Autor Wątek: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)  (Przeczytany 71088 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 05, 2016, 09:05 »
Wywiad z Tomaszem Rożkiem :

Tomasz Rożek: nie chcę kopiować starej Sondy
05.03.2016

Nie chcę kopiować starej Sondy i udawać, że jestem Kurkiem albo Kamińskim. Liczę na dialog z naukowcami. I mogę sobie pozwolić, by być w tym dialogu niepoprawnym entuzjastą – mówi dziennikarz Tomasz Rożek, który poprowadzi nowe odcinki kultowego programu.

Po 27 latach przerwy Telewizja Polska wznawia kultowy program popularnonaukowy Sonda. Tandem prowadzących, Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, zastąpi dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki, Tomasz Rożek. Nowa Sonda ruszy w poniedziałek (14 marca) o godz. 21.50.
 
Sondę nadawano w latach 1977–1989, do śmierci prowadzących w wypadku samochodowym. Jej prowadzący, w dziedzinie popularyzacji nauki, okazali się wzorcem z Sèvres. Skomplikowane zagadnienia wyjaśniali w sposób prosty, przystępny i dowcipny, przyjmując postawę sceptyka i entuzjasty; bez sięgania do zawiłych teorii dyskutowali i wykonywali proste doświadczenia. Na Sondzie wychowały się pokolenia przyszłych inżynierów i nauczycieli.
 
PAP: Mierzysz się z legendą. Masz tremę?
 
Tomasz Rożek: Nie chcę kopiować starej Sondy i udawać, że jestem Kurkiem albo Kamińskim. Nazywam się inaczej i pracuję w inny sposób. Chcę skorzystać z ich dorobku, nie będę jednak robić programu, który byłby kopią dawnego, albo w którym miałbym recenzować dawnych prowadzących.
 
Chcę jednak zachować elementy, które - w moim przekonaniu - decydowały o wyjątkowości Sondy. Mam na myśli fakt, że Kurek i Kamiński nie zachowywali się jak kiepski nauczyciel, który mówi uczniom, jak jest. Oni przedstawiali swój punkt widzenia, a widz sam wyciągał wnioski. Będę chciał iść właśnie w tym kierunku.
 
PAP: Będziesz przypominał archiwalne fragmenty Sondy i do nich nawiązywał?
 
TR: Staramy się znaleźć złoty środek. Z jednej strony nie chcę, żeby to był program wspominkowy. Jednak z drugiej strony nieskorzystanie z bogatego archiwum Sondy byłoby grzechem zaniedbania. Telewizja Polska ma ogromne zasoby, ponad 300 odcinków. Chcemy się od tego odbijać; zaczynać program od krótkiego przypomnienia, co o danym temacie myśleli i mówili Kurek i Kamiński prawie 40 lat temu.
 
PAP: Jak patrzysz na Sondę z punktu widzenia dziennikarza naukowego, który żyje w świecie całkiem innym, niż świat Kurka i Kamińskiego?
 
TR: Jestem pełen podziwu dla ich umiejętności przewidywania przyszłości. Mam wrażenie, że w przypadku oryginalnej Sondy bardzo często mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której oni opowiadali o czymś z zakresu science fiction, ale dziś okazuje się, że to ich +fiction+ jest już +science+.
 
W jednym z odcinków mówili np., że w przyszłości będą urządzenia, które pozwolą przeskanować człowieka bez konieczności jego krojenia. To był jakiś kosmos, jak z filmów science fiction z lat 70. czy 80., w których - gdy postrzelony bohater leżał w sali chirurgicznej, i ktoś go skanował, a na ekranie widać było, co ma w środku. Przecież to właśnie nowoczesny tomograf czy rezonans jądrowy!
 
W innym programie mówili, że kiedyś każdy będzie miał w domu sieć komputerową, że ludzie nie będą musieli chodzić do biur, a wyniki swojej pracy będą przesyłać pracodawcy właśnie taką siecią. Co musiał czuć widz, nawet bardzo otwarty, w komunistycznej Polsce, w której cudem było zdobycie telefonu stacjonarnego? Kurek i Kamiński żyli w takim świecie, a już mówili o internecie.
 
