Autor Wątek: Kalendarium historycznych wydarzeń  (Przeczytany 314535 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 22, 2016, 05:49 »
I można tu jeszcze wspomnieć o długotrwałych relacjach Alberta Einsteina z Marią Skłodowską-Curie

Einstein i Skłodowska - dzieje przyjaźni dwojga geniuszy
07.04.2016

On zwykle pisał do niej listy po niemiecku. Ona do niego - po francusku. Nawet po 25 latach nie przeszli na "ty". Ale była to szczera, trwała przyjaźń - o znajomości Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina mówi prof. Jan Piskurewicz.

Pierwszy raz spotkali się w 1909 r. podczas obchodów 350-lecia Uniwersytetu Genewskiego, gdzie oboje odbierali tytuł doktorów honorowych. Wtedy mieli okazję porozmawiać, ale jeszcze nie zawarli bliższej znajomości.

Maria była już wtedy sławną uczoną - laureatką Nagrody Nobla. Miała 42 lata. A Albert miał 30. Choć ogłosił już szczególną teorię względności, to dopiero zyskiwał sławę w świecie naukowym. Ona mieszkała we Francji, on w Szwajcarii. Skłodowska-Curie zajmowała się fizyką eksperymentalną, a Einstein był fizykiem teoretykiem. On był osobą otwartą i towarzyską, a ona – jeśli chodzi o kontakty towarzyskie – dość powściągliwą. Wtedy nic nie wskazywało jeszcze, że może to być początek pięknej przyjaźni.
 
"Maria i Albert na dobre poznali się dopiero dwa lata później" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Jan Piskurewicz z Instytutu Historii Nauki PAN i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak dodał, było to na kongresie w Brukseli w 1911 r., zorganizowanym przez Ernesta Solveya, w którym brali udział ówcześni najwybitniejsi fizycy europejscy. Dopiero wtedy Skłodowska-Curie i Einstein mieli możliwość, by spokojnie porozmawiać i bliżej się poznać. Prof. Piskurewicz domyśla się, że uczonych mógł zapoznać ze sobą ich wspólny przyjaciel, znakomity fizyk i laureat Nobla Hendrik Lorentz.
 
EINSTEIN? POLECAM GO. MARIA CURIE
 
W tym samym roku Einstein zabiegał o stanowisko profesora na Politechnice w Zurychu (ETH). Był osobą znaną, ale mimo to potrzebował listów rekomendacyjnych. Zwrócił się do dwóch osób z prośbą o polecenie. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie (a drugą wybitny matematyk i fizyk Henri Poincare). W liście rekomendacyjnym Skłodowska pisała: "Zważywszy, że Einstein jest jeszcze bardzo młody, zasadne jest pokładanie w nim ogromnych nadziei i postrzeganie go jako jednego z czołowych teoretyków przyszłości".
 
SKANDAL? KOGO OBCHODZI MOTŁOCH...
 
W roku 1911, jeszcze zanim Maria otrzymała drugą Nagrodę Nobla, wybuchł skandal. W prasie ukazały się wiadomości o romansie uczonej (od 5 lat była już wdową) i żonatego fizyka Paula Langevina. "Wtedy Albert Einstein napisał do Marii ciepły, życzliwy list, krytykujący prasę. Przesyłał jej wyrazy współczucia i wsparcia. Radził, żeby nie przejmowała się żądnym sensacji motłochem i nie czytała tego, co o niej wypisują. Naukowiec nie dawał wiary pogłoskom, że mogło dojść do romansu. Wierzył w to, że Maria jest na tyle prostolinijna i dobra, że nie mogłaby uwieść żonatego mężczyzny" - podsumował prof. Piskurewicz. Po tym przyjaznym liście znajomość obojga uczonych się zacieśniła.
 
Jak dodał jednak historyk nauki, był jeszcze jeden powód, dla którego Einstein wątpił w romans Skłodowskiej. "Einstein po prostu nie uważał Marii za kobietę atrakcyjną. Nie wierzył, że mogłaby uwieść kogokolwiek nawet, gdyby tego chciała" – stwierdził prof. Piskurewicz i wyjaśnił, że Einstein napisał tak w liście do swojego przyjaciela.
 
