Autor Wątek: Dragon CRS-2  (Przeczytany 42083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #210 dnia: Marzec 27, 2013, 21:26 »
Jutro o 18:00 CET będzie konferencja dotycząca misji CRS-2:

Cytuj
WASHINGTON -- NASA and SpaceX will host a teleconference for news media at 1 p.m. EDT, Thursday, March 28, to discuss the Tuesday return of the company's Dragon spacecraft from a cargo mission to the International Space Station.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #211 dnia: Marzec 28, 2013, 06:14 »
Mam nadzieję że przy tej okazji Musk poda też jakieś nowe ciekawe informacje na temat osiągnięć i planów SpaceX

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #212 dnia: Marzec 28, 2013, 08:13 »
Mam nadzieję że przy tej okazji Musk poda też jakieś nowe ciekawe informacje na temat osiągnięć i planów SpaceX
              ... wiesz na wiele bym nie liczyl, to co zrobili to naprawde duzo, niech tylko to utrzymaja. Jakas katastrofa niezbyt milo wkomponowalalby sie w caloksztalt ...
Jak wszystko pojdzie dobrze to w przyszlym roku za pomoca Falcona ma np. leciec zrealizowana wizja Artura Clarke'a - Sunjammer, drugi po Ikarosie zagiel sloneczny (dzialajacy):
Z powazaniem
                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 28, 2013, 19:31 »
To tak na szybko co wyłapałem z konferencji:
-Poza problemem z silnikami manewrowymi Dragona wszystko przebiegło tak jak należy
-Usprawnienie Dragona do następnej misji co ma zwiększyć udźwig w góre i w dół
-Być może pod koniec roku prezentacja Dragona 2.0 :zwiększony o kilka ton udźwig,okna,przystosowany do lądowania na ziemii
-Potwierdzenie próby "lądowania" pierwszego stopnia na wodzie podczas następnego lotu Falcona i kolejnych(na początku nie spodziewają się cudów)
-Mozliwa w polowie przyszlego roku próba powrotu pierwszego stopnia do miejsca startu i ladowanie na nogach.

Ile z tego im wyjdzie to się okaże,najważniejsze że się cały czas rozwijają.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 28, 2013, 19:31 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #214 dnia: Marzec 28, 2013, 20:54 »
Super ;) Brzmi niesamowicie dobrze :) Fajnie, że nie kombinują ciągle z "nowymi" produktami, tylko systematycznie rozwijają całą rodzinę swoich technologii:

Falcona, Merliny i Dragona.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #215 dnia: Marzec 29, 2013, 15:03 »
Pełen szacunek dla SpaceX, widać zdrowe, profesjonalne podejście do tematu, no ale w końcu jeśli jest się niekwestionowanym liderem z zakresu wynoszenia aparatów kosmicznych na orbitę - to takie podejście wręcz wskazane. Mnie zastanawia tempo, zaskakująco duże tempo rozwoju technologii SpaceX. To pozwala rzeczywiście budować nadzieję, że operatorzy komercyjni, tj.prywatni mogą w krótkim czasie opanować ten rynek. Oby, bo przed nami widmo powrotu na Ksiezyc czy lotow na asteroidy i na tym przede wszystkim powinna sie skupic agencja rzadowa. Na pewno z dużą uwagą będę śledzić zwłaszcza kwestię pierwszego członu rakietowego, po tym co ostatnio miałem okazję oglądać z Grasshopper'em - wszystko jest możliwe.

