Autor Wątek: Filmy fabularne  (Przeczytany 71172 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Filmy fabularne
« dnia: Grudzień 16, 2012, 17:13 »
Zakładam ten wątek, gdyż piszemy tu co jakiś czas o filmach fabularnych poruszających tematykę kosmiczną. Nie chodzi koniecznie o SF, ale raczej o filmy, których akcja dzieje się współcześnie. Zakładamy wątki poszczególnym filmom, na które mało kto odpowiada, bo i zazwyczaj nie bardzo jest o czym dyskutować. Może taki jeden zbiorczy wątek trochę to uporządkuje.

Przechodząc do meritum: kilka dni temu odbyła się polska premiera filmu "Miłość z Księżyca". Fragment informacji z TVP Info: "Zgrabna, choć trochę naiwna, opowieść o miłości, z motywem współczesnej śpiącej królewny, przeniesiona do kazachskiej wioski, która żyje w cieniu kosmicznego Bajkonuru. Atutem są pewne obserwacje obyczajowe, muzyka Gorana Bregovicia i rola pięknej córki byłego premiera Francji. Głównym bohaterem jest chłopak ze wspominanej wioski, który na co dzień zbiera złom, czyli części spadających na ziemię rakiet, o co koło kosmodromu nietrudno. Zbieractwem trudnią się wszyscy mieszkańcy wioski, zgodnie z zasadą „to, co spadnie z nieba, należy do ciebie”. ..."

gatunek: romans
produkcja: Niemcy, Rosja, Kazachstan
premiera: 14 grudnia 2012 (Polska), 1 września 2011 (świat)
reżyseria: Veit Helmer
scenariusz: Sergej Ashkenazy, Veit Helmer


Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2012, 17:19 »
Miłość - Love (2011)



Bohaterem filmu jest Lee Miller, astronauta przebywający samotnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który traci kontakt z Ziemią. Osamotniony bohater rozpoczyna zaciekłą walkę o naprawę uszkodzonych systemów podtrzymywania życia, a także o własny zdrowy rozsądek. Pomaga mu w tym pewien pamiętnik z wojny secesyjnej, który odnajduje na statku.

gatunek: Dramat Sci-Fi
produkcja: USA
premiera:    2 lutego 2011 (świat)
reżyseria:    William Eubank
scenariusz: William Eubank

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2012, 17:22 »
Moon (2009)



Sam Bell pracuje dla firmy Lunar Industries. W ramach kontraktu od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Sam nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Raz na jakiś czas otrzymuje jedynie krótkie wiadomości video od swojej ukochanej żony Tess. Misja Sama zbliża się do upragnionego końca. Zanim jednak wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i ... Gerty ego w stacji przebywa ktoś jeszcze. Pewnego dnia, podczas prac w terenie, Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu zyskuje coraz większą pewność, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Przekonany, że nikomu nie może ufać, zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Krok po kroku zbliża się do odkrycia prawdy, która może się okazać znacznie bardziej niebezpieczna niż podejrzewa.

gatunek: Dramat Sci-Fi
produkcja: Wielka Brytania
premiera:   3 września 2010 (Polska) 23 stycznia 2009 (świat)
reżyseria:    Duncan Jones
scenariusz: Nathan Parker




Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2012, 17:25 »
Ranczer w kosmosie (2006)



Bohaterem filmu jest pewien ekscentryczny farmer (Billy Bob Thornton), którego największym marzeniem jest polecieć w kosmos. W tym celu zaczyna we własnej stodole budować rakietę. Jego sąsiedzi zaczynają patrzeć na niego jak na szaleńca, rząd uważa, że jest niebezpieczny, a dla dziennikarzy staje się tematem sensacyjnych reportaży.

gatunek: Dramat Przygodowy
produkcja: USA
premiera:   15 października 2006 (świat)
reżyseria:    Michael Polish
scenariusz: Mark Polish, Michael Polish

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2012, 17:25 »

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2012, 17:27 »
Apollo 18 (2011)



Oficjalnie, Apollo 17 wystartował w grudniu 1972 roku i była to ostatnia załogowa misja na Księżyc. Rok później, w 1973 roku, Departament Obrony sfinansował kolejną misję, ale tym razem tajną. Wysłani astronauci Nathan i Ben chodząc po powierzchni srebrnego globu, dokumentują wszystkie wydarzenia. Gdy znajdują dowody na istnienie nowych form życia - muszą pokonać śmiertelną infekcję. Mimo, iż NASA zaprzecza autentyczności jakichkolwiek zdjęć, zapisków i utrzymuje, że żadna taka misja nie miała miejsca - inni twierdzą, że to jedyny prawdziwy powód dlaczego nie odbyło się więcej podróży na Księżyc.

gatunek:   Thriller Sci-Fi
produkcja: Kanada USA
premiera:   25 sierpnia 2011 (świat)
reżyseria:    Gonzalo López-Gallego
scenariusz: Brian Miller

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2012, 19:59 »
Pytanie, poszukuję filmu fabularyzowanego o wyprawie na Marsa, pamiętam, że widziałem go w TV. Rzeczy jakie zapamiętałem, astronauci cierpieli w drodze powrotnej na jakieś schorzenie związane z pyłem marsjańskim (płucami), w czasie wolnym grali w szachy w pamięci (bez szachownicy), na Marsie chińskie misje robiły wcześniej odwierty w gruncie. Ogólnie chyba była rywalizacja z Chinami. Jeśli ktoś kojarzy to prosiłbym o tytuł.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:20 »
Na pewno nie był to "Misja na Marsa" (2010) Briana de Palmy z Timem Robbinsem i Garym Sinise - ten film widziałem i nie odpowiada Twojemu opisowi. Dobry film zresztą...

