Autor Wątek: Składowanie paliw na orbicie  (Przeczytany 1812 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

• Moderator Globalny
Składowanie paliw na orbicie
« dnia: Sierpień 10, 2011, 21:48 »
Szukałem odpowiednio wątku, ale nie znalazłem. Na pewno nam się przyda (ot chociażby do analizy tych 4 raportów, które mam nadzieję stworzą te wybrane przez NASA firmy ;) ). O czym mowa? Ano czytajmy poniżej :

"NASA wybrała 4 firmy, które przeprowadzą dla niej badania nad składowaniem paliw kriogenicznych w kosmosie. Będzie to wiedza niezbędna do załogowych lotów w głęboką przestrzeń kosmiczną.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała cztery przedsiębiorstwa, które będą miały za zadanie opracować koncepcję przechowywania i transportu paliw kriogenicznych w przestrzeni kosmicznej. Agencja potrzebuje takiego systemu i wiedzy ze względu na planowane załogowe loty w głęboką przestrzeń kosmiczną, tj. poza niską orbitę okołoziemską."

Więcej w artykule - NASA: badania przechowywania paliwa w kosmosie.

Pojawił się także obszerny i godny polecenia artykuł na NSF na ten temat -
http://www.nasaspaceflight.com/2011/08/nasa-interest-interplanetary-highway-supported-propellant-depots/

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Składowanie paliw na orbicie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:29 »
Po części w temacie:

Proba-2 po 6 latach demonstruje generatory azotu

"Technologiczny satelita Proba-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej pomyślnie zademonstrował uzupełnienie paliwa azotowego dla silnika statku za pomocą generatorów azotu po 6 latach ich przechowywania!

(...)

Co jest unikalnego w tej metodzie? Gaz, który wypełnił zbiornik, nie był przechowywany pod ciśnieniem, a w postaci ciała stałego i to w temperaturze pokojowej. Pochodził z jednego z 4 generatorów gazu na pokładzie Proby-2. Za opracowanie tej metody odpowiada organizacja naukowo-badawcza TNO i holenderski Bradford Engineering. Silnik oporowy zbudował Surrey Satellite Technology, a integracji z satelitą dokonał belgijski QinetiQ."

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Składowanie paliw na orbicie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:29 »