Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1382342 razy)

0 użytkowników i 19 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2955 dnia: Kwiecień 11, 2016, 18:42 »
Dajcie spokój z tym upadkiem ULA. To jest firma "celowa", gdy cel przestanie być osiągany zostanie rozwiązana. Jednak za nią stoją 2 firmy, które gdyby chciały to mogłyby obalać rządy. To nie może upaść. Mimo, że obie konkurują ze sobą, to mają dziesiątki wspólnych "projektów" w tym właśnie ULA. Ponadto rząd USA miarowo przydziela obu duże kontrakty.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2956 dnia: Kwiecień 11, 2016, 18:52 »
Upaść nie w sensie "bankructwa" tylko w sensie likwidacji. Jak regularnie i bez problemów będzie latał Falcon, Falcon Heavy i rakieta BO to żaden lobbysta nie uratuje tej firmy.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2957 dnia: Kwiecień 11, 2016, 20:38 »
Nie chce mi się wierzyć we wróżby o upadku Boeinga lub Lockheeda Martina :).

A wracając do SpaceX, znalazłem na NSF informację, że start F9 z misją CRS-10 odbędzie się już z wyrzutni 39A w KSC. Byłoby to bardzo znaczące wydarzenie. Po pierwsze, byłby to początek nowego życia tej najbardziej historycznej wyrzutni, a po drugie, to stąd mają startować FH jak i załogowe F9. Start planowany jest obecnie na 1 sierpnia.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2958 dnia: Kwiecień 11, 2016, 20:56 »
Czy ja naprawdę mam problemy z przekazywaniem myśli? ULA to nie LM czy Boeing, a spółka obu tych firm. Nikt nie mówi o likwidacji LM czy Boeinga.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2958 dnia: Kwiecień 11, 2016, 20:56 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2959 dnia: Kwiecień 11, 2016, 21:17 »
Spokojnie... Przecież ULA nie produkuje rakiet a tylko przeprowadza operacje przedstartowe i startowe. W związku z tym nie generuje zysków czy strat dla założycieli, a ma tylko uprościć współpracę obu firm w tym zakresie. Oczywiście jest prowadzona własna księgowość, można mówić o generowanych przez nią kosztach, ale mówienie o jej zyskowności to tak, jakby mówić o rentowności działu dystrybucji jakiejś firmy - on tylko zbiera pieniądze za produkty wytwarzane przez działy produkcyjne.

Zatem ULA zniknie jeśli firmy założyciele zrezygnują z takiej działalności lub upadną. Albo wpadną na lepszy pomysł niż ULA. I tyle.

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2960 dnia: Kwiecień 14, 2016, 02:39 »
Ciekawa infografika dot Elona Musk: http://fundersandfounders.com/how-elon-musk-started/


Pozdrawiam,
Kamil N.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2961 dnia: Kwiecień 21, 2016, 23:49 »
Dzisiaj mieliśmy chwilę strachu, że coś wybuchło w McGregor, ale ponoć to tylko wynik warunków atmosferycznych - odbył się test i wszystko poszło ok.

https://www.facebook.com/keith.wallace.75/videos/1129590653725980/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2962 dnia: Kwiecień 22, 2016, 00:12 »
Paskudnie to wygląda na filmiku  ::)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2963 dnia: Kwiecień 22, 2016, 21:19 »

Wygląda, że Spacex intensywnie pracuje nad inspekcją stopnia, który wyniósł Orbcomma.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2964 dnia: Kwiecień 25, 2016, 17:07 »
Marek znalazł ciekawy raport na temat odzyskiwalnych rakiet:
http://florydziak.blogspot.com/2016/04/wielokrotne-uzywanie-rakiet-ma-sens.html

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2965 dnia: Kwiecień 26, 2016, 14:25 »
Landing Zone 1 (Strefa lądowania 1), należący do SpaceX teren w Canaveral służący do naziemnych powrotów 1 stopni Falkonów 9, stał się bardzo popularnym miejscem do zwiedzania w czasie turystycznych wycieczek objazdowych na przylądku Canaveral. Od czasu historycznego udanego lądowania 1 stopnia Falcona 9 FT - 21 Grudnia 2015 przez ten skrawek kosmodromu przewinęły się rzesze turystów.
Zamieszczam nagranie w 4K z jednej z takich wycieczek:

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1266
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2966 dnia: Kwiecień 26, 2016, 18:13 »
Slavin, dzięki za ten link! ;D

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2967 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:26 »
Od czasu historycznego udanego lądowania 1 stopnia Falcona 9 FT - 21 Grudnia 2015 przez ten skrawek kosmodromu przewinęły się rzesze turystów.

Dodam tylko małe sprostowanie - nie było, nie ma i nie będzie wycieczek na Landing Zone 1. nagranie jest z Family Day w CCAFS - raz do roku baza pozwala posiadającym przepustki na zabranie ze sobą rodziny i pokazanie jej co tam w środku bazy siedzi. SpaceX w tym roku postanowił zrobić ludziom przyjemność i zezwolił na wstęp na LZ-1. Poza rozdawaniem różnych fantów (mam teraz portfel SpaceX i pełno plakatów), można było kupić ich koszulki w niezwykle promocyjnej cenie $5 za sztukę. Byli do tego stopnia mili, że wozili ludzi autobusikiem pomiędzy Landing Control Center (czyli tą przyczepą przerobioną na biuro) a samą platformą. Piechotą też by doszedł, ale było nieziemsko gorąco.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2968 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:57 »
W takim razie zaliczyłem moją pierwszą Forumową wpadkę - zagalopowałem się  ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2969 dnia: Kwiecień 26, 2016, 20:37 »
Jeff Foust odnotował dzisiaj dwie ciekawe wypowiedzi Boldena:

Cytuj
Jeff Foust ‏@jeff_foust 4 godz.4 godziny temu
Board member: why is NASA developing SLS when SpaceX has heavy-lift plans? Bolden counters that SpaceX’s Falcon 9 uses “old technology.”

Cytuj
Jeff Foust ‏@jeff_foust 4 godz.4 godziny temu
Bolden: we consider SpaceX, Orbital ATK, Blue Origin as partners, not competitors, for our Mars plans.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2969 dnia: Kwiecień 26, 2016, 20:37 »