Autor Wątek: Boeing CST-100 Starliner  (Przeczytany 108596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #270 dnia: Luty 22, 2020, 10:41 »
Dzięki! Jestem zaskoczony! W tym przypadku mowa o urządzeniu o TRL-9 z dekadami "flight heritage" na ISS. Czyli pewnie na promie też to było zainstalowane.


Edit - ciekawe, czy to samo jest zainstalowane w Dragonie 2.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2020, 14:23 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #271 dnia: Luty 25, 2020, 10:16 »
No i pac. Z dostępnych informacji wynika, że Boeing będzie musiał przeprowadzić drugi bezzałogowy test orbitalny. Wstępny termin - lipiec:
https://kosmonauta.net/2020/02/misja-oft-2-bezzalogowa/

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #272 dnia: Luty 25, 2020, 10:21 »
Nie jestem zaskoczony. Przecież ten pierwszy lot to była jazda na krawędzi żyletki. Nie wyobrażam sobie aby NASA zezwolila na załogowy lot po tym czymś co zaserwował nam niedawno Boeing. Załogowy lot Starliner 'a - tak jak pisałem- 2021. ... I oby tym razem test (nr2) przebiegł bez niespodzianek. Boeing ostatnio daje ciała nie tylko na płaszczyźnie "kosmicznej.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2020, 10:23 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #273 dnia: Luty 29, 2020, 13:15 »
Boeing zapowiedział, że poprawi swoje procesy testowania oprogramowania :)
https://arstechnica.com/science/2020/02/boeing-acknowledges-gaps-in-its-starliner-software-testing/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #273 dnia: Luty 29, 2020, 13:15 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #274 dnia: Marzec 01, 2020, 10:31 »
Teraz też zaczynam rozumieć dlaczego w centrum kontroli lotów Boeing'a panowała taka grobowa atmosfera. Cały zespół doskonale wiedział, że wysyła w kierunku ISS kompletnie nieprzetestowane urządzenie (przynajmniej w sferze software). Stąd malujące się na obliczach kontrolerów zmartwienie, obawa itd.
Ja się obawiam teraz nie tyle kolejnych obsuw ale w grę wchodzi kwestia dalszego zaufania Boeing'owi. Niestety udowodnili, że ich pion programistyczny ma gigantyczne niedociągnięcia, a przecież przez takie właśnie kardynalne braki w testach zginęło ostatnio przeszło 300 ludzi na pokładach 737-MAX.... Tym bardziej teraz w przypadku kapsuły CST-100 obawy rosną kilkukrotnie...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #275 dnia: Marzec 06, 2020, 09:55 »
Dziś o 17:00 CET kolejna konferencja dotycząca losów Starlinera (Boeing + NASA). Czy ktoś będzie mógł to to zobaczyć i skomentować?

Ja zaś od jutra będę w cywilizacji. Czuj duch!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #276 dnia: Marzec 07, 2020, 10:03 »
Za Twitterem: ..."Starliner update:  - 61 action items - 49 software test gaps - NO decision on Orbital Flight Test reflight - Starliner not flying for months"...

Tak jak mówiłem, Boeing tylko udowadnia ciągle jakie ma gigantyczne problemy w zarzadzaniu projektami,  w tym roku być może ponowny lot CST  ale załogowy nie wcześniej niż 2021.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #277 dnia: Marzec 07, 2020, 10:45 »
Czyli załogowe Dragony będą miały więcej zadań do wykonania ?
Ta sytuacja może wpłynąć na późniejsze wdrożenie komercyjnych lotów załogowych i ewentualnie turystycznych ?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #278 dnia: Marzec 07, 2020, 10:59 »
Za Twitterem: ..."Starliner update:  - 61 action items - 49 software test gaps - NO decision on Orbital Flight Test reflight - Starliner not flying for months"...

Tak jak mówiłem, Boeing tylko udowadnia ciągle jakie ma gigantyczne problemy w zarzadzaniu projektami,  w tym roku być może ponowny lot CST  ale załogowy nie wcześniej niż 2021.

Ciekawe czy zostaną jeszcze znalezione kolejne nieprawidłowości

(...) The investigative team is also still looking into an issue that led to multiple dropouts in communications between the ground and spacecraft during key moments of the flight. (...)
https://arstechnica.com/science/2020/03/nasa-declares-starliner-mishap-a-high-visibility-close-call/


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #280 dnia: Marzec 09, 2020, 07:38 »
Za spiderweb'em..... TYLKO ...61 poprawek musi wprowadzić Boeing aby kapsuła nadawała się do lotu...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #281 dnia: Marzec 09, 2020, 08:21 »
Za spiderweb'em..... TYLKO ...61 poprawek musi wprowadzić Boeing aby kapsuła nadawała się do lotu...
Dla przypomnienia:

Cytuj
Cytuj
He estimated that 85 to 90 percent of the flight test’s objectives would end up being met. But he said assessing the post-flight data would probably take the team “deep into January.”
https://www.geekwire.com/2019/boeing-starliner-landing/

Na razie nie wiadomo ile  czasu może im zająć wprowadzenie tych poprawek.
Chyba nie jest najgorzej, skoro jeszcze są wątpliwości czy lot testowy zostanie powtórzony.
Ciekawe co przyniesie badanie kultury organizacyjnej firmy, bo tu bym upatrywał wielu powodów defektów.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #282 dnia: Marzec 09, 2020, 09:26 »

Na razie nie wiadomo ile  czasu może im zająć wprowadzenie tych poprawek.
Chyba nie jest najgorzej, skoro jeszcze są wątpliwości czy lot testowy zostanie powtórzony.
Ciekawe co przyniesie badanie kultury organizacyjnej firmy, bo tu bym upatrywał wielu powodów defektów.

Jest rzeczą pewną i oczywistą, że obecne wydarzenia wokół i wewnątrz Boeing'a to właśnie efekt braku organizacji pracy tej firmy. Na pewno też ten problem nie powstał z dnia na dzień, natomiast ujawnił się poprzez ostatnie katastrofalne wydarzenia w branży lotniczej. Lot testowy CST-100 tylko to potwierdził i nie chodzi o sam przebieg lotu ale o fakt przyznania się Boeing'a do nieprzetestowania szeregu elementów przede wszystkim w zakresie oprogramowania. Kwestia pełnego zaufania Boeing'owi to naprawdę spore wyzwanie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #283 dnia: Marzec 19, 2020, 08:58 »
Za spiderweb'em..... TYLKO ...61 poprawek musi wprowadzić Boeing aby kapsuła nadawała się do lotu...

Moim zdaniem nie powinni się migać od drugiego testu bezzałogowego i dążyć do niego jak najszybciej (uwzględniając te 61 poprawek) bo w razie opóźnień skończy się to monopolem SpaceX w amerykańskich lotach załogowych. Jak jest szansa uratować ten statek to chyba tylko w tym roku.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #284 dnia: Marzec 19, 2020, 11:21 »
Zwracam wam uwage, udalo im sie znalezc 61 usterek ... zanim ktos zginal;-) Uwazam to za duzy sukces.
Z powazaniem
                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Boeing CST-100 Starliner
« Odpowiedź #284 dnia: Marzec 19, 2020, 11:21 »