Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 109406 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 19, 2020, 12:06 »
Zastanawia mnie czy wcześniej odbędzie się niekomercyjny lot załogowy o takim profilu żeby wszystko przetestować

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 19, 2020, 12:31 »
Obstawaim, ze jesli dojdzie do tego lotu to raczej zahacza o ISS. Teraz to raczej kwestia negocjacji ceny;-)
Oczywiscie zgaduje, mam dziwne przekonanie, ze mam duze szanse no to ze mam racje. Lot w malej puszce
w kilka osob przez kilka dni nie ma sensu ... Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 19, 2020, 12:55 »
Lot w malej puszce
w kilka osob przez kilka dni nie ma sensu
Dlaczego?W Dragonie jest mnóstwo miejsca w porównaniu do statków Gemini które latały nawet 2 tygodnie

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 19, 2020, 13:24 »
Lot w malej puszce
w kilka osob przez kilka dni nie ma sensu
Dlaczego?W Dragonie jest mnóstwo miejsca w porównaniu do statków Gemini które latały nawet 2 tygodnie
            ... tak, jak pisalem zgaduje ze stalych sufitowych. Alt, robimy zaklad?;-) Z powazaniem
                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 19, 2020, 13:24 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #214 dnia: Luty 19, 2020, 19:46 »
Loty bez zawijania do ISS mogą wynikać z problemów Space Adventures na uzyskanie odpowiednich zgód NASA i wynegocjowania rozliczeń do czasu pierwszego lotu.
Choć w ramach komercjalizacji ISS NASA przewiduje  turystów-astronautów (mamy nawet na ten temat odrębny wątek http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3675.0  ;)), to dalej brakuje odpowiednich podstaw prawnych takiej działalności.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #215 dnia: Luty 21, 2020, 15:08 »

Dlaczego?W Dragonie jest mnóstwo miejsca w porównaniu do statków Gemini które latały nawet 2 tygodnie

Tak, tylko że w Gemini nie latał nikt przypadkowy, tylko ludzie o naprawdę twardych nerach, przyzwyczajonych do ekstremalnych warunków i niebezpieczeństwa, którzy ciągle przechodzili jakieś szkolenia.
Oprócz tego że będzie ciasno, to klienci będą mieli zero prywatności, chcesz zrobić kupkę a tutaj kolega obok na Ciebie patrzy, chcesz iść do spania a reszta kompanów nie chce itd.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #216 dnia: Luty 22, 2020, 10:43 »
Zgadzam się z postem magicznego - kapsuły są bardzo małe i element dostosowania do takiego lotu z pewnością będzie ważny. Również mam pewne obawy, że ciasnota + "nieprofesjonalizm" płacących klientów mogą być tutaj problematyczne.

Z drugiej strony - może po prostu astronauta SpaceX doda coś "uspokajającego" do jedzenia/picia turystom? ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #217 dnia: Luty 22, 2020, 11:01 »
Czy będzie ktoś taki jak "astronauta SpaceX"? Kiedyś SpaceX przebąkiwał o utworzeniu własnego korpusu, ale potem zrezygnował twierdząc, że nie jest to potrzebne gdyż Dragony 2 mogą spokojnie obsłużyć astronauci NASA - w DM-2 SpaceX mógł, ale nie chciał dodać swojego człowieka na pokład, tak jak zrobił to Boeing.

Zresztą Dragony 2 są, jak to widzieliśmy przy DM-1, w pełni automatyczne, więc astronauta nie jest potrzebny. Natomiast niezbędny zapewne będzie jakiś "dowódca", który będzie przygotowany na różne wydarzenia na orbice, przede wszystkim te związane z ludźmi. Np. atak paniki, który może przydarzyć się każdemu, nawet wyselekcjonowanemu i wyszkolonemu astronaucie (był kiedyś na Salucie radziecki astronauta, który chciał wysiąść ze stacji; misję musiano na gwałt skrócić).

Może SpaceX będzie zatrudniał do takich celów doświadczonych astronautów NASA?

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #218 dnia: Luty 22, 2020, 11:18 »
Oprócz tego że będzie ciasno, to klienci będą mieli zero prywatności, chcesz zrobić kupkę a tutaj kolega obok na Ciebie patrzy, chcesz iść do spania a reszta kompanów nie chce itd.
Nie sądzę żeby do takiego lotu dopuszczono ludzi o słabym zdrowiu lub nerwach.Poza tym to są tylko 3-4 dni lotu a nie 3 miesiące.Andrenalina i ekscytacja będzie taka że nikt o niewygodach nie będzie myślał

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #219 dnia: Luty 22, 2020, 12:23 »
Oprócz tego że będzie ciasno, to klienci będą mieli zero prywatności, chcesz zrobić kupkę a tutaj kolega obok na Ciebie patrzy, chcesz iść do spania a reszta kompanów nie chce itd.
Nie sądzę żeby do takiego lotu dopuszczono ludzi o słabym zdrowiu lub nerwach.Poza tym to są tylko 3-4 dni lotu a nie 3 miesiące.Andrenalina i ekscytacja będzie taka że nikt o niewygodach nie będzie myślał

To logiczne, że Space Adventures / SpaceX dadzą sobie prawo do odmówienia wysłania osoby w trakcie treningu. Pytanie tylko, czy z pewnością przetestują najważniejsze kwestie (w tym awaryjne) itp.?

