Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1038151 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2010 dnia: Lipiec 23, 2013, 01:39 »
MSL wylądował tam gdzie wylądował i to jest jego obszar badań. Niestety...
Łazik wylądował nieopodal miejsca gdzie znaleziono ślady działalności wody oraz przeszłego środowiska sprzyjającego rozwojowi życia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Mars_Science_Laboratory#Evidence_for_ancient_habitability
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2011 dnia: Lipiec 23, 2013, 08:25 »
Mapka podana przez AirQ sugeruje, że łazik może objechać wpierw "Bradbury Landing" a dopiero potem skręcić na południe. Czy to możliwe?
Ja takiego objazdu nie widze, bierze azymut na zaznaczone podnóże Mt.Sharp, moze jednoczesnie omija trudniejszy teren w bezpośrednim sąsiedztwie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2012 dnia: Lipiec 23, 2013, 08:44 »
MSL wylądował tam gdzie wylądował i to jest jego obszar badań. Niestety...
Łazik wylądował nieopodal miejsca gdzie znaleziono ślady działalności wody oraz przeszłego środowiska sprzyjającego rozwojowi życia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Mars_Science_Laboratory#Evidence_for_ancient_habitability
Tak, o tym mówię, że to jest jego obszar badań. I nie ma się co spieszyć z szybkimi przejazdami (niestety - dla entuzjastów rajdów).
The Dark Side of the Moon

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8606
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2013 dnia: Lipiec 23, 2013, 12:39 »
Oczywiście rozumiem, że takie podejście jest bardziej racjonalne, ale emocjonalnie pewnie każdy by chciał, aby łaziki zbadały jak największy obszar Marsa, a nie tylko jak najwięcej w jednym miejscu. Pewnie stąd podejście "Mam nadzieję, że niedługo ruszy z kopyta!".

Myślę, że te sprawy (zbadać jak najwięcej, dojechać jak najdalej) dałoby się pogodzić, gdyby MSL mógł wykonywać badania już pobranych próbek podczas samej jazdy do kolejnego już celu badań. Z tego co kiedyś pytałem na Forum, to nie wystarczy mu na to energii, żeby te dwie rzeczy robić w jednym czasie pomimo, iż ma RTG zamiast paneli fotowoltaicznych.  ::)
Czy to na Ziemi czy na Marsie - grunt to efektywność pracy  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2013 dnia: Lipiec 23, 2013, 12:39 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2014 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:05 »
kiedyś pytałem na Forum, to nie wystarczy mu na to energii, żeby te dwie rzeczy robić w jednym czasie pomimo,
Zapomniales widac ze pisalism tez ze naukowcy by nie chcieli robic tych dwoch rzeczy w tym samym czasie, czynnik ludzki odgrywa to glowna role.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8606
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2015 dnia: Lipiec 24, 2013, 18:15 »
kiedyś pytałem na Forum, to nie wystarczy mu na to energii, żeby te dwie rzeczy robić w jednym czasie pomimo,
Zapomniales widac ze pisalism tez ze naukowcy by nie chcieli robic tych dwoch rzeczy w tym samym czasie, czynnik ludzki odgrywa to glowna role.

Ano zapomniałem  ;) Ale zawsze można podzielić ekipę od MSLa na dwie grupy. Jedna zajmowałaby się badaniem kamyczków czy piasku. Druga zaś szukaniem kolejnych celów do badań oraz kierowaniem łazikiem  :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2016 dnia: Lipiec 24, 2013, 23:46 »
Położenie MSL'a oraz spadochronu:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=30565

Do powyższej grafiki należy dodać ostatni 30m przejazd w kierunku zachodnim (Sol-343):
http://curiosityrover.com/tracking/drivetrack.php?drivenum=66

Pojawiło się też nowe zdjęcie z MRO:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/images/?ImageID=5445
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8606
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2017 dnia: Lipiec 25, 2013, 10:46 »
Pojawiło się też nowe zdjęcie z MRO:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/images/?ImageID=5445

Świetna fotka. Pod względem kolorystycznym bardzo dobrze wyróżnia się MSL od otoczenia. Widoczne są też ślady kół sprzed prawie roku. Widać na tym przykładzie, że erozja na powierzchni Marsa przebiega o wiele wolniej niż na Ziemi. Przy okazji sobie pomyślałem, czy widoczne byłyby ślady MERów z połowy ubiegłej dekady?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3844
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2018 dnia: Lipiec 25, 2013, 11:25 »
W przypadku np. Spirit'a, ślady kół biegnące zwłaszcza od krateru Boneville w kierunku wzgórz uległy wyraźnemu zatarciu tak po paru latach ziemskich, dust devils czyli te mikro trąbki "powietrzne" zrobiły swoje. Rzecz jasna Curiosity zostawia wyraźniejsze ślady ze względu na rozmiar swoich kół oraz charakterystykę podłoża, a przed nim jeszcze krótka przeprawa przez teren wydmowy. Myślę, że po wjeździe w teren pagórków i parowów pod górą Sharp te ślady nie będą już tak zauważalne, tam bowiem dominuje odsłonięta skała macierzysta. No ale za to zacznie się prawdziwie fascynująca wspinaczka "wysokogórska" ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2019 dnia: Lipiec 25, 2013, 12:40 »
Może Curiosity podjedzie w miarę blisko do spadochronu?