WSPÓLNE ZDOBYWANIE SZCZYTÓW
 
W 1913 r., kiedy Einstein przyjechał na konferencję naukową do Paryża, znów miał okazję spotkać się ze Skłodowską-Curie. Z listów uczonego wynika, że był on pod dużym wrażeniem osobowości noblistki z Polski. Zrodził się wtedy pomysł, by oboje uczeni - w rodzinnym gronie - wybrali się wspólnie na kilkudniową wycieczkę w Alpy. Einstein miał pojechać z żoną - Milevą - i dwójką synów, a Skłodowska-Curie - z córkami Ireną i Ewą. Jednak młodszy syn Alberta zachorował i musiał zostać ze swoją mamą w domu. Na wycieczkę pojechała więc Maria z córkami i ich guwernantką oraz Albert ze starszym synem. Uczeni mieli wtedy okazję spędzić ze sobą sporo czasu. Ewa Curie wspominała potem, że podczas tej wycieczki Maria i Albert szli zazwyczaj razem z przodu, dyskutując m.in. na tematy naukowe.
 
Einstein był wtedy na etapie rozwodu z żoną i podejmował pierwsze kroki, by poślubić swoją kuzynkę Elsę. W liście do Elsy Albert opisał tę wycieczkę w Alpy. Pisał, że Maria to wybitny umysł, ale uczuciowo jest „zimna jak ryba” - nie potrafi uzewnętrzniać uczuć. Swe uczucia wyraża narzekając na rzeczy, których nie lubi. Być może jednak Einstein pisał tak tylko po to, aby Elsa nie była o Marię w żaden sposób zazdrosna – uważa prof. Piskurewicz.
 
NAUKA DLA POKOJU
 
W czasie I wojny światowej kontakty między obojgiem uczonych ustały. Nawiązali je jednak znów po wojnie. Jak powiedział prof. Piskurewicz, Maria prężnie działała wtedy w Międzynarodowej Komisji Współpracy Intelektualnej przy Lidze Narodów. Komisja ta (na jej bazie powstało potem UNESCO) miała nawiązywać kontakty między europejskimi intelektualistami i działać w ten sposób na rzecz pokoju w Europie i na świecie. Einstein, który cieszył się już wtedy dużą sławą, był w tym gronie naukowcem bardzo pożądanym. Był jednak niechętny udziałowi w Komisji, nie wierząc w możliwości Ligi Narodów.
 
Po namowach Skłodowskiej-Curie Albert w końcu wstąpił do tego grona. Potem złożył rezygnację, a później - znów po namowach uczonej z Polski - do komisji powrócił. Jego wahanie wynikało z faktu, że czuł się w komisji nie na miejscu. Reprezentować miał tam Niemcy, a w Niemczech wypominano mu jego żydowskie pochodzenie i postawę w czasie wojny (był pacyfistą). "Albert nie był w komisji twórczą postacią. Ale zawsze popierał inicjatywy Skłodowskiej-Curie. Bo ona grała tam, przynajmniej na początku, pierwsze skrzypce" - podkreślił rozmówca PAP.
 
Członkowie komisji przyjeżdżali na obrady do Genewy na kilka dni raz w roku. Wtedy Einstein i Skłodowska-Curie spotykali się i mogli spędzać ze sobą trochę czasu. Nie były to więc spotkania tylko fachowe, ale i przyjacielskie. To podczas jednego z takich spotkań powstało znane zdjęcie obojga uczonych nad Jeziorem Genewskim.
 
ĆWIERĆ WIEKU „WZNIOSŁEJ i POGODNEJ PRZYJAŹNI”
 
"Maria Skłodowska-Curie i Einstein przyjaźnili się raczej na gruncie towarzyskim. Zdecydowanie mniej - na gruncie naukowym. Pola ich zainteresowań badawczych się nie pokrywały. Korespondencja między nimi nie wskazuje na to, że wymieniali ze sobą jakieś idee naukowe" - zaznaczył prof. Piskurewicz.
 
Prof. Piskurewicz nie ma wątpliwości, że Skłodowska-Curie i Einstein byli przyjaciółmi. "Einstein po śmierci Marii w 1934 r. na uroczystości jej poświęconej w Nowym Jorku mówił, że miał szczęście być związany z nią wzniosłą i pogodną przyjaźnią i zawsze podziwiał jej wybitną osobowość. Wskazywał na jej wymagania wobec siebie, obiektywizm, skromność, oddanie społeczeństwu. Zauważył, że gdyby choć część tych wartości była obecna wśród europejskich intelektualistów, Europę czekałaby lepsza przyszłość”.
 