My, choć żyjemy w świecie internetu, dopiero zaczynamy dostrzegać jego potencjał. Dlatego w odcinku o komunikacji chciałbym spróbować wyobrazić sobie przyszłość: czy będzie COŚ po internecie, czy może internet jest ostatnią stacją ewolucji technologicznej? Może dopiero czeka nas związany z nim skok? Może będzie nim podłączenie internetu do naszego mózgu?
 
PAP: Dostęp do informacji, jaki zyskaliśmy dzięki internetowi, jest w pracy dziennikarza atutem, ale i pułapką, bo teoretycznie wszyscy mają dziś dostęp do wszystkiego. Jak sobie z tym poradzisz, robiąc Sondę?
 
TR: Nie będę się ścigał z serwisami informacyjnymi. Potencjał nowej Sondy widzę raczej w tym, żeby spojrzeć na pewne sprawy z dystansu, zrobić analizę. Bo informacja to jedno, ale pokazanie jej kontekstu to całkiem inna sprawa. Niedawno wszyscy ekscytowali się okryciem fal grawitacyjnych. O tym, że je odkryto, mógł się dowiedzieć każdy. Ale co to właściwie znaczy, co z tego wynika? Dotarcie do takich informacji to większe wyzwanie.
 
To fakt, w swoim czasie Sonda była oknem na świat. Nie wiem, czy dziś potrzebujemy czegoś takiego. Mam jednak wrażenie, że Sondy potrzebują ludzie, którzy doceniają nieco głębsze treści. Bo nowoczesne media, czyli te źródła informacji, które często same do nas docierają, nawet często bez naszej chęci - są bardzo płytkie. O tym, że słuchacze, widzowie, czytelnicy szukają pogłębionego przekazu przekonuję się na każdym kroku. Prowadzę portal naukowy i profil Facebook.com/NaukaToLubie Moi odbiorcy są często zawiedzeni, gdy artykuł czy materiał wideo jest zbyt powierzchowny. Proszą o więcej. To dla mnie, jako autora, największy komplement.
 
PAP: Kurek i Kamiński prowadzili program w formie dyskusji. Ty będziesz sam. Nie korci cię, żeby obudzić w sobie schizofrenika, odnaleźć wewnętrznego sceptyka i entuzjastę, żeby mogli się na antenie pospierać?
 
TR: To, że Kurek z Kamińskim często prowadzili spór, spowodowane było także szczupłym budżetem programu i technologią obecną w telewizji w latach 70. i 80., która nie pozwalała na realizację zbyt wielu materiałów na zewnątrz. Myśląc o tym, jak program powinien wyglądać - uznałem, że z punktu widzenia widza atrakcyjniej będzie, jeśli w studio będzie jeden prowadzący, który - kiedy tylko możliwe - będzie wychodził na zewnątrz.
 
Będę odwiedzał instytucje naukowe i zapraszał gości. Liczę na dialog z nimi. I mogę sobie pozwolić, żeby być w tym dialogu niepoprawnym entuzjastą. Między innymi dlatego, że wiem od moich gości wielokrotnie mniej. A człowiek, który wie mniej, ma też mniej ograniczeń. Jeśli wie się niewiele o prędkości światła - można pomyśleć: fajnie by było wybudować statek kosmiczny, który się będzie poruszał szybciej od prędkości światła. Ale wtedy przychodzi fizyk, który naprawdę zna się na prędkości światła, i mówi: chwileczkę, to nie takie proste...
 
PAP: Masz słabość do jakichś dziedzin nauki? Jak to wpłynie na realizację Sondy?
 
TR: Nieco więcej niż Kurek i Kamiński chciałbym mówić na temat nauk biologicznych: od genetyki, przez biotechnologię, po neurologię i ogólnie medycynę. Oni też o tym mówili, ale często w kontekście technologicznym. Wydaje mi się, że w medycynie i biotechnologii dzieje się dziś dużo więcej, niż w latach 70 i 80., kiedy z kolei sporo się działo w fizyce. Te proporcje się dziś odwróciły, i ludzie się tymi naukami najzwyczajniej w świecie interesują.
 