Przy okazji Alnitak --> czy wiadomo już o ile gabarytowo - powierzchniowo będzie wiekszy Dragon 2.0 i jak to sie bedzie przedkładać na wynoszenie go za pomocą Falcon'a 9 ? tzn na myśli mam konfigurację samej rakiety - większy ciąg silników czy ...hm... wersja Heavy?
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2013, 15:05 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #216 dnia: Marzec 29, 2013, 17:53 »
Przy okazji Alnitak --> czy wiadomo już o ile gabarytowo - powierzchniowo będzie wiekszy Dragon 2.0 i jak to sie bedzie przedkładać na wynoszenie go za pomocą Falcon'a 9 ? tzn na myśli mam konfigurację samej rakiety - większy ciąg silników czy ...hm... wersja Heavy?
Tego nie podali ale nie sądze aby gabaryty zewnetrzne się zmieniły.Dragon 2.0 ma być bardziej zbliżony do wersji załogowej,stąd duże okna,wysuwane nogi i silniki rakietowe do lądowania na lądzie co niewątpliwie sprawi że Smok utyje.Obecnego Dragona trudno załadować na maksa pod względem udźwigu o czym już dyskutowliśmy więc może zwiększą udźwig i rozmiary nieciśnieniowego bagażnika zewnętrznego?To tylko moje dywagacje,w każdym razie nowa wersja Falcona 9 ma mieć co najmniej 60% większy udźwig i byc pod względem awioniki czy silników przystosowana do przynajmniej próby odzyskania pierwszego stopnia(wiadomo że nóg na razie mu nie zamontują) ,stąd też będą uczyć się tego przy każdym następnym starcie,w końcu tak czy siak 1 stopień spisany jest a straty.
W każdym razie każdy następny start Falcona będzie niezwykle interesujacy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2013, 18:28 wysłana przez alnitak »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #217 dnia: Marzec 29, 2013, 19:54 »
Przybycie Dragona do portu:


Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #218 dnia: Marzec 29, 2013, 21:46 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #219 dnia: Marzec 30, 2013, 22:06 »
Przy okazji Alnitak --> czy wiadomo już o ile gabarytowo - powierzchniowo będzie wiekszy Dragon 2.0 i jak to sie bedzie przedkładać na wynoszenie go za pomocą Falcon'a 9 ? tzn na myśli mam konfigurację samej rakiety - większy ciąg silników czy ...hm... wersja Heavy?
Tego nie podali ale nie sądze aby gabaryty zewnetrzne się zmieniły.Dragon 2.0 ma być bardziej zbliżony do wersji załogowej,stąd duże okna,wysuwane nogi i silniki rakietowe do lądowania na lądzie co niewątpliwie sprawi że Smok utyje.Obecnego Dragona trudno załadować na maksa pod względem udźwigu o czym już dyskutowliśmy więc może zwiększą udźwig i rozmiary nieciśnieniowego bagażnika zewnętrznego?To tylko moje dywagacje,w każdym razie nowa wersja Falcona 9 ma mieć co najmniej 60% większy udźwig

Udźwig F9 ma się podobno zwiększyć z około 9 do około 13 ton, także trochę to inne wartości niż 60%. Ktoś może potwierdzić? :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #220 dnia: Marzec 30, 2013, 22:34 »
Przy okazji Alnitak --> czy wiadomo już o ile gabarytowo - powierzchniowo będzie wiekszy Dragon 2.0 i jak to sie bedzie przedkładać na wynoszenie go za pomocą Falcon'a 9 ? tzn na myśli mam konfigurację samej rakiety - większy ciąg silników czy ...hm... wersja Heavy?
Tego nie podali ale nie sądze aby gabaryty zewnetrzne się zmieniły.Dragon 2.0 ma być bardziej zbliżony do wersji załogowej,stąd duże okna,wysuwane nogi i silniki rakietowe do lądowania na lądzie co niewątpliwie sprawi że Smok utyje.Obecnego Dragona trudno załadować na maksa pod względem udźwigu o czym już dyskutowliśmy więc może zwiększą udźwig i rozmiary nieciśnieniowego bagażnika zewnętrznego?To tylko moje dywagacje,w każdym razie nowa wersja Falcona 9 ma mieć co najmniej 60% większy udźwig

Udźwig F9 ma się podobno zwiększyć z około 9 do około 13 ton, także trochę to inne wartości niż 60%. Ktoś może potwierdzić? :)
To nie ja,to Musk :) Chyba,że źle rozumiem : "Next version is a meaningful upgrade. Has 60 to 70 percent more capability."