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2020 dnia: Lipiec 26, 2013, 00:26 »
Ale zawsze można podzielić ekipę od MSLa na dwie grupy. Jedna zajmowałaby się badaniem kamyczków czy piasku. Druga zaś szukaniem kolejnych celów do badań oraz kierowaniem łazikiem  :)
I tak zapewne jest tez dzis ale poniewaz sa zaraz kolo siebie i wszystko koorydnuja wiec jest to ciagle jeden zespol, i ci co chca "szukac" nie moga zbyt wybiegac naprzod bo ci drudzy co "badaja" nie puszcza lazika bo ich dalsze lokalne badanie moze zalezec od wynikow poprzedniego badania.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3844
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2021 dnia: Lipiec 26, 2013, 08:02 »
Może Curiosity podjedzie w miarę blisko do spadochronu?

wcześniej wrzucałem informację, że planiści od jazdy zastanawiają się nawet na wizytę przy resztkach skycrane, mimo, że to nie po drodze do góry, natomiast spadochron jest obecnie dokładnie na zachód od łazika i w zasadzie jego odwiedziny chyba nie wpłynęłyby znacząco na podróż do Mt.Sharp. Tylko się zastanawiam - co innego oględziny resztek osłony termicznej - ale po co oglądać zrulowany spadochron? Raczej nie za wiele - tak mi się przynajmniej wydaje - da się wyciągnąć informacji z jego kondycji. Po prostu zrobił swoje, a teraz sobie zasłużenie spoczywa na marsjańskim piachu. Ewentualnie oględziny backshell będą w jakiś sposób informacjogenne..
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2022 dnia: Lipiec 27, 2013, 21:39 »
Może Curiosity podjedzie w miarę blisko do spadochronu?

wcześniej wrzucałem informację, że planiści od jazdy zastanawiają się nawet na wizytę przy resztkach skycrane, mimo, że to nie po drodze do góry, natomiast spadochron jest obecnie dokładnie na zachód od łazika i w zasadzie jego odwiedziny chyba nie wpłynęłyby znacząco na podróż do Mt.Sharp. Tylko się zastanawiam - co innego oględziny resztek osłony termicznej - ale po co oglądać zrulowany spadochron? Raczej nie za wiele - tak mi się przynajmniej wydaje - da się wyciągnąć informacji z jego kondycji. Po prostu zrobił swoje, a teraz sobie zasłużenie spoczywa na marsjańskim piachu. Ewentualnie oględziny backshell będą w jakiś sposób informacjogenne..

Dokładnie, obfocenie spadochronu to rozumiem, że tylko dla walorów czysto popularyzatorskich by było zrobione...

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2023 dnia: Lipiec 28, 2013, 08:45 »
Myślę, że te sprawy (zbadać jak najwięcej, dojechać jak najdalej) dałoby się pogodzić, gdyby MSL mógł wykonywać badania już pobranych próbek podczas samej jazdy do kolejnego już celu badań. Z tego co kiedyś pytałem na Forum, to nie wystarczy mu na to energii, żeby te dwie rzeczy robić w jednym czasie pomimo, iż ma RTG zamiast paneli fotowoltaicznych.  ::)
Ostatnio jednak dodano możliwość biernego przetrzymywania zebranej próbki w celu jej przeanalizowania po dłuższym czasie, w okresie mniejszych obciążeń. Wcześniej nie brano pod uwagę takiego rozwiązania. Ale pewnie będzie stosowane bardzo rzadko. Możliwe, że w zimę, jak grzejniki elektryczne będą wykorzystywały więcej energii.

Ale zawsze można podzielić ekipę od MSLa na dwie grupy. Jedna zajmowałaby się badaniem kamyczków czy piasku. Druga zaś szukaniem kolejnych celów do badań oraz kierowaniem łazikiem  :)
Zawsze jest tak, że planowaniem badań zajmuje się jedna kilkuosobowa grupa, planowaniem trasy inna, a analizą stanu systemów jeszcze inna.

Dokładnie, obfocenie spadochronu to rozumiem, że tylko dla walorów czysto popularyzatorskich by było zrobione...
Zawsze można by sprawdzić co się tam realnie pourywało w czasie opadania. Sprawa spadochronu jest taka, że można go było testować tylko w pozycji poziomej w tunelu aerodynamicznym. Jak sprawdzał się podczas pionowego opadania w rzadkiej atmosferze analizowano tylko na podstawie symulacji numerycznych. Ale w spadochronach na Marsie jeszcze nigdy nic się nie popsuło, więc takie rzeczy nie są na tyle ważne, żeby tam jechać.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2013, 08:52 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2024 dnia: Lipiec 30, 2013, 13:29 »
CO do odwiedziń spadochronu to nie uważam ich za w pełni bezpieczne na bliższy dystans (no chyba żeby spojżał tak spoza jego zasięgu) obrazy z MRO wykazały że spadochronem rzucają od czasu do czasu podmuchy wiatru, jakby zarzuciło go tak na Curiosity to mógłby się w niego zaplątać i koniec misji załatwiony.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2024 dnia: Lipiec 30, 2013, 13:29 »