Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 381945 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1005 dnia: Marzec 06, 2021, 00:30 »
Patrzę na zdjęciach, jaka warstwa piachu zalega przy wszystkich ścianach... Nie będzie się łatwo dogrzebać.

Widzę też, że nazewniczo pozostajemy w klimatach bałkańskich i do krateru Jezero (co Jankesi oczywiście wymawiają dżeziro) dołączyła Neretva. W Chorwacji będą na pewno szczęśliwi ;)
"Space is hard"

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1006 dnia: Marzec 06, 2021, 08:28 »
Wybrał bym trasę północną (niebieską) z przejazdem koło 300-metrowego krateru. Dłuższy przejazd wzdłuż skarpy "delty" może zaowocować ciekawymi znaleziskami. Przypuszczam, ze po drodze napotkamy sporo odłamków meteorytów. :)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1007 dnia: Marzec 06, 2021, 08:38 »
Wszystko zależy jak pewnie czują się z możliwościami łazika. Naukowcy woleliby trasę fioletową, inżynierowie niebieską z powodów wymienionych wyżej. Wkrótce się przekonamy, którą opcję wybiorą.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1008 dnia: Marzec 06, 2021, 11:14 »
Na razie łazik przesunął się parę metrów na południowy-wschód, także być może pojadą jednak trasą fioletową ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1008 dnia: Marzec 06, 2021, 11:14 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1009 dnia: Marzec 06, 2021, 12:48 »
Kurcze ta trasa fioletowa może być naprawdę niesamowita. Jest tam taki jeden samotny głaz/skała, który wydaje się na moje oko, że miał sporo do czynienia z wodą.
Ale z drugiej strony - lepiej by łazik wskoczył na deltę szybko. Przejazd wzdłuż końca delty też może być ciekawy! 

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1010 dnia: Marzec 06, 2021, 17:53 »
Jak na razie, odjechał na północ.




Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1011 dnia: Marzec 06, 2021, 18:26 »
A to niespodzianka. A już myślałem że pojedzie trasą fioletową.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1012 dnia: Marzec 06, 2021, 18:42 »
Obejrzałem jeszcze raz i z tego co zrozumiałem to którą trasę wybiorą, zadecydują dopiero po teście helikoptera, także nie sugerowałbym się jeszcze aktualnym położeniem bo być może rozglądają się za odpowiednim obszarem do latania.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1013 dnia: Marzec 06, 2021, 18:59 »
Obejrzałem jeszcze raz i z tego co zrozumiałem to którą trasę wybiorą, zadecydują dopiero po teście helikoptera, także nie sugerowałbym się jeszcze aktualnym położeniem bo być może rozglądają się za odpowiednim obszarem do latania.

A w miejscu lądowania nie można przetestować helikoperka? Pamiętam, że mówili iż testy mają być za ziemski miesiąc lub za dwa. Będą jechać teraz do wybranego miejsca co zajmie trochę czasu a stamtąd zawracać na trasę? Myślałem, że pole testowe fruwajki Ingenuity będzie po drodze do delty. Ciekawe czy wybrali już takie miejsce?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1014 dnia: Marzec 06, 2021, 19:34 »
Najblizszy teren wydaje się dość bezpieczny, chociaż gdy się spojrzy na nieodległe rumowisko - to wcale ju tak bezpiecznie to nie wygląda. Na pewno helikopterka nie chcą testować w towarzystwie tych dużych głazów bo najmniejsza kucha nawigacyjna oznaczałaby poważne tarapaty, na wydmach też pewnie nie chcą aby przypadkiem nie było problemu z zakopaniem się maszynki. Obecny, twardy grunt z niewielkimi kamieniami jest wręcz idealny do przeprowadzenia takiego testu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1015 dnia: Marzec 06, 2021, 19:37 »
Bardzo fajna animacja z pierwszej jazdy łazika

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1016 dnia: Marzec 06, 2021, 20:17 »
Zobaczymy w jakim kierunku jutro pojadą. Kto wie, może już jakaś decyzja zapadła?

Mnie zastanawia co innego. Percy może przejechać do 200 metrów w ciągu sola. Natomiast Genie przelecieć tylko 50m. Czy po testach, gdy się sprawdzi to każą mu latać za jadącym łazikiem co 4-krotnie spowolni jego mobilność? Czy może go zostawią? Jak myślicie?

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1017 dnia: Marzec 06, 2021, 23:09 »
Czy po testach, gdy się sprawdzi to każą mu latać za jadącym łazikiem co 4-krotnie spowolni jego mobilność? Czy może go zostawią? Jak myślicie?
Chyba jedyne co jest planowane to 5 krótkich testów i koniec wiec to czy się sprawdzi czy nie raczej znaczenia nie ma, o ile się doczytałem to nie ma planów używania tego jako jakiejś asysty w eksploracji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1018 dnia: Marzec 06, 2021, 23:13 »
Chyba jedyne co jest planowane to 5 krótkich testów i koniec wiec to czy się sprawdzi czy nie raczej znaczenia nie ma, o ile się doczytałem to nie ma planów używania tego jako jakiejś asysty w eksploracji.

No nie. Jakby się Ingenuity wykazał na szóstkę to i tak go zostawią? Skandal. Przecież można go jakoś sensownie wykorzystać. Ale może poczekajmy i dajmy się helikopterkowi wykazać  :) Może w NASA jeszcze zmienią zdanie?

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1019 dnia: Marzec 06, 2021, 23:34 »
Przecież to nie wyścigi, łazik tak naprawdę większość czasu stoi w miejscu i prowadzi badania.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1019 dnia: Marzec 06, 2021, 23:34 »