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409080,einstein-i-sklodowska---dzieje-przyjazni-dwojga-geniuszy.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2016, 06:48 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 24, 2016, 06:44 »
Dziś mija 46 lat od czasu kiedy  Chiny, wystrzeliwując swego pierwszego satelitę  z wyrzutni   w Shuang Cheng Tsu
stały się 5 krajem na świecie , który tego dokonał.

Parametry Dong Fang Hong 1 :
masa satelity 173 kg
perygeum początkowe: 439 km,
apogeum: 2384 km,
okres obiegu w minutach: 114,
kąt nachylenia płaszczyzny orbity: 68,5°[1]
wymiary nieznane

Satelita nadawał hymn narodowy o nazwie Czerwony Wschód i stąd się wzięła nazwa satelity.
Chiny świętują 24 kwietnia  Narodowy Dzień Lotów Kosmicznych.

http://news.xinhuanet.com/english/2016-04/22/c_135303735.htm
http://www.spacedaily.com/news/china-00u.html

EDIT: Co ciekawe satelita nadal obiega Ziemię.

"Dongfanghong-1," Zhu whispered as a dim light passed across his lens on his most recent trip. "Amazing, huh? Seeing it still up there after all these years."

http://news.xinhuanet.com/english/2016-04/23/c_135306099.htm
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2016, 15:46 wysłana przez Orionid »

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 24, 2016, 11:04 »
Dziś wypada także 26 rocznica wyniesienia na orbitę teleskopu Hubble'a. Został wyniesiony 24 kwietnia 1990 roku przez prom Discovery podczas misji STS-31.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2016, 14:27 »
Pilotem w misji STS-31 był Charles Bolden - dziś administrator NASA.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2016, 14:27 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 24, 2016, 17:10 »
Pozostaje mieć nadzieję , że Hubble doczeka w zdrowiu do 30-tki, pobijając rekord pracy na orbicie Landsata 5, który nieco ponad 29 lat działał.

"Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a opublikowane w ramach obchodów 26-lecia pracy teleskopu na orbicie, przedstawia w dużej rozdzielczości obiekt przypominający wyglądem gigantyczną bańkę mydlaną. Obiekt ten znany jako Mgławica Bąbel to w rzeczywistości obłok gazu i pyłu podświetlany przez jasne gwiazdy w jego wnętrzu. Ten niesamowity portret zapewnia Bąblowi miejsce w ekskluzywnym gronie zdjęć publikowanych co roku w ramach obchodów rocznicy rozpoczęcia pracy przez teleskop."

http://www.pulskosmosu.pl/2016/04/21/hubble-fotografuje-urodzinowa-banke/
http://spacetelescope.org/announcements/ann1606/
http://www.pulskosmosu.pl/2016/04/21/hubblecast-przyszlosc-hubblea-czesc-1/
http://www.mprnews.org/story/2016/04/22/26-years-of-hubble-space-telescope
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2016, 17:19 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 26, 2016, 11:59 »
20 lat temu 26 kwietnia 1996 do Mira zacumował ostatni już moduł o nazwie Priroda.
Ponad 2,5 roku później został wystrzelony pierwszy moduł ISS Zarja.
Zastanawiam się , czy przy okazji ZSRR chciał, by mniej mówiło się wtedy o 10 rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

"Moduł Priroda wystartował 23 kwietnia 1996 roku i połączył się, trzy dni później, z górnym węzłem adaptera cumowniczego, naprzeciw modułu Kristałł. Był to ostatni moduł użyty do rozbudowy stacji Mir. Priroda dysponowała oprzyrządowaniem do badań nad mikrograwitacją. Posiadał długość 12 metrów oraz wagę 19 ton, wizualnie przypominał moduły Kwant 2 i Kristałł. Moduł zawierał systemy baterii, które miały być zapasowym systemem zasilania, jednak z powodu problemów na orbicie baterie zawiodły, przez co możliwa była tylko jedna próby zadokowania do stacji. Mimo obaw (większość dotychczasowych modułów wymagała więcej niż jednej próby dokowania), operacja przebiegła bez problemów.
Przy końcu rozbudowy Mira, stacja miała masę ponad 135 ton i miała 31 m szerokości oraz 33 m długości. "

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mir_(stacja_orbitalna)
http://space.kursknet.ru/cosmos/english/dos/priroda.sht
http://space.skyrocket.de/doc_sdat/priroda.htm

