Autor Wątek: Pasteur - ExoMars 2022  (Przeczytany 105523 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3851
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 07, 2014, 10:05 »
Mawrth (bardzo milutka nazwa) Vallis wydaje się najciekawszym terenem do zbadania, 3 pozostałe to dość nudne, "bezpieczne" równinki.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 07, 2014, 17:18 »
Kolorowe podsumowanie celów i instrumentów misji Exo Mars 2018. Niestety nieaktualna już lista lądowisk  :P
http://www.hou.usra.edu/meetings/8thmars2014/presentations/Vago_ExoMars2018_8thMars_Missions_compress.pdf

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 08, 2014, 13:47 »
Rosjanie nie próżnują:

Russian scientists have developed a unique mechanism for the rover's descent to the surface of Mars, Lev Zeleny, the head of the Russian Space Research Institute said on Friday.
Our European colleagues want maximum safety for the rover, for it to be able to slide down, if necessary, to the surface of Mars in any direction. We have developed such a system," Zeleny said, adding that the solution presupposes the construction of two ramps upon which the rover will be able to drive off the landing deck.

http://www.marsdaily.com/reports/Russian_Scientists_Develop_Mechanism_for_Rovers_Descent_to_Mars_999.html

Aż się boję myśleć, że za lądowania europejskiego łazika odpowiadają tacy mistrzowie jak Rosjanie. Mam nadzieję, że tym razem ESA przyłoży na ich jakości pracy swoją rękę  ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 08, 2014, 16:46 »
Właśnie się zastanawiam, ile rzeczywiście Rosjanie w tym przypadku zrobią.
W systemie ofert ESA (EMITS się to nazywa) się pojawiają od czasu do czasu nowe konkursy związane z ExoMars. Dziś został otwarty o taki:
      Title MREP2:1 PRELIMINARY DESIGN AND PERFORMANCE VERIFICATION OF CRITICAL ELEMENTS FOR GUIDED ENTRY THRUSTERS
Dla tych państw: A+CZ+I+N+PL+POR+RO+S+CH+GB
Link:
http://emits.sso.esa.int/emits/owa/emits_online.showao?actref=14.164.20&type=mail

...więc pewna część lądownika ma chyba być robiona w Europie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 08, 2014, 16:46 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 08, 2014, 17:09 »
Rosjanie jeśli się przyłożą do czegokolwiek co odpowiada bezpośrednio za lądowanie to prawie jak samobójstwo ; powinno im się zostawić jakąś kamerkę ( i to nie główną lub coś jeszcze mniej "ważnego" )

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 08, 2014, 20:07 »
Rosjanie nie próżnują:

Russian scientists have developed a unique mechanism for the rover's descent to the surface of Mars, Lev Zeleny, the head of the Russian Space Research Institute said on Friday.
Our European colleagues want maximum safety for the rover, for it to be able to slide down, if necessary, to the surface of Mars in any direction. We have developed such a system," Zeleny said, adding that the solution presupposes the construction of two ramps upon which the rover will be able to drive off the landing deck.

http://www.marsdaily.com/reports/Russian_Scientists_Develop_Mechanism_for_Rovers_Descent_to_Mars_999.html

Aż się boję myśleć, że za lądowania europejskiego łazika odpowiadają tacy mistrzowie jak Rosjanie. Mam nadzieję, że tym razem ESA przyłoży na ich jakości pracy swoją rękę  ::)
           ... drogi panie, oni odpowiadaja za wiekszosc zamieszania zwiazanego z kosmo na tej planecie;-) W kazdym projekcie znajdziesz niewidoczne male zielone ruskie krasnoludki;-) Z powazaniem
                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 09, 2014, 01:06 »
W zasadzie to ciekawe będzie, czy Rosjanie wezmą na poważnie kwestię sterylizacji swoich komponentów. Głupio by było, gdyby wyniki z ExoMarsa trzeba było interpretować jako "możliwe skażenie". :P

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 09, 2014, 05:11 »
W zasadzie to ciekawe będzie, czy Rosjanie wezmą na poważnie kwestię sterylizacji swoich komponentów. Głupio by było, gdyby wyniki z ExoMarsa trzeba było interpretować jako "możliwe skażenie". :P
z odkażeniem może być różnie ( choć  amerykanie też trochę niedoczyścili MSL)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 09, 2014, 08:30 »
z odkażeniem może być różnie ( choć  amerykanie też trochę niedoczyścili MSL)

A po czym to wnioskujesz? USA wysyła chyba najczystsze na świecie lądowniki na Marsa  ;)
Czy MSL był poddany takiej sterylizacji jak lądowniki Viking?

