Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1033293 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1875 dnia: Luty 07, 2013, 18:17 »
Rewelacyjna panorama - można ja oglądać godzinami.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1876 dnia: Luty 07, 2013, 19:19 »
- można ja oglądać godzinami.
Dokladnie, najdosadniej to ujales, zupelnie jak fraktalny obraz.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1877 dnia: Luty 07, 2013, 20:04 »
Rewelacyjna panorama - można ja oglądać godzinami.
Tak byłaby rzeczywiście rewelacyjna gdyby nie te czarne pola w których nie ma obrazu  :P

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1878 dnia: Luty 07, 2013, 21:37 »
Uważam tę panoramę za jedną z najlepszych (oczywiście lepsza będzie, gdy nie będzie tych "czarnych pól" jak pisze Romek).
Aż chce się powiedzieć:
Panie i Panowie: oto Mars!
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1878 dnia: Luty 07, 2013, 21:37 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8598
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1879 dnia: Luty 08, 2013, 19:32 »
Po prostu wedlug mnie teren nie az taki frapujacy. Najlepsze z MERow to wedlug mnie byla panorama krateru Victoria ale ciagle nie ma dla mnie tego samego rozmachu jak teraz w ktorym widzisz bardzo dramatyczny teren cale kilometry od obiektywu z jednoczesnym swietnym detalem w poblizu obiektywu. A Vikingi to juz daleko zostaja w tyle. Jakbym mial sobie wybrac jedno zdjecie z Marsa do powiekszenia na scianie to nie wachalbym sie nawet sekundy ktore ...

Aha Więc chodzi o treść fotek a nie ich jakość... Zadając pytanie myślałem o jakości fotografii.
Nic nie ujmując Curiosity ja myślę, ze MERy przesyłały również arcyciekawe fotki.
Warto sobie przypomnieć panoramkę Guseva wykonaną ze szczytu Husband Hill, czy też niesamowite widoki z Meridiani Planum.
Przez wyprawą Oppy nawet mi się nie śniło, iż na Marsie mogą być ciemnobrązowe wydmy i podłoże skalne wyglądające jak chodnik   8)
Fotki Pathfindera też mi się podobają, gdyż mają dużo kamieni i widok na Twean Peaks, szkoda tylko, że ich jakość jest już mniejsza niż u MARów czy nawet Vikingów  ::)
A propos fotek Vikingów, to z wszystkich dotychczasowych misji powierzchniowych na Marsie, to ich fotki są najmniej ciekawe a zwłaszcza z Utopii. Jednak Vikingi można usprawiedliwić tym, iż nie miały kół i musiały lądować na bardzo płaskim terenie, gdyż wówczas nie posiadano tak dokładnych danych o powierzchni Marsa jak dziś, a poza tym ich fotki są bardzo frapujące w porównaniu do tych jakoby wysłanych przez lądownik Marsa 3  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1880 dnia: Luty 09, 2013, 13:39 »
A tę dziurkę wywiercono 6 lutego. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1881 dnia: Luty 09, 2013, 23:37 »
Doczekaliśmy się! Pierwsze głębokie wiercenie Curiosity. Głębokość - 6,4 cm. Miejsce - skała "John Klein" w obszarze Glenelg.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1882 dnia: Luty 10, 2013, 01:23 »
Czy ten rozdrobniony material z wnetrza skalki jest tak slabo czerwony bo nie zdazyl jeszcze "zardzewiec"?

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1883 dnia: Luty 10, 2013, 07:48 »
Czy ten rozdrobniony material z wnetrza skalki jest tak slabo czerwony bo nie zdazyl jeszcze "zardzewiec"?
Coś w tym rodzaju, juz przed wywierceniem tej dziurki wiedziano ze czerwonawy kolor powierzchni nie dociera głębiej niż na kilka mm w głąb na skalnym podłożu.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2013, 08:08 wysłana przez olasek »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1884 dnia: Luty 10, 2013, 10:36 »
Zaczerwieniony tlenkami żelaza jest tylko pył. Sama skała to szarawy piaskowiec z piasku bazaltowego.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1885 dnia: Luty 12, 2013, 16:44 »
Jestesmy na etapie pierwszego wiercenia, ale chcialbym sie dowiedziec jaki jest ogolnie plan jazdy na ten rok (ziemski). Czy Curiosity uda sie wkrotce w kierunku polnocnych zboczy gory centralnej? Czy raczej przewiduje sie wiecej odwiertow w terenie nizinnym a co za tym idzie mniej przejazdow i w konsekwencji dotarcie na pierwsze tereny wyzynne najwczesniej w 2014.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1886 dnia: Luty 12, 2013, 19:30 »
Czy Curiosity uda sie wkrotce w kierunku polnocnych zboczy gory centralnej?
Dlaczego niby polnocy?
Do tej pory kierunek jest wschodni a pozniej jesli bedzie trzymac sie ogolnych planow bedzie jazda w kierunku poludniowym do podnoza Mt.Sharp jednego z kanionow prowadzacych w glab centralnego wzniesienia. Takie byly (strategiczne) plany i nie slyszalem aby cos sie zmienialo. Raczej tez nadaremnie szukac jakis konkretnych planow co do ilosc wiercen/jazdy - takie decyzje zapewne sa podejmowane z tygodnia na tydzien w zaleznosci od atrakcyjnosci terenu w bezposrednim sasiedztwie lazika.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2013, 19:35 wysłana przez olasek »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1887 dnia: Luty 12, 2013, 20:17 »
MSL nie wylądował czasem na północ od Mt.Sharp? jesli tak to po obróceniu się w kierunku południowym powinien dojechać właśnie do północnej ściany tej góry, chyba, że coś pomyliłem.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1888 dnia: Luty 13, 2013, 17:06 »
Prace w Glenelg miały trwać 2 - 3 miesiące. Potem planowana jest jazda do Aeolis Mons i osiągnięcie jego podnóża w drugiej połowie roku.

Podczas pierwszego wiercenia nie napotkano przeszkód. Zebrany materiał posłuży do przeczyszczenia mechanizmów. Zostanie przesypany z komory zbierającej nad wiertłem do łopatki, a następnie wyrzucony. Do badań zostanie wykorzystany materiał z kolejnego wiercenia.
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1423


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1889 dnia: Luty 13, 2013, 17:07 »