Autor Wątek: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby  (Przeczytany 13508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Program promów kosmicznych NASA to już historia. W drogę do miejsca spędzenia swojej emerytury przygotowywany jest trzeci wahadłowiec - Atlantis, który 21.07.2011 roku powrócił ze swojej ostatniej misji (STS-135). W tym wątku będziemy opisywać ostatnie działania operacyjne związane z promem OV-104, które będą związane z usunięciem sekcji napędowych (OMS i RCS), mniejszymi pracami konserwacyjnymi, rotacją pomiędzy OPF i VAB, oraz ostatnią podróżą do muzeum Kennedy Space Center Visitor's Complex na Florydzie.

Dla podsumowania ostatniego lotu Atlantisa dodajmy zdjęcie ostatniej załogi misji STS-135 po wylądowaniu:

« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2016, 21:09 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2011, 23:15 »
Dzięki serdeczne za ten wątek! Tego nam trzeba było! :)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2011, 23:29 »
Fotografie z orbiterem Atlantis są pod linkiem  ;D

Miłego oglądania ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2011, 06:36 wysłana przez Radek68 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2011, 00:20 »
Atlantis dzisiaj, a właściwie to już wczoraj, stracił swoje silniki.






Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2011, 00:20 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2011, 13:27 »
Demontaż repliki SRB i ET. W tym miejscu zostanie postawiony Atlantis.


"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2011, 15:44 »
Tu Atlantis? Tak pod gołym niebem? Miałem nadzieję, że lepsze mu zapewnią warunki na służbie?
A co będzie jak dzięcioły zaczną pukać w jego płytkach termicznych?  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2011, 15:46 »
A co będzie jak dzięcioły zaczną pukać w jego płytkach termicznych?  ;)

Masz na myśli też turystów? :)
Zdecydowanie - coś mi z tym miejscem docelowym dla Atlantisa nie pasuje. Miejmy nadzieje, że planują dla niego jakiś budyneczek. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2011, 16:15 »
Masz na myśli też turystów? :)
Zdecydowanie - coś mi z tym miejscem docelowym dla Atlantisa nie pasuje. Miejmy nadzieje, że planują dla niego jakiś budyneczek. :)

Pisałem dosłownie o tych dzięciołach  ;D Swego czasu tego rodzaju ptaszki kuły dziurki w ET (było to jeszcze za Clintona). A niedawno popsuły siostrze ocieplenie ze styropianu na ścianie bloku  :P Skoro takie rzeczy robią, to czemu nie mogą popukać w płytki termiczne  ::)

A propos budyneczku, też mam taką nadzieję.... Bo środowisko ziemskie jest agresywne dla maszyn, bardziej niż Mars czy Księżyc: woda, słońce, żywe stworzenia itd itd O nieuczciwych ludziach już nie wspominam.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2011, 17:04 »
Zdecydowanie - coś mi z tym miejscem docelowym dla Atlantisa nie pasuje. Miejmy nadzieje, że planują dla niego jakiś budyneczek. :)
Możliwe, że dokonałem błędnej nadinterpretacji podpisu zdjęcia:
Cytuj
Cranes remove a full-size replica of a space shuttle external fuel tank from the Kennedy Space Center Visitor Complex as the space-themed attraction makes way for a new exhibit featuring space shuttle Atlantis, which is currently undergoing preparations to go on public display.
może faktycznie chodzi tylko o miejsce aby dało się Atlantisa przetransportować.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:40 »
Demontaż repliki SRB i ET. W tym miejscu zostanie postawiony Atlantis.

Co do tych "replik" to zbiornik ET jest prawdziwy, tak samo jak w dużej części rakiety SRB (jak napisał MarekFloryda na swoim Bblogu).

A wracając do docelowego miejsca przeznaczenia Atlantis'a, gdzieś był filmik o tym że mają zbudować chyba w tym miejscu całkiem nowy budynek do prezentacji wahadłowca, chyb że jak zwykle brak pieniędzy zmieniły plany:)

velo

  • Gość
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:50 »
Atlantis wyłączony po raz ostatni. Mi też się prawie... łezka kręci

Tekst z NSF z 22.12
"Technicians in Orbiter Processing Facility-2 at NASA's Kennedy Space Center, Fla., are scheduled to power down Atlantis for the final time today. The shuttle's Ku-band antenna also will be stowed for the last time today.
 
Yesterday, techs removed Atlantis' airlock from the payload bay. The airlock is set to be transferred temporarily to Kennedy's Space Station Processing Facility today"

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2011, 11:46 »
Kilka nowych zdjęć Atlantisa pojawiło się ostatnio w galerii KSC

1. Wymontowane ogniwa paliwowe


2. Demontaż systemu cumowniczego


3. Widok na ładownię


4. Przygotowania przed wyłączeniem systemów Atlantisa

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2011, 00:25 »
Kilka nowych zdjęć Atlantisa pojawiło się ostatnio w galerii KSC
4. Przygotowania przed wyłączeniem systemów Atlantisa


No to zdjęcie - na mnie przynajmniej - robi największe wrażenie. Off... i koniec.
(Trochę tak, jak ostatnio włączyłem po raz ostatni całkowicie sprawny telewizor, który służył mi przez lat kilkanaście i teraz już nigdy włączony nie zostanie).
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2012, 15:42 »
No to zdjęcie - na mnie przynajmniej - robi największe wrażenie. Off... i koniec.
(Trochę tak, jak ostatnio włączyłem po raz ostatni całkowicie sprawny telewizor, który służył mi przez lat kilkanaście i teraz już nigdy włączony nie zostanie).

