Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)  (Przeczytany 4263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« dnia: Lipiec 01, 2014, 14:15 »
Może w III kwartale zostanie odkrytych więcej planetek :D



Poprzednie wątki:

2014: - II kwartał - I kwartał
2013: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2012: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2011: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2010: - IV kwartał - III kwartał
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2014, 14:18 wysłana przez russex »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2014, 17:57 »
Mamy "polską" super-Ziemię krążącą w układzie podwójnym o separacji porównywalnej z orbitą Saturna. Obiekt nosi nazwę OGLE-2013-BLG-0341LB b i jest 2x masywniejszy od Ziemi i krąży wokół jednej z gwiazd układu.

Odkrycie dokonane za pomocą polskiego teleskopu w Chile w ramach programu OGLE. :)

Ciekawe odkrycie! :)

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2014, 21:20 »
Gliese 581d i 581g prawdopodobnie nie istnieją, i są tylko zakłóceniem spowodowanym aktywnością plam na gwieździe

http://www.space.com/26432-potentially-habitable-exoplanets-gliese-581-existence.html
Cytuj
[...]
However, radial velocity effects attributed to planets are sometimes actually just due to dark spots on the star itself, as was the case with Gliese 581f, which scientists no longer believe exists.

 To help resolve the debate over whether potentially habitable worlds Gliese 581d and 581g are real, astronomers investigated their host star's activity.

[...]
They focused on patterns of light emitted by super-hot hydrogen and sodium atoms within the star, which are very sensitive to changes in magnetic activity.

 A star's magnetic activity can alter the rate at which part of the star's atmosphere spins, creating a signal that can be mistaken for a planet. After correcting for these misleading clues, the astronomers found the signals attributed to Gliese 581d and 581g were actually created by regions of intense stellar magnetic activity, like sunspots on the sun. Meanwhile, with the same methods, they confirm that planets Gliese 581e, 581b and 581c are real.
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2014, 22:05 »
Bardzo nie fajnie. Odpadly akurat najciekawsze kandydatki... do tego bliska gwiazda :( A taki byl ladny uklad... No jeszcze w 581c nikla nadzieja, bo jakos tam ociera sie ona o ekosfere chociaz to bardziej Wenus niz Ziemia.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2014, 22:09 wysłana przez KonradL »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2014, 22:05 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2014, 22:26 »
O 581g już od dawna wiadomo, że nie istnieje. Szkoda natomiast 581d, która interesowała wielu. ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2014, 21:32 »
Czy o dwóch egzoplanetach wokół Gwiazdy Kapteyna (dwie super-Ziemie, jedna w ekosferze) słyszeliście? :)

http://arxiv.org/pdf/1406.0818v1.pdf

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 08, 2014, 11:51 »
Czy o dwóch egzoplanetach wokół Gwiazdy Kapteyna (dwie super-Ziemie, jedna w ekosferze) słyszeliście? :)

http://arxiv.org/pdf/1406.0818v1.pdf

Ja nie słyszałem, ciekawa wiadomość!!! Aż by się chciało zobaczyć co się znajduje na planecie w ekosferze.... Jest tam życie albo nie ma, ale widoki zapewne ciekawe ... i krajobrazy ...

Ehm kiedy wreszcie wyślemy sondy do najbliższych gwiazd. Ja chyba prędzej będę z nieba patrzył na te inne globy (oczywiście jak będę w niebie ...)  ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2014, 12:20 »
Heh, miejmy nadzieję, że pod koniec stulecia taką sondę da się radę zbudować. 100 lat przelotu, kilka lat badań. Czyli około 2400 roku mielibyśmy najwcześniej takie dane. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2014, 17:17 »
Heh, miejmy nadzieję, że pod koniec stulecia taką sondę da się radę zbudować. 100 lat przelotu, kilka lat badań. Czyli około 2400 roku mielibyśmy najwcześniej takie dane. :)

Ło matko. To dawno moje kości rozpadną się na pył...... Ale dla nas chrześcijan istnieje nadzieja, że jednak te planety zobaczymy, nawet po naszej śmierci  :)
Sory za małe OT  ;)

A propos sondy międzygwiezdnej to myślę, iż w połowie stulecia powinnyśmy mieć możliwość takową zbudować i wysłać. Do 2050 to kupa lat, a w tym czasie technologia może się rozwinąć bardzo.
Pomyślmy, jaka była technika 45 lat temu a jaka dziś, zwłaszcza w informatyce/cybernetyce ....

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2014, 17:28 »
A to nie jest tak, ze nie w technologiach jest problem, a raczej w $$$ i checiach?

Tzn. inaczej.
Nowe technologie sa potrzebne, ale bazujace na tym co juz mamy (co wymaga eksperymentow, a co za tym idzie $$$) ale nie potrzeba tu jakiegos przelomu naukowego itd.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2014, 17:33 wysłana przez KonradL »

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 08, 2014, 23:25 »
ale nowe technologie są przydatne w gospodarce, czyli więcej $$$ dostępnych na badania kosmiczne
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 08, 2014, 23:44 »
W przypadku technologii do lotu międzygwiezdnego, to zgaduję, że mamy baaardzo mało. :)

Raczej nie sądzę, byśmy byli w stanie dziś czy nawet za 40 lat zbudować małą sondę zdolną do działania przez 100+ lat, rozpędzenia jej do kilku procent prędkości światła, dać jej możliwości detekcji wszelkich paproszków na kursie kolizyjnym oraz zapewnienia dobrego systemu komunikacji. To jednak może wymagać i dłuższych prac, w tym i nad sprzętem, który może nie mieć szerszego zastosowania na Ziemi...

A kwestie ekonomiczne to swoją drogą także duży problem. Ciekawe, czy przyszłe pokolenia będą bardziej chętne wydawania jakiejkolwiek waluty (złote latinum? :P ) do takich ambitnych misji eksploracyjnych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2014)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 08, 2014, 23:44 »