Autor Wątek: Śmieci na orbicie  (Przeczytany 122482 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #120 dnia: Kwiecień 13, 2017, 09:12 »
Osłona, którą astronauci "zgubili" na spacerze kosmicznym pozostanie na orbicie przez kilka kolejnych miesięcy pewnie:

Cytuj
The ACBM shield that was dropped on last EVA is now in a 396 x 405 km orbit, dropping more slowly than I expected -will stay up for months

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 18, 2017, 10:03 »
Siódma europejska konferencja o problematyce śmieci kosmicznych
BY MICHAŁ MOROZ ON 16 KWIETNIA 2017

W dniach 18-21 kwietnia w Darmstadt odbędzie się 7 siódma europejska konferencja o problematyce śmieci kosmicznych. Organizatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Na spotkaniu eksperci będą omawiali coraz większy problem, jakim jest narastająca ilość śmieci krążących wokół Ziemi. Każdy z nich może stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla infrastruktury kosmicznej. Przy prędkościach orbitalnych uderzenie kosmicznego śmiecia można przyrównać do eksplozji granatem, która jednocześnie generuje ogromną ilość nowych odłamków. (...)


http://kosmonauta.net/2017/04/siodma-europejska-konferencja-o-problematyce-smieci-kosmicznych/


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #122 dnia: Kwiecień 18, 2017, 10:19 »
I taki ciekawy niułs z tej konferencji:

Cytuj
ESA's Krag: Sentinel 1A debris hit Aug 2016 produced 7 fragments; 1 caused conjunction alert for Sentinel 1B in same orbit.

Ciekawe jak duże były to odłamki, pewnie około kilku centymetrów średnicy. Na tym panelu słonecznym Sentinela 1A musi być niezła dziurka!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 21, 2017, 23:19 »
Estoński ESTCube-2, którego start zaplanowano na początek 2019, przetestuje technologię hamowania przy użyciu wiatru słonecznego, co w przyszłości ma służyć deorbitacji satelitów. 

"The main g oal of the mission is the test plasma brake deorbiting technology which is very similar to the electric solar wind sail," Andris Slavinskis, ESTCube-2 Satellite Project Manager told Astrowatch.net.

Plasma brake deorbiting is based on the electrostatic Coulomb drag effect that results in momentum exchange between a negatively charged body and ion flow by using a long thin electrically charged tether. That is why ESTCube-2 will deploy and charge a 984-foot (300-meter) tether, which will be used to reduce the orbit altitude of the satellite. This long tether could deorbit a satellite from an altitude of 435 miles (700 kilometers) to 310 miles (500 kilometers) in a half-year.




https://phys.org/news/2017-04-estonian-cubesat-technologies-future-moon-orbiting.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 21, 2017, 23:19 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 01, 2017, 21:54 »
Coraz więcej małych kolizji na orbicie
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 MAJA 2017

Najnowsza analiza sugeruje, że nawet 10% funkcjonujących satelitów mogło doświadczyć kolizji z małymi fragmentami. Znaczna większość tych śmieci jest zbyt mała by je wykryć i wykonać manewr satelity. W wyniku kolizji satelity często doświadczają silnych wstrząsów, co może uszkodzić podzespoły i instrumenty.

http://kosmonauta.net/2017/05/coraz-wiecej-malych-kolizji-na-orbicie/

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 06, 2017, 11:30 »
O przyszłości i teraźniejszości kosmicznych śmieci Agnieszka Lipka-Barnett rozmawiała z z Marcinem Wygachiewiczem (SENER Polska, prezes PSPA).

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-kosmiczne-smieci/


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 06, 2017, 11:54 »
O przyszłości i teraźniejszości kosmicznych śmieci Agnieszka Lipka-Barnett rozmawiała z z Marcinem Wygachiewiczem (SENER Polska, prezes PSPA).