A wracając do Rosjan. Jeśli już to niech Rosjanie zbudują ten lądownik, ale przed startem powinni przetestować go w ESA no i wysterylizować. Bo nie wiem czy samo przemycie spirytusem to wystarczająca formuła sterylizacji lądownika  ;)  :P
Mam nadzieję, że ESA dobrze przypilnuje jakość roboty wykonanej przez Braci ze wschodu, inaczej to psychicznie się przyzwyczajam, ze łazik Exo Mars pożyje tyle co Mars Polar Lander  :(

No i te Protony, które mają wysłać Exo Mars 2016 i 2018, czy nie mogli wysłać tego Sojuzem albo Ariane 5? Proton to ostatnio strasznie awaryjna rakieta. Przez Protona Mars 96 wylądowała w kawałkach w Pacyfiku  :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 09, 2014, 10:57 »
Wydaje mi się, że ExoMars z pewnością będzie integrowany i testowany w ESTEC. "Paczka" z całością dopiero potem zostanie zintegrowana z Protonem. Zatem wszelkie niedociągnięcia wyjdą na jaw podczas testów w Holandii.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 09, 2014, 11:53 »
Wydaje mi się, że ExoMars z pewnością będzie integrowany i testowany w ESTEC. "Paczka" z całością dopiero potem zostanie zintegrowana z Protonem. Zatem wszelkie niedociągnięcia wyjdą na jaw podczas testów w Holandii.

Jeśli tak to dobrze. Lepiej, żeby niedociągnięcia wszelkie wyszły na Ziemi niż w kosmosie  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 09, 2014, 12:32 »
z odkażeniem może być różnie ( choć  amerykanie też trochę niedoczyścili MSL)

A po czym to wnioskujesz? USA wysyła chyba najczystsze na świecie lądowniki na Marsa  ;)
Czy MSL był poddany takiej sterylizacji jak lądowniki Viking?

A wracając do Rosjan. Jeśli już to niech Rosjanie zbudują ten lądownik, ale przed startem powinni przetestować go w ESA no i wysterylizować. Bo nie wiem czy samo przemycie spirytusem to wystarczająca formuła sterylizacji lądownika  ;)  :P
Jakiś czas temu były przesłanki , że coś tym razem nie końca wysterylizowali ( zdarza się najlepszym)
Mam nadzieję, że ESA dobrze przypilnuje jakość roboty wykonanej przez Braci ze wschodu, inaczej to psychicznie się przyzwyczajam, ze łazik Exo Mars pożyje tyle co Mars Polar Lander  :(

No i te Protony, które mają wysłać Exo Mars 2016 i 2018, czy nie mogli wysłać tego Sojuzem albo Ariane 5? Proton to ostatnio strasznie awaryjna rakieta. Przez Protona Mars 96 wylądowała w kawałkach w Pacyfiku  :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 09, 2014, 15:47 »
Wydaje mi się, że ExoMars z pewnością będzie integrowany i testowany w ESTEC. "Paczka" z całością dopiero potem zostanie zintegrowana z Protonem. Zatem wszelkie niedociągnięcia wyjdą na jaw podczas testów w Holandii.

Jeśli tak to dobrze. Lepiej, żeby niedociągnięcia wszelkie wyszły na Ziemi niż w kosmosie  :)

ESA z pewnością o to zadba. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 18, 2014, 18:05 »
Wychodzi na to, że największy udział w budowie łazika Exo Mars 2018 będzie miała Wielka Brytania:

http://www.kosmonauta.net/2014/12/wielka-brytania-daje-dodatkowe-200-mln-gbp-na-projekty-esa/
  :)

Przypomnę, iż Wielka Brytania ma już swoją tradycję w zdobywaniu Marsa, za pomocą miniladownika Beagle  ::) Miejmy nadzieję, że tym razem z lądowaniem pójdzie lepiej.....

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 18, 2014, 18:12 »
Lądowaniem zajmą się Rosjanie i mam pewne obawy dotyczące ich finansów. Cięcia kosztów mogą zagrozić projektowi, a na pewno jakości jego wykonania.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pasteur - ExoMars 2018
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 18, 2014, 18:12 »