The Priroda Module was equipped with a unique set of scientific equipment to study the Earth’s natural resources including the equipment of the United States, France, Germany and other countries. By the content of the scientific equipment accommodated onboard the module was one of the most outfitted.

http://www.energia.ru/en/news/news-2016/news_04-22_1.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2016, 12:03 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 26, 2016, 12:00 »
30 lat temu miała miejsce największa katastrofa nuklearna w czasach pokoju.
Landsat-5 , satelita o najdłuższej pracy na orbicie, dostarczył wtedy obrazów miejsca katastrofy w Czarnobylu.

http://landsat.visibleearth.nasa.gov/view.php?id=40535

The abandoned city of Pripyat, home to the infamous Chernobyl Nuclear Power Plant, lies on the Pripyat River in northern Ukraine, near the Belarus boarder. Three days after the April 26, 1986, nuclear accident, Landsat 5 acquired this image of the region. The power plant explosion and ensuing fire released highly radioactive nuclear fallout into the atmosphere, affecting region tens to hundreds of miles from the plant. This natural color Landsat 5 image uses TM bands 3,2,1.

http://arhiva.dalje.com/en/foto.php?id=19&rbr=21604&idrf=880750

W  lokalnym języku obszerne opracowanie na temat możliwości detekcji obecnie i w przyszłości  zjawisk na Ziemi, w tym stanowiących zagrożenie nuklearne:

"Monitoring infrastruktury krytycznej dotyczy obiektów, instalacji i infrastruktury istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, potrzeb gospodarki i ochrony środowiska naturalnego. Są to na przykład elektrownie, w tym atomowe, rurociągi (gazowe i ropociągi), zakłady chemiczne, kopalnie, oraz infrastruktura transportowa: drogi, porty, linie kolejowe i lotniska, a takŜe centrale zarządzająceruchem lotniczym i kolejowym. Monitoring infrastruktury krytycznej za pomocą systemów satelitarnych wymaga regularnego dostępu do wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych (<1 m) i, w większości wypadków, do zobrazowań radarowych i multispektralnych (IR, UV) oraz hyperspektralnych,
dzięki którym moŜna wykrywać właściwości chemiczne i fizyczne obserwowanych obiektów i zjawisk. "

http://www.kosmos.gov.pl/ekatalog/materialy/Zastosowniae_obserwacji_satelitarnych_dla_potrzeb_bezpieczenstwa.pdf

EDIT:
Biolodzy: las wokół Czarnobyla to dla nas wielkie laboratorium
26.04.2016

Okolice Czarnobyla to wielkie laboratorium do badania ewolucyjnych reakcji zwierząt i roślin na podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego - mówią w rozmowie z PAP biolodzy z USA i Francji, którzy od lat badają strefę zamkniętą wokół Czarnobyla.

Awaria reaktora numer 4 w Czarnobylu, do której doszło równo 30 lat temu (26 kwietnia 1986 r.) skaziła radioaktywnie dużą część półkuli północnej. I choć w większości miejsc poziom promieniowania znacząco się nie zmienił, w okolicy samej elektrowni wciąż bywa silnie podwyższony. Właśnie takie miejsca są przedmiotem zainteresowania biologów ewolucyjnych.
 
"To ciekawe miejsce, ponieważ pozwala badać mutacje pojawiające się u organizmów żyjących na ogromnej przestrzeni, liczonej w tysiącach kilometrów kwadratowych. Obserwujemy tam populacje ptaków, ssaków, bezkręgowców, roślin i badamy bakterie. W większości tych grup organizmów znajdujemy wyraźne dowody na obecność reakcji organizmów na dawki promieniowania. Widzimy też, że organizmy reagują gorzej w miejscach o wyższym poziomie promieniowania" - opowiada w rozmowie z PAP biolog pracujący w okolicy Czarnobyla od 1991 r., Anders Pape Møller z Université Paris-Sud XI we Francji.
 
"Badania reakcji organizmów na promieniowanie w takiej skali, jaką oferują okolice Czarnobyla, nie jest możliwe w żadnym laboratorium" – dodaje Tim Mousseau z University of South Carolina, który strefę zamkniętą bada wraz z Møllerem od 2000 r.
 
