktycznie nieskończoną ilość układów przycisków i różnych paneli. Można by je dostosowywać przykładowo do preferencji użytkownika, np danego pilota.

Co myślicie? no i czy ultradźwięki nie wykluczają automatycznie zastosowania kosmicznego?

Offline station

• Sir
  • Weteran
  • Go Perseverance go
« Odpowiedź #156 dnia: Luty 12, 2015, 11:01 »
Ostatnio była trochę dyskusja na temat paneli dotykowych i wygody korzystania z nich. Ostatnio natknąłem się na artykuł o pewnym rozwiązaniu, poniżej filmik:

Pod koniec prezentowane jest potencjalne zastosowanie. Z jednej strony to dla mnie trochę głupie, bo może łatwiej zrobić fizyczne przyciski zamiast wyświetlacza i dodatkowej aparatury stymulującej dłoń odczuciem dotyku. Z drugiej strony takie urządzenie ma swoje plusy, można za pomocą jednego ekranu wyświetlacz praktycznie nieskończoną ilość układów przycisków i różnych paneli. Można by je dostosowywać przykładowo do preferencji użytkownika, np danego pilota.

Co myślicie? no i czy ultradźwięki nie wykluczają automatycznie zastosowania kosmicznego?

Dotykowy panel - tak jak piszesz ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, oszczędność miejsca przede wszystkim, zamiast naszpikowaną niekończącymi się seriami przycisków i przełączników do ostatniego mm kabiny mamy ekran z możliwością przełączania się na dziesiątki ekranów z ich wyświetlanymi odpowiednikami. Odpada też kwestia mechanicznych uszkodzeń, ale oczywiście pod uwagę trzeba wziąść konieczny system backupu dla sterowania z poziomu ekranu (na wypadek np. mechanicznego uszkodzenia samego panelu dotykowego). Dochodzi do tego intuicyjność i porównawcza prostota obsługi systemów pokładowych z poziomu panelu aniżeli wciskanie odpowiednich sekwencji na panelach mechanicznych. Tak mi tu trochę zalatuje porównaniem Star Trek'a z lat 60-tych z setkami stukających przełączników z tymi LCARS z późniejszych seriali ;-)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline gelo

• Pełny
« Odpowiedź #157 dnia: Sierpień 25, 2015, 18:58 »
Jutro ma odbyć się drop test Oriona z 10 km w pesymistycznym scenariuszu - bez otwarcia się jednego spadochronu pomocniczego i bez jednego spadochronu głównego.

http://www.theverge.com/2015/8/25/9202365/nasa-orion-spacecraft-failed-parachute-drop-test
http://www.nasa.gov/image-feature/engineers-ready-orion-mockup-for-risky-parachute-test

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #158 dnia: Sierpień 26, 2015, 00:39 »
Czy będzie relacja na NASA TV?

Offline gelo

• Pełny
« Odpowiedź #159 dnia: Sierpień 26, 2015, 12:30 »
W programie dla NASA TV nic nie ma. Nic nie znalazłem też o której godzinie, oprócz tego, że "by dawn's early light", czyli w Ameryce to teraz. Pewnie nie mają ustalonej godziny, bo zmienne warunki itp.

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpień 26, 2015, 12:39 »
Bardzo ciekawa rzecz, SpaceX i Boeing chyba nie planują takich testów. Czy były kiedykolwiek przeprowadzane podobne próby?

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpień 26, 2015, 15:27 »
Czyli można się spodziewać nagrania z NASA TV po tym zrzucie...

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpień 26, 2015, 17:43 »
Pierwsza informacja - zrzut udany!

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 26, 2015, 20:19 »
A jednak nie do końca udany test!

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 26, 2015, 20:34 »
Szkoda,  :(
Chyba astronauci by tego nie przeżyli, czy tak?

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 26, 2015, 20:34 »