PAP: Jedno z najbardziej podstawowych skojarzeń z Sondą stanowi czołówka, w której przewijały się materiały filmowe związane m.in. z lotem sondy kosmicznej, wybuchem supernowej, podziałem jądra komórkowego, satelitarnym zdjęciem cyklonu. Co zobaczymy w marcu?
 
TR: Nie będzie starej czołówki. Nowa będzie nawiązywała do tamtej stylistyki elementami obrazu i dźwięku. Nie chcę jednak zbyt wiele na ten temat powiedzieć. Czołówka to coś co chyba powinno być tajemnicą do ostatniej chwili.
 
PAP: Sonda miała liczne grono fanów. Mimo upływu lat w sieci istnieją poświęcone jej fora. Jestem ciekawa reakcji internautów na wieść o reaktywacji Sondy.
 
TR: Odzew był faktycznie bardzo duży. Na forach pojawiały się różne nazwiska, gdy padło moje - zacząłem dostawać wiele wiadomości. Dla sporej części fanów nasz program może być kłopotem, bo nie chcę kopiować oryginału. Ale mam nadzieję, że do mojej wizji tego programu przekonają się nawet najwięksi fani Sondy panów Kurka i Kamińskiego.
 
Rozmawiała Anna Ślązak, PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408666,tomasz-rozek-nie-chce-kopiowac-starej-sondy.html

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3827
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 06, 2016, 13:39 »
No jestem niezmiernie ciekaw nowej formuły i jakby nie było b.niebezpiecznej sztuki przynajmniej utrzymania podobnego jak u Panów K&K poziomu naukowego czy też zwykłej dyskusji o nauce, zwłaszcza na tle zblazowanych do reszty obecnych ramówek TVP, nie wspominając o reszcie beznadziejnej telewizornii. Ja osobiście podejdę na spokojnie do oceny programu po kilku odcinkach, raczej nie po pierwszym. Musi się ta propozycja skrystalizować, porządnie okrzepnąć, producenci programu muszą nabrać jakiejś rutyny. Pozostaje kibicować zespołowi SONA 2, aby najzwyczajniej w świecie nie spaprali sprawy i szansy u przede wszystkim 30, 40 i 50 latków, którzy z pewnością jakiś kredyt zaufania im przecież dają.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 13, 2016, 17:39 »
Z jakąkolwiek oceną programu, co oczywiste, wstrzymam się do emisji Sondy 2, która (i to jest główny cel tego postu)
już jutro, 14 marca o godzinie 21:50 w TVP2. Zaraz po niej, o 22:15 drugi odcinek.

Ja oczywiście będę oglądał.
The Dark Side of the Moon

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 14, 2016, 21:22 »
Już minuty dzielą nas do startu Sondy 2 ;) Fajnie się zbiegło z wystrzeleniem ExoMarsa. Trzymam kciuki za Tomka Rożka i jego program :)
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 14, 2016, 21:22 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 14, 2016, 21:33 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 14, 2016, 22:36 »
Widzę po fejsbuczku, że pierwsze komentarze są pozytywne. A ponieważ zawsze musi być ktoś niezadowolony to niech będę to ja. :)

Całość jest całkiem poprawna, z pewnością jest dużo odwołań do Sondy. Ale chyba trochę za dużo tematów wrzuconych "na raz" moim zdaniem i brak dialogu. Nie wiem jak inni, ale ja się spodziewałem bardziej rozmów czy dyskusji i dłuższego skupienia się na jakimś temacie.

Pierwszy odcinek był fajny - fajnie zobaczyć osoby z Creotech i SKA Polska w nim (to naprawdę mocny sygnał!) - ale można było więcej powiedzieć o misji międzygwiezdnej Voyagerów i ich przekroczeniu heliopauzy. A tymczasem zaraz potem było o wielkości obiektów we Wszechświecie, potem o śmieciach, potem znów o Voyagerze. Hmm, żeby ktoś kto tego słucha nie wyszedł z poszatkowaną wiedzą.