W granicach "zony" ewolucjonistów interesuje wpływ promieniowania na różne narządy, mechanizmy i procesy: przeżycie i rozmnażanie ptaków, proporcje płci w ich populacjach, wielkość mózgów u ptaków i norników, częstotliwość występowania guzów, interakcje pomiędzy owadami zapylającymi, roślinami, owocami i zwierzętami owocożernymi, a nawet symetrię pajęczych sieci. Badają wpływ promieniowania na żywotność pyłków roślinnych, na kiełkowanie nasion, wzrost roślin i procesy rozkładu drewna.
 
Mousseau i Møller sprawdzają, czy zwierzęta przystosowały się do podwyższonego poziomu promieniowania i czy potrafią sobie z nim radzić. "Kiedy zaczęliśmy badania, od momentu katastrofy przewinęło się już wiele pokoleń ptaków i owadów. To znaczy, że ewolucja miała sporo czasu na wypracowanie ewentualnej reakcji na wyższe promieniowanie. Nasze pierwsze pytanie brzmiało: czy zwierzęta mogą się adaptować do stresu radiacyjnego" - relacjonuje Mousseau.
 
Jak tłumaczy, w jajkach ptaków i owadów obecne są związki chemiczne przydatne np. podczas zwalczania infekcji bakteryjnych (jak choćby antybiotyki). W strukturę jaj wbudowywane są też przeciwutleniacze, które mogą sprzyjać ochronie przed promieniowaniem. "Sądzimy, że taki rodzaj odpowiedzi ze strony matki mógł wyewoluować w czarnobylskiej populacji, aby zwierzęta lepiej radziły sobie z podwyższonym promieniowaniem" - mówi Mousseau.
 
Møller i Mousseau relacjonują, że znaleźli liczne dowody na uszkodzenia materiału genetycznego organizmów (np. zmiany w DNA), mogące prowadzić do powstawania guzów, spowolnienia tempa wzrostu czy innych nieprawidłowości. "Wiedząc, że narażeni na promieniowanie ludzie często zapadają później na kataraktę - zaczęliśmy się pod tym kątem przyglądać ptakom i myszom. Okazało się, że w reakcji na promieniowanie także u nich pojawia się katarakta. Jednocześnie samce ptaków i myszy, zwłaszcza te żyjące na bardziej radioaktywnych obszarach, mają obniżoną płodność. Produkują mniej nasienia, albo nie produkują go wcale, zmienia się też zachowanie ich plemników, przez co gorzej pełnią one swą rolę" - opowiada Mousseau.
 
Szczególnie wiele danych biolodzy zebrali nt. ptaków. Z ich badań 550 ptaków odłowionych w sieci wynika, że mózgi tych zwierząt - zamieszkujących skażone tereny w okolicach czarnobylskiej elektrowni - są o 5 proc. mniejsze niż w innych rejonach. Wśród ptaków zmienione są proporcje płci; mniej też śpiewają. Naukowcy stwierdzili też, że na uszkodzenia z powodu radioaktywnego promieniowania najbardziej wrażliwe są ptaki migrujące na długie dystanse oraz posiadające kolorowe, jasne upierzenie.
 
Biolodzy twierdzą, że zmiany w środowisku nie wpłynęły na wszystkie gatunki, choć ogólnie w okolicach o największym poziomie promieniowania najwięcej ubyło właśnie ptaków, a także motyli. Dzikie zwierzęta i rośliny z nieprawidłowościami (kataraktą, guzami czy mikrocefalią) stanowią jednak rzadkość, gdyż ze względu na wady szybko padają łupem drapieżników. "Dlatego takie osobniki znikają, a wielkość ich populacji szybko maleje" - powiedział PAP Møller.
 
Mousseau zwrócił z kolei uwagę, że las w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. "Jeśli nawet zwykły człowiek zna typowe dla lasów gatunki roślin i zwierząt... i tak może tam nie dostrzec niczego nietypowego. Jeśli jednak jest biologiem i operuje specjalną perspektywą: korzysta z naukowych metod albo potrafi liczyć zwierzęta - staje się dla niego jasne, że dzieją się tam nieoczywiste rzeczy" - mówi.
 
Wśród zmian widocznych gołym okiem biolog wymienia nietypowy kształt drzew, np. skręcone sosny, w najbardziej radioaktywnych obszarach. "Jeśli zaś chodzi o ptaki, u wielu obserwujemy guzy. Gdybyśmy zapytali pierwszego lepszego obrączkarza - człowieka, który widuje naprawdę dużo ptaków: czy kiedykolwiek widziałeś ptaka z guzem? - zapewne powie o jednym albo dwóch. My na skażonym obszarze widzieliśmy takich wiele" - opowiada.
 
