Autor Wątek: Łazik świdrowy  (Przeczytany 4190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fasola

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 62
  • wszystko jest iluzją
Łazik świdrowy
« dnia: Lipiec 17, 2010, 18:52 »
Tylko luźna koncepcja - czyli pomysł na nowy napęd dla łazików, które poruszają się po Marsie/Księżycu/gdziekolwiek.

Filmik wszystko wyjaśni:
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=afJ18eJeNgU

Czyli: zamiast kół czy gąsienic, dwa obracające się świdry. Takiemu napędowi ponoć nie straszny jest śnieg, piach czy woda.

Może ktoś chciałby się podjąć zbudowania prototypu takiego pojazdu? Największym problemem będzie zdobycie odpowiednich świdrów, ale szczerze mówiąc niespecjalnie się wysiliłem, żeby takowe znaleźć.

Z tego co widziałem, Mars Society Polska prowadziło już kilka podobnych projektów - może chcieliby skorzystać z pomysłu?
GG:8261459 nie gryzę

Offline raven

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 34
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2010, 19:54 »
To znaczy napęd oparty o śruby Archimedesa? W zasadzie na piasek - czemu nie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2010, 20:20 »
Piasek taki jaki jest wewnątrz kraterów marsjańskich? :)

Offline raven

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 34
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2010, 20:28 »
I wydmy ;)

Zastanawia mnie tylko jak bardzo jest wydajny względem kółek - pewnie sporo mniej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2010, 20:28 »

Offline Varcetti

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2010, 20:41 »
Ciekawe jak jest też z zapotrzebowaniem na energię... :)

Offline fasola

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 62
  • wszystko jest iluzją
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2010, 08:52 »
Spirit na świdrach raczej nie zakopałby się ;). Ale faktycznie, też zdaje mi się, że do tego potrzeba będzie więcej mocy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest zrobienie dwóch identycznych prototypów, o tej samej wadze i rozkładzie jejże, różniących się tylko napędem.
GG:8261459 nie gryzę

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2010, 22:35 »
Napęd świdrowy raczej nie jest możliwy. Dość łatwe do udowodnienia. Chodzi o kilka kwestii.

Po pierwsze, jak takie świdry zmieścić w rakiecie (i co ważniejsze) w lądowniku? Łaziki MER były bardzo "upakowane", miały złożone wszystkie podpory z kołami (aby "upchać" się w czworościanie). Jak złożyć świdry? (łączy się to też z "po czwarte")

Po drugie waga. Na pewno ważą więcej od kółek. Co to oznacza dla misji pisać nie muszę.

Po trzecie tarcie. (łączy się to bardzo z "po piąte"). Natrafiając na szorstkie podłoże szybko by się zużywały.

Po czwarte rozmiar. Jak byłyby małe, to byle kamień mógłby je zatrzymać. Nie widzę tu też żadnej amortyzacji. Jak byłyby duże, to patrz punkt pierwszy.

I wreszcie po piąte, najważniejsze. Zapotrzebowanie na energię takiego pojazdu w porównaniu ze zwykłym, kołowym, jest dużo większe. W warunkach marsjańskich czy innych można to nazwać gigantycznym zapotrzebowaniem.

I dlatego - jak na wstępie, czyli cbdu lub q.e.d.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Łazik świdrowy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2010, 22:35 »