Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1033497 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #735 dnia: Lipiec 26, 2012, 07:50 »
Bardzo dobra wiadomość. Udało się skorygować orbitę sondy Mars Odyssey tak aby była w stanie transmitować dane z lądującego MSL'a:
http://mars.jpl.nasa.gov/odyssey/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1265

Super! A w jakim czasie możemy oczekiwać na Ziemi pierwszych sygnałów o ewentualnym lądowaniu Curiosity na Marsie?

A poza tym pytanie jeszcze z tej beczki. Pamiętając poprzednie lądowania, były podawane komunikaty, np. że Phoenix wszedł w atmosferę, potem odrzucanie osłon i lądowanie. Czy dotyczy to odbieranych i dochodzących sygnałów do Ziemi? Jeśli tak to sobie myślę, że w czasie rzeczywistym sonda na Marsie już siedzi albo leży  :P a w NASA dopiero odbierają pierwsze info o manewrze wejścia w atmosferę Czerwonej Planety...... Pełnia nerwów w NASA (i nie tylko) a i tak już los sondy się dokonał, ino o tym jeszcze nie wiemy  ;D

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #736 dnia: Lipiec 26, 2012, 09:13 »
Czy dotyczy to odbieranych i dochodzących sygnałów do Ziemi?
Mam nadzieje ze pytanie retoryczne, ile razy tu byla mowa ze tych 7-10 minut opoznienia w komunikacji z Marsem ze wzgledu na predkosc swiatla nie przeskoczysz.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #737 dnia: Lipiec 26, 2012, 09:50 »
O 7:17 MSL powinien być już na Marsie, około ~14min później sygnał potwierdzający miejmy nadzieję udane lądowanie (7:31) powinien dotrzeć na Ziemię. Poniżej krótka animacja jednego z użytkowników forum unmanned przygotowana na podstawie danych SPICE kernel:

widać od jakiej strony będzie patrzył MRO podczas lądowania MSL'a.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #738 dnia: Lipiec 26, 2012, 15:24 »
Mam nadzieje ze pytanie retoryczne, ile razy tu byla mowa ze tych 7-10 minut opoznienia w komunikacji z Marsem ze wzgledu na predkosc swiatla nie przeskoczysz.

Nie całkiem ;-) Jeśliby Mars znajdował się nad linią ziemskiego horyzontu a łazik lądował po stronie od której widać (radiowo) Ziemię wówczas możliwy jest kontakt bezpośredni Curiosity z Ziemią. Ale podczas tego lądowania Mars ma się znajdować (z tego co wiem) pod linią ziemskiego horyzontu. Poza tym w przypadku braku bezpośredniego kontaktu łazika z Centralą Kontroli Lotów ważny jest czas przelotu Orbitera nad kraterem Gale, który może nam przekazać wiadomości od łazika będącego po ,,odwrotnej" dla Ziemi strony planety.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #738 dnia: Lipiec 26, 2012, 15:24 »

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #739 dnia: Lipiec 26, 2012, 16:07 »
Ale podczas tego lądowania Mars ma się znajdować (z tego co wiem) pod linią ziemskiego horyzontu.

A nie odwrotnie? To Ziemia będzie poniżej horyzontu Marsa? Bo to co napisałeś to jest niemożliwe* :P. Mars jest zawsze widoczny z jakiegoś punktu ziemi przecież*, Więc jak nie antena w USA, to w Australii, UK, czy w RPA zawsze marsa widzi.

*(nie licząc zasłonięcia przez trzecie ciało niebieskie)

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #740 dnia: Lipiec 26, 2012, 18:22 »
Czy wiadomo która z dwóch wersji trasy jazdy jest bardziej prawdopodobna?

Warto ponownie obejrzeć animację zrobioną rok temu. Miejsce lądowania jest niesamowite.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #741 dnia: Lipiec 27, 2012, 09:36 »
Czy wiadomo która z dwóch wersji trasy jazdy jest bardziej prawdopodobna?
Ta zaznaczona elipsoida jest juz nie aktualna a wiec byc moze zadna z tych dwoch tras, wszystko chyba bedzie w koncu zalezalo od prawdziwego miejsca ladowania. W kazdym razie ta nowa elipsa na oko wydaje sie duzo lepiej "pasowac" do prawej trasy niz do lewej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2012, 09:44 wysłana przez olasek »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #742 dnia: Lipiec 27, 2012, 10:34 »
Jeszcze mam jedno pytanko odnośnie lądowania. Odpowiedź mi jest ważna dla rozplanowania dnia 6 sierpnia  ;D
W jakim czasie od ewentualnego lądowania możemy oczekiwać przesłania przez Curiosity zdjęć na Ziemię?