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-kosmiczne-smieci/

Bardzo fajny wywiad. Fajna informacja: Envisat się kręci z prędkością około 3,5 stopnia na minutę.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 18, 2017, 15:55 »
O przyszłości i teraźniejszości kosmicznych śmieci Agnieszka Lipka-Barnett rozmawiała z z Marcinem Wygachiewiczem (SENER Polska, prezes PSPA).

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-kosmiczne-smieci/

Bardzo fajny wywiad. Fajna informacja: Envisat się kręci z prędkością około 3,5 stopnia na minutę.

Tylko Pani dziennikarce bardzo przeszkadzaja satelity ladujace w Oceanach  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 21, 2017, 11:31 »
Co tam oceany! Mi bardziej przeszkadzają satelity na tych "orbitach cmentarnych", bo mam wrażenie, że w ciągu kilku dekad (plus 100 lat albo i więcej ;) ) takie orbity mogą się nieźle zapchać różnymi kawałeczkami. A ściągnięcie/wypchnięcie poza sferę Ziemi pewnie i tak nie będzie wykonalne dla każdego małego fragmentu...

Tomku, czy są jakieś publikacje dotyczące bezpieczeństwa tych cmentarnych orbit?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 30, 2017, 11:45 »
Czytalem o problemach ze stabilnoscia tego typu orbit. Np orbity cmentarne satelitów nawigacyjnych sa narazone na perturbacje grawitacyjne Ksiezyca oraz planet, przez co po jakims czasie (zalezy od parametrów orbity) ich orbity moga wygladac zupelnie inaczej i przecinac nie-cmentarne orbity. Teoretycznie mozna próbowac umiescic satellite na takiej orbicie cmentarnej, dla której perturbacje sciagna satellite do ziemskiej atmosfery...


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 30, 2017, 12:53 »
Tyle, że to pewnie w czasie liczonym w tysiącach lat?  :-[

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 30, 2017, 14:19 »
Tyle, że to pewnie w czasie liczonym w tysiącach lat?  :-[

Chyba nie az tak zle! Spróbuje dokopac sie do tego raportu  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 30, 2017, 15:10 »
Dzięki! Będę wdzięczny za takie opracowanie. :)

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 02, 2017, 18:14 »
Juz zahaczylismy o ten temat w temacie o Galileo!

Zejście satelity Galileo na eliptyczną o perygeum poniżej 800km (co dałoby deorbitację w rozsądnym czasie) za pomocą klasycznego Hohmanna wymaga wyhamowania satelity o ok. 1.4km/s. Dla ważącego ok.700 kg satelity Galileo wymaga to ok. 480kg dodatkowego paliwa! Przez całą zabawę koszt całego systemu idzie mocno w górę, do zwykłego kosztu wyniesienia w $/kg dochodzi mniejszy wybór rakiety nośnej...

Z drugiej strony, właśnie dzięki efektom sekularnym, dla niektórych orbit perygeum cyklicznie rośnie i spada tak, że i satelita o perygeum np. 6000km może deobritować w przeciągu kilkunastu/dziesięciu lat. Być może już obniżenie perygeum do kilku tysięcy kilometrów byłoby wystarczające do deorbitacji, choć i tutaj wymaga to wyhamowania o 850m/s (perygeum poniżej 6000km), co wymaga ok. 260kg paliwa, co wciąż przekłada się na znaczny wzrost kosztów... a może napęd jonowy?


Tutaj abstract : https://arxiv.org/abs/1512.05822 ; jeszcze go nie odswiezylem, mam nadzieje ze nic nie pomieszalem kilka postów wyzej ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 06, 2017, 17:22 »
Tomku, jak rozumiem, obecnie nie ma planów "aktywnej" deorbitacji satelitów Galileo, poza umieszczeniem ich na jakiś orbitach cmentarnych?

Ilość paliwa jest rzeczywiście bardzo duża! Taki napęd jonowy wymuszałby dobrze działającego satelitę po kilkunastu latach, a tak nie zawsze musi być...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 06, 2017, 17:22 »