Może chodzi Ci o "Czerwoną Planetę", też z 2010 r. z Valem Kilmerem. Nie widziałem tego filmu więc nie powiem na pewno, że to ten, ale w ostatnich latach były u nas właściwie tylko te dwa filmy o wyprawach na Marsa.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:29 »
Może chodzi Ci o "Czerwoną Planetę", też z 2010 r. z Valem Kilmerem. Nie widziałem tego filmu więc nie powiem na pewno, że to ten, ale w ostatnich latach były u nas właściwie tylko te dwa filmy o wyprawach na Marsa.

Ten film jest z 2000 roku nie 2010. Widziałem go i tam chyba nikt nie chorował na płuca. Na Marsie mogli oddychać bez skafandrów.

Polecam jeszcze:

W stronę słońca (2007)



Tak zdumiewająco oryginalnej produkcji filmowej jeszcze nie widziałeś! Przełamujący schematy reżyser takich kultowych filmów jak Trainspotting i 28 dni później stworzył kolejny niezwykły obraz. Przed Tobą W stronę słońca, niepokojąca wizja naszej przyszłości. Jest rok 2057, słońce zaczyna gwałtownie gasnąć, ludzkości grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Jedyną nadzieją planety jest ekspedycja, która ładunkiem nuklearnym ponownie obudzi kulę ognia. Ośmiu mężczyzn i jedna kobieta wyruszają w krucjatę o przetrwanie miliardów istnień. Poza zasięgiem radiowym ich misja zaczyna nabierać całkiem nowego znaczenia i ujawnia liczne sekrety. Zaskakujące momenty, zmieniające kierunek akcji i niewiarygodnie mocne alternatywne zakończenie sprawią, że tej podróży w przyszłość długo nie zapomnisz!

gatunek: Sci-Fi
produkcja: USA Wielka Brytania
premiera:   13 kwietnia 2007 (Polska) 23 marca 2007 (świat)
reżyseria:    Danny Boyle
scenariusz: Alex Garland
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2012, 20:31 wysłana przez Andrew »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:40 »
Film o jakim pisałem na pewno nie jest jednym z tych podanych. Nie był to typowy film fabularny, lecz jakbym to ujął fabularyzowany. Kurczę, nigdzie nie mogę nic znaleźć, a to co wiem to to, że był bardzo fajny i to w takim sensie, że dobrze zrobiony, żadnych bzdur s-f, realne problemy z jakimi się mogli tam spotkać itp. I na bank nie była to typowa hollywoodzka produkcja (znani aktorzy, przekolorowana fabuła itp.)

EDIT! Już znalazłem, proszę bardzo: - polecam. :D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2012, 20:44 wysłana przez pogrzex »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:51 »
Na pewno nie był to "Misja na Marsa" (2010) Briana de Palmy z Timem Robbinsem i Garym Sinise - ten film widziałem i nie odpowiada Twojemu opisowi.
Skoro to nie ten film:
http://www.filmweb.pl/film/Misja+na+Marsa-2000-881
To pewnie ten:




Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2013, 18:40 »
Pojawiła się zapowiedź bardzo ciekawego filmu  :)

Europa Report

http://spaceports.blogspot.com/2013/03/europa-coming-to-silver-screen-in-2013.html

Cytuj
[...]A unique blend of documentary, alternative history and science fiction thriller, Europa Report follows a contemporary private mission to Jupiter's moon Europa, covered with a layer of ice that scientists believe has a planet girdling ocean, to investigate the possible existence of alien life within our solar system.[...]





Już się nie mogę doczekać  :D

Offline Sibol

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2013, 20:21 »
Pojawiła się zapowiedź bardzo ciekawego filmu  :)

Europa Report

http://spaceports.blogspot.com/2013/03/europa-coming-to-silver-screen-in-2013.html

Cytuj
[...]A unique blend of documentary, alternative history and science fiction thriller, Europa Report follows a contemporary private mission to Jupiter's moon Europa, covered with a layer of ice that scientists believe has a planet girdling ocean, to investigate the possible existence of alien life within our solar system.[...]

Co ciekawe w tym filmie wystąpi polska aktorka Karolina Wydra, która jak pewnie niektórzy pamiętają, grała gościnnie w serialu "Dr House". ;)

http://www.filmweb.pl/person/Karolina+Wydra-829511
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2013, 20:30 wysłana przez Radek68 »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2013, 08:40 »
Japonczycy opisali swoja przygode z hayabusha i powstal film, ale raczej w multipleksach go nie zobaczymy:

Z powazaniem
                                                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2013, 16:14 »
Nie wiem czy ta informacja i film do końca tu pasują ale nie znalazłem lepszego wątku:

Fajna wiadomość  :) Szkoda tylko że akcja dotyczy tylko USA:

film NASA przed nowym Star Trekiem
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15964/udalo-sie---film-nasa-przed-nowym-star-trekiem#komentarze

Cytuj
NASA nadal zajmuje się eksploracją tego co niezbadane i przesuwaniem granicy ludzkich możliwości. Niestety - agencji tej cały czas senat USA obcina fundusze wobec czego zawiesiła ona ostatnio wszystkie swoje programy edukacyjne i promocyjne. Wobec tego w internecie ruszyła akcja mająca na celu zebranie funduszy, aby krótki film o NASA był puszczany przed nowym Star Trekiem. I udało się, a film ten wygląda tak.[...]


Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 10, 2013, 19:26 »
Ahh... premier dopiero będzie, myślałem, że to już jest stare;D
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2013, 19:32 wysłana przez magiczny »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy fabularne
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 10, 2013, 19:26 »