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #743 dnia: Lipiec 27, 2012, 12:03 »
Jeszcze mam jedno pytanko odnośnie lądowania. Odpowiedź mi jest ważna dla rozplanowania dnia 6 sierpnia  ;D
W jakim czasie od ewentualnego lądowania możemy oczekiwać przesłania przez Curiosity zdjęć na Ziemię?

Też mnie to ciekawi. Ponoć mają być już w Sol 0, o której godzinie jak do tej pory nie słyszałem. Ale zapewne będzie to HazCam, maszt kamer może zostać rozłożony nawet po kilku dniach od lądowania.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #744 dnia: Lipiec 27, 2012, 12:05 »
Ta zaznaczona elipsoida jest juz nie aktualna a wiec byc moze zadna z tych dwoch tras, wszystko chyba bedzie w koncu zalezalo od prawdziwego miejsca ladowania. W kazdym razie ta nowa elipsa na oko wydaje sie duzo lepiej "pasowac" do prawej trasy niz do lewej.

Elipsa przesunęła się bliżej wzgórza. Tak czy siak aby badań warstwy na wzgórzu zapewne trzeba będzie pojechać którymś ze żlebów. A te dwa są najbliższe miejscu lądowania. Przy prawym jest chyba więcej dużych odsłonięć skalnych, gdzie warstwy można badać metr po metrze.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #745 dnia: Lipiec 27, 2012, 13:17 »
Elipsa przesunęła się bliżej wzgórza. Tak czy siak aby badań warstwy na wzgórzu zapewne trzeba będzie pojechać którymś ze żlebów. A te dwa są najbliższe miejscu lądowania. Przy prawym jest chyba więcej dużych odsłonięć skalnych, gdzie warstwy można badać metr po metrze.

HMM a te żleby kamieniste są? Ja zabawki za parę miliardów dolców po kamolach bym nie puszczał  :P

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #746 dnia: Lipiec 27, 2012, 13:39 »
Jeszcze mam jedno pytanko odnośnie lądowania. Odpowiedź mi jest ważna dla rozplanowania dnia 6 sierpnia  ;D
W jakim czasie od ewentualnego lądowania możemy oczekiwać przesłania przez Curiosity zdjęć na Ziemię?
Pierwsze zdjęcie (miniaturka z przedniego HazCam szerokości 128 pikseli) może być przesłana już w trakcie pierwszej sesji łączności, zaraz po lądowaniu. Kolejna okazja do przesłania zdjęcia (silnie skompresowanej pełnej klatki z przedniego HazCam) pojawi się w trakcie następnej sesji. W czasie Sol 1 przesłane zostaną zdjęcia z przedniego i tylnego HazCam oraz być może kilka miniaturek z MARDI.
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/07231608-curiosity-first-images.html

HMM a te żleby kamieniste są? Ja zabawki za parę miliardów dolców po kamolach bym nie puszczał  :P
Wystarczy, że koła wytrzymają 2 lata. Spirit jeździł po silnie kamienistym terenie bez większych problemów przez kilka lat.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #747 dnia: Lipiec 27, 2012, 14:06 »
Czyli w końcu jak to będzie? Oni będą nadawać komunikaty w czasie rzeczywistym (czyli jedynie to co teoretycznie się stało) czy będą mówić na bieżąco czy spadochron się otworzył itd. po dostaniu sygnałów? Czy to i to? :D
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #748 dnia: Lipiec 27, 2012, 14:30 »
Przy Phoenixie mówili na bieżąco.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #749 dnia: Lipiec 27, 2012, 15:08 »
Trasa nominalna to teraz ta prawa. Tak więc łazik będzie meandrował wokół dużych odsłonięć. Mapka pokazująca topografię:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=27123

Oraz stromość zboczy:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=27124

I jeszcze cały krater - widok 3D z modelu DEM Mars Express/HRSC:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=27121

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #749 dnia: Lipiec 27, 2012, 15:08 »