Autor Wątek: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych  (Przeczytany 5106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« dnia: Sierpień 24, 2014, 21:23 »
Uparłem się z tym Jowiszem.

Dane: zdjęcia  1-hour X-Ray z SDO/EVE SAM
od: od 30 kwietnia 2010 godzina 00:00
do: do 18 kwietnia 2014 godzina 23:00

wszystkich zdjęć jest 34291 (brakujące: 508), 1058 oznaczyłem jako błędne i nie są brane do analizy


METODA

Widoczną tarczę Słońca podzieliłem na 30 stref
odrzucając bieguny i po 3 skrajne strefy z każdej strony


Dla każdej strefy na każdym zdjęciu skrypt liczy średnią jasność wszystkich pikseli (taka wstępna analiza żeby zobaczyć czy jest sens dalej nad tym pracować), i konwertuje na strefy widoczne z kierunku Jowisza

Następnie średnia wartość dla każdej strefy osobno: poniżej ze wzmocnionym kontrastem, 30 stref od lewej to są widoczne z kierunku Jowisza, czerwona linia = Jowisz


oraz z korekcją gamma (tej wersji używam i generalnie bardzo dobrze się sprawdza w przewidywaniu aktywności plam)


w załączniku dokładniejszy opis (w sumie taki "draft" jeszcze z kwietnia, tylko ostatnią stronę dodałem teraz jak ponownie sprawdzałem dane)

INFO PAGE
Info (po angielsku) oraz generator widoku stref "top view" tzn. z góry Układu Słonecznego na bieżący dzień
http://invoke.pl/sun/


Przygotowuję się do ponownego przeskanowania tych zdjęć Słońca, tym razem zliczanie % najjaśniejszych pikseli zamiast średniej jasności (bardziej odpowiednia metoda), w ciągu kilku dni powinny być gotowe wyniki
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2014, 11:25 »
Obrazów ze STEREO nie masz zamiaru dodać? Byłoby wówczas pełniej.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2014, 13:03 »
Ja bym to zrobił inaczej: wziąłbym archiwalną listę rozbłysków, dla każdego rozbłysku określił jego lokalizację na powierzchni Słońca poprzez kąt Ziemia - środek Słońca - plama (to jest ten sam kąt, który NOAA podaje w swoich raportach dziennych dla każdej plamy), dla każdego momentu rozbłysku obliczył kąt Ziemia - środek Słońca - Jowisz, obliczył różnicę między kątami (czyli, obrazowo mówiąc, rozbieżność między "kierunkiem na plamę" a "kierunkiem na Jowisza", patrząc ze strony środka Słońca) a potem zrobił np. jakiś histogram - ile rozbłysków przypada na daną różnicę kątów między plamą a Jowiszem. Jeśli coś jest na rzeczy, to dla małych kątów (Jowisz "nad plamą") powinno być ich więcej. To nadal mimo wszystko nie rozwiązuje problemu "braku pokrycia" niewidocznej półkuli, o którym wspominał kanarkusmaximus. No i oczywiście wykrycie jakiejkolwiek zależności nie gwarantuje od razu, że to jest rzeczywiste zjawisko zwłaszcza, że jak na razie nie wiem bardzo, jak Jowisz miałby w ogóle wpływać na Słońce. Osobiście jestem sceptyczny co do samego wpływu jakiejkolwiek planety na aktywność Słońca, przynajmniej w zauważalnym stopniu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 13:06 wysłana przez TomIR »

Offline mchmielu

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2014, 13:45 »
CzarnyZajaczek - a skąd masz dane o plamach i Jowiszu? temat wydaje się bardzo ciekawy

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2014, 13:45 »