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #221 dnia: Marzec 30, 2013, 22:43 »
Przy okazji Alnitak --> czy wiadomo już o ile gabarytowo - powierzchniowo będzie wiekszy Dragon 2.0 i jak to sie bedzie przedkładać na wynoszenie go za pomocą Falcon'a 9 ? tzn na myśli mam konfigurację samej rakiety - większy ciąg silników czy ...hm... wersja Heavy?
Tego nie podali ale nie sądze aby gabaryty zewnetrzne się zmieniły.Dragon 2.0 ma być bardziej zbliżony do wersji załogowej,stąd duże okna,wysuwane nogi i silniki rakietowe do lądowania na lądzie co niewątpliwie sprawi że Smok utyje.Obecnego Dragona trudno załadować na maksa pod względem udźwigu o czym już dyskutowliśmy więc może zwiększą udźwig i rozmiary nieciśnieniowego bagażnika zewnętrznego?To tylko moje dywagacje,w każdym razie nowa wersja Falcona 9 ma mieć co najmniej 60% większy udźwig

Udźwig F9 ma się podobno zwiększyć z około 9 do około 13 ton, także trochę to inne wartości niż 60%. Ktoś może potwierdzić? :)
To nie ja,to Musk :) Chyba,że źle rozumiem : "Next version is a meaningful upgrade. Has 60 to 70 percent more capability."

Właśnie przed chwilą też doczytałem w tym źródle z parabolic, że tyle ma wynieść podwyżka "zdolności" rakiety. A logicznie może się to przekładać na udźwig (chociaż może nie w całości? :) ).

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #222 dnia: Marzec 31, 2013, 12:53 »
Ekhm, 13150kg / 1.6 = 8219kg, co według arytmetyki folderu reklamowego jest wystarczająco blisko 9t by nimi być. ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #223 dnia: Marzec 31, 2013, 20:12 »
Ekhm, 13150kg / 1.6 = 8219kg, co według arytmetyki folderu reklamowego jest wystarczająco blisko 9t by nimi być. ;)

Przy konkretnych wartościach rzeczywiście na tyle to wygląda :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #224 dnia: Marzec 01, 2023, 22:09 »
Smok rozwiązał problemy
  01.03.2013 o 15:10:13 z Cape Canaveral wystartowała RN Falcon-9 v1.0 z automatycznym statkiem transportowym Dragon SpX-2. Został on wyniesiony w T+9' 11" na orbitę o parametrach: hp=199 km, ha=323 km, i=51,66°. Uchwycenie przez manipulator ISS nastąpić miało 02.03.2013 o 11:30:23, zaś dołączenie o 13:40:00.

Po osiągnięciu zaplanowanej orbity zostało wstrzymane odrzucenie osłon paneli baterii słonecznych i ich rozłożenie. Powodem były problemy z trzema z czterech zestawów silników korekcyjno-orientacyjnych statku (warunkiem zachowania orientacji statku jest funkcjonowanie minimum dwóch zestawów, zbliżenia do ISS trzech). Kontrola misji początkowo uruchomiła jeden zestaw, później pozostałe dwa, panele zostały otwarte, jednak dokowanie zostało opóźnione o dobę. Przyczyną problemów było zablokowanie magistrali dopływu utleniacza do silników. Kilkakrotne otwarcie i zamknięcie zaworów pozwoliło na ich udrożnienie. Uchwycenie wykonano 03.03.2013 o 10:31, a dokowanie o 13:56.
http://lk.astronautilus.pl/n130301.htm

https://spacenews.com/spacex-conducts-falcon-test-ahead-of-march-1-dragon-launch/
https://www.americaspace.com/2013/03/01/dragon-breathes-perfect-fire-as-crs-2-roars-to-orbit/
https://sciencephotogallery.com/featured/2-spacex-crs-2-launch-march-2013-nasa.html
https://www.nasaspaceflight.com/2013/03/spacex-milestone-falcon9-launch-dragon-crs2/
https://space.skyrocket.de/doc_sdat/dragon.htm
https://twitter.com/spacemen1969/status/1630832747647213568
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2023, 22:11 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-2
« Odpowiedź #224 dnia: Marzec 01, 2023, 22:09 »