Autor Wątek: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych  (Przeczytany 55047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 17, 2011, 14:20 »
Aż dziwne, że temat nie pojawił się jeszcze na forum, bo na kosmonaucie kwitną komentarze ;)

Propozycja misji na Urana

No no... Taki odpowiednik Cassiniego na orbicie Urana to by było coś!
Tylko ciekawe jakim cudem tak niską kwotę zasugerowali?

Bo Cassini a ta proponowana misja to w różnych klasach się znajdując. Cassini jest misją priorytetową, która przypada średnio raz na kilkanaście lat. Tę misję do Urana można by pewnie porównać do New Horizons, która należy do klasy bodajże Discovery i nie była droga - mimo, że posłana została do jednego z najdalszych dużych obiektów w naszym US.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 17, 2011, 14:53 »
Bo Cassini a ta proponowana misja to w różnych klasach się znajdując. Cassini jest misją priorytetową, która przypada średnio raz na kilkanaście lat.
Z tego co wiem to misje na Urana również do częstych nie należą... Wydaje mi się raczej, że po prostu taka cena to jedyny sposób żeby misja wypaliła. To smutne, że dwie 'kosmiczne potęgi' czyli NASA i ESA, mają przeznaczyć na tak pionierski cel zaledwie 600 mln. Ile to będzie rocznie? 30 mln? 25? Leżę i kwiczę  :-\.
Kto wie.. może jakiś głos rozsądku się odezwie w tej sprawie niebawem i doczekamy się konkretnej misji.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 15:22 wysłana przez Szaniu »

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 17, 2011, 18:28 »
Propozycja misji na Urana

Mnie z kolei zastanawia czemu misje na Urana i Neptuna nie są jednymi z priorytetowych. Na pewno mogłyby wnieść znaczący wkład w kwestii rozwoju wiedzy na temat budowy Układu Słonecznego. Choćby miały to być misję klasy New Frontiers. Tak więc dla mnie szkoda, że zamiast jednej z nich w tym roku będziemy mieć misję Juno.

Jeśli faktycznie misja na Urana miałaby wystartować około 2020 r. osiadając cel około 2035 r. to nie przypuszczam, żebyśmy zobaczyli sondę w rejonie Neptuna przed 2045 r. Może jednak byłoby to wcześniej gdyby była to misja flagowa np. orbiter z lądownikiem Trytona, ale tu też jestem sceptykiem. Mamy przecież zaplanowane misje EJSM i TSSM, więc Neptun byłby dopiero w dalszej kolejności.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 18:31 wysłana przez kuba_mar »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 17, 2011, 19:14 »
Propozycja misji na Urana

Mnie z kolei zastanawia czemu misje na Urana i Neptuna nie są jednymi z priorytetowych. Na pewno mogłyby wnieść znaczący wkład w kwestii rozwoju wiedzy na temat budowy Układu Słonecznego. Choćby miały to być misję klasy New Frontiers. Tak więc dla mnie szkoda, że zamiast jednej z nich w tym roku będziemy mieć misję Juno.

Jeśli faktycznie misja na Urana miałaby wystartować około 2020 r. osiadając cel około 2035 r. to nie przypuszczam, żebyśmy zobaczyli sondę w rejonie Neptuna przed 2045 r. Może jednak byłoby to wcześniej gdyby była to misja flagowa np. orbiter z lądownikiem Trytona, ale tu też jestem sceptykiem. Mamy przecież zaplanowane misje EJSM i TSSM, więc Neptun byłby dopiero w dalszej kolejności.
Ta misja, jeśli dojdzie do skutku, to prawdopodobnie właśnie będzie klasy New Frontiers. Moim zdaniem to stanowczo za mało!!! ;]

Jeśli można w ogóle tak powiedzieć bo to przecież ma być misja NASA i ESA, a program New Frontiers odnosi się chyba tylko do NASA. W każdym razie chodzi mi o limit budżetowy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 19:21 wysłana przez Szaniu »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 17, 2011, 19:14 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 17, 2011, 22:52 »
Polecam ostatni wpis na Future Planetary Exploration odnośnie misji na Neptuna. Przeanalizowano tam kilka wariantów - czyli np przelot, mały orbiter i zaawansowany duży orbiter podobny wielkością do Cassiniego. Za wszystkim oczywiście stoją koszty...

