Autor Wątek: Marsjanin, Andy Weir  (Przeczytany 25230 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Marsjanin, Andy Weir
« dnia: Styczeń 12, 2015, 21:30 »
Cześć,

Nie tak dawno wyszła po polsku powieść "Marsjanin", Andy Weir

SF bardzo bliskiego zasięgu, samotny astronauta na Marsie, w scenerii trochę Zubrinowskiej.
Przyzwoicie napisane, dosyć rzetelnie naukowo, chociaż oczywiście pełne uproszczeń, w polskim tłumaczeniu odrobinę błędów, ale jak najbardziej do utrzymania.

Polecam.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2015, 22:24 »
Zdaje się, że pod koniec tego roku ma być film Ridleya Scotta na bazie tej książki:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Martian_%28film%29
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2015, 22:42 »
Zdaje się, że pod koniec tego roku ma być film Ridleya Scotta na bazie tej książki:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Martian_%28film%29

Kate Mara zagra, z pewnością obejrzę ;p
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2015, 12:33 »
Ciekawa wiadomość ! ; szkoda , żę nie nakręcą filmu na postawie trylogii marsjańskiej -pewnie koszta byłyby za wysokie ; średnia cena marsjanina 34.99 ( cena bardzo przyzwoita)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2015, 12:33 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2015, 12:47 »
W takim razie mam dla ciebie dobrą wiadomość - powstaje serial na bazie Czerwonego Marsa dla stacji Spike TV - producentem jest jeden z twórców Gry o Tron (co daje szanse na oglądanie marsjańskich cycków! ;))

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2015, 15:46 »
Zdaje się, że pod koniec tego roku ma być film Ridleya Scotta na bazie tej książki:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Martian_%28film%29
Trochę zaspamuję, dla zainteresowanych tutaj skrobnąłem parę słów o polskim wydaniu powieści i fragmentów, bez zdradzania fabuły. Ogólnie mówiąc - warto przeczytać i jest na co czekać w kinie :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 15:48 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2015, 19:54 »
Książka ma potencjał "filmowy", może z niej zrobić taką marsjańską "Grawitację" (piękne krajobrazy + świetne efekty specjalne + stosunkowo "realistyczny" sprzęt kosmiczny). Oby reżyser nie zdecydował się na zbyt wiele uproszczeń i powinno być ciekawie. Liczę tu zwłaszcza na krajobrazy, Scott ma okazję pokazać tę planetę jak nikt do tej pory...

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2015, 20:31 »
Książka ma potencjał "filmowy"

Tak i nie. Z jednej strony kończy się dobrze (a Hollywood to lubi) + przed końcem są rożne, dramatyczne wydarzenia. Z drugiej strony nie ma romansu, ale to da się naprawić - pewnie szefowa statku kosmicznego i tytułowy Marsjanin w firmowej wersji będą mieli romans, potem ona będzie załamana że go zostawiła, pójdzie do łóżka z innym a potem jak się dowie o tym że żyje to będzie miała dodatkowy powód do powrotu na Marsa.

Zakładam też że w filmie uproszczą problem jedzenia i ziemniaków i skrócą przygody Marsjanina - np. cała sekcja związana z burzą może zostać wywalona.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2015, 20:45 »
Książka ma potencjał "filmowy"

Tak i nie. Z jednej strony kończy się dobrze (a Hollywood to lubi) + przed końcem są rożne, dramatyczne wydarzenia.
O ja pierdzielę. Takie coś nazywamy spoilerem. Ten w ogóle już totalny, gorszego chyba nie mogłeś dowalić. Szkoda tych, którzy to przeczytają....
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 20:47 wysłana przez Sokole Oko »

velo

  • Gość
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2015, 00:58 »
Jak Marsjanina bedzie to robil Ridley Scott... to niesety nie wroze dobrego filmu.

Raczej wspaniale widowisko, tzw. Eye Candy - tak jak Prometeusz. Ale sensu, ani sladu scenariusza tam na pewno nie bedzie.

Za to trylogia Kima Stanleya Robinsona ma gigantyczny potencjal - i to moze byc hit!

LooZ^

  • Gość
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2015, 01:25 »
No tak, takie półamatorskie produkcje jak Obcy, Gladiator, Łowca Androidów czy W sieci kłamstw - pozbawione sensu i scenariusza produkcje, jasno wskazują na to, że Marsjanin nie może być dobrym filmem... ;)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2015, 13:36 »
Za to trylogia Kima Stanleya Robinsona ma gigantyczny potencjal - i to moze byc hit!


Czytałem tą książkę i jak dla mnie nudne to jak flaki z olejem. Nawet nie doczytałem do końca pierwszego tomu, porzuciłem w połowie. Może film byłby lepszy, ale książka jak dla mnie nudna.

A co do adaptacji Marsjanina, to wyczaiłem to już jakiś czas temu na stronie filmweb, i czekam z niecierpliwością.
Chociaż przyznaje, że książki nie czytałem, wcześniej nawet jej nie znałem.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:59 »
W takim razie mam dla ciebie dobrą wiadomość - powstaje serial na bazie Czerwonego Marsa dla stacji Spike TV - producentem jest jeden z twórców Gry o Tron (co daje szanse na oglądanie marsjańskich cycków! ;))
To mnie bardzo pozytywnie zaskoczyłeś Looz! ; dla mnie trylogia Kima Stanleya Robinsona to klasyka ( to oczywiście kwestia gustu) Jeśli serial będzie przyzwoitej "jakości" to dla mnie będzie świętym gralem! Choć w PL nawet nie można kupić takich seriali przynajmniej z polskimi napisami jak " Z Ziemi na Księżyc" choć w tv polskiej ten serial kiedyś leciał. Odnośnie ceny Marsjaninia" ; ja już zamówiłem najtaniej jest w cenie 32 zł w świecie książki ; odbiór bezpłatny w tych księgarniach:)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2015, 15:00 »
Zdaje się, że pod koniec tego roku ma być film Ridleya Scotta na bazie tej książki:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Martian_%28film%29
Trochę zaspamuję, dla zainteresowanych tutaj skrobnąłem parę słów o polskim wydaniu powieści i fragmentów, bez zdradzania fabuły. Ogólnie mówiąc - warto przeczytać i jest na co czekać w kinie :)
Dzięki za ciekawy odnośnik;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2015, 16:44 »
Tka mi sie cos kojarzy taka powiesc polska "tylko cisza" i z niefantastycznych "samotne solo antona l.";-) jak myslicie, sa podobne?
Z powazaniem
                           Adamn Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Marsjanin, Andy Weir
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2015, 16:44 »