W końcu 2014 r. media obiegła wiadomość, że w strefie zamkniętej Czarnobyla kwitnie dzikie życie, a opuszczone przez ludzi lasy pełne są dzików, jeleni, saren, wilków, łosi i lisów. Zdaniem biologów ilość nie musi jednak świadczyć o tym, że napromieniowana okolica w szczególny sposób służy zwierzętom. Jedyne, co można twierdzić z pewnością - to fakt, że populacja rośnie z powodu braku polowań. "Nie można jednak powiedzieć, jak się ma ten wzrost liczebności zwierząt w Czarnobylu do poziomu promieniowania" – zaznacza Mousseau.
 
"Owszem, są tam duże ssaki; ale czy więcej, niż można oczekiwać? Dużych ssaków przybyło w wielu miejscach w Europie, również w Polsce. Czy wzrost ich liczebności w Czarnobylu jest odpowiednio większy, niż odnotowany gdzie indziej? Dotychczasowe obserwacje nie pozwalają też powiedzieć, czy wilki albo inne duże zwierzęta, żyjące w bardziej skażonych okolicach, nie akumulują większej liczby mutacji. Nasze wyniki jasno wskazują na to, że zwierząt więcej jest w tych miejscach, gdzie promieniowanie jest słabsze. Najbardziej skażonych miejsc zwierzęta wyraźnie unikają" - komentuje Møller.
 
Mówiąc o znaczeniu badań skutków promieniowania Tim Mousseau zasugerował, że i w przyszłości istnieje "prawdopodobieństwo wypadków, a nawet jądrowego terroryzmu". "Biorąc to pod uwagę - bardzo ważne jest, aby naukowcy dowiadywali się jak najwięcej nt. wpływu związanych z tym zanieczyszczeń na środowisko; zarówno pod kątem zwalczania skutków potencjalnych wypadków, jak i oceny ryzyka opartej na dowodach, a także kształtowania polityki energetycznej" - powiedział.
 
Dodał, że skażenia radioaktywne pochodzą nie tylko z historycznych wypadków, ale i całego cyklu uranu, od jego wydobywania, po składowanie zużytego paliwa. "Tego rodzaju zanieczyszczenia oznaczają dla środowiska określone konsekwencje, ale nie były szczegółowo badane" - podkreślił.
 
"Nieważne, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami energii jądrowej - ona i tak już istnieje, i pozostanie z nami na lata. Na świecie działa dziś ponad 400 reaktorów jądrowych, buduje się 65 nowych, planowanych jest kolejnych 165. W mojej okolicy USA stoją cztery nowe reaktory, które niemal widzę przez okno. Niezależnie od tego, co o nich myślimy - musimy wiedzieć więcej, żebyśmy byli przygotowani na ewentualne skażenia, jakie wiążą się z tym rodzajem technologii - podobnie, jak na inne zanieczyszczenia, wiążące się z innymi rodzajami technologii produkcji energii" – zaznaczył.
 
PAP - Nauka w Polsce, Anna Ślązak

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409399,biolodzy-las-wokol-czarnobyla-to-dla-nas-wielkie-laboratorium.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 23:27 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:00 »
Bezpieczeństwo energetyki jądrowej jest większe, niż się niefachowcom wydaje.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409394,ekspert-po-czarnobylu-zwiekszylo-sie-bezpieczenstwo-jadrowe.html

Ekspert: po Czarnobylu zwiększyło się bezpieczeństwo jądrowe
26.04.2016

Z katastrofy w Czarnobylu wyciągnięto wiele wniosków dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Dziś nie ma drugiego przemysłu, w którym poziom bezpieczeństwa stałby tak wysoko – mówi w rozmowie z PAP prof. Ludwik Dobrzyński z NCBJ.

Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu - będąca największą katastrofą w historii energetyki jądrowej, i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku - zdarzyła się w trakcie testu, który miał służyć poprawie bezpieczeństwa. We wtorek mija 30 lat od tamtych wydarzeń. Przez ten czas jednym z największych wyzwań stało się zwiększanie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.
 