Zgadzam się też, że 3-4 dni lotu raczej dla większości ludzi nie powinno doprowadzić do problemów nerwowych - szczególnie jeśli wszyscy uczestnicy zgodzą się na jakieś zasady i będą też wiedzieć, że nie będą non stop nagrywani. :)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #220 dnia: Luty 22, 2020, 16:30 »
Napewno tak bedzie że dadzą sobie możliwość odrzucenia klienta. Miejmy nadzieję że wszystko będzie dobrze funkcjonować, jakby wydarzył się jakiś wypadek to by tylko zaszkodziło załogowym lotom.
Może czytaliście książkę Mary Roach "Ale kosmos", tam było opisanych wiele zakulisowych wydarzeń min opisana była sytuacja w której na rosyjskiej stacji kosmicznej dwie osoby odmówiły współpracy, po prostu przestali się do siebie oddzywac, a przecież nie były to pierwsze lepsze osoby. Tylko przeszkoleni inteligentni ludzie.
Dokładnie nie pamiętam ktorej misji to dotyczyło i nazwisk bo czytałem tą książkę już dość dawno.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #221 dnia: Czerwiec 07, 2020, 11:23 »
Nie wiem, czy ta informacja gdzieś już wypłynęła, ale znalazłem przypadkiem, że koszt biletu na wycieczkę Dragonem oferowaną przez Space Adventures będzie wynosił ok. 35 mln USD (https://apnews.com/e57b0241cac209caad4f16b88a2b6377):

"Planned for late next year, this five-day-or-so mission would skip the space station and instead orbit two to three times higher for more sweeping views of Earth. The cost: around $35 million."

Artykuł nowy, bo wczorajszy, ale nie wiem, czy informacja też świeża, bo cena wydaje mi się zaniżona.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #222 dnia: Czerwiec 07, 2020, 12:06 »
Rzeczywiście, dość zaniżona. Pytanie ilu klientów, a ilu "pilotów-astronautów" będzie na pokładzie?

Jeśli lot będzie dla 4 astronautów (3 płacących), wówczas całkowity "przychód" z tego lotu to 3x35 = 105 mln USD.
Jeśli będzie lot dla 7 astronautów (6 płacących), wówczas całkowity "przychód" z tego lotu to 6x35 = 210 mln USD.

Pierwsza opcja brzmi jak nieco na granicy opłacalności, zaś druga wydaje się być całkiem sensowna.

Pytanie tylko, czy 7 astronautów może być w jednym Dragonie przez 4-5 dni. To brzmi jak cały "osobomiesiąc" zapasów. Na tyle chyba nie ma miejsca na Dragonie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #223 dnia: Czerwiec 07, 2020, 13:02 »
Pamiętam - gdzieś o tym było na Forum - jak dobrych kilka late temu Musk mówił, że koszt jednego miejsca może spaść do 20 mln USD, ale pod warunkiem, że będą odbywały się 4 loty rocznie.

Raz, że było to kilka lat temu, a jest inflacja, a po drugie, NASA zamawia tylko 1 lot rocznie. Gdyby rzeczywiście odbywały się po 3 loty turystyczne, to może dałoby się dojść do tej liczby, ale to raczej nierealne.

Wydaje mi się, że wszystko zależy od popytu na takie wycieczki, jaki pokażą ze dwa pierwsze loty. Sądząc po doświadczeniach Space Adventures z Sojuzami, raczej tak dużego popytu nie będzie - niektórzy baaardzo bogaci płacili za siebie, ale inni czekali na sponsorów. Tylko że taki sponsoring byłby do rozważenia przez bogate firmy tylko pod warunkiem, że takie wycieczki będą rzadkością, i dzięki temu znaczącym wydarzeniem medialnym. A to kłóci się z ideą upowszechnienia takiej turystyki. Stanie się ona trochę powszechniejsza tylko jeśli ceny spadną, i to przynajmniej o rząd wielkości.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • LOX/CH4
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #224 dnia: Czerwiec 07, 2020, 22:10 »
Przyjmijmy że jest realny (poparty finansowaniem) popyt na 1 lot rocznie. Możemy to oszacować na podstawie lotów w latach 2001-2009.
W ciągu poprzedniej dekady nie było możliwości lotów turystycznych, więc można liczyć na odroczony popyt który się zgromadził w tym czasie i spodziewać się że część turystów którzy normalnie wykonaliby lot wcześniej ale nie mieli takiej możliwości, będą chcieli zrobić to teraz. Można więc oczekiwać że najbliższe 2-3 lata będą ponadprzeciętnie dobre dla biznesu turystycznego.
Pytanie co dalej, czy wrócimy do częstotliwości 1 turysta/rocznie?
Latanie z USA może trochę ograniczyć upierdliwość podróży do Rosji, więc być może tych lotów będzie nieco więcej, ale nie sądzę że dużo więcej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #224 dnia: Czerwiec 07, 2020, 22:10 »