Autor Wątek: Górnictwo Kosmiczne  (Przeczytany 59042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #150 dnia: Sierpień 04, 2020, 22:41 »
Hej, nie czytałem wątku od początku więc trochę się wtrącę jak przysłowiowy "Filip z konopii". :)

Powiedzcie, czy Wy naprawdę wierzycie w to całe kosmiczne górnictwo? Przecież siedzicie w temacie lotów kosmicznych i sami wiecie ile to jest problemów technicznych, ile pieniędzy, ile wysiłku ile zasobów, ile czasu, ile technologii. Naprawdę uważacie, że przywiezienie na Ziemię "paru kg" pierwiastka będzie kiedykolwiek warte budowania rakiety? Dla mnie to jest absolutny nonsens i uważam, że nie dojdzie do tego w przeciągu najbliższych 100 lat. No chyba że wychodzicie w dalszy horyzont czasowy, tylko pytanie po co? Już dawno Was nie będzie na tym padole i nie ma sensu aż tak daleko wybiegać w przyszłość, bo wszystko może się zmienić o 180 stopni, zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Górnictwo to nie tylko sprowadzanie rudy na Ziemię, według mnie w pierwszym etapie powinniśmy skupić się na wodzie. Możliwość sprowadzenia jej na orbitę niesamowicie ułatwiłaby ekspansję w kosmos. Mając pojazdy takie jak Starship, wielokrotnego użytku, aż prosi się aby tankować na orbicie z lokalnych surowców. Do tego woda niezbędna będzie dla przyszłych stacji kosmicznych (dla ludzi i dla roślin).

Skąd chcesz sprowadzać wodę na orbitę ziemską ? Na ziemi mamy wody ile chcemy , nie trzeba z nią praktycznie nic robić , ładujemy na dowolną  rakietę  i jest na orbicie . Nawet jak by była woda w stanie ciekłym na asteroidzie (a nie ma ) to i tak koszt wysłania tam rakiety , pobrania wody i powrotu byłby wiele razy  większy . A na teraz jeżeli znajdziemy wodę na asteroidach to i tak najpierw trzeba by stworzyć technologie by  ją oddzielić pobrać zatankować do powrotnika  itd. . A wielorazowe rakiety wbrew pozorom jeszcze bardziej pokazują ,że spadnie koszt wysyłania na orbitę ziemską.... wszystkiego z Ziemi.


 W drugim etapie najcenniejsze będzie żelazo i aluminium i możliwość budowania z nich habitatów na orbicie. Pisanie o złocie, platynie i innych  cennych kruszcach to rzeczy o których się pisze bo są medialne;)

Na Ziemi przecież tego wszystkiego mamy pod dostatkiem ,wydobycie czy przetworzenie nie stanowi problemu technicznego w przeciwieństwie do wydobycia i przetworzenia z  np. asteroid .

Problem z takim podejściem do górnictwa jest taki że aby miało sens ludzie muszą aktywnie zacząć żyć na orbicie, na chwile obecną jest to finansowo niezasadne (ale według mnie jak najbardziej możliwe technologicznie). W każdym razie wszystko zawsze musi mieć jakiś początek, czasem trzeba zacząć od marzenia.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #151 dnia: Sierpień 05, 2020, 09:23 »
Wydaje się, że w przewidywalnej przyszłości kosmiczne górnictwo (asteroidy, planety) nie będzie miało sensu. Firmy, które pod szyldem powstawały na pewno miały inne cele niż te oficjalne (marketing, inwestorzy?). Podsumowując dyskusję, by miało to sens, muszą być spełnione następujące warunki:

1) będziemy musieli mieć technologie umożliwiające automatyczną, czy niemal automatyczną produkcję na orbicie lub Księżycu przynajmniej najbardziej masywnych elementów, w tym przetwórstwo surowców, wytwarzanie półproduktów i końcowych produktów,

2) skala ich produkcji musi być na tyle duża, by opłacało się instalować takie "fabryki".

Zakładając oczywiście, że surowce będą transportowane wprost z miejsca wydobycia do "fabryki" na orbicie. I nie po to, by produkty były potem sprowadzane na Ziemię, ale by pracowały w kosmosie.

Chyba że stanie się to niepotrzebne, bo opracujemy jakiś napęd, który pozwoli na tani transport na orbitę - wówczas będzie taniej robić to na Ziemi. Ale to będzie możliwe dopiero z napędem o wiele bardziej efektywnym niż chemiczny, ale jak miałby on wyglądać nie mamy nawet pojęcia (pomijam naiwną SF). Żadne półśrodki w postaci starszipów nie wystarczą.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 14, 2021, 23:11 »
Pasjonujący wyścig o zasoby pasa asteroid!
BY REDAKCJA ON 14 MARCA 2021