http://futureplanets.blogspot.com/2011/01/neptune-triton-kbo-flyby-missions.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 18, 2011, 15:52 »
Wydaje mi się, ze jeśli misja do Neptuna lub Urana byłaby klasy Flagship to u8jrzymy ją dopiero pow wysłaniu misji do Saturna i Tytana, czyli nie przed 2025 rokiem :-\ Myślę, że na dziś misja klasy New Frontiers jest jedyną szansą wysłania takiej misji, żeby zobaczyć Urana Neptuna z bliska w najbliższych 30 latach....... Tylko, że w tej klasie jak na razie proponowane są misje powrotnikowe do Łuny oraz komety i misja na Wenus. Ciekawe, która z nich wygra. Ja zamiast misji do Neptuna wolałbym powrotnika z Marsa. Ciekawe czy doczekam na takiego w moim doczesnym życiu?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 18, 2011, 22:22 »
Ja muszę przyznać bym optował za prostym "przelotnikiem" koło Neptuna i Trytona na dalszej drodze do KBO. 3 w jednym. :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 19, 2011, 01:20 »
Ja nie mogę powstrzymać myśli o kolejnej misji orbiter/próbnik :P. Chociaż wiem, że to raczej nie prędko dojdzie do skutku.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 22, 2011, 02:23 »
Myślę, że wysłanie kolejnego tzw."flajbaja" w kierunku Urana czy Neptuna mija się z celem, którym jest jednak znacznie dokładniejsze poznanie tamtejszego systemu i środowiska kosmicznego, zwłaszcza po tym jak dogłębnie dzięki misjom Galileo i Cassini przestudiowalismy w latach 90-tych Jowisza a w pierwszej dekadzie 21 wieku - Saturna. Czy będzie to Uran czy Neptun - ciężko powiedzieć, dzięki obecnej wiedzy ciekawszym materiałem do studiowania wydaje się układ Neptuna, głównie z uwagi na niebywałe zjawiska atmosferyczne lazurowego olbrzyma oraz niezwykle intrygującego Trytona, na korzyść Urana zaś działa 5 bardzo interesujących księżyców oraz system pierścieni. Jeżeli miałbym wybierać już teraz to optowałbym za orbiterem Neptuna z lądownikiem Trytona.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 23, 2011, 00:56 »
Tutaj Neptun byłby "przemycony" jako przystanek do KBO. Chyba tylko taka misja miałaby możliwości konkurowania z innymi propozycjami do np New Frontiers. O orbiterze za 5 mld można zapomnieć.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2011, 00:59 wysłana przez Scorus »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 30, 2012, 11:42 »
Nie wiem, czy już było... Znalazłem coś takiego: LIFE (Life Investigation For Enceladus). Pomysł na misję sample-return na Enceladusa - pobranie próbek za pomocą pułapki z aerożelem, niczym w Stardust.

http://www.spacepolicyonline.com/pages/images/stories/PSDS%20Sat%202%20Tsou-Enceladus.pdf
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 31, 2012, 10:05 »
Nie wiem, czy już było... Znalazłem coś takiego: LIFE (Life Investigation For Enceladus). Pomysł na misję sample-return na Enceladusa - pobranie próbek za pomocą pułapki z aerożelem, niczym w Stardust.

http://www.spacepolicyonline.com/pages/images/stories/PSDS%20Sat%202%20Tsou-Enceladus.pdf

Już dawno słyszałem o takiej koncepcji. Ale to była informacja ustna od kolegi  ;D Bardzo mi się taki pomysł podoba i jest w zasięgu dzisiejszych technologii! Tylko czy na coś takiego znajdą się pieniądze?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 31, 2012, 10:11 »
Już dawno słyszałem o takiej koncepcji. Ale to była informacja ustna od kolegi  ;D Bardzo mi się taki pomysł podoba i jest w zasięgu dzisiejszych technologii! Tylko czy na coś takiego znajdą się pieniądze?

Raczej nie. W tej chwili brak funduszy nawet na prostą misję dla zewnętrznego Układu Słonecznego. Raczej spodziewałbym się takiej nie wcześniej niż za 10 lat...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 14, 2012, 17:33 »
NASA przebąkuje o powrocie do prac nad nową misją do Europy, ala Europa Orbiter. Tyle, że w odróżnieniu of wcześniejszych koncepcji misja miała by być zasilana energią słoneczną pobieraną z paneli fotowoltaicznych, podobnie do europejskiej misji do Ganimedesa:
http://www.space.com/18901-nasa-mission-jupiter-moon-europa.html
Hmm Ciekawe co się tym razem z tych pomysłów wykluje?

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 14, 2012, 20:39 »
Ciekawe jest też to, że w załączonym tam filmiku jest też mowa o jakimś urządzeniu pływającym do badania oceanu pod lodem  :o

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 14, 2012, 20:39 »