Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: olasek w Grudzień 29, 2011, 07:23

Tytuł: eksplozja rakiety i ruch lotniczy
Wiadomość wysłana przez: olasek w Grudzień 29, 2011, 07:23
Piszemy tutaj taka mala prace ktorej celem jest ustalenie minimalnych restrykcji nalozonych na ruch lotniczy w przypadku startu rakiety. Potrzebne mi jest orientacyjne prawdopodobienstwo eksplozji rakiety (lub eksplozji celowo wywolanej z Ziemi) powiedzmy od jakis 20 sekund po starcie do 3 minut po starcie. Zelezy mi tak naprawde najbardziej na statystykach amerykanskich startow. Tak z grubsza patrzac sie w tyl do 1986 i zakladajac jakis 1 start na miesiac wyszlo mi okolo 1%. Byc moze moj szacunek ilosci startow byl nieprawdziwy lub cos pominalem, chetnie poslucham opinii innych. Statystyka Rosyjsko-Radziecka tez moze byc dla ogolnego zorientowania (wypadkow przed 1980 bym nie liczyl jesliby mialy bardzo pogorszyc rezultat). Jak artykul sie ukarze po wielu miesiacych (pisany przeze mnie i faceta z NASA Ames) to chetnie go udostepnie.
Tytuł: Odp: eksplozja rakiety i ruch lotniczy
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Grudzień 29, 2011, 09:45
Piszemy tutaj taka mala prace ktorej celem jest ustalenie minimalnych restrykcji nalozonych na ruch lotniczy w przypadku startu rakiety. Potrzebne mi jest orientacyjne prawdopodobienstwo eksplozji rakiety (lub eksplozji celowo wywolanej z Ziemi) powiedzmy od jakis 20 sekund po starcie do 3 minut po starcie.
Czemu sekund? O wiele lepsze byłoby przecież kryterium wysokościowe, a ono będzie dawało różne wartości po przeliczeniu na czas lotu. Pytanie na ile możesz znać trajektorię? Próbowałeś policzyć dla kilku LV ten przedział (czas dla 1 000 m i 20 000 m przykładowo)?

Zelezy mi tak naprawde najbardziej na statystykach amerykanskich startow. Tak z grubsza patrzac sie w tyl do 1986 i zakladajac jakis 1 start na miesiac wyszlo mi okolo 1%. Byc moze moj szacunek ilosci startow byl nieprawdziwy lub cos pominalem, chetnie poslucham opinii innych.
Tutaj można by nie tylko tak szacować, co odwołać się bezpośrednio do danych, np. z http://planet4589.org/space/log/launch.html (http://planet4589.org/space/log/launch.html), np. tę listę najpierw w jakiś sposób "przecedzić", czyli wybrać odpowiednie pozycje (jakimś skryptem, ręcznie, czymkolwiek), a to czy usterka była wybuchowa i na jakiej wysokości sprawdzić już chyba tylko ręcznie.
Tytuł: Odp: eksplozja rakiety i ruch lotniczy
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 01, 2012, 12:15
Ciekawy pomysł z artykułem!

Orientacyjne prawdopodobieństwo eksplozji rakiety od 20 sekund do 3 minut od startu - czyli zarówno (z grubsza) dla pracy pierwszego stopnia jak i pierwszych etapów pracy drugiego/górnego stopnia.
W tym czasie następują takie ryzykowne sprawy jak max Q, przebicie się przez barierę dźwięku, wpływ warunków atmosferycznych z dolnej atmosfery (np pioruny :) ), separacja stopni, zapłon silnika/ów drugiego stopnia i odrzucenie rakiet pomocniczych. Sporo czynników!