"Po katastrofie w Czarnobylu konstruktorzy reaktorów jądrowych zostali skonfrontowani z powszechnym strachem społeczeństw przed reaktorami jądrowymi jako takimi. W związku z tym musieli wysilić cały swój intelekt w jednym kierunku: poprawy systemów bezpieczeństwa” - zauważył prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).
 
O tym, że bezpieczne były nawet stare reaktory, świadczy według niego przykład Fukushimy. "Kiedy zdarzyło się tam silne trzęsienie ziemi, to wszystkie reaktory - choć zbudowano je w latach 60. - posłusznie się wyłączyły. Awarię spowodowało dopiero tsunami" - przypomniał. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Anna Ślązak
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 23:27 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:48 »
A poniżej o przebiegu samej katastrofy:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409395,mija-30-lat-od-awarii-w-czarnobylu.html

Mija 30 lat od awarii w Czarnobylu
26.04.2016

(...) Katastrofa w Czarnobylu została zakwalifikowana do 7., najwyższego stopnia („wielka awaria”) w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych (INES) – ten sam stopień osiągnęła katastrofa w Fukushimie. Jednak Czarnobyl był największą w historii katastrofą psychologiczną. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 23:28 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:48 »
Poniżej o zdrowotnych konsekwencjach katastrofy w Czarnobylu :

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409398,zdrowotne-skutki-czarnobyla.html

Zdrowotne skutki Czarnobyla
26.04.2016

(...)Status osoby poszkodowanej w wyniku katastrofy w Czarnobylu ma obecnie 1 milion dzieci i 2 miliony dorosłych. Wokół elektrowni utworzono zamkniętą strefę ochronną o promieniu 30 kilometrów, ewakuując ponad 350 tys. ludzi. Zdaniem ekspertów skutki przesiedlenia okazały się gorsze od następstw promieniowania – wielu przesiedleńców oderwanych od miejsca zamieszkania i pozbawionych perspektyw ma problemy psychologiczne, depresję, nadużywa alkoholu. (...)

PAP-  Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 23:28 wysłana przez Orionid »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 26, 2016, 20:18 »
Z tym statusem to jest ponoć jakaś wielka afera korupcyjna...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 27, 2016, 09:19 »
Marek o 6 rocznicy startu X-37B , która przypadła 22 kwietnia 2016 :

Warto przypomnieć że dziś szósta rocznica pierwszego startu X-37B. Był to także pierwszy start Atlasa V w konfiguracji 501 (pięciometrowy czopek, ale bez rakiet pomocniczych). X-37B przebywał wtedy w kosmosie raczej krótko (wylądował 3 grudnia 2010), ale w czasie ponad 7 miesięcy dokonał co najmniej czterech radykalnych zmian orbity wymagających delta V w okolicach 100 m/s.

Co robi w kosmosie X-37B jest nadal ściśle tajne pomimo że od pierwszego startu upłynęło już sześć lat. Na pewno jednym z jego zadań jest badanie wpływu przebywania w przestrzeni kosmicznej na różne materiały. Ale trudno uwierzyć że jest to jego podstawowe zadanie.

Zdjęcie powyżej przedstawia start Atlasa V z X-37B/OTV-1 - używałem wtedy jeszcze D90 z obiektywem 70-300.

http://florydziak.blogspot.com/2016/04/x-37b.html

Watek poświęcony temu projektowi: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=135.0
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2016, 09:28 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 28, 2016, 05:00 »
15 lat temu 28 kwietnia 2001 na pokładzie Sojuza TM-32 wystartował na orbitę pierwszy kosmiczny turysta Dennis A. Tito. Wycieczka kosztowała 20 mln USD.
W sumie miało miejsce 8 lotów kosmicznych z udziałem ludzi, którzy za to to zapłacili. Wzięło w nich udział 6 mężczyzn  i 1 kobieta.

http://www.nbcnews.com/id/3077967/ns/technology_and_science-space/t/inside-mind-space-tycoon/#.VyF1ldSLSt8
http://www.cnet.com/news/ten-years-ago-today-space-tourists-began-to-play/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2016, 09:30 wysłana przez Orionid »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 28, 2016, 09:19 »
Wiesc gminna niesie, ze koszt lotu Tito byl o wiele mniejszy, rzedu 13 mln dolarow. Z powazaniem
                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 28, 2016, 12:28 »
Jakie jest źródło tej wieści ?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kalendarium historycznych wydarzeń
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 28, 2016, 12:28 »