Taki grosik krytyki. :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 14, 2016, 22:39 »
A jaki jest początek programu?  Czy Mariner 5 leci?

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 14, 2016, 22:45 »
Hmm, żeby ktoś kto tego słucha nie wyszedł z poszatkowaną wiedzą.

Ja tak mam po odc. 2 z tą rybą, ta technologia jest jeszcze nie przetestowana, a była wrzutka o beczkach z chemikaliami. Mi ona się kojarzy z obecnym programem monitorowania zatopionej broni chemicznej z II Wojny Światowej w Bałtyku, a raczej trudno zweryfikować, czy używano tego typu robotów w tym projekcie czy nie.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 14, 2016, 22:46 »
Pytanie czy pojęcie 'cieczy nienewtonowskiej', szczególnie w programie edukacyjnym, nie jest nadużyciem na rzecz 'płynu nienewtonowskiego'?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 14, 2016, 22:47 »
Całość jest całkiem poprawna, z pewnością jest dużo odwołań do Sondy. Ale chyba trochę za dużo tematów wrzuconych "na raz" moim zdaniem i brak dialogu. Nie wiem jak inni, ale ja się spodziewałem bardziej rozmów czy dyskusji i dłuższego skupienia się na jakimś temacie.
Też mi to trochę przeszkadzało. Za dużo skakania po różnych tematach. Może zamiast dwóch odcinków lepszy byłby jeden ale mniej ogólny i z dłuższymi wyjaśnieniami i dialogami np: liczyłem, że będzie więcej wyjaśnione dlaczego materiały hydrofobowe mają takie a nie inne właściwości. Sam pomysł nawiązywania do  starych odcinków podoba mi się.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 14, 2016, 22:49 »
Widzę po fejsbuczku, że pierwsze komentarze są pozytywne. A ponieważ zawsze musi być ktoś niezadowolony to niech będę to ja. :)

Całość jest całkiem poprawna, z pewnością jest dużo odwołań do Sondy. Ale chyba trochę za dużo tematów wrzuconych "na raz" moim zdaniem i brak dialogu. Nie wiem jak inni, ale ja się spodziewałem bardziej rozmów czy dyskusji i dłuższego skupienia się na jakimś temacie.

Pierwszy odcinek był fajny - fajnie zobaczyć osoby z Creotech i SKA Polska w nim (to naprawdę mocny sygnał!) - ale można było więcej powiedzieć o misji międzygwiezdnej Voyagerów i ich przekroczeniu heliopauzy. A tymczasem zaraz potem było o wielkości obiektów we Wszechświecie, potem o śmieciach, potem znów o Voyagerze. Hmm, żeby ktoś kto tego słucha nie wyszedł z poszatkowaną wiedzą.

Taki grosik krytyki. :P
Mam podobne spostrzeżenia. Dodałbym jeszcze że trochę nie pasowało mi to że gdy w drugim odcinku Sondy2 zmieniono tematykę i już nie było o kosmosie ale o roślinach i zwierzętach to tło studia nadal stanowiły planety na tle rozgwieżdżonego nieba. Dla czego nie zmieniono tła na świat roślin i zwierząt  - moim zdaniem było by wtedy znacznie lepiej jako kompozycja. Natomiast podobały mi się w czołówce te nawiązania graficzne i muzyczne do starej Sondy. Rozmowy prowadzone były dość interesująco ale to nie były raczej rozmowy o jakiś naukowych super nowinkach albo przełomowych odkryciach. Czegoś mi tu trochę zabrakło (chyba też tych często kreowanych przez Kurka i Kamińskiego inspirujących wizji przyszłości) ale może w kolejnych odcinkach będzie jeszcze lepiej.  No ale ogólnie w skali 5-cio stopniowej dałbym ocenę 4. Prowadzący starą Sondę chyba nieco bardziej dogłębnie wnikali w tematykę i trochę mniej skakali po tematach w jednym odcinku. W poruszanych tematach w fascynujący sposób docierali do granic ludzkiej wiedzy, a tu niestety przynajmniej na razie tego tak nie odczułem.  Niestety poziom tej pierwszej Sondy (przynajmniej na razie) moim zdaniem nie został doścignięty. Tamte dialogi Kamińskiego i Kurka są chyba obecnie nie do podrobienia   :)