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2014, 18:35 »
Ja bym to zrobił inaczej: wziąłbym archiwalną listę rozbłysków, dla każdego rozbłysku określił jego lokalizację na powierzchni Słońca poprzez kąt Ziemia - środek Słońca - plama (to jest ten sam kąt, który NOAA podaje w swoich raportach dziennych dla każdej plamy), dla każdego momentu rozbłysku obliczył kąt Ziemia - środek Słońca - Jowisz, obliczył różnicę między kątami (czyli, obrazowo mówiąc, rozbieżność między "kierunkiem na plamę" a "kierunkiem na Jowisza", patrząc ze strony środka Słońca) a potem zrobił np. jakiś histogram - ile rozbłysków przypada na daną różnicę kątów między plamą a Jowiszem. Jeśli coś jest na rzeczy, to dla małych kątów (Jowisz "nad plamą") powinno być ich więcej. To nadal mimo wszystko nie rozwiązuje problemu "braku pokrycia" niewidocznej półkuli, o którym wspominał kanarkusmaximus. No i oczywiście wykrycie jakiejkolwiek zależności nie gwarantuje od razu, że to jest rzeczywiste zjawisko zwłaszcza, że jak na razie nie wiem bardzo, jak Jowisz miałby w ogóle wpływać na Słońce. Osobiście jestem sceptyczny co do samego wpływu jakiejkolwiek planety na aktywność Słońca, przynajmniej w zauważalnym stopniu.

jakoś nie trafiłem wcześniej na te lokalizacje plam... pewnie dlatego że sugerowałem się tym kiedy plamy wzrastają a nie samymi rozbłyskami

właśnie pobieram pliki ;)
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2014, 18:53 »
jakoś nie trafiłem wcześniej na te lokalizacje plam...

Lokalizacja plam podawana jest w dziennych raportach dotyczących plam - nie rozbłysków. Link jest w moim wątku z przydatnymi linkami (patrz: stopka w moich postach). Problem jest taki, że jest to lokalizacja podana na konkretną godzinę wygenerowania raportu, więc trzeba by to potem przeliczać na moment rozbłysku, np. za pomocą wzorów na prędkość przemieszczania się plam w zależności od ich szerokości "heliograficznej".

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:23 »
ładnie pasuje do stref

z reguły rozbłyski są pod koniec przechodzenia przez "jaśniejszą" strefę, ponieważ po rozbłyskach plamy przygasają a sam rozbłysk ma niewielki wpływ na średnią
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:58 »
A czy jesteś to w stanie wyrazić matematycznie i za pomocą znanych nam praw fizyki?

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:15 »
I co do tego ma Jowisz, który jest, jeśli się nie mylę zaznaczony czerwoną kreską pod trochę większym kątem niż prosty do jaśniejszej "strefy"? Poza tym, jeśli jaśniejsza "strefa" oznaczać ma większą aktywność, to plamy na wschodzie, jak 2150 czy 2151 powinny nam obecnie fundować niezłe fajerwerki, a tak nie jest.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 21:21 wysłana przez TomIR »

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:50 »
I co do tego ma Jowisz, który jest, jeśli się nie mylę zaznaczony czerwoną kreską pod trochę większym kątem niż prosty do jaśniejszej "strefy"? Poza tym, jeśli jaśniejsza "strefa" oznaczać ma większą aktywność, to plamy na wschodzie, jak 2150 czy 2151 powinny nam obecnie fundować niezłe fajerwerki, a tak nie jest.

plamy na wschodzie już nam zafundowały Mki, #2151 jeszcze niedługo powinna coś nam dorzucić najpóźniej jutro

co do tego ma Jowisz i jakie prawa fizyki tym rządzą, nie mam pojęcia, z analizy statystycznej tak mi wyszło
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:51 »
co do tego ma Jowisz i jakie prawa fizyki tym rządzą, nie mam pojęcia, z analizy statystycznej tak mi wyszło

Z analizy statystycznej na podstawie jakiej próbki? Czy jakiś stopień korelacji został określony?

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:58 »
O! Miłe zaskoczenie! Czekajmy na potwierdzenie CME!

Jest CME i, jak widać w załączniku, nawet full halo, ale składowa w kierunku Ziemi jest taka sobie. Na moje oko jeśli coś jest, to w nocy 27/28 powinno dotrzeć.

Z analizy statystycznej na podstawie jakiej próbki? Czy jakiś stopień korelacji został określony?

Podłączam się pod pytanie i jednocześnie sugeruję, dla porządku, przeniesienie się z dyskusją do właściwego tematu ;).

#2151 jeszcze niedługo powinna coś nam dorzucić najpóźniej jutro

Nie liczyłbym za bardzo - trochę kiepsko wygląda na magnetogramie. Choć cuda oczywiście się zdarzają :).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 22:01 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 25, 2014, 22:32 »
No to przeniosłem posty. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wpływ Jowisza na aktywność plam słonecznych
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 25, 2014, 22:32 »