Tak, jakiś ładunek emocjonalny to ze sobą niesie - zwłaszcza dla tych techników, którzy pracowali z tymi maszynami :) Zdaje się, że teraz jeszcze tylko Endeavour nie zostały wyłączony na zawsze. Mały update prac nad Atlantisem wraz z informacją o dodatkowych pracach, które będą wykonane w czasie przygotowywania wahadłowców do wystawienia w muzeach -> w skrócie jest szansa na to, że pierwsze rakiety SLS będą "posiadały wnętrzności"z wahadłowców. Dawcy organów khe khe ;)

"Prace nad OV-104 (Atlantis)

Wahadłowiec został wytoczony z hangaru OPF-2 w piątek, 20 stycznia 2012 roku, celem udostępnienia tego miejsca orbiterowi Endeavour. Po przejściu przygotowań do wystawienia w muzeum, do wykonania pozostały jeszcze prace związane z usunięciem z tylnej sekcji maszyny elementów głównego systemu napędowego MPS. Czynności te będą wykonywane w czasie tymczasowego pobytu wahadłowca Atlantis w zatoce nr 4 w hali montażowej VAB.

Prom Atlantis jako jedyny pozostanie na Florydzie – wystawiony zostanie w sekcji centrum kosmicznego otwartej dla zwiedzających – Visitor Complex.

Dodatkowe prace demontażowe

Większość dotychczasowych terminów uległa przesunięciu z uwagi na dodatkową ilość pracy, jaka musi zostać wykonana przed wysłaniem wahadłowców do muzeów. Wymontowanie wszystkich elementów głównych systemów napędowych MPS wahadłowców początkowo nie było planowane, jednak menadżerowie NASA zadecydowali, iż takie prace należy przeprowadzić.

W związku z tą decyzją w styczniu tego roku rozpoczęto prace nad usuwaniem elementów MPS, które będą mogły być wykorzystane przy serwisowaniu silników RS-25D nowej ciężkiej rakiety SLS (wykorzystującej początkowo właśnie silniki od wahadłowców).

Zintegrowany MPS składa się z trzech silników RS-25D, zewnętrznego zbiornika na paliwo ET (External Tank), systemu dystrybucji paliwa wykorzystywanego do przetaczania paliwa i utleniacza ze swoich zbiorników do silników, oraz „systemu helowego” – zawierającego m.in. zbiorniki na hel, przewody dystrybucyjne, regulatory oraz zawory.

Ciężka rakieta nośna HLV (Heavy Lift Launch Vehicle), nazywana obecnie SLS, będzie bazowała w znaczącym stopniu na hardware wykorzystanym w programie promów kosmicznych SSP. Duża część zbiornika ET będzie stanowiła centralny stopień rakiety SLS, która wykorzystywać będzie od trzech do pięciu silników RS-25, początkowo tych wykorzystywanych w programie SSP i noszących oznaczenie RS-25D (obecnie NASA posiada 15 tych jednostek).

Wymontowanie elementów MPS z wahadłowców przyniesie kilka korzyści, m.in. wykorzystanie sprawdzonych i znanych (tzw. flight-proven) podzespołów. Rozwiązanie to przyniesie także oszczędności, co jest istotne ze względu na finansowanie fazy rozwoju nowej rakiety.

MPS w orbiterze to przede wszystkim istotny system dystrybucji paliwa PMS (Propellant Manegement System), składający się z elementów rozgałęźnych, przewodów paliwowych czy zaworów, transportujących paliwo do spalenia ze zbiorników do silników czy gazy z silników do zbiorników (potrzeba utrzymywania odpowiedniego ciśnienia podczas pracy).

Poza głównym celem systemu PMS, jakim jest dostarczanie paliw ze zbiornika ET do silników w czasie pierwszych 9 minut lotu promu kosmicznego na orbitę, system kontroluje także proces tankowania paliwa przed startem, zrzut paliwa po wyłączeniu silników głównych, tzw. MECO (Main Engine Cut Off), czy inercję paliwa w stanie nieważkości.

Dokumentacja części procesu usuwania elementów systemu MPS z wahadłowców została stworzona już wcześniej, gdyż istniało prawdopodobieństwo przedłużenia serwisowania orbiterów OV-104 i OV-105, gdzie OV-103 (Discovery) miał służyć jako „dawca części”. Dalsze loty tego ostatniego wahadłowca po ostatniej misji STS-133 nie mogłyby się odbywać bez przejścia długotrwałego przeglądu, nazywanego OMDP (Orbiter Modification Down Period). Później z propozycją przejęcia maszyn i kontynuowania misji kosmicznych wyszły nawet podmioty prywatne, jednak ostatecznie wszystkie promy kosmicznego skierowano na proces T&R.

Pierwsze misje rakiet SLS będą wykorzystywały silniki RS-25D „odziedziczone” z programu wahadłowców (nowe, zmodyfikowane – RS-25E, będą dostępne dopiero po 2020 roku), jednak nie wiadomo jeszcze czy użyte zostaną także wymontowywane elementy głównych systemów napędowych MPS. Pewne przesłanki wskazują, iż jest zainteresowanie wykorzystaniem elementów MPS z wahadłowców w misjach SLS-1 i SLS-2 (których celem będzie Księżyc). Z drugiej strony duża część tych podzespołów może zostać użyta jedynie w czasie testów naziemnych."

velo

  • Gość
Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2012, 12:13 »
Na collectspace pojawił się artykuł o tym jak Atlantisa zwiedzało dwóch znanych Panów: Neil Armstrong i Robert Crippen

http://www.collectspace.com/ubb/Forum38/HTML/001504.html

Plus zdjęcie starszego Pana, który bardzo dobrze się bawi :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wahadłowiec OV-104 "Atlantis" - wycofywanie ze służby
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2012, 12:13 »