Offline Azarius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 14, 2016, 23:19 »
Oryginalnej Sondy nie miałem okazji oglądać, przynajmniej w czasach telewizyjnych emisji więc nawet nie będę próbował czynić porównań, ale co do nowej sondy to moim zdaniem było w porządku :) Owszem pośpieszone te odcinki dość mocno były, sporo upchane na raz, ale to dopiero dwa pierwsze nagrania i pewnie takie miały być, a później przypuszczam, że będą omawiane bardziej szczegółowe tematy, gdzie będzie więcej czasu na rozmowy, wywiady itp. Ogólnie "Sonda" na nowe czasy, pod nową publiczność. Dla mnie tylko szkoda, że 10-15 lat temu nic podobnego nie było...

Offline FabulousTommy

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2016, 08:10 »
Z drugiej strony takie pobieżne przedstawienie tematu ma swoje zalety. Program zainteresował jakimś zagadnieniem i przedstawił ogólnikowy jego obraz. Dla tych, którym temat nie przypasował szybko o nim zapomną, a tych co zaintrygował zaczną szukać informacji na własną rękę, a tak człowiek uczy się lepiej niż kiedy ma podane informacje na tacy. Nie mniej jednak również uważam, że troszkę chaotycznie jest prowadzony ale jak najbardziej na plus :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 15, 2016, 08:22 »
A mnie się mimo wszystko bardzo podobało :) Cieszę się, bo choć to NIE JEST Kurek z Kamińskim, których programy wespół z ojcem i bratem oglądaliśmy w latach 80-tych, to pojawiła się w TV (wreszcie!) oferta, która ma szansę stać się czynnikiem inspirującym dla wielu. Tak, jak była nim legendarna "Sonda". Początki zawsze są trudne - w pierwszym odcinku panowało duże rozproszenie pod wspólnym hasłem "kosmos" - ja też bym nieco zawęził temat. Myślę, że warto wysyłać dr Rożkowi konstruktywną krytykę oraz propozycje na kolejne odcinki. Jest jeden prowadzący, który podkreślał, że nie chce być kopią oryginalnej "Sondy"... choć przyznam, że byłoby fajniej gdyby w studio miała miejsce dyskusja. Plus goście oczywiście, jak np. ekipa od cyber-ryby ;) Reasumując - pozytyw. Jest dobrze i oby było coraz lepiej. Przed 14 marca 2016 roku takiego programu długo nie było :) I fajnie historia zatoczyła koło, bo premiera programu Kamińskiego i Kurka miała miejsce w okolicach startu Voyagera 2 Voyagera 1, a "Sondy 2" w dniu wystrzelenia ExoMarsa ;)

Odpowiadając na pytanie ekoplanety: nie ma Marinera, jest Voyager ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2016, 09:03 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 15, 2016, 09:10 »
Legendarna Sonda była Majstersztykiem, sam oglądałem i myślę, że nie ma szans na prześcignięcie tego tematu. Rożek chyba zdaje sobie z tego sprawę i poszedł w innym kierunku. Czasy się zmieniły, widzowie także. Tu na plus programu daje to, że porusza tematy ogólnie, jednak wnikanie w szczegóły i tłumaczenie o np. heliopauzie ( Kanarku ), zanudziło by słuchaczy a nie o to chodzi. Też mi się nie podoba skakanie z tematu na temat, ale tak jak ktoś wspomniał, liczę, że pierwsze odcinki takie są, potem prowadzący nieco wyluzuje. Ogólnie pozytyw i trzymam kciuki ;)
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 15, 2016, 09:10 »