“Beyond Humanity: Astrogórnicy” to gra planszowa przeznaczona dla 2 do 5 osób, w której gracze zarządzają konkurencyjnymi zespołami kosmicznych górników wydobywających minerały z pasa asteroidów. (...)
https://kosmonauta.net/2021/03/pasjonujacy-wyscig-o-zasoby-pasa-asteroid/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 25, 2021, 07:58 »
Luksemburska Ustawa o Zasobach Kosmicznych
BY MACIEJ BLACHA ON 24 LIPCA 2021

https://kosmonauta.net/2021/07/luksemburska-ustawa-o-zasobach-kosmicznych/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 25, 2021, 07:58 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #154 dnia: Październik 29, 2021, 23:47 »
Wracam z tematem, bo ostatnio widzę, że coraz więcej się mówi o kosmicznym górnictwie. Ja nadal studzę emocje. Ostatnio oglądałem jakąś debatę rynkowych inwestorów i jeden mówił, że nie inwestuje w złoto, ponieważ "lada dzień" jego setki ton będą sprowadzane z kosmosu. Słuchając z jaką pewnością i przekonaniem to mówił naprawdę wyrapiłem oczy jak można wierzyć w takie bajki. Wypunktujmy:
1. Po pierwsze primo nie wykryto na ten moment złota w US. Nie wiemy obecnie o czymś takim jak ta medialna "złota asteroida" - czegoś takiego nigdy nie wykryto!
2. Nawet jeśli jakieś asteroidy zawierają złoto to przecież nie jest tak, że ono sobie leży na ich powierzchni w postaci tysięcy sztabek czekając, aż podleci nasza sonda i sobie je robotycznym ramieniem pozabiera i odleci z tym na Ziemię... litości
3. Na Ziemi wydobyto już jak dotąd jakieś 170 tysięcy ton złota. Złoto to złoto - jest trwałe, nie podlega deflacji itp. Z każdym rokiem wydobywa się kolejne tysiące ton złota. Każdy kolejny rok powiększa pulę złota wydobytego na Ziemi. Nie wyobrażam sobie jak duże ilości złota musiałyby być łatwo dostępne na asteroidach, żeby potencjalne ich zwożenie na Ziemię miało jakiś wpływ na cenę. Innymi słowy nawet jeśli jakimś cudem znajdzie się złota asteroida to i tak nie będą to w żadnym stopniu ilości, które zachwieją rynkiem. Nie kumam jak małą trzeba mieć wyobraźnię, żeby tego nie dostrzec. Szczególnie, że wizja takiego kosmicznego górnictwa to najwcześniej kilkadziesiąt lat, a przez ten czas kolejne dziesiątki tysięcy ton zostaną wydobyte tu na Ziemi.
4. Załóżmy na chwilę, że wizja wydobycia złota z asteroid może się ziścić - pomyślmy więc jak duża musiałaby być wtedy cena złota, aby faktycznie takie wydobycie w ogóle było opłacalne. Strzelam, że nie byłoby to 2000$/uncję, a znacznie więcej, gdyś rakiety to rakiety, zawsze będą kosztować i zawsze będzie się to musiało kalkulować. Innymi słowy - jeśli wydobycie złota z asteroid byłoby kiedyś opłacalne to znaczy, że cena złota będzie o wiele większa niż obecnie, a to znaczy że inwestorzy będą już zarobieni - nie kupuję więc argumentu "nie opłaca się inwestować w metale, bo za parę lat zaleją nas metale z kosmosu".
5. Uważam, że nikt nie będzie się fatygował w kosmos po złoto konkretnie. Są o wiele ważniejsze i cenniejsze pierwiastki rzadkie, które zasługują na to jak np. Hel3, albo inne superrzadkie metale. Złoto to wg mnie zbyt "paździeżowy" pierwiastek, są inne, znacznie ciekawsze.
6. Uważam, że na Ziemi - w świecie naszym, ludzkim, będzie w najbliższych latach na tyle dużo "problemów", że ostatnią rzeczą, na którą ludzkość by chciała wydać znaczące środki będzie złoto z kosmosu. A jeśli już nawet, to nie po złoto, tylko tak jak wyżej: inne o wiele cenniejsze pierwiastki.

Co o tym sądzicie?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #155 dnia: Październik 30, 2021, 13:19 »
... na 100% zlota nie beda przywozic. jedyna metalowa asteroida jest subtelnei mowiac dosc daleko, zreszta zobaczymy dopeiro
jak poleci tam Psyche. na ta chwile japonczycy przywiezli .. szczypte wegla:) Do kilogram atu dosc daleko. Ale pamietajmy,
ze cokolwiek dowiezie sie na ISS ma juz cene jak zloto na ZIemi:) Cena wywiezienia kilogram wody na ISS wywiezony to
pi razy oko cena jednego kilograma zlota (sa rozne ceny wzaleznosci od statkow i czasu kiedy cos leci).  Widac tez proby
wykorzystania dowolnych materialo na ISS do produkcji. Jesli mozemy mowic o gornictwie teraz, to bedzie do dalej
odzysk starych materialow. Troche informaji bylo w skasowanym ostatnio poscie. Z powazaniem
                                                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #156 dnia: Październik 30, 2021, 17:00 »
Ja po prostu nie tyle nie wierzę w kosmiczne górnictwo samo w sobie, co jestem  pewny, że to nie złoto będzie pierwiastkiem zwożonym na Ziemię z kosmosu. W zasadzie na ten moment uważam, że potencjalnie Hel3 z Księżyca mógłby być tego wart, ale tylko pod warunkiem, że faktycznie nadałby się do rekatorów fuzyjnych, a przecież na ten moment to jedynie spekulacje, że Hel3 by się w tym faktycznie sprawdził.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #157 dnia: Październik 30, 2021, 19:01 »
Jedno w tym wszystkim jest pewne: jak byśmy daleko nie byli od urzeczywistnienia reaktorów fuzyjnych (tych z prawdziwego zdarzenia, mających masowe zastosowanie w energetyce), to i tak jesteśmy znacznie z tym urzeczywistnieniem znacznie bliżej od jakiegokolwiek "górnictwa" kosmicznego, przede wszystkim tego związanego z asteroidami.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #158 dnia: Październik 30, 2021, 19:05 »
To polecam obejrzeć opinię tej pani, wg której w mediach rysuje się przewartościowany optymizmem obraz aktualnego stan badań nad reaktorami fuzyjnymi:
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #159 dnia: Październik 30, 2021, 21:03 »
Obejrzałem i oczywiście nadal podtrzymuję swoje zdanie. Fuzja mimo wszystko jest nam znacznie bliższa od jakiś cudacznych kopalni tudzież innych form wydobywania surowców na asteroidach. Przynajmniej w zakresie fuzji dużo się dzieje i ciągle się stara cokolwiek zrobić aby osiągnąć ten cel, w przypadku asteroidów to na razie jesteśmy na etapie oglądania The Expanse.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #160 dnia: Październik 31, 2021, 16:03 »
N-ty raz napiszę to samo: kosmiczne górnictwo nie bedzie polegało na prowadzaniu z kosmosu czegokolwiek na Ziemię, wręcz przeciwnie. Zwróćcie uwagę (tym razem bez uprzedzeń, bo ma 1000% racji) co napisał Adam: każdy materiał wystrzelony z Ziemi w kosmos staje się drogi jak złoto na Ziemi. Choćby to była kanapka dla astronauty. Ale także wszelka infrastruktura, w tym ta kiedyś wysyłana dla tego mitycznego kosmicznego fedrowania. Wiec to co by miało wrócić będzie też drogie (piekielnie...). Taniej po staremu na starej ziemskiej skorupie kopać.
 Tu właśnie jest pies pogrzebany, czyli to, co pisałem kiedyś: rynkiem zbytu kosmicznego górnictwa nigdy nie będzie (na pewno nie u swego zarania) Ziemia (no, może poza helem-3 z Księżyca, jeśli te nadzieje się kiedykolwiek spełnią), ale sam Kosmos. Czyli zaopatrzenie w materiały użytkowe (paliwa, tlen, woda itp.) a z czasem konstrukcyjne infrastruktury budowanej/umieszczanej przez ludzi na orbicie czy na Księżycu lub dalej. Pionierskie instalacje "górnicze" to pewnie będzie jakaś "kopalnia" wody z księżycowego regolitu czy np. koparko-ładowarka do zasypywania tymże regolitem modułów bazy księżycowej.
 Czyli ogólnie gdy masa tej infrastruktury i powiązanego zaopatrzenia zacznie być liczona (w punkcie przeznaczenia) nie w dziesiątkach czy dolnych setkach ton, ale w górnych setkach lub raczej tysiącach.
 Innego kosmicznego górnictwa nie będzie
 Innego kosmicznego górnictwa nie będzie
 Innego kosmicznego górnictwa nie będzie
 ;) ;) :P :P
Pozdrawiam
-J.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #161 dnia: Październik 31, 2021, 21:33 »
Podsumowując: w kosmosie ludziom potrzebna będzie woda, energia, jedzenie, paliwo. A nie złoto. :)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #162 dnia: Październik 31, 2021, 21:57 »
Podsumowując: w kosmosie ludziom potrzebna będzie woda, energia, jedzenie, paliwo. A nie złoto. :)
           ... eee, zloto tez jest potrzebne :) Kto wie do czego ? :) Z powazaniem
                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #163 dnia: Listopad 01, 2021, 09:12 »
Spokojnie, mamy go już jakieś 170 tysięcy ton więc cokolwiek by to nie było to wystarczy :)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #164 dnia: Listopad 01, 2021, 10:19 »
.. zloto jest plastyczne, dlatego dobrze nadaje sie na wszelkie sluzy, porty do dokowania. Z powazaniem
                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #164 dnia: Listopad 01